دسته بندی: 

نگاهی به روند پیدایش سامسونگ

کمپانی سامسونگ در حدود 400 هزار نفر کارمند در سراسر دنیا دارد و در سال 2013 میلادی در حدود 179 میلیارد دلار سود از فروش محصولات خود به جیب زد که با در نظر گرفتن این ارقام می‌توان آن را غول تازه فناوری دنیا خواند که می‌تواند رقیب سرسختی برای ابرقدرت‌های این عرصه یعنی اپل و مایکروسافت باشد.

اما نکته جالب توجه در رابطه با سامسونگ آن است که این کمپانی در واقع یک کسب و کار خانوادگی است و از عمر آن تنها سه نسل می‌گذرد و با ناچیزترین سرمایه آغاز به کار کرد.

کمپانی سامسونگ در سال 1938 میلادی پای به عرصه وجود نهاد و کارش را به عنوان یک فروشگاه خوار و بار که اقلام غذایی نظیر رشته را به فروش می‌رساند آغاز کرد. در حدود 7 سال پس از اتمام جنگ کره یعنی در سال 1960 میلادی، مالکان سامسونگ تصمیم گرفتند که وارد بازار پر رونق لوازم الکترونیکی شوند که رشد بسیار خوبی هم داشت.

هدف سامسونگ آن بود که لوازم الکترونیکی وطنی را برای اهالی کره جنوبی تأمین کند تا دیگر نیازی به واردات از ژاپن که در آن زمان با نام‌هایی نظیر سونی و پاناسونیک بر بازار سلطه می‌کرد نداشته باشد و به نوعی وابستگی خود را از آن قطع کند. سامسونگ عملکرد موفقیت‌آمیزی هم داشت و دیری نپایید که هم بزرگ‌تر شد و هم توانمندی‌هایش بیشتر شد.

اما آینده سامسونگ تحت تأثیر یک رخداد کلیدی دیگر هم قرار گرفت. در سال 1993 میلادی، آقای لی کان هی ریاست سامسونگ دست به اقدام مهمی زد که بعدها با نام اعلامیه فرانکفورت سر و صدای زیادی برپا کرد.

آقای لی طرح خود را در اتاق کنفرانس هتل Falkenstein Grand Kempinski که در نزدیکی فرودگاه فرانکفورت قرار داشت ارائه کرد و جالب است بدانید که تعریف این طرح با تمام جزئیاتش در حدود سه روز زمان برد. بله درست خواندید، سه روز! و اینطور شد که نام اعلامیه مذکور را فرانکفورت گذاشتند.

در واقع هر کاری که امروز سامسونگ انجام می‌دهد به همان سخنرانی سه روزه مربوط می‌شود. آن کنفرانس هم بعدها به بخشی از فرهنگ و سنت سامسونگ بدل شد.

برای نمونه مدل شبیه سازی‌شده از اتاق کنفرانس هتل مذکور با رنگ های اصلی و دکوری دقیقا مشابه نمونه واقعی در داخل ساختمان اصلی سامسونگ قرار دارد که برای کارمندان جدید هم بازدید از این اتاق بخشی از مراسم معارفه‌شان به حساب می‌آید.

به علاوه، پیام‌هایی از رئیس سامسونگ روی دیوارها، راهروها و اتاق‌های نشست ساختمان اصلی قابل رؤیت است. یکی از این پیام‌ها می‌گوید ما منابع انسانی و فناوری خود را توسعه دادیم تا محصولات و خدماتی برتر را ارائه دهیم و در نتیجه جامعه جهانی بهتری را بسازیم. یکی دیگر از این پیام‌ها که از مابقی کوتاهتر است می‌گوید برو! برو! بر!

تنوع محصولات

یکی از نتایج اعلامیه فرانکفورت تکاپو و تلاش بیشتر برای افزودن تنوع به محصولات و گسترده‌تر کردن تعداد آنها بود. بنابراین علاوه بر محصولات الکترونیکی مصرفی، این کمپانی کار راه‌اندازی کارخانجات تولید نیمه رسانا را نیز آغاز نمود، کارخانجات تولید کاغذ را احداث کرد و دست اندر کار پروژه‌های متعدد در صنعت ساخت و ساز شد.

در واقع واحد مهندسی و ساخت و ساز سامسونگ مسئولیت دفاتر و انبارهای مختلف را بر عهده دارد و در کنار آن مالکیت برخی از بلندترین ساختمان‌های دنیا شامل برج‌های پتروناس، Taipei 101 و برج خلیفه را هم در اختیار دارد.

فعالیت‌های صنعتی و تنوع گسترده محصولات موقعیت بی‌نظیری را برای این کمپانی کره‌ای ایجاد کرد. این روزها تقریبا هر کسی، شخصی را که برای سامسونگ کار کرده یا به نوعی با آن در ارتباط است را می‌شناسد. این مسأله نیز به نوعی وفاداری مشتریان به برند سامسونگ را به دنبال داشته است.

و باید بداندید که این وفاداری به هیچ وجه کورکورانه نیست. سامسونگ مصمم است که با کیفیت‌ترین محصولات ممکن را به مشتریانش عرضه کند.  نتیجه هم جمع کثیری از مشتریان راضی در کره جنوبی و سرتاسر دنیا است که با خرسندی محصولات آن را خریداری میکنند.

پیشرفت و ابتکار عمل

یکی از انتقادهایی که همواره علیه سامسونگ مطرح می‌شود آن است که مدل کاری آن براساس نسخه‌های با کیفیت بالای محصولاتی طراحی شده است که توسط دیگر کمپانی‌ها در حال تولید است و به بیان دیگر این کمپانی همواره به تقلید و کپی کردن کارهای دیگران متهم می‌شود. در طولانی‌ترین و گران‌ترین دادگاهی که به تازگی در همین رابطه تشکیل شد، اپل سامسونگ را به تقلید و کپی کردن امکانات و مشخصه‌های ظاهری آی‌فون در گوشی‌های تولید‌ی‌اش متهم کرد.

البته بسیاری از محصولات سامسونگ شباهت‌هایی با محصولات اپل یا دیگر کمپانی‌ها دارند و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. با این همه، این مسأله را هم نمی‌توان نادیده گرفت که یک گوشی یا تبلت نمی‌تواند شکلی غیر از این داشته باشد و قطعا (لا اقل در حال حاضر که هنوز گوشی‌های خم شو وارد بازار نشده‌اند) نمی‌تواند شکلی متفاوت از انواع مرسوم فعلی داشته باشد. بنابراین زمانی که یک ابتکار عمل موفق در طراحی یک محصول صورت می‌گیرد دیگران نیز تلاش می‌کنند تا بهره کامل را از آن طرح به نفع خود ببرند.

فراموش نکنیم که استیو جابز هم بدنبال بازدید از مرکز پژوهشی زیراکس ایده اینترفیس ویندوز و ماوس را «قرض گرفت» و آنطور که خودش می‌گفت، هنرمندان خوب کپی می‌کنند و هنرمندان فوق‌العاده به سرقت می‌برند.

با این حال، سامسونگ مرکز پژوهشی مستقل خود را دارد که بودجه عظیمی را صرف آن و پروژه‌های تحقیقاتی‌اش کرده است.

آزمایشگاه‌های خلاقیت

برنامه‌های تحقیقاتی سامسونگ  بسیار غنی و متنوع هستند و این شرکت در تمامی جوانب عملیاتی خود از آنها بهره می‌گیرد. برای انجام این پروژه‌ها نیز بیش از 1000 طراح در ده‌ها مرکز R&D (توسعه و تحقیق) به خدمت گرفته شده‌اند که آنها نیز در مناطق استراتژیک و بسیار مهم دنیا قرار گرفته‌اند. در مقابل اپل کمتر از 20 طراح دارد که در یک مرکز تحقیقاتی فوق امنیتی در قلب دفتر اصلی آن مشغول به کار هستند.

هرچند که بخش اعظمی از پیشگامی و خدمات سامسونگ به صنعت الکترونیک دنیا از نظرها پنهان مانده است با این حال در دنیای دیجیتال، ابتکارات آن بیشتر مشهود است و نمی‌توان منکر آنها شد.

مواد پیچیده، تجربیات کاربری، گرافیک، رسانه‌های دیجیتال، چاپ، ارتباطات، پردازش ابری، و البته مهندسی سخت افزار و نرم‌افزار عناوین اصلی فناوری هستند و حوزه‌های فعالیت سامسونگ را تشکیل می‌دهند.

برای نمونه در عکاسی دیجیتال، سامسونگ یک سر و گردن بالاتر از دیگر رقبای مطرح خود در سراسر دنیاست. و چیپ‌های تولیدی آن هم به قدری خوب هستند که حتی اپل، پردازنده‌های مورد نیاز خود برای ابزارهای مبتنی بر iOS را از سامسونگ تأمین می‌کند.

سری تبلت‌ها و گوشی‌های محبوب سامسونگ با عنوان گلکسی نوت هم از همین آزمایشگاه‌ها سر برآوردند که علاوه بر انجام عملیات‌های سریع مالتی تسکینگ و اینترفیس‌های چند پنجره‌ای همراه با فناوری قلم پیشرفته سامسونگ موسوم به S-Pen عرضه شدند و مورد توجه بالای کاربران قرار گرفتند.باید در نظر داشت که این نوآوری‌ها به هیچ وجه شباهتی با آنچه دیگران از جمله اپل انجام می‌دهند، ندارد.

سامسونگ هم زمانی که نوآوری‌های داخلی‌اش مطابقتی با استانداردهای بالای تعریف‌شده ندارند هراسی برای به خدمت گرفتن فناوری‌های ارائه شده توسط کمپانی‌های دیگر ندارد. همانطور که می‌دانید فناوری S-Voice سامسونگ با استقبال خوبی روبرو نشد، به همین دلیل سامسونگ مذاکراتش را برای خرید کمپانی Nuance  (نام شناخته شده جهانی در حوزه فناوری‌ تشخیص صدا) با جدیت تمام دنبال می‌کند تا عاقبت به نتیجه برسد. جالب است بدانید که این کمپانی هم‌اکنون پشتیبانی فناوری Siri اپل را بر عهده دارد.

تایزن (Tizen)

در ژوئن سال 2014 سامسونگ اقدام جسورانه‌تری را انجام داد و اعلام کرد که در نظر دارد با معرفی یک سیستم عامل لینوکسی جدید وابستگی خود را به اندروید و گوگل کاهش کند. این سیستم عامل جدید که تایزن نام دارد از نظر نوع سیستم و عملکرد برنامه‌ها، یکپارچگی نرم‌افزاری و امنیت بالا در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

با این همه، یک دلیل تجار‌ی‌تر برای ارائه تایزن وجود دارد؛ هرچند که سامسونگ فروشگاه مجازی مخصوص به خود را برای اپلیکیشن‌هایش راه‌اندازی کرده است اما در حال حاضر بخش اعظمی از ترافیک کاربران علاقمند به این اپلیکیشن‌ها به سمت فروشگاه گوگل یا همان Play Store هدایت می‌شوند. اما ابزارهای بهره‌مند از تایزن مشتریان را به سمت اپ استور سامسونگ هدایت می‌کنند.

در حال حاضر تایزن در برخی گوشی‌های هوشمند سری Z و ابزارهای پوشیدنی سری Galaxy Gear (شامل ساعت‌های هوشمند) نصب شده است. علاوه بر این‌ها، سامسونگ برنامه‌هایی هم برای نصب این سیستم عامل در داخل خودروها و تلویزیون‌های هوشمند دارد.

عرضه یک سیستم عامل جدید که بتواند مستقیما با iOS اپل یا اندروید گوگل رقابت کند حرکتی بسیار جسورانه و دشوار است. موفقیت این تصمیم به هیچ وجه تضمین نشده است اما در حال حاضر سامسونگ در حدود 30 درصد از بازار تلفن‌های هوشمند  دنیا (اپل 15 درصد) را در اختیار دارد و از جایگاه قدرتمندی در بازار ابزارهای پوشیدنی و تبلت برخوردار است.

برای توسعه‌دهندگان برنامه هم تایزن بازار جذابی به نظر می‌رسد. برای مثال در جولای سال 2013 سامسونگ جایزه‌ای 4 میلیون دلاری را برای طراحی اپلیکیشن تایزن تعیین کرد.

اما هدف از پیروزی در این رقابت تنها پول نیست. انجمن توسعه‌دهندگان تایزن می‌توانند با استفاده از زبان‌ها و ابزارهای  برنامه‌نویسی مشابه اپلیکیشن‌های جدیدی برای آن بسازند. یکی از جایگزین‌های جالب برای نبرد با زبان برنامه‌نویسی انحصاری iOS و ابزارهای ناآشنای آن هم همین خواهد بود.

رقابت سخت

رشد سرسام‌آور سامسونگ، رویکرد کیفی، و سرمایه‌گذاری هنگفت آن در بخش توسعه و تحقیق به قدری است که تهدیدات حریفان ژاپنی‌اش را از میان برداشته است. این روزها حتی غولی مانند سونی هم برای توسعه کسب و کار خود به بیمه متکی است و پاناسونیک هم مرتبا ضرر می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین رقبای سامسونگ ژیائومی است. یک شرکت چینی که سریع‌ترین میزان رشد را در میان کمپانی‌های حوزه فناوری در دنیا داشته  و سرمایه آن برابر با 10 میلیارد دلار برآورد شده است.

این شرکت در حال حاضر ششمین تولید کننده بزرگ تلفن همراه در دنیا است که پس از سامسونگ و لنوو قرار دارد و در سال 2013 میلادی 18.7 میلیون گوشی تلفن همراه را به فروش رساند. این شرکت پیش‌بینی کرده است که در سال‌های 2014 و 2015 به ترتیب 40 و 60 میلیون عدد گوشی تلفن همراه را به فروش خواهد رساند.

این گوشی‌های هوشمند نمونه مشابه محصولات اپل یا سامسونگ نیستند بلکه دارای امکانات منحصربفردی می‌باشند. برای مثال، جدیدترین مدل عرضه شده آن یعنی Xiaomi Mi 4 بسیار سبک و باریک است و یک نمایشگر روشن 5 اینچی دارد (که تعداد پیکسل‌های آن 17 درصد بیشتر از گوشی آی‌فون 5S است) و از یک پردازنده قدرتمند Qualcomm بهره می‌برد.

به علاوه، مدل Mi 4 دارای یک مچبند هم هست که همانند نوعی سیستم تشخیص هویت برای قفل گشایی گوشی عمل می‌کند و جالب است بدانید که آپدیت‌های ارائه شده برای نرم‌افزار این گوشی‌ها هم معمولا بر اساس بیشترین درخواست‌های ارائه شده از سوی دارندگان گوشی‌های آن عرضه می‌شوند.

روشن است که ژیائومی فراتر از تولیدکنندگان تلفن همراه امروزی حرکت می‌کند. این کمپانی هم‌اکنون میلیون‌ها عدد تبلت، تلویزیون HD، ستاپ باکس، روتر و چیزهای دیگر تولید می‌کند. دستمزد پایین نیروی کار و دسترسی آسان به مواد اولیه باعث شده که پای این برند چینی به اقصی نقاط دنیا باز شود و آن را در کنار محصولات سامسونگ ببینیم.

کسب و کار هوشمند

البته شرکت‌هایی مانند اپل هم همواره یک تهدید محسوب می‌شوند هرچند که این روزها اپل عملکرد خوبی را از خود نشان نداده است. پس از مرگ استیو جابز سهامداران و حتی خبرگزاری‌ها به نوعی رخوت در مورد محصولات اپل دچار شدند و سیاست‌های محتاطانه اپل آنها را نیز خسته کرده است.

در نظر بسیاری از مردم، این روزها سامسونگ شباهت زیادی به گذشته اپل دارد: شرکتی که می‌خواهد مرزها را کنار بزند و فناوری‌های جدید را تجربه کند. شرکتی که از تبدیل شدن به پیشگام عرصه‌های مختلف هراسی ندارد.

کمپانی سامسونگ با توسعه سیستم عامل تایزن پیامی روشن را به جهانیان داد و آن این بود که به هیچ وجه دست از ابتکار عمل بر نمی‌دارد و نام‌های بزرگی چون گوگل را هم به چالش می‌کشد.

با این همه، سامسونگ مانند همیشه هوش کاری بالایی دارد. از سویی محصولات بهره مند از تایزن را عرضه می‌کند و از آن سو  پل‌های پشت سر خود را هم خراب نمی‌کند. برای همین هم تا آینده نه چندان دور همکاری تنگاتنگ خود با گوگل را ادامه می‌دهد و محصولات اندرویدی مختلفی را به بازار عرضه خواهد کرد.

در عین حال نیز سامسونگ متعهد است که با مشارکت در گروه‌های سخت افزاری و نرم‌افزار اپن سورس تعهد خود را به استانداردهای باز نشان دهد.

افزودن دیدگاه جدید