دسته بندی: 

تصور خیلی‌ها این است که با اعمال تغییرات روی سیستم خود نمی‌توانند سرعت عملکرد آن را بالاتر از حد فعلی‌اش ببرند. البته شاید این گروه راهکارهای مختلفی را تجربه کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده باشند. با این همه شاید بد نباشد نگاهی به ادامه این مطلب بیاندازید و با بیست نکته ای آشنا شوید که می‌توانند سرعت پی‌سی شما را به میزان قابل توجهی بالا ببرند.

کابل های خود را منظم سازی نمایید

بخش داخلی کیس شما در کوتاه زمانی می‌تواند به هم ریخته و نامنظم شود و همین مساله جریان یافتن هوا را مشکل کرده و در نتیجه به تجمع گرد و غبار در آن می‌انجامد . در سناریویی بدتر از این ممکن است این گرد و غبار به داخل فن و هیت سینک دستگاه نفوذ کرده و کارایی آن را پایین بیاورد که همه اینها روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر خواهند گذاشت.

برای جلوگیری از بروز این مساله کافیست که کابل‌های خود را پاکسازی نمایید و تعدادی گیره برای جمع کردن آنها در یک فضا تهیه کنید و با استفاده از آنها کابل‌های دیتا و برق را در دسته‌های جداگانه قرار دهید. اگر در داخل کیس شما بست هم وجود داشته باشد که چه بهتر و می‌توانید کابل‌ها را با استفاده از آنها به دیواره‌های کیس متصل نمایید.

نظم دادن صحیح به رم

یکی از راه‌های مناسب برای بهبود عملکرد کلی دستگاه نظم دادن به رم آن است. ماژول های رم تکی را باید معمولا از بالاترین ظرفیت به پایین ترین ظرفیت سازماندهی کرد.

اما اگر از یک جفت ماژول دو کاناله استفاده می‌کنید (که در اغلب سیستم‌های مدرن اینطور است) آنگاه باید آنها را به صورت جفتی منظم نمایید. معمولا باید مموری بانک‌ها را به صورت تناوبی مرتب سازی نمایید؛ یعنی اگر چهار مموری بانک در اختیار دارید آنگاه درگاه‌ها یا اسلات‌های جفت شده با هم ارقام ۰ و ۲ و ۱ و ۳ را خواهند داشت. در اغلب مادربوردها، اسلات‌های جفت شده باهم یک رنگ دارند و به همین خاطر به راحتی می‌توانید مشاهده کنید که کدامیک را باید مورد استفاده قرار دهید.

بین قطعات دستگاه جا باز کنید

علت اینکه مموری بانک‌ها با هم جفت می‌شوند این است که فضای کافی میان ماژول‌های آنها وجود داشته باشد و همین امر نتیجه‌ای دیگر را با خود به دنبال دارد. وقتی یک سیستم را سر هم می‌کنید قاعده و قانونی وجود ندارد که از شما بخواهد قطعات مختلف را به هم فشرده کنید و در واقع بهتر است که این کار را نکنید.

فاصله گذاشتن میان هارد درایوها، اس‌اس‌دی‌ها، درایوهای نوری یا کارت‌های حافظه باعث می‌شود حرارت ایجاد شده فضای بیشتری برای پراکنده شدن داشته باشد تا مشکلی هم برای قطعات کناری‌شان ایجاد نگردد. در واقع هرچه دمای قطعات پایین‌تر باشد عملکردشان بهتر و طول عمر بالاتری پیدا می‌کنند. بنابراین  دور نگه داشتن این قطعات از هم مشکلی را به وجود نمی آورد.

به روز رسانی فریمور قطعات قدیمی

نصب فریمور جدید قطعا فرایند ساده‌ای نیست اما اگر قطعات شما بیش از اندازه قدیمی شده‌اند انجام این کار واقعا ارزشش را دارد. در قطعاتی مانند درایوهای نوری و روترها فریمور جدید می‌تواند قابلیت‌های تازه‌ای را به آنها اضافه نموده و ضمن رفع باگ‌ها توانمندی‌هایشان را هم بهبود بدهد.

برای دانلود فریمور هم می‌توانید به وبسایت رسمی شرکت سازنده قطعه مراجعه نمایید و در نظر داشتن باشید که آپدیت کردن قطعات معمولا فرایندی ساده است و با استفاده از یک اپلت ساده که معمولا همراه فایل دانلود شده است قابل دستیابی خواهد بود.

اما به یاد داشته باشید تازه کارها نمی‌توانند فریمور قطعات خود را فلش نمایند و اگر اپلیکیشنی ناقص دریافت شود می‌تواند قطعه مورد نظرتان را بدون کاربرد نماید.

استفاده از فن برای بالا بردن جریان هوا

اگر یک فن بلااستفاده دارید، بهتر است از دور انداختنش جلوگیری نمایید. فقط در نظر بگیرید آن فن چه هوایی را می‌تواند درون کیس شما به جریان بیاندازد.

اما در نظر داشته باشید که باید فن را در بهترین نقطه قرار دهید. برای نمونه اگر آن را زیر کارت گرافیک قرار دهید آنگاه ممکن است که عملکردشان با یکدیگر تداخل پیدا کرده و به جای آنکه شرایط را بهبود بخشد در آن اختلال ایجاد کند. لذا ایده‌آل‌ترین شکل ممکن این است که فن را بالای کیس قرار دهید (یعنی جایی که محل تراکم و جمع شدن هوای گرم است) تا همه فن‌ها هوای خود را به داخل آن بدمند. اگر دو عدد فن در اختیار دارید باید آنها را طوری قرار دهید که هوا را از دو قسمت مختلف بکشند.

جریان هوای خوب، سیستم‌ها را خنک نگه می‌دارد و کارایی‌شان را هم حفظ می‌کند، بنابراین لازم است که حواستان باشد فن‌ها هوا را از کدام نقطه به داخل می‌کشند.

نصب فیلتر فن

وقتی گرد و غبار روی فن جمع می‌شود، آن جرم اضافه نتنها قطعه شما را ایزوله می‌کند بلکه از اثربخشی روش‌های خنک کننده نظیر فن و هیت سینک را هم کم می‌کند، به همین خاطر بهتر است که فضای داخلی کیس را تمیز و مرتب نگه دارید.

بنابراین اینطور می‌توان گفت که اضافه کردن فن و محفظه هوا به سیستم راهکاری هوشمندانه برای بهبود عملکرد آن است و اگر تا الان نگاهی به لایه ضخیم جرم و گرد و غبار روی قطعات داخلی سیستم خود انداخته باشید حتما متوجه می‌شوید که علت این توصیه چیست؟ این فیلترها ارزان هستند، نصبشان ساده است و به راحتی هم می‌توان جدایشان کرد و از سویی قابل شستشو هم هستند.

غیرفعال کردن دستگاه‌های بدون کاربرد

شما می‌توانید با غیرفعال کردن آن دسته از لوازم جانبی سیستم خود که به کارشان نمی برید سرعت بوت شدن آن را افزایش دهید. برای این منظور کافیست وارد بخش Device Manager  شوید، سخت افزاری که نمی‌خواهید را بیابید و و تنها با کلیک راست روی آن از منوی گشوده شده گزینه disable را انتخاب نمایید. با این کار دیگر درایورهای مربوط به آن قطعه لود نمی‌شوند و طوری رفتار می‌کنند که گویی آن قطعه اصلا وجود ندارد تا زمانی که آن را مجددا فعال کنید.

قبل از انجام هرکاری اما به خاطر داشته باشید که از غیرفعال کردن قطعات تا زمانی که از کارایی‌شان مطمئن نشده‌اید خودداری کنید. غیرفعال نمودن سخت افزارهای کلیدی می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی برای شما به دنبال داشته باشد.

غیرفعال سازی مد آکوستیک

با در نظر داشتن اینکه برخی هارد درایوها می‌توانند صداهایی آزاردهنده را ایجاد کنند، در بایوس برخی از سیستم‌ها مدهایی با صدای بسیار کم در برای هارد درایوها در نظر گرفته شده است. متاسفانه اما این کار با کم کردن سرعت چرخیدن هارد درایوها صورت می‌گیرد که این امر هم سرعت دسترسی‌تان به داده‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث می‌شود که اپلیکیشن‌ها نتوانند با بالاترین سرعت ممکن اجرا شوند.

چنانچه می‌خواهید مطمین شوید که مد آکوستیک فعال نشده یا نه لازم است که به بایوس سیستم خود مراجعه کنید. البته محل دقیق قرار گرفتن تنظیمات این بخش از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت است اما به احتمال خیلی زیاد این گزینه در بخش مربوط به حافظه یا منوی عملکردی قرار خواهد داشت. بعد از پیدا کردن این گزینه باید مطمئن شوید که روی عبارت performance یا high-speed قرار دارد و نه quiet یا آرام.

نصب درایورهای جدید برای کارت گرافیک

در سیستم‌های گیمینگ مهم‌ترین قطعه کارت گرافیک است، بنابراین عقلانی ترین کار این است که کارت گرافیک خود را در بهترین وضعیت نگه دارید. این یعنی باید مطمئن شوید که درایور صحیح را روی سیستم خود نصب کرده‌اید و بازی‌هایی که روی سیستم اجرا می‌کنید می‌توانند بهترین بهره را از آن ببرند.

درایورهای قدیمی و کهنه (حتی اگر تنها چند هفته از زمان نصب‌شان گذشته باشد) می‌توانند شما را از اجرای جدیدترین بازی‌ها محروم نمایند.

گفته می‌شود که یک آپدیت ساده برای درایور کارت گرافیک می‌تواند عملکرد سیستم شما را تا هفتاد درصد افزایش دهد. البته در نظر داشته باشید که معمولا رقم پایین‌تر از این میزان است اما در هر صورت بهبود خوبی در عملکرد آن صورت خواهد گرفت. لذا می‌توان گفت که دلیلی برای عدم نصب جدیدترین درایور وجود ندارد.

پاک کردن هارد درایو

اگر هارد درایو سیستم شما کاملا پر شده مطمئن باشید که این مساله عملکرد سیستم را دچار افت قابل توجهی خواهد کرد. راهکار مناسب برای این کار دیفرگمنتیشن است.

نخستین گام برای این کار اما آن است که مطمئن شوید درایو فضای خالی به اندازه  کافی را داشته باشد. اگر حتی می‌توانید باید مطمئن شوید که دست کم ۲۰ درصد از فضای آن آزاد است (اما هرچه بیشتر باشد بهتر است). سپس عمل دیفرگمنتیشن را روی آن انجام دهید. با این عمل محتوای دیسک مرتب سازی می‌شود و کل فضای آزاد یکجا می‌گردد. از دیگر مزایای این کار می‌توان به سریع‌تر شدن سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها اشاره نمود.

بستن نرم افزارها و فرایندهایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند

ویندوز معمولا بدون آنکه به کاربر اطلاع دهد امکانی را برای نرم‌افزارهای مختلف فراهم می‌کند تا در پس زمینه اجرا شوند. گاهی اوقات برنامه‌ای که روی سیستم اجرا می‌کنید اینطور تصور می‌کند که به یک اپلیکیشن هلپ نیاز دارد که باید تمام مدت اجرا شود. اما در اندک زمانی این اپلیکیشن‌ها روی هم تلنبار می‌شوند و عملکرد سیستم شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برای مشاهده فرایندهایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند می‌توانید دکمه‌های Ctrl+Alt+Del را فشار دهید و سپس در صفحه مدیریت فرایندها احتمالا لازم می‌شود که نام برخی از آنها را در گوگل جستجو نمایید تا مشخص شود کارایی آن برنامه چیست و سپس هرکدام را که نمی‌خواهید Uninstall کنید. علاوه بر این می‌توانید در کنترل پنل هم به لیست سرویس‌های در حال اجرا در پس زمینه خود نگاه کنید و هرکدام را که نمی‌خواهید حذف نمایید.

اورکلاک کارت گرافیک

تردیدی نیست که اورکلاک کردن پردازنده، رم یا کارت گرافیک می‌تواند تاثیر خوبی در عملکرد سیستم شما داشته باشد اما این کار دشواری‌هایی را هم به دنبال خواهد داشت و برای نمونه ممکن است لازم باشد توان اضافه‌ای را صرف خنک‌سازی سیستم نمایید.

اما اگر سیستم خنک کننده‌ای در سطح معمول را در اختیار دارید اندکی اورکلاک کردن آن می‌تواند برایتان خوب باشد. برای اورکلاک کردن پردازنده یا رم معمولا باید تغییراتی را در بایوس سیستم اعمال کنید که این کار ابدا شوخی بردار نیست اما درایورهای گرافیکی معمولا امکان اورکلاک کردن نرم افزاری را فراهم می‌آورند، پس می‌توانید برای حصول اطمینان از ثبات عملکردی دستگاه سرعت آن را به صورت اندک اندک بالا ببرید و سپس نتیجه را بنچمارک کنید.

به یاد داشته باشید که اورکلاک سیستم می‌تواند به سخت افزار آن آسیب برساند بنابراین با این کار قطعا خطراتی متوجه سیستم خواهد شد و در نتیجه عمر کلی آنها نیز پایین می‌آید.

به روز رسانی سخت‌افزاری

کارت گرافیکی شما چقدر قدیمی است؟ پردازنده آن چطور؟ اگر پاسخ بیشتر از دوسال است آنگاه تردید نداشته باشید که حتی یک سخت افزار قیمت متوسط در بازار هم عملکردی بهتر از سیستم شما را از خود نشان خواهد داد. این یعنی وقت آن رسیده که سیستم خود را آپگرید نمایید.

اما به یاد داشته باشید که به روز رسانی سخت‌افزاری می‌تواند کاری هزینه بر برای بالا بردن سطح عملکرد سیستم شما باشد اما اگر این کار بدون تعویض مادربورد برایتان امکان پذیر است می‌توانید مطمئن باشید که با کمترین هزینه قادر خواهید بود سیستم خود را به روز کنید.

اگر می‌خواهید سخت افزار جدیدتان تا دو سال پاسخگوی نیازهایتان باشد آنگاه باید بین ۲۵ الی ۵۰ درصد از قطعات آن را تعویض کنید که این کار نیز هزینه‌ای در حدود صد الی صد و پنجاه پوند را به شما تحمیل خواهد کرد.

 یک اس اس دی جدید نصب نمایید

اگر پاکسازی درایو تاثیری در بهبود عملکرد سیستم شما ندارد شاید لازم باشد کمی بیشتر از آنچه تصور می‌کردید هزینه کنید و یک سیستم کاملا جدید را خریداری نمایید و اگر SSD ندارید آپگرید کردن سیستم برای شما کاری ضروری است.

این نوع حافظه سرعت بسیار بالایی دارد و به شکلی موثر کلیه مشکلاتی که ممکن است در حال حاضر روی سیستم خود تجربه نمایید را حذف می‌کند. حافظه‌های SSD همجنین ارزان‌تر از خرید یک پردازنده یا کارت گرافیکی تمام می‌شوند. البته در نظر داشته باشید که بهبود عملکردی این نوع حافظه‌ها شاید آنقدری که تصور می‌کنید بالا نباشد اما قطعا بهبود محسوسی را در آن مشاهده خواهید کرد به خصوص اگر مشکلات سیستم شما ریشه در هارد درایو آن داشته باشند.

غیرفعال نمودن superfetch و prefetch

superfetch و prefetch دو سرویسی هستند که برای کاهش دادن زمان لود شدن اپلیکیشن‌ها طراحی شده‌اند اما صرفا می‌توان آنها را در سیستم‌هایی به خدمت گرفت که از هاردهای مکانیکی استفاده می‌کنند. از طرفی اگر سیستم شما از SSD بهره می‌گیرد می‌توانید مطمئن باشید که به خودی خود عملکردی نرم و روان دارد و از این دو سرویس بی نیاز است.

برای غیرفعال کردن این دو قابلیت کافیست به بخش سرویس‌ها در کنترل پنل بروید، عبارت Superfetch را بیابید و آن را روی حالت غیرفعال قرار دهید تا به صورت خودکار فعالیت آن متوقف گردد.

اما غیرفعال نمودن Prefetch اندکی از این دشوارتر خواهد بود و برای این منظور باید پنجره مربوط به تغییر رجیستری یا همان regeditرا باز کنید و به آدرس HKEY_LOCAL-MACHINE\SYSTEM\CURRENTCONTROLSET\CONTROL\SESSION MANAGER\MEMORY MANAGEMENT\PREFETCHPARAMETERS بروید و روی عبارت  enableprefetchدابل کلیک نمایید. و سپس مقدار مقابل به آن را روی صفر قرار دهید.

یکسان‌سازی نرخ رفرش مانیتور با کارت گرافیک

در تمامی کارت‌های گرافیکی تنظیماتی به نام Vsync وجود دارد (به معنای vertical sync) و منظور از آن این است که باید مطمن شوید کارت گرافیک شما یک آپدیت را به صورت همزمان با نرخ رفرش مانیتور ارسال می‌کند.

غیرفعال نمودن Vsync می‌تواند منجر به ایجاد پدیده‌ای بصری به نام tearing شود که در آن مانیتور شما آپدیت شده اما تنها نیمی از تصویر به کارت گرافیک منتقل شده است. اما نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که بازی‌ها معمولا نرخ فریم اندک بالاتری دارند و برای آپدیت شدن مانیتور منتظر نمی‌مانند که این مساله هم مشکلاتی را می‌تواند به وجود آورد.

قراردادن SSD  در وضعیت AHCI

این حافظه‌ها معمولا به درستی پیکره‌بندی نمی‌شوند و برای نمونه گاهی اوقات مد AHCI غیر فعال است در حالی که نباید اینطور باشد. این وضعیت به حافظه شما امکان می‌دهد که از تکنولوژی native command quering بهره بگیرند که در اصل فرایندهای بزرگ و ساده را متوقف نموده و تسک‌هایی را نگه می‌دارد که کندتر و کوچک تر هستند.

برای بررسی این مد، لازم است که ویندوز دیوایس منیجر را باز کرده و به دنبال گزینه IDE ATA/ATAPI بگردید. آن را بگشایید و بعد به دنبال AHCI بگردید. اگر موفق به یافتن این گزینه نشدید سیستم شما احتمالا روی وضعیت یاد شده قرار ندارد. البته به یاد داشته باشید که شاید چون سیستم شما هارد درایو مکانیکی دارد نتوانسته‌اید این وضعیت را بیابید که در این صورت خوب است.

اما اگر SSD دارید و می‌خواهید باید با استفاده از پنجره regedit اقدام به این کار کنید.

مطمن شوید فرمان TRIM باز است

یکی دیگر از تنظیماتی که در سیستم‌های بهره‌مند از ssd باید انجام شود فعالسازی فرمان TRIM است.

این بخش به یک اس اس دی امکان می‌دهد که داده‌های ناخواسته را به شیوه‌ای که تاثیری روی عملکرد دستگاه نداشته باشد پاکسازی نماید. تا چندین سال سیستم عامل‌ها برای درایوهای مکانیکی بهینه سازی می‌شدند و هر زمان که عملکرد سیستم کند می‌شد اقدام به پاک کردن داده‌ها می‌نمودند.

برای بررسی فرمان TRIM باید ادمینیستریتور سیستم باشید (عبارت cmd را در کادر جستجو تایپ نموده و سپس روی آن کلیک راست نمایید و عبارت run as administrator را انتخاب نمایید) و در مرحله بعد فرامین زیر را تایپ نمایید:

fsutil behavior query disabledeletenotify

اگر مقدار روی ۰ قرار دارد فرمان TRIM فعال است اما اگر روی یک قرار داشته باشد یعنی غیرفعال شده که در این صورت می‌توانید فرمان زیر را برای فعالسازی آن تایپ نمایید:

fsutil behaivior set disableDeleteNotify 0

تغییر محل ذخیره‌سازی pagefile

اگر دو درایو در اختیار دارید که سرعتی یکسان دارند باید pagefile را روی درایوی ذخیره نمایید که کمترین استفاده را از آن می‌کنید. به این ترتیب اطمینان حاصل خواهید کرد که منابع سیستم شما به شکلی برابر توزیع شده‌اند. به این ترتیب می‌توانید یک برنامه یا بازی را از روی یکی از درایوها اجرا کنید و کار خواندن و نوشتن داده‌ها را هم به حافظه مجازی خود محول نمایید تا هیچیک از فرایندها با هم تداخل پیدا نکنند.

برای انتقال pagefile کافیست روی منوی استارت کلیک نمایید و عبارت advanced system settings را در کادر جستجو تایپ نمایید و روی گزینه view advanced system settings کلیک کنید. زیر تب advanced گزینه‌ای به نام performance را پیدا کرده و سپس روی عبارت settings کلیک نمایید. مجددا زیر تب advanced گزینه virtual memory را بیابید و روی عبارت change کلیک کنید.

در این بخش می‌توانید گزینه مربوط به مدیریت خودکار اندازه pagefile برای تمامی درایوها را غیرفعال نمایید و سپس درایو دیگری را برای آن انتخاب نمایید. در نظر داشته باشید که حجم فضای خالی درایو مورد نظر شما حداقل باید به اندازه رم سیستم باشد؛ یعنی چهار گیگابایت فضا به ازای چهار گیگابایت رم. بعد از آنکه pagefile را به صورت کامل از موقعیت اصلی‌اش برداشتید روی عبارت OK کلیک نمایید تا از آن بخش خارج شوید و سیستم ری بوت گردد.

تغییر پاور پلن

در نسخه‌های مدرن ویندوز این برنامه به صورت پیشفرض روی حالت balanced یا متعادل قرار دارد بدان معنا که سخت افزار اطمینان حاصل می‌کند پی‌سی بدون مصرف زیاد انرژی یا تمام کردن شارژ باتری عملکردی مطلوب را از خود به نمایش می گذارد. اما اگر به دنبال آن هستید که بیشترین صرفه جویی را در این بخش داشته باشید بهتر است سری به قسمت power options در کنترل پنل بزنید و عبارت High performance را انتخاب نمایید .

افزودن دیدگاه جدید