دسته بندی: 

کارخانه‌ی اینتل پس از سال‌ها توسعه و ساخت پردازنده‌های موبایل خود، چیپ‌هایی را براساس طرح‌های ARM تولید خواهد کرد

اینتل و ARM را شاید بتوان رقبای دیرینه دانست اما در جهان تکنولوژی، گذشته ثابت کرده که همه چیز امکان‌پذیر است. چند سال قبل صحبت درباره‌ی این که این دو کمپانی روزی به هم ملحق می‌شوند خنده‌دار به نظر می‌رسید. اما این دقیقا همان کاری است که این دو انجام داده‌اند و حالا کارخانه‌های اینتل برای اولین بار به منظور ساخت و تولید چیپ‌هایی با طرح‌های ARM با هم متحد شده‌اند. این حرکت که از آن با عنوان یک حرکت "سودمندانه‌ی مشترک" یاد می‌شود دنباله‌ی تصمیم سه سال قبل اینتل برای استفاده‌ از تسهیلات بزرگ و عظیم تولید چیپ آن توسط سایر تولیدکننده‌های نیمه‌هادی‌ها به شمار می‌رود. این به خودی خود حرکتی شوکه‌کننده و عجیب بود اما از آن زمان تاکنون اینتل خیلی راحت‌تر عمل کرده است و درهای کارخانه‌های خود را به روی کمپانی‌های دیگر باز کرده است، حتی اگر قرار باشد آن‌ها از تکنولوژی‌های طراحی شده توسط یک رقیب بهره بگیرند. همان‌گونه که می‌توانید تصور کنید، این مقصدی بسیار مهم برای اینتل محسوب می‌شود که همواره اصرار داشته کمپانی‌هایی که با آن کار می‌کنند از سیستم برروی یک چیپ Atom بهره بگیرند. این کمپانی همواره امیدوار بوده خط تولید چیپ‌های موبایل مبتنی بر ساختار x86 خودش مورد استفاده قرار گیرد اما از زمانی که در رسیدن به اهداف و نقشه‌ی راه از پیش تعیین شده شکست خورد اینتل را به شدت از موفقیت در بازار تبلت و گوشی هوشمند دور کرد. این که قدرت اینتل بیش از همیشه رو به سراشیبی گذشته می‌تواند دُرُست باشد بنابراین به منظور این که بتواند خود را در برابر آینده مصون کُنَد به اِعمال تغییرات نیاز داشته است.

مشکل اصلی برای اینتل این است که توجه خود را به شدت بر فضای چیپ PC که در آن مسلط است و در حدود 50 سال در آن فعالیت کرده اما امروز در حال اُفت کردن است متمرکز کرده است. استفاده از عنوان "Intel Inside" برای بسیاری از سازنده‌های کامپیوتر شامل Lenovo, HP و Dell به یک نشان افتخار تبدیل شده بود. هنوز هم سازنده‌های دیوایس‌های کوچک و پُرتابل به جای دیگری نظر می‌کنند و این ARM است که حاصل علاقه‌ی وافر Acron Computers در خلق ماژول‌های کمک‌پردازنده برای BBC Micro series که به بهترین شکل ممکن از مزایای آن بهره‌مند شد به شمار می‌رود. ARM سال‌ها پرچم‌دار طراحی چیپ‌های تبلت و تلفن‌های هوشمند بوده است. چیپ‌های طراحی شده توسط ARM در Nintendo DS و TomTom و همچنین Raspberry Pi و تقریبا هر گوشی هوشمند و تبلت دیگری یافت می‌شود که در بین آن‌ها iPhone و iPad هم قرار دارد. در این فرآیند، ARM به بزرگ‌ترین شرکت تکنولوژی بریتانیا بدل شده است و این باعث جلب توجه گروه ژاپنی Softbank شده که اخیرا علاقه‌ی وافری به خرید آن به قیمت 24.3 میلیارد دلار نشان داده است. اما در عین این که برای نهایی شدن این کار باید فعالیت‌های زیادی انجام گیرد تصمیم اینتل برای فراهم نمودن امکان ساخت چیپ‌های طراحی شده توسط ARM در کارخانه‌هایش یک حرکت زیرکانه به شمار می‌رود. مجوزدهی تکنولوژی‌های کمپانی‌های ثالث چیزی است که در بخش موبایل تقریبا قابل پیش‌بینی نیست اما در عین حال این دو کمپانی بهترین هر دو دنیا را فراهم می‌کنند و این همکاری مزیتی برای اینتل به ارمغان می‌آورد. اینتل قادر است ترانزیستورهای 10 نانومتری برای پردازنده‌‌های تلفن را روی میز بگذارد، یک تکنولوژی که از ترانزیتسورهای 14 نانومتری که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌شود بهتر است. ضمنا ARM تخصص حرفه‌ای خود در طراحی چیپ‌های کارآمد را وارد میدان می‌کند و این دو کمپانی در تلفیق با هم تقریبا یک پیروزی تضمین شده را فراهم می‌کنند. براساس این قرارداد، مشتریان خط تولید چیپCustom Foundry اینتل اجازه خواهند یافت پردازنده‌هایی تولید کنند که از طراحی‌های الهام گرفته شده از ARM بهره می‌گیرند و این موضوع مسلما کسب و کار این دو کمپانی را رونق می‌بخشد.

معاون ARM یعنی Will Abbey می‌گوید:" ما ARM Artisan Physical IP را به عنوان یک همکاری آتی به بخشی از این فرآیند تبدیل می‌کنیم" و اضافه می‌کند این کار امکان ساخت گزینه‌های بیش‌تر برای اکوسیستم ARM را فراهم می‌کند و دسترسی مشتریان اینتل به طرح‌های ARM را نیز امکان‌پذیر می‌سازد. اگرچه در همین زمان این کار فشاری برروی کمپانی‌هایی نظیر سامسونگ و( Taiwan Semiconductor Manufacturing Co(TSMC - شرکت‌هایی که برای سال‌های متمادی در تولید و ساخت هسته‌های ARM و سایر سخت‌افزارها برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها حیاتی بوده‌اند- وارد می‌کند. ناگهان، آن‌ها باید با اینتل سر و کله بزنند. به نظر نمی‌رسد اینتل به این موضوع اهمیتی بدهد اما برای آن‌ها، این موضوع مهم خواهد بود. اینتل از زیرساختار تثبیت شده‌ی خودش برخوردار است و می‌تواند از پشتیبانی ARM نیز بهره‌مند شود. این باید به اینتل اجازه دهد در بازارهای گوشی هوشمند و تبلت تسلط بیش‌تری پیدا کند. البته، حتی حرف‌هایی درباره‌ی این که به زودی به دنبال عقد قراردادی با Apple هم هست بر سر زبان‌ها افتاده است. این برای غول Cupertino نیز خبر خوبی خواهد بود: چیپ Ax از Apple توسط سامسونگ و TSMC (که قرارداد ساخت چیپ A11 را با آن کمپانی منعقد کرده) ساخته می‌شود و این کار بخشی از تکنولوژی آن را در اختیار رُقبا قرار داده است. Apple به احتمال بسیار زیاد می‌خواهد با اینتل کار کند و این مسیر جدید برای این سازنده‌ی چیپ باید ثابت کند در آینده نیز می‌تواند موفقیت کسب نماید. می‌توانیم انتظار داشته باشیم در یک یا دو سال آینده شاهد اعلام‌های بیش‌تری از این دست باشیم.

اما چیپ‌های موبایل خود اینتل چه می‌شوند؟ خوب، این کمپانی در ماه آوریل اعلام کرده بود که قصد دارد چیپ‌های Atom خود با کُد Sofia و Broxton برای دیوایس‌های موبایل را از خط خارج نماید، حتی اگر میلیاردها دلار در تلاش برای توسعه‌ی جایگاه آن در بازار صَرف کرده باشد. با انجام این کار، به نظر می‌رسید اینتل هیجانی در فضای موبایل ایجاد می‌کند زیرا چیپ‌های فعلی‌اش قدیمی شده بودند و نیاز به جایگزین داشتند. این حرکت جدید نشان می‌دهد که اینتل قصد دارد هنوز هم در صحنه باقی بماند. تصمیم برای فراهم نمودن امکان ورود ARM نشانه‌ای از یک استراتژی جدید به شمار می‌رود و تصمیمی است که حتی باعث شده خود ARM نیز از آن تشکر نماید. Abbey در ادامه‌ی پُست وبلاگی خود می‌نویسد:" شما احتمالا نگاهی به عناوین اخبار نموده‌ و فکر کرده‌اید ARM و اینتل با هم همکاری می‌کنند... شوخی می‌کنی؟!" اما اینتل framework را مجوزدهی کرده و ARM نیز جبهه‌ی جدیدی دارد که از طریق آن بیش‌تر از گذشته توسعه پیدا می‌کند. البته چیزی که عجیب می نماید این است که Abbey می‌گوید برای مدتی کارهایی در پشت صحنه انجام گرفته است. او ادامه می‌دهد:"به رغم داستان‌هایی که مطبوعات سر هم می‌کنند، اینتل و ARM برای کمک به فعال‌سازی این اکوسیستم سال‌ها با یکدیگر کار کرده‌اند و این فقط آخرین گام‌ها در این ارتباط طولانی‌مدت است". Abbey اضافه می‌کند این قرارداد و همکاری جدید را یک تحول طبیعی در اکوسیستم طراحی می‌داند و می‌گوید:" ARM در طراحی پردازنده و فیزیکی پیشرو است و Custom Foundry اینتل نیز یک تولیدکننده‌ی پیشرو در ساخت دیوایس‌های یکپارچه به شمار می‌رود. این تلفیق یک بازی بُرد-بُرد برای مشتریان است و پایه‌ی تفکر ARM را در تاریخ 25 ساله‌اش دوباره تقویت می‌کند: فعال‌سازی انتخاب و نوآوری درون اکوسیستم ARM". اما با توجه به این که هر کمپانی عمده و بزرگ دیگر هم حالا قادر است چیپ‌های ARM را تولید کُند او دلایل زیادی برای لبخند زدن دارد.

خرید ARM توسط Softbank

تصمیم Softbank برای تملک ARM به رغم صحبت‌هایی که درباره‌ی میزان بدهی‌های این کمپانی شده است به اولین گام تائید از سوی حامیان رسیده است و انتظار می‌رود این قرارداد به مسیر خود ادامه دهد. تحت این قرارداد، تعهد شده که ARM حداقل به مدت 5 سال در کمبریج باقی خواهد ماند. قرار است سطح کارکنان آن در بریتانیا طی این مدت دو برابر شود که سرمایه‌گذاری عمده‌ای در یک کمپانی بریتانیایی فراهم می‌آورد و باید آینده‌ی روشنی پیش رو داشته باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید