دسته بندی: 

David Crookes خلاصه‌ای از آخرین شاهکار اندرویید را برایتان گردآوری کرده است.

اندرویید Nougat بلاخره از راه رسید و میزبان تلفن‌های ما شد. هفتمین نسخه سیستم عامل اندرویید، از حدود پنج ماه پیش تا کنون این نسخه توسط توسعه دهندگان، آزمون پیش نمایش خود را پشت سر می‌گذارد. و حالا آن پیش نمایش میزبان تغییراتی است که می‌تواند ارتقاء مفید و سازنده‌ای را بدنبال داشته باشد. با کمی شانس، شما از هم اکنون می‌توانید این پدیده نوظهور را بر روی تلفن‌های خود تجربه کنید، اما اگر هنوز این اتفاق نیافتاده در اینجا مواردی را به شما گوشزد می‌کنیم که می بایست بدنبال آنها باشید.

برنامه‌های تقسیم صفحه نمایش(split-screen):

توقعی که ما در حال حاضر از تکنولوژی‌های در دسترس‌مان داریم این است که چند وظیفه را به سرعت انجام دهند. چیزی که در مورد Nougat  حائز اهمیت است این است که با آن می‌توانید همزمان دو برنامه را بر روی صفحه نمایش باز کنید.اگر هنگامی که دارید با برنامه‌ای کار می‌کنید نیاز به اطلاعاتی در برنامه دیگر داشته باشید آنگاه متوجه می‌شوید چقدر این ویژگی برای شما کارآمد است. وقتی در وضعیت   split-screenهستید می‌توانید این نوار لغزنده را به بالا و پایین یا چپ و راست حرکت دهید. تغییر فضایی که در اثر این جا‌به‌جایی‌ها بر روی صفحه نمایش ایجاد می‌شود، برای هر کسی خوشایند است. برای فعال کردن حالت  split-screen ناگزیرید یک فشار طولانی بر روی دکمه مربعی اعمال کنید و سپس برنامه دوم را برای پر کردن فضایی که ظاهر می‌شود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید تنها با دوبار ضربه زدن، بین دو برنامه رفت و آمد کنید.

لذت بردن از صورتک‌های(اموجی) بیشتر:

ممکن است گاهی وقتها ارتباطات ما با دیگران تنها از راه صورتکها انجام شود. بر همین اساس اندرویید به این اندیشیده که ما احتمالا به شکلک‌های بیشتری برای بیان احساساتمان نیاز داریم. از این رو 72 شکلک را به 1500 مورد قبلی اضافه کرده است. و این بروز رسانی صورتکهایِ اندرویید طی ده ماه بوده است. ما هم اکنون می‌توانیم شکلکهایی نظیر آووکادو، جغد، افراد با رنگ پوستهای متنوع‌تر، شکلهای مختلف کف دست و حالتهای مختلف حرکت شانه را داشته باشیم. همچنین شکلهای نظیر مادر مقدس، گل پژمرده و غلط زدن بر روی زمین ناشی از خنده نیز در دسترسمان است. این تنها تغییرات موجود نیست، اگر در یک خانواده دو زبانه متولد باشید شاید بارها آرزو کرده‌اید که کاش می‌شد بطور همزمان از دو زبان یا بیشتر برای تایپ استفاده کرد. حالا پدید آورندگانِ اندرویید آرزوی شما را برآورده کرده‌اند. آنها کیبورد دومی را به اندرویید اضافه کرده‌اند که به لطف تنظیمات زبان چند محلی، به شما اجازه می‌دهد از بیش از دو زبان در آنِ واحد استفاده کنید. بی‌شک این ویژگی برای شما موهبت فوق العاده‌ای خواهد بود.

پاسخ مستقیم به نوتیفیکیشن:

در نسخه‌های قبلی اندرویید، هر زمان که نوتیفیکیشنی دریافت میکردید می‌بایست به منظور پاسخ به آن پیام، وارد برنامه مربوطه می‌شدید. اما حالا درست شبیه آنچه که در iOS شاهد آن هستیم، می‌توانید به راحتی برای دیدن پنجره نوتیفیکیشن بر روی آن ضربه زده و پاسختان را در آنجا وارد کنید. با این امکانِ جدید، بهره‌وری شما نه تنها افزایش می‌یابد بلکه وقفه کمتری در کار شما ایجاد می‌شود.

شما متوجه خواهید شد که منوی نوتیفیکیشن به شدت تنظیم شده است بطوریکه که کنترلهای مهم مثل فعال کردن وای-فای، مشاهده مصرف باتری، فعال کردن  Do Not Disturb و رفتن به وضعیت چراغ قوه، هشدارها، بلوتوث و ...در دسترس شما هستند. (می‌توانید چیدمان همه چیز را به دلخواه خودتان تغییر دهید). نوتیفیکیشن‌ها همچنین برای برای مناسب‌تر کردن فضای استفاده، فونتهای ریزتز دارند. با فشار طولانی بر روی نوتیفیکیشن، می‌توانید یک منوی کوچک ایجاد کنید که به شما اجازه می‌دهد نوتیفیکیشن‌ها را بیصدا کرده یا در صورت تمایل آنها را مسدود کنید.

محدود کردن ذخیره داده:

اگر به تنظیمات داده بروید و وارد Data usage شوید، می‌توانید یک قابلیت Data saver جدید را فعال کنید. با فعال کردن آن، به شما اجازه داده می‌شود به اندرویید اعلام کنید زمانی که از برنامه‌ای استفاده نمی‌کنید، دریافت و ارسال داده  آن متوقف شود. هر برنامه‌ای که شما مسدود کردن آن را درخواست کنید، نمی‌توانید به داده‌های تلفن همراهتان در بک گراند دسترسی داشته باشد که این می‌تواند بسته به نوع هدفی که از آن دارید در هزینه شما صرفه جویی کند.

Doze، برنامه‌ای پرکار:

تابع Doze در اندرویید مارشمالو معرفی شد اما با اندرویید Nougat یک سری اصلاحات اضافی به آن اعمال شده است. Doze قابلیتی است که با بهینه سازی مصرف باتری گره خورده و در موقعیتهای بیشتری نسبت به قبل فعال است. به این معنی که در بیشتر حالتهایی که اتفاقی رخ نمی‌دهد از جمله هر زمان که صفحه نمایش خاموش است، Doze  یا به عبارتی حالت چرت زدن مقداری پردازش و اتصالات شبکه را برای برخی از برنامه‌ها در پس زمینه غیر فعال می‌کند.

شما برای بدست آوردن سود نیازی نیست کاری انجام دهید زیرا این برنامه توانایی آن را دارد تا بدون مداخله شما کار خود را به پایان برساند. Doze عمر باتری دستگاه شما را طولانی می‌کند که این خود ویژگی بسیار ضروری برای همه ماست.

برنامه Allo :

اندرویید، Nougat را با دو برنامه جدید Allo و Duo آغاز کرده است. Allo یک برنامه پیام رسان است که به زودی راه‌اندازی می‌شود، هرچند همین حالا هم پیش ثبت نام آن در دسترس است. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا همزمان که در حال جستجو در گوگل و منتظر پاسخ از آن هستید با دوستان و فامیل خود چت کنید، بدون اینکه لازم باشد آن مکالمه را قطع کنید. این برنامه همچنین می‌تواند به آنچه شما قصد گفتنش را دارید ف پی ببرد. و حتی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با استفاده از آنچه برنامه پیشنهاد می‌دهد یک سبک پاسخ دهی برای خودتان انتخاب کنید. این برنامه مطمئناً یک انقلاب در سرویس‌های پیام رسان محسوب می‌شود، توانایی دیگر این برنامه این است که می‌تواند چیدمان عکسها را انجام ، با یک حرکت جاروبی اندازه متن را تغییر دهد، برچسبها و رمزنگاری‌های end-to-end را اضافه کند. ما چشم انتظار این برنامه خواهیم ماند.

از ْآن طرف Duo  حیٌ و حاضر و در دسترس است. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تماس‌های تصویری ایجاد کنید. محبوبیت این برنامه تا آنجاست که در هفته اول راه‌اندازی پنج میلیون نسخه از آن دانلود شده است. این برنامه ویژگی‌های جالب توجهی از جمله Knock Knock دارد. Knock Knock امکان پیش‌نمایش تماس‌گیرندگان را قبل از اینکه تصمیم بگیرید  آنها را انتخاب کنید، فراهم می کند. همچنین می‌توانید از کیفیت بالای ویدئویی از طریق وای فای بهره‌مند شوید. واقعیت این است که با این برنامه تنها چند ثانیه زمان صرف می‌شود تا تماستان را آغاز کنید. این برای گوگل یک پیروزی بزرگ به شمار می‌آید، آن باید فیس تایم و اسکایپ را به چالش بکشد.

امنیت بهتر:

اندرویید Nougat همچنین با فراهم آوردن تجربه امنیتی بیشتر، نگرانی‌ها را در خصوص امنیت برطرف می‌کند. بروز رسانی‌های نرم افزار بر روی برخی از دستگاه‌ها در بک گراند دانلود می‌شود و به شما اجازه می‌دهد هنگامی که فرآیند بروزرسانی در حال انجام است، همچنان از برنامه استفاده کنید. سیستم عامل جدید رمزگذاری بر پایه فایل‌ها را معرفی می‌کند. از آن بهتر اینکه اندرویید هم اکنون بسیار از شما مراقب می‌کند. مانند iOS با اندرویید هم می‌توانید اطلاعات سلامتی خود را از قبیل گروه خونی، آلرژیها، داروها و یا حتی متقاضی اهداء عضو بودن شما را که می‌تواند در مواقع اضطراری استفاده شود، به برنامه اضافه کنید. برای وارد کردن این اطلاعات کافی است به قسمت تنظیمات رفته و وارد قسمت User شوید و سپس Emergency Information  را انتخاب کنید. اطلاعاتی که شما وارد می‌کنید حتی زمانی که صفحه نمایش قفل است می‌تواند قابل رؤیت باشد.

بسوی آینده:

این همه، تنها توانمندی‌های اندرویید Nougat نیست. سیستم گرافیکی Vulcan API برای شما عملکرد بازی بهتری فراهم می‌کند. بنابراین به محض اینکه دستگاهی تهیه کنید که این سیستم را پشتیبانی کند، گرافیک‌های سه بعدی پپیشرفته را در آینده نزدیک خواهید دید. ممکن است در آینده از یک ویژگی جدید به نام Daydream بسیار لذت ببرید. این مؤلفه یک پلت فرم واقعیت مجازیِ توکار خواهد بود که در Nougat تعبیه شده است. چنین تصور شده که واقعیت مجازی را به سطح دیگری می‌برد(مطمئنا بسیار بیشتر از آنچه که با Cardboard گوگل هم اکنون امکان پذیر است). اما این ویژگی فقط با تلفنهای مجهزDaydream   انجام پذیر است، بنابراین ناگزیرید بررسی کنید که یک سال دیگر که این ویژگی راه اندازی شد تلفن شما می‌تواند آن را پیاده سازی کند یا نه؟

بعد از همه اینها ممکن است بپرسید که چی؟ خب هدف از گفتن همه این موارد این بود که شما Nougat را استفاده کنید. این سیستم عامل جدید ابتدا در گوشی‌های Nexus 6،  Nexus 5x, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player و Pixel C ارائه شد اما اگر یکی از این گوشی‌ها را در اختیار دارید و نمی‌توانید بروزرسانی نرم‌افزار را ببینید پس باید با انتخاب برنامه بتای اندرویید بروزرسانی را انجام دهید. همچنین اگر می‌دانید که چه کاری بکنید،  می‌توانید تنظیمات فلش factory image را بر روی تلفنتان انجام دهید. در غیر اینصورت دست نگه دارید. Nougat در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو راه خود را برای وارد شدن به انواع گوشی‌ها ایجاد خواهد کرد.

افزودن دیدگاه جدید