دسته بندی: 

آیا مغز شما موارد دوست ­داشتنی که نیاز دارد را دریافت می­کند؟

بدون نیاز به حافظه

مطمئنا مهم­ترین مساله در مورد اینترنت به­غیر از وجود ایمیل و وفور تصاویری چون تصویر گربه­ها، میزان خالص اطلاعاتی است که شما می­توانید در آن پیدا کنید. به این ترتیب شما به بزرگترین کتابخانه دنیا یعنی منبعی ظاهرا نامحدود از اطلاعات دسترسی دارید.

            در واقع امروزه دسترسی به وب بسیار سریع و راحت شده به­گونه­ای که شما به­ندرت نیاز به به خاطر سپردن چیزی دارید. شما می­توانید ساعت­ها زمان صرف خواندن تاریخ و علوم طبیعی کنید و سپس مطالبی که خوانده­اید را کاملا از یاد ببرید و بعدا زمانی که می­خواهید حس کنجکاوی خود را درباره چیزی ارضا کنید مجددا به آنها مراجعه کنید.

            همه این اتفاق­ها چه زمانی افتاد؟ مطمئن نیستیم اما 100% اطمینان داریم که اگر پنج دقیقه به ما فرصت دهید تا به گوشی هوشمند خود مراجعه کنیم، جواب را پیدا خواهیم کرد.

نوشته­ های نادرست

همان­طور که گفتیم وب دسترسی آسان به میزان عظیمی از اطلاعات را میسر می­کند. متاسفانه بسیاری از این اطلاعات توسط اشخاص آماتور ناآگاه، آموزش ندیده و گاهی کم­سواد نوشته می­شود. از یک­طرف وب عالی است زیرا همه نظر خود را در آن بیان می­کنند از طرف دیگر فاجعه است زیرا باز هم همه نظر خود را در آن بیان می­کنند.

            درست است، واقعیت این موضوع که همه مردم عادی می­توانند نظرات خود را بیان کنند و حتی پیروانی از بین خوانندگان را داشته باشند، فوق­العاده است. با این حال اگر تنها مطلبی که مردم خوانده­اند، وبلاگ­هایی باشد که در آنها اطلاعات نادرست داده­اند و اگر آنها منبع بهتری نیز نمی­شناسند، چیز زیادی یاد نخواهند گرفت به غیر از این که چگونه به همین طریق نادرست وبلاگ بنویسند.

مقالات کوتاه

البته از طرف ناشران و وبلاگ­نویسان ثابت مطالب فوق­العاده­ای نیز موجود است، اما اکثریت آنها مقالات کوتاه هستند. علت نوشتن این قبیل مقالات این است که خواندن مقالات طولانی در صفحه نمایش­هایی با نور پس­زمینه هم­چون مانیتور، PC، گوشی هوشمند و تبلت خیلی راحت نیست. بالا و پایین کردن صفحات (اسکرول کردن) نیز در این دستگاه­ها آسان نیست.

            از همه مهمتر اگر صفحه شما با مقاله­ای مشتمل بر 250 کلمه بازدید شود، چرا به جای آن با انتشار مقاله­ای 2000 کلمه­ای خود را آزار دهید؟ در هر دو روش شما درآمد یکسانی بابت تبلیغات کسب می­کنید. تنها راه برای دریافت درآمد بیشتر جداسازی مقاله در چند صفحه می­باشد که این کار نیز موجب خشم خوانندگان می­شود.

            درنهایت خواندن مقالات طولانی در وب هنوز همانند یک کار عادی و روزمره است. همان­قدر که نگارش مقالات کوتاه می­تواند خوب باشد، اما در مقایسه با جایگزین­های طولانی آن، از آنها عمق مشابهی از تفکر و اندیشه را دریافت نخواهید کرد.

وابستگی به GPS

Satnav (سامانه ماهواره­ای ناوبری) تکنولوژی کاملا حیرت­انگیزی است، با آن از شر نقشه­های کاغذی ناراحت­کننده خلاص می­شوید و پیدا کردن مسیرتان نیز بسیار راحت­تر می­شود. ولی اگر از آن در تمام اوقات استفاده می­کنید، ممکن است که هرگز هیچ مسیری را به­خاطر نیاورید.

            در واقع مطالعات نشان داده شده­اند که اتکای بیش از حد بر این فناوری می­تواند با بالاتر رفتن سن اثر منفی بر عملکرد مغز به­ویژه قسمت هیپوکامپوس داشته باشد، این قسمت مغز دربرگیرنده فرایندهای حافظه و هدایت می­باشد (goo.gl/u1TB7S). اما اگر نیاز به شواهد بیشتری دارید که نشان دهد اتکا بر GPS خطرناک است، این مجموعه از satnavهای فاجعه­بار را بررسی کنید. (goo.gl/3Xkb0)

PewDiePie

آیا Felix Arvid Ulf Kjellberg با نام مستعار PewDiePie مردم را نادان­تر می­کند و آیا او نشان­دهنده بازتابی از افزایش سطح کلی حماقت است؟ احتمالا کمی از هر دو سوال صحیح می­باشد. جیغ زدن و ایجاد صداهای احمقانه توسط یک فرد بالغ در حال بازی ویدئوگیم، محبوب­ترین مورد در YouTube است که این حقیقت نشانه­ای خوب از تمدنی می­باشد که با سر در حال سقوط در گودالی از حماقت قطعی است. هرچه این شخص محبوب­تر می­شود، افراد بیشتری تمایل به تقلید از او را دارند و این نوع فعالیت بیهوده و پرانرژی او تعداد بیشتری از افراد را در جهان آلوده می­کند.

            ولی واضح است که آقای Pie کار درستی انجام می­دهد زیرا او میلیون­ها دلار از این راه کسب کرده نه فقط از طریق YouTube بلکه از طریق بازی­هایی که مبتنی بر او هستند. ما به این زودی قصد خرید این بازی­ها را نداریم، اما حدس می­زنیم  که اگر با او بازی کنیم عادلانه باشد.

            اگر قصد تماشای ویدئوهای او را دارید، بهتر است که پس از دیدن آنها کتاب یا چیز دیگری بخوانید تا همه این تصاویر احمقانه­ای که بلعیده­اید را بی­ اثر کنید.

افزودن دیدگاه جدید