دسته بندی: 

David Briddock صحبت از این سری جدید را با حرف A شروع می­کند

در این هفته همه ­چیز درباره این سیستم­عامل منبع­باز، درباره Android، نرم­افزارهای audio، فرمان awk utility و فرمان at صحبت می­کنیم. بیایید آنها را بررسی کنیم.

Android

سیستم عامل­های محبوب بسیاری بر پایه لینوکس ساخته شده است. با این حال تعداد کمی از مصرف­کنندگان می­دانند که یک هسته لینوکس زیر رابط کاربری که آن سیستم­عامل را پوشانده، پنهان شده است. تاکنون موفق­ترین مثال، سیستم­عامل اندروید گوگل بوده است. این سیستم­عامل در سال 2007 راه­اندازی شد. امروزه درحدود 1.5 میلیارد از دستگاه­های قابل حمل شامل تلفن­های هوشمند، تبلت، ساعت هوشمند و دیگر فناوری­های پوشیدنی دارای سیستم­عامل اندروید هستند.

            لینوکس، اندروید را مطمئن می­کند که می­تواند تا رده وسیعی از دستگاه­هایی با قدرت پردازنده­ 32 بیت و 64 بیت کار کند و از همه امکانات پردازنده گرافیکی آن بهره ببرد. به این ترتیب اندروید که محدوده وسیعی از قابلیت­های شبکه را دربرمی­گیرد، یک زیر سیستم امنیتی تست شده دارد و از حدود 70 زبان پشتیبانی می­کند.

بنابراین شاید لینوکس، PCهای رومیزی را فتح نکرده باشد اما به مدد اندروید، آن یقینا در بازار دستگاه­های قابل حمل موفق شده است.

Audio

در سال­های اولیه توسعه لینوکس، نرم­افزارهای چندرسانه­ای منبع­باز که قادر به اجرای فایل­هایی با فرمت audio باشد، بسیار کم بودند. خوشبختانه این روزها تصویر بسیار متفاوتی داریم. امروزه برنامه­های لینوکس با کیفیت بسیاری برای اجرای فایل­های audio، ترکیب و ویرایش وجود دارند به­علاوه طیف وسیعی از ابزارهای اجرای موسیقی شامل synthesisers، samplers، sequencers و حتی سیستم­های DJ.

            یکی از معروف­ترین بسته­های ویرایش فایل­های صوتی، Audacity ‪(audacityteam.org)‬ می­باشد. طی 16 سال، این پروژه منبع باز به­طور پیوسته­ای موفق به کسب ثبات و عملکرد شده است و اکنون دربرگیرنده مجموعه­ای پیشرفته از تجزیه و تحلیل صدا، ابزارهای تغییر و ترکیب چند آهنگ به­علاوه افکت و فیلترهای بسیار می­باشد. جدیدترین نوع این نرم­افزار فایل­هایی با فرمت WAV، AIFF، MP3، OGG Vorbis،FLAC ، AC3، WMA و ACC را اجرا می­کند.

Awk

فرمان awk را کمتر کسی می­شناسد اما آن ابزاری بی­نهایت قدرتمند برای فیلتر کردن اطلاعات و ساخت گزارش در لینوکس می­باشد.

            خروجی بسیاری از ابزارهای خط فرمان در قالب ردیف و ستون می­باشد برای مثال دایرکتوری ls فرمان­ها را لیست می­کند. به تبع آن awk به­گونه­ای طراحی شده تا به­راحتی داده­های موجود در این ردیف و ستون­ها را پردازش کند.

            در بررسی اجمالی فرمان awk یک یا چند کار را در یک الگوی داده انجام می­دهد. این اقدام awk را شبیه فرمان sed می­کند اما در حوزه کاربرد بسیار قدرتمندتر از آن است. معمولا عبارات awk برای راحتی و تکرارپذیری در دست نوشته­های shell script قرار می­گیرند.

            شما می­توانید کاربرد syntax (قواعد نوشتاری یک زبان برنامه­نویسی) را با تایپ عبارت " man awk" در command prompt ببینید اما برای آن که واقعا آن را درک کنید و بفهمید، به یک کتاب مرجع خوب برای لینوکس (یا یونیکس) احتیاج دارید تا با آن کار کنید. در ضمن نام غیر معمول فرمان awk از حروف اول نام خانوادگی سه سازنده آن با نام­های Alfred Aho، Peter Weinberger و Brian Kernigham مشتق شده است.

At

وظیفه کنترل کاربر و برنامه­نویسی یک نیاز معمول در هر سیستم عامل است. در لینوکس این نیاز توسط فرمان at مورد توجه قرار گرفته شده است که فرمان­های از پیش تعیین شده را در زمان­های مشخص اجرا می­کند.

            فرمان at به­صورت پیشوند در فرایند فرمان batch در لینوکس قرار می­گیرند. آن می­تواند تنها یک فرمان ساده باشد یا یک فایل shell script باشد که دربرگیرنده مجموعه­ای از فرمان­ها می­باشد. مثالی در این زمینه می­تواند برنامه­نویسی فرایند پشتیبانی فایل باشد که بگوییم هرروز در نیمه شب اجرا شود.

            ویژگی­ها در پارامترهای زمان و تاریخ بسیار زیاد و متنوع هستند و به این ترتیب فرمان at را قادر می­سازد تا رویدادهای یک­باره یا مکرر را در فواصل زمانی مختلف برنامه­نویسی کند که این فواصل از دقیقه تا سال­ها را دربرمی­گیرد. برای اطلاعات بیشتر عبارت " man at" را در command prompt تایپ کنید تا کاربرد syntax را در آن ببینید.

افزودن دیدگاه جدید