دسته بندی: 

PC خود را به یک ضبط‌کننده‌ی شخصی ویدئو تبدیل کنید و برنامه‌های تلویزیونی،بازی‌ها، دموهای نرم‌افزاری و خیلی چیزهای دیگر را ضبط نمائید. Roland Waddilove توصیه‌ها و تکنیک‌هایی برای انجام این کار برای‌تان فراهم می‌آورد

از PCها می‌توان به روش‌های گوناگونی استفاده کرد و آن‌ها برای بیش‌تر از یک دهه قادر بوده‌اند برنامه‌های تلویزیونی را ضبط کنند. PCهای مدیاسنتر یک دهه قبل بسیار محبوب بودند و در حالی که PC مدیاسنتر از بین رفته است، USB stickها و کارت‌های توسعه‌ی plug-in که شما را قادر می‌سازند روزهای PCهای مدیاسنتر را دوباره زنده کنید حالا وجود دارند. ما در این مقاله نگاهی به برخی از گزینه‌های مدرن برای ضبط و تماشای تلویزیون برروی کامپیوتر می‌اندازیم. بازی برروی PC موضوع بسیار مهم و محبوبی محسوب می‌شود و شاید دومین فعالیت محبوب بعد از بازی‌ها، تماشای افرادی که بازی می‌کنند باشد. ممکن است بخواهید مهارت‌های بازی خودتان را نیز ضبط کنید و ما به برخی از روش‌هایی که از طریق‌شان می‌توانید اَکشن بازی‌ها را ضبط کنید می‌پردازیم. اگر قصد دارید دموهایی از نرم‌افزارها، راهنماهای تصویری، دروس آن‌لاین و غیره ایجاد کنید نیاز دارید بتوانید اَکشن‌های روی نمایش‌گر کامپیوترتان را ضبط کنید. یوتیلیتی‌های متعددی وجود دارند که شما را قادر می‌سازند هر چیزی که برروی نمایش‌گر وجود دارد ضبط کنید و نریشن و روایت خودتان را نیز به آن اضافه نمائید. ما در این مقاله به این مسئله نیز می‌پردازیم.

ظهور و سقوط PVR PC

اگر به اوایل دهه‌ی 2000 برگردیم، PCها اغلب به همراه تیونرهای تلویزیونی توکار عرضه می‌شدند. آن‌ها با یک نسخه‌ی ویژه از Windows XP به نام Media Center Edition عرضه می‌شد که در کنار کارت تیونر تلویزیون، شما را قادر می‌ساخت برنامه‌های زنده‌ی تلویزیونی را نگاه کرده و ضبط نمائید. همه‌ی کاری که باید انجام می‌دادید اتصال آنتن تلویزیون به پشت PC و اجرای Media Center بود. این personal video recorder یا PVR شما محسوب می‌شد. Windows Media Center کامپیوتر شما را به یک سیستم سرگرمی خانگی بدل می‌کرد و می‌توانست موسیقی را از کتاب‌خانه‌ی موسیقی شما پخش کند، اسلایدشوهای متشکل از عکس‌هایی که از دوربین شما به PC منتقل شده بود نمایش دهد و در عین حال یک پخش‌کننده و ضبط‌کننده‌ی برنامه‌های تلویزیونی هم به شمار می‌‌رفت. Media Center یک راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها یا (EPG(electronic programming guideداشت که شما را قادر می‌ساخت کانال‌های تلویزیونی را مرور کرده و متوجه شوید در هفته‌ی آینده چه برنامه‌هایی قرار است از تلویزیون پخش گردند. این شبیه سیستم‌های Freeview digital TV و منوی Sky+ امروزی بود. برنامه‌ها می‌توانستند برای ضبط زمان‌بندی شوند و در صورتی که کامپیوتر شما روشن بود آن‌ها را برروی دیسک ذخیره کنند تا شما بتوانید آن‌ها را بعدا تماشا کنید. این یک ضبط‌کننده‌ی ویدئویی شخصی به شمار می‌رفت، خصوصا اگر در اتاقی به غیر از اتاقی که تلویزیون اصلی شما در آن قرار داشت بود. امروز، پیدا کردن یک PC با یک تیونر تلویزیون توکار دشوار است و بسیاری از کمپانی‌ها و محصولاتی که 10 سال قبل وجود داشتند امروزه از بین رفته‌اند. دلیل اُفت PVR و PCهای مدیاسنتر، ظهور برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های استریمینگ است. Netflix و Amazon Video، هزاران فیلم و دسترسی به کل مجموعه‌های تلویزیونی را فراهم می‌کنند. آن‌ها چیزهایی که بیش‌تر از شش ماه از تاریخ پخش‌شان گذشته باشد نشان نمی‌دهند که خجالت‌آور است اما سرویس‌های تلویزیونی بسیار زیادی برای فائق آمدن بر این محدودیت وجود دارد.

با BBC iPlayer, ITV Player, Channel 4, Channel 5, Sky Go Player و Virgin Media On Demand شما به تقریبا به هر چیزی که اخیرا از تلویزیون پخش شده است دسترسی دارید و تقریبا دیگر به ندرت نیاز به ضبط برنامه‌های پخش شده از تلویزیون برروی PC دارید. یک مرورگر وب را باز کنید، و برای رسیدن به سرویس‌های catch-up TV فقط به چند کلیک نیاز دارید. (Hauppage(Hauppauge.co.uk از زمان روزهای Windows XP Media Center PC وجود داشته و هنوز هم تیونرهای تلویزیون را تولید می‌کند. درواقع، دامنه‌ی فعالیت‌های آن امروز وسیع‌تر از گذشته شده است. اگر بخواهید PC مدرن خود را به یک   PVR‌تبدیل کنید و برنامه‌های تلویزیونی دیجیتال ماهواره‌ای را تماشا یا ضبط کنید چند دوجین محصولات متنوع وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب نمائید. در این‌جا فقط به چند گجت از دامنه‌ی وسیع گزینه‌های موجود اشاره می‌کنیم.

WinTV-SoloHD یک USB stick کوچک است که به هر لپ‌تاپ و PC متصل می‌شود و هزینه‌ی آن 40 پوند است. این گجت قادر است freeview TV استاندارد و HD را دریافت کند و در عین حال به شما اجازه می‌دهد سرویس‌های دیجیتال کابلی را به شکل رایگان تماشا کنید. این TV stickها با Windows 10, 8, 7 کار می‌کنند و حتی پشتیبانی از (Linux(linuxtv.org منبع سودمندی برای کاربران لینوکس در جهت تماشا و ضبط برنامه‌های تلویزیونی به شمار می‌رود. نرم‌افزار WinTV v8(bit.ly/28X5tSG با تیونر تلویزیون یکپارچه شده که شما را قادر می‌سازد تلویزیون زنده را تماشا کنید و پخش‌های تلویزیونی را با کیفیت اصلی‌شان ضبط نمائید. یک سیستم زمان‌بندی ضبط برنامه‌های تلویزیونی دارد، شما می‌توانید پخش برنامه‌ی زنده را متوقف کنید، و از تماشای همزمان چندین کانال به طور همزمان برروی تیونرهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند پشتیبانی می‌نماید. یک ویژگی جدید در نسخه‌ی بتای نسخه‌ی بعدی، پشتیبانی از تصویر در تصویر چهار حالته است.

Hauppauge یک جفت دانگل USB دارد که شما را قادر می‌سازد تلویزیون ماهواره‌ای را برروی PC خود دریافت و ضبط کنید. همه‌ی چیزی که نیاز دارید یک دیش ماهواره‌ای است که به سمت مسیر ماهواره‌ی FreeSat قرار گرفته باشد. شما در عین حال می‌توانید کانال‌های رایگان را از ماهواره‌های Astra و Eutelsat دریافت کنید. ریسیور تلویزیون ماهواره‌ای PCTV 461e 57 پوند و WinTV-NOVA-HD-USB2 66 پوند قیمت دارند. دومی به همراه یک ریموت کنترل مادون قرمز و نرم‌افزار WinTV v7 عرضه می‌شود و شما را قادر می‌سازد برنامه‌های تلویزیون ماهواره‌ای دیجیتال را با فرمت MPEG2 یا فرمت اصلی HD برروی دیسک کامپیوتر ذخیره کنید. قابلیت زمان‌بندی موجود در نرم‌افزار شما را قادر می‌سازد پیشاپیش برنامه‌هایی که قرار است ضبط شوند مشخص و علامت‌گذاری کنید، دُرُست مثل تلویزیون و جعبه‌ی ماهواره‌ که در اتاق‌تان قرار دارد. برنامه‌های ضبط شده برروی دیسک سخت PC شما ذخیره می‌شوند. این کمپانی در عین حال دامنه‌ای از کارت‌های تلویزیونی برای افرادی که به جای لپ‌تاپ از PCهای استاندارد استفاده می‌کنند دارد. به عنوان مثال، WinTV-quadHD است که چهار تیونر DVB-T2, DVB-T و DVB-C را برروی یک بُرد با ارتفاعی که نصف یک بُرد عادی است جای می‌دهد. quadHD که در اسم آن وجود دارد به رزولوشن اشاره نمی‌کند بلکه به توانایی بُرد در تماشا و ضبط چهار برنامه‌ی تلویزیونی Freeview استاندارد، HD یا کابلی دیجیتال برمی‌گردد. این چیزی است که قابلیت تصویر در تصویر چهارتایی در WinTV v8 برای آن طراحی شده بود و می‌تواند ویدئوی HD را در 1080p با استفاده از MPEG-4 ضبط نموده و 99 پوند قیمت دارد. گران است اما اگر بتوانید قیمت آن را پرداخت کنید قابلیت‌های خوب و جالبی دارد.

جایگزین‌های Media Center

نرم‌افزار قدیمی Microsoft Media Center دیگر وجود ندارد اما اگر به دنبال برنامه‌ای برای جایگزین کردن آن هستید گزینه‌هایی برای آن وجود دارد. یک مثال Kodi ‪(kodi.tv)‬، یک برنامه‌ی رایگان و منبع باز که تقریبا همه‌ی کارهایی که Media Center انجام می‌داد به انجام می‌رساند است. نه تنها شما را قادر می‌سازد ویدئوها را برروی PC خود انتخاب و پخش کنید، بلکه با برخی از رایج‌ترین تیونرهای TV اینترفیس می‌کند و قابلیت‌های ضبط را نیز فراهم می‌نماید. به بخش Downloads سایت بروید تا بتوانید Kodi را برای تقریبا هر چیزی شامل ویندوز، لینوکس و حتی Raspberry Pi دریافت کنید. افزودنی‌ها و اکستنش‌های زیادی وجود دارد که ویژگی‌های اضافی نظیر توانایی دسترسی آن‌لاین به محتوای استریمینگ را فراهم می‌کند. Plex(www.plex.tv) جایگزین دیگری برای Media Center و یکی از بهترین‌ها است. یک سرور رسانه‌ای ایجاد می‌کند که از طریق سایر کامپیوترها، تلفن‌ها و تبلت‌های روی شبکه‌ی خانگی‌تان در دسترس قرار می‌گیرد. از Xbox, PlayStation, Amazon Fire TV, Apple TV, Android TV و خیلی چیزهای دیگر پشتیبانی می‌کند. بیش‌ از این که یک ضبط‌کننده باشد یک سرور استریمینگ رسانه است. یک نسخه‌ی رایگان و premium دارد، بنابراین ابتدا از نسخه‌ی رایگان استفاده کنید تا با آن آشنا شوید و اگر به دنبال ویژگی‌های بیش‌ترهستید به نسخه‌ی Premium ارتقا یابید.

بازی‌ها PC را با Xbox ضبط کنید

تعداد گِیمرها برروی PC، حتی در مقایسه با گِیمرهای Xbox و PlayStation عظیم است. بهترین چیز بعد از بازی برروی PC، تماشای آن است و وب‌سایت‌هایی نظیر Twitch ‪(twitch.tv)‬ میلیون‌ها عضو دارد که عاشق تماشای بازی افراد حرفه‌ای که برروی کامپیوترهای‌شان بازی می‌کنند هستند. YouTube نیز یک بخش ویژه بازی (games.youtube.com) دارد که از استریمینگ زنده‌ی بازی‌ها، ضبط اَکشن و تعداد زیادی از کانال‌هایی که متخصصان بازی‌ها ایجاد کرده‌اند برخوردار است. چند سال قبل، شما احتمالا حدس نمی‌زدید تماشای بازی‌ها به این حد از محبوبیت برسد اما در حال حاضر علاقه‌ی عظیمی در این حوزه وجود دارد. احتمالا به همین علت است که مایکروسافت یک ضبط‌کننده‌ی ویدئو در Windows 10 گنجانده که طراحی شده تا به شما اجازه دهد فعالیت‌های خود را در بازی‌ها ضبط کنید. شما می‌توانید اَکشن را ضبط کنید، اسکرین‌شات بگیرید، آن‌ها را ذخیره کنید، با دیگران به اشتراک بگذارید و آن‌ها را به شکل آن‌لاین پُست کنید. محدودیت‌هایی در این‌جا وجود دارد و کامل نیست اما استفاده از ضبط‌کننده ساده است و کارش را تقریبا به خوبی انجام می‌دهد. یکی از محدودیت‌های این ضبط‌کننده این است که برای کار با اپلیکیشن‌های مدرن Windows Store طراحی شده است. همه‌ی بازی‌ها در Store نیستند و ضبط‌کننده برای کار با نرم‌افزار سنتی طراحی نشده اما با اپلیکیشن‌های Store عالی کار می‌کند. ضبط‌کننده ویدئوی دیجتال بخشی از اپلیکیشن Xbox است که با Windows 10 یکپارچه شده اما برای ضبط اسکرین اپلیکیشن نیازی به اجرا شدن ندارد. شما بازی را که می‌خواهید ضبط کنید اجرا می‌کنید که باید یک اپلیکیشن دانلود شده از Windows Store باشد و Windows+G را برای نمایش Game Bar فشار می‌دهید. این نوار ابزاری است که دکمه‌هایی برای گرفتن یک اسکرین‌شات، ضبط اَکشن در پس‌زمینه یا شروع ضبط دارد. برروی دکمه‌ی قرمز record کلیک کنید و به بازی کردن ادامه دهید. Game Bar را نمایش دهید و برای توقف پخش، دکمه را دوباره فشار دهید. ویدئوها به شکل اتوماتیک برروی دیسک ضبط می‌شوند و شما نباید نگران اسم فایل‌ها و مکان‌شان باشید. ویدئوها با فرمت استاندارد .mp4  در پوشه‌ی شخصی Videosدر زیرپوشه‌ی Captures ذخیره می‌شوند. اسم فایل شامل اسم بازی و تاریخ و زمان می‌شود. آن‌ها می‌توانند با دبل‌کلیک کردن پخش شوند اما اگر یک پخش‌کننده‌ی ویدئو ندارید می‌توانید از VLC media player‪(videolan.org)‬ استفاده کنید.

اپلیکیشن Xbox می‌تواند برای مرور ویدئوهای ضبط‌شده و حتی ویرایش ابتدایی نظیر تنظیم ابتدا و انتهای یک کلیپ مورد استفاده قرار گیرد. اپلیکیشن Xbox را باز کنید و آیکون Game DVR را در سمت چپ انتخاب نمائید. کلیپ‌های ویدئویی لیست می‌شوند و انتخاب یکی، آن را در پخش‌کننده‌ی ویدئو باز می‌کند. شما می‌توانید آن کلیپ را تماشا کنید، و اگر می‌خواهید تغییراتی برروی آن انجام دهید برروی دکمه‌ی Trim زیر viewer کلیک نمائید. برای میزان کردن ابتدا و انتهای یک کلیپ نوارهای سمت چپ و راست را بکشید. گزینه‌ای برای بازنویسی کلیپ اصلی برروی کلیپ تنظیم شده یا برای ذخیره کردن آن به شکل یک فایل جدید وجود دارد. تنظیمات پیکره‌بندی مناسبی وجود دارد که شما را قادر می‌سازد کیفیت ضبط و سایر عوامل را ست کنید. برروی آیکون چرخدنده در اپلیکیشن Xbox کلیک و برگه‌ی Game DVR در بالا را انتخاب کنید. یک سوئیچ On/Off در بالا وجود دارد، بنابراین اگر نتوانسته‌اید Game Bar را برای شروع ضبط در اسکرین مشاهده کنید احتمالا در حالت off قرار داشته است. از میان‌بُرهای صفحه کلید می‌توان برای شروع و توقف ضبط استفاده کرد. این، Game Bar را که ممکن است در برخی از بازی‌های تمام صفحه ظاهر نشود دور می‌زند. میان‌بُرهای پیش‌فرض نمایش داده می‌شوند اما گزینه‌ای برای تعریف میان‌بُرهایی که توسط خودتان ساخته می‌شوند هم وجود دارد. برای شروع و توقف ضبط ویدئو، Windows+Alt+R را فشار دهید. صدای بازی نیز به شکل اتوماتیک ضبط می‌شود اما اگر می‌خواهید وقتی در حال بازی هستید کامنتی بیان کنید Windows+Alt+M را برای روشن و خاموش کردن میکروفون فشار دهید. اگر کار جالبی مثل کُشتن کاراکتر رئیس در پایان یک لِوِل در بازی انجام داده‌اید برای فعال کردن عملکرد Record That، دکمه‌های Windows+Alt+G را فشار دهید. این کار آخرین 30 ثانیه‌ی بازی را به شکل ضبط ویدئویی ذخیره می‌کند. تمام کردن برخی از بازی‌ها به مدت زمان زیادی نیاز دارند و گزینه‌ای برای ضبط بازی در پس‌زمینه وجود دارد. این گزینه را فعال کنید و حداکثر زمان ضبط را برروی 30 دقیقه، یک ساعت یا دو ساعت ست کنید. ویدئوها به شکل اتوماتیک و در مدت تعیین شده ذخیره می‌گردند.

به قسمت پائین settings بروید تا گزینه‌های مربوط به کیفیت صدا و ویدئو را پیدا کنید. کیفیت صدا را می‌توانید از 96kbps‪(low quality)‬ تا 192kbps‪(high quality)‬ ست کنید. کیفیت ویدئو می‌تواند یکی از سه گزینه‌ی Standard, High یا Very High باشد. رزولوشن ویدئو نیز می‌تواند برروی Standard یا High تنظیم شود. نیازی نیست اشاره کنیم که انتخاب بالاترین کیفیت برای صدا و ویدئو منجر به ویدئوهایی با حجم زیاد می‌شود. اما مشکل اصلی این نیست؛ بلکه تاثیر آن برروی بازی مشکل اصلی به شمار می‌رود. یک PC کم قدرت ممکن است برای پخش بازی با سرعت مناسب دچار مشکل شود. سرباره‌ی ضبط ویدئو و صدای کیفیت بالا را نیز به این معادله بیفزائید تا سرعت بازی به شدت اُفت کند یا حتی متوقف شود. خودتان این تنظیمات را امتحان کنید تا ببینید PC شما در ضبط با کیفیت پائین، متوسط و زیاد چگونه کار می‌کند. اگر یک PC بازی خوب دارید درنتیجه ممکن است متوجه هیچ تفاوتی بین کیفیت‌های ضبط نشوید اما برخی از افراد تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند، بنابراین خودتان امتحان کنید.

از یک PVR برای بازی‌های ویندوز استفاده کنید

چندین مشکل بالقوه در Xbox DVR وجود دارد و یکی از آن‌ها این است که ممکن است کامپیوتر شما را کُند نماید زیرا علاوه بر اجرای بازی، در حال کپچر نمودن ویدئو هم هست. Xbox DVR‌ تلاش می‌کند دو کار را به طور همزمان انجام دهد. مشکل دیگر این است که فقط برای اپلیکیشن‌های مدرن Windows 10 -یعنی بازی‌های Windows Store- طراحی شده است. یک راه‌حل جایگزین و یکی از راه‌حل‌های بسیار انعطاف‌پذیرتر، HD PVR Rocket از Hauppauge است. این یک گجت کوچک USB است که ویدئو را از درگاه HDMI پی‌سی شما (بدون محافظت HDCP) یا ویدئوی کامپوننت ضبط می‌کند. درواقع، به علت این که به جای اجرا برروی PC، خروجی ویدئو را مستقیما ضبط می‌کند در عین حال می‌تواند خروجی را از Xbox One, Xbox 360, PS3 و PS4 نیز ضبط نماید. این یک گجت ساده و مناسب برای ضبط فعالیت‌های بازی شما به شمار می‌رود. HD PVR Rocket یک سوکت میکروفون دارد بنابراین شما می‌توانید در حال بازی کردن کامنت‌ها را نیز ضبط کنید. شما برای فراهم نمودن فضا برای ضبط‌های ویدئویی، یک درایو USB flash را متصل می‌کنید و سوکت‌های in/out HDMI و A/V هم وجود دارد. این قادر است ویدئو را با کیفیت HD ضبط کند و شما می‌توانید آن‌ها را با Twitch و YouTube استریم کنید. قیمت HD PVR Rocket 115 پوند است.

اسکرین را ضبط کنید

اگر قصد دارید راهنماهای تصویری برای نرم‌افزار، راهنماهایی برای استفاده از وب و اپلیکیشن‌ها ایجاد کنید یا می‌خواهید دروس آموزشی را برروی PCتان ایجاد نمائید، باید اسکرین را کپچر کنید. فعالیت‌های شما به شکل یک فایل ویدئویی ضبط می‌شوند که می‌توانید آن‌ها را برروی وب پُست کنید، با YouTube و سایر سرویس‌ها به اشتراک بگذارید یا آن‌ها را درون متون آموزشی قرار دهید. چندین یوتیلیتی برای screen capturing وجود دارد و برخی از آن‌ها رایگان هستند.

(Jing(techsmith.com/jing.html یک یوتیلیتی رایگان است که شما را قادر می‌سازد اسکرین را کپچر کرده و آن را به شکل یک فایل ویدئویی که می‌تواند برروی دیسک ذخیره شده یا به اشتراک گذاشته شود ذخیره نمائید. هدف آن، ایجاد راهنماهای تصویری کوتاه، نظیر چگونگی استفاده از نرم‌افزار و وب‌سایت‌ها، چگونگی انجام اَکشن‌های مختلف و برطرف نمودن مشکلات در ویندوز و غیره است. هرچند، اگر چیزی داشته باشید که می‌خواهید کپچر کنید، می‌توانید از آن برای ضبط هر چیزی که برروی اسکرین ظاهر می‌شود استفاده کنید. وقتی این برنامه اجرا می‌شود، یک دایره‌ی کوچک نارنجی / زرد به بالای اسکرین اضافه می‌کند. وقتی ماوس را بر فراز آن قرار دهید، سه کنترل ظاهر می‌شود و کنترل سمت چپ برای انتخاب ناحیه‌ای از اسکرین که می‌خواهید کپچر کنید، مثل پنجره‌ی یک برنامه، به کار می‌رود. یک نوار ابزار در زیر پنجره ظاهر می‌شود و دکمه‌هایی برای اسکرین‌شات و ضبط ویدئو وجود دارد. برروی دکمه‌ی record کلیک کنید تا تمام چیزهایی که در ناحیه‌ی انتخاب شده قرار دارند کپچر شوند. وقتی کارتان به اتمام رسید، ویدئو می‌تواند با استفاده از Jing برروی وب‌سایت screenshot.com ذخیره شود و 2 گیگابایت فضا با یک حساب رایگان برای شما فراهم می‌گردد. ویدئوها می‌توانند از این‌جا به اشتراک گذاشته شوند اما شما می‌توانید ویدئو را به شکل یک فایل .swf نیز برروی دیسک ذخیره کنید. بهترین پخش‌کننده‌ی این فایل، Chrome است. کافی است ویدئو را از پنجره‌ی Finder بکشید و به جعبه‌ی آدرس Chrome بیندازید.

(Screencast-O-Matic(screencast-o-matic.com یک ضبط‌کننده‌ی عجیب است که درون یک مرورگر کار می‌کند. ممکن است نیازی به دانلود آن داشته / نداشته باشید. این به کامپیوتر شما بستگی دارد اما یک چک اجرا می‌کند و سپس در صورت نیاز یک فایل برای دانلود فراهم می‌نماید. شما سپس می‌توانید صفحه‌ی خانگی وب‌سایت را بازدید کنید و برروی دکمه‌ی Start Recording کلیک نمائید. یک چهارگوش برای علامت زدن ناحیه‌ی ضبط ظاهر می‌شود که در صورت نیاز می‌توانید اندازه‌ی آن را تغییر داده یا حرکت دهید. برروی دکمه‌ی record در نوار ابزاری که در پائین قرار دارد کلیک کنید، سپس هر چیزی که درون چهارگوش قرار گرفته باشد ضبط می‌گردد. هر اپلیکیشن یا حتی یک ویدئو، اگر درون این چهارگوش باشد ضبط می‌شود. نسخه‌ی رایگان Screencast-O-Matic تا 15 دقیقه ویدئو ضبط می‌کند که می‌تواند به شکل یک فایل استاندارد .mp4 برروی دیسک ضبط شود که بعدا از طریق هر پخش‌کننده‌ی ویدئو قابل پخش خواهد بود. نسخه‌ی Pro آن 15 دلار برای یک سال هزینه دارد و به شما اجازه می‌دهد بدون محدودیت زمانی ویدئو ضبط کنید و امکانات ویرایشی نظیر tools, draw and zoom و گزینه‌های مفید دیگری را فراهم می‌نماید. نسخه‌ی رایگان، صدا را از اپلیکیشن‌ها ضبط نمی‌کند اما این کار را از طریق میکروفن انجام می‌دهد. این به شما اجازه می‌دهد نریشن voice-over نظیر زمانی که در حال نمایش نرم‌افزار هستید، ضبط بازی‌ها و چیزهای دیگر را اضافه کنید. هرچند، وقتی اسپیکرها روشن باشند صدای اپلیکیشن‌ها از طریق میکروفون ضبط می‌شود. البته کیفیت آن بسیار ضعیف است بنابراین برای استفاده از صدای با کیفیت بالا از نسخه‌ی Pro استفاده کنید. اگر نیاز به ضبط اسکرین دارید، اپلیکیشن تحت وب Screen-O-Matic یک گزینه‌ی هیجان‌انگیز و جالب است.

(CamStudio(camstudio.org یک پروژه‌ی منبع باز است که شما را قادر می‌سازد اسکرین خود را ضبط کرده و آن را به شکل ویدئو ذخیره کنید. در حالی که Jing و Screenshot-O-Matic بیش‌تر اتوماتیک هستند و کنترل‌های کمی دارند، CamStudio دامنه‌ی وسیعی از گزینه‌های پیکره‌بندی و تنظیمات دارد. شما می‌توانید یک ناحیه‌ی ثابت را ضبط کنید، ناحیه‌ای که ضبط می‌شود می‌تواند با یک ماوس انتخاب شود یا یک پنجره نیز قابل ضبط است. یک ویژگی auto-panning ناحیه‌ی کوچکی از اسکرین را ضبط می‌کند اما بر ماوس متمرکز است و آن را دنبال می‌کند. این می‌تواند برای حداقل نگه داشتن سایز بخشی از صفحه که ضبط می‌شود بسیار مفید باشد. گزینه‌های فشرده‌سازی ویدئو نیز قابل تغییر است، گزینه‌هایی برای ضبط از اسپیکرها یا میکروفون دارد، می‌توانید Annotation ایجاد کنید و چیزهای در حال ضبط می‌توانند به شکل دستی یا اتوماتیک متوقف شود و این‌ها فقط بخش کوچکی از امکانات آن به شمار می‌رود.

افزودن دیدگاه جدید