دسته بندی: 

کدام قطعات و دیوایس‌ ها می‌توانند در عرصه‌ ی جهانی خودنمایی کنند؟ بیایید نگاهی به آن‌ ها بیندازیم

تکنولوژی براساس ماهیت خود می‌تواند به ما کمک کند به پیش برویم. پردازنده‌ها سریع‌تر می‌شوند، دیسک‌های سخت بزرگ‌تر می‌شوند و رزولوشن نمایش‌گرها دائما افزایش پیدا می‌کنند. این‌ها گام‌های موزون و بی‌وقفه‌ای هستند که همه‌ی ما آن را می‌بینیم و از آن بهره‌مند می‌شویم. اما این پیشرفت‌ها ما را امروز به کجا رهنمون شده‌اند؟ سریع‌ترین پردازنده‌ها، بزرگ‌ترین دیسک‌های سخت و اسکرین‌هایی با بالاترین رزولوشن کدام هستند؟ ما برای پاسخ به این سوال‌ها بازار تکنولوژی مصرفی را مورد بررسی قرار داده‌ایم و در عین حال نگاهی به برخی از مدرن‌ترین و جدیدترین طراحی‌هایی که یک روز  کاربران معمولی نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند انداخته‌ایم.

پردازنده با بالاترین فرکانس

کدام پردازنده است که بالاترین سرعت خام را ارائه می‌کند؟ خوب، بیایید کارمان را به طور خاص با صحبت درباره‌ی چیپ‌های مصرفی و نه آن‌هایی که در سرورها یا اَبَرکامپیوترها وجود دارد آغاز کنیم. و برای این که همه چیز را ساده نگه داریم، بیایید فقط با سرعت ساعت کلی، بدون در نظر گرفتن تعداد هسته‌ها یا قابلیت و پتانسیل overclocking شروع کنیم. البته، به غیر از سرعت ساعت عوامل بسیاری در کارآیی پردازنده دخالت دارد-واقعیتی که به خوبی توسط پُرسرعت‌ترین چیپی که می‌توانیم پیدا کنیم و یک محصول AMD است (البته AMD مدت‌های طولانی است که در رقابت با اینتل در رتبه‌ی دوم قرار دارد) به نمایش گذاشته می‌شود. اما حتی اگر به پُرسرعت‌ترین پردازنده‌ی موجود که در دسترس مصرف‌کننده‌ها قرار دارد نگاه کنیم، موضوع به این سادگی نیست. بله، AMD FX-9590 ممکن است یک چیپ 8 هسته‌ای 4.7GHz باشد اما در عین حال به شدت تشنه‌ی پاور است و به یک PSU 1000 واتی نیاز دارد. برای این که دمای این پردازنده تحت کنترل قرار گیرد به سیستم خنک‌کنندگی سطح بالا نیاز دارد و هنوز هم نمی‌تواند با کارآیی واقعی پردازنده‌های اینتل برابری کند. علاوه بر این، پشتیبانی از این چیپ وضعیت خوبی ندارد بنابراین اگر یکی از این‌ها بخرید گزینه‌های مادربُردی که می‌توانید انتخاب ‌کنید محدود خواهد بود. همچنین الان مدتی از عمر آن گذشته زیرا در سال 2013 عرضه شد و با در نظر گرفتن این که در زمان خود پشت سر رُقبا قرار داشت، خرید آن در امروز اساسا بی‌معنی خواهد بود. علاوه بر این، حتی اگر به نظر برسد چیپی باشد که از بیش‌ترین سرعت ساعت در بازار برخودار است در واقع فقط یک FX-8350 است که در کارخانه overclock شده و به طور طبیعی یک پردازنده‌ی 4GHz محسوب می‌شود که می‌توانید با قیمتی حدود 100 پوند آن را خریداری نمائید. ضمنا FX-9590 190 پوند برای شما هزینه خواهد داشت. نمونه‌ی ارزان‌تر این پردازنده‌ها نیز با سرعت ساعت فوق‌العاده زیاد 8794.33MHz (که به 9GHz نزدیک می‌شود) رکورد دار جهانی overclocking به شمار می‌رود. شما می‌توانید در آدرس valid.canardpc.com/records.php در این‌باره اطلاعات بیش‌تری کسب کنید. از منظر چیپ‌های غیرتجاری، دانشگاه کالیفرنیا تاج پادشاهی را بر سر یک میکروچیپ با 1000 پردازنده‌ی قابل برنامه‌ریزی می‌گذارد. براساس اعلام Science Daily(goo.gl/i8LD0s)، "1000 پردازنده می‌تواند 115 تریلیون دستورالعمل را در هر ثانیه اجرا کند در حالی که فقط 0.7 وات انرژی مصرف می‌کند که مصرف آن به حدی پائین است که به راحتی می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از یک باتری AA بگیرد". هرچند، با در نظر گرفتن سرعت پیشرفت‌های جدید، اگر کسی از قبل چیزی تولید کرده باشد که در زمان نگارش این مقاله از این هم سریع‌تر باشد ما اصلا تعجب نخواهیم کرد.

بیش‌ترین هسته‌ها برروی یک پردازنده

هیولای kilo-core دانشگاه کالیفرنیا احتمالا در این‌جا برترین است بنابراین اجازه دهید برای الان به همان محصولات مصرفی بسنده کنیم و همچنین چیزهایی مثل Xeon Phie 72 هسته‌ای اینتل (با کُد اسم Knights Landing)، پردازنده‌ای برای اَبَرکامپیوترها که راه خود را به ایستگاه‌های کاری سطح بالا باز کرده است نادیده بگیریم. همچنین اجازه دهید سایر چیپ‌های Xeon اینتل و دامنه‌ی Opteron از AMD که تا 16 هسته را درون یک پردازنده‌ی واحد جای می‌دهد کنار بگذاریم. با این کار به Intel Core Extreme Edition i7-6590X، یک پردازنده‌ی 10 هسته‌ای با سرعت ساعت ابتدایی 3GHz ‪(4GHz در حالت turbo)‬، با 20MB  کَش و یک TDP معادل 140 وات می‌رسیم. به طور وضوح، چیپی مثل این با در نظر داشتن multi-tasking فوق‌العاده زیاد ساخته شده است بنابراین اگر آدمی هستید که دوست دارید 20 پنجره‌ی مرورگر را در حالی که با همه‌ی دوستان‌تان Skype می‌کنید باز نگه ‌دارید، کلکسیون ویدئویی خود را تبدیل ‌کنید و بازی‌های مورد علاقه‌تان را نیز در پس‌زمینه اجرا ‌کنید درنتیجه این همان قدرتی است که نیاز دارید. با برخورداری از تکنولوژی Hyper-Threading اینتل، این چیپ می‌تواند تا 20 thread را به طور همزمان اجرا نماید اما همان‌گونه که احتمالا حدس زده‌اید، چیپ ارزانی نیست. در حال حاضر قیمت آن برروی Ebuyer معادل 1520.98 پوند است، بنابراین قیمت آن از قیمت کل کامپیوتر خیلی‌ از کاربران بیش‌تر است.

بزرگ‌ترین ماژول RAM

حالا مدتی است نیاز نداشته‌اید مقدار حافظه‌ای که برروی کامپیوتر خود نصب می‌کنید واقعا از 8GB بیش‌تر باشد. برای کاربردهای سبک، حتی 4GB هم کافی است. و اگر واقعا می‌خواهید خود را در مقابل آینده بی‌نیاز کنید، 16GB باید بیش از حد باشد. اما به جای خرید یک ماژول 16GB، باید از دو استیک 8GB استفاده کنید تا بتوانید از مزیت تکنولوژی دوکاناله بهره‌مند شوید. بالاتر از 16GB، وارد حوزه‌ی ایستگاه‌های کاری حرفه‌ای می‌شوید، جایی که 32 یا 64GB حافظه در دسترس‌تان قرار دارد. حتی 128GB DDR4 DIMMها هم هستند که سامسونگ در اواخر سال گذشته تولید آن‌ها را آغاز کرد. ظهور و پیشرفت 4K بدون شک الزامات مربوط به RAM را در آینده افزایش خواهد داد زیرا بافت‌های بزرگ‌ و بزرگ‌تری باید برروی حافظه‌ی موقتی ذخیره شوند اما برای الان، DIMMهای 16GB DDR4 و DDR3 بالاترین گزینه‌های موجود در بازار جریان اصلی مصرفی به نظر می‌رسند.

بزرگ‌ترین دیسک سخت

اگر آن‌لاین شوید، و به دنبال بزرگ‌ترین دیسک سخت سنتی بگردید و بخواهید آن را پیدا کنید 10 ترابایت عدد جادویی است. اگرچه این دیسک سخت رایج نیست و Western Digital و Seagate و HGST این درایوها را چند ماه قبل منتشر کردند و قیمت چنین هیولایی از حدود 400 پوند شروع می‌شود. همان‌گونه که می‌توانید تصور کنید این تکنولوژی چیزی نیست که شما را از خرید آن باز دارد تا بتوانید از آن برای ذخیره‌سازی تمام عکس‌ها و ویدئوهای خانگی‌تان، به علاوه‌ی عکس‌ها و ویدئوهای خانگی هر کس دیگری که از خیابان (و شاید خیابان بغلی) رد می‌شود استفاده کنید.

بزرگ‌ترین SSD

اگرچه HDDها هنوز هم بالاترین ظرفیت ذخیره‌سازی را ارائه می‌کنند و قیمت‌شان نیز قابل تحمل است پیش‌بینی می‌شود در آینده توسط ذخیره‌سازی SSD جاگزین شوند. گفتن این که چنین اتفاقی چه زمانی رخ می‌دهد دشوار است اما در حال حاضر سرمایه‌گذاری و تلاش‌های بسیار خوبی برای بهتر ساختن تکنولوژی SSD در مقایسه با درایوهای سنتی مبتنی بر پلاتر در جریان است. معهذا، وقتی در سپتامبر 2015 ساموسنگ از PM1633a، یک 15.36TB SSD پرده‌برداری کرد همه را شگفت‌زده نمود. چندین ماه پس از آن و در پایان جولای 2016، این درایوهای هیولا عرضه شدند. از این بهتر، برای کسی که فکر کند 10000 دلار قیمت مناسبی است خرید این‌ها امکان‌پذیر است. اگر به دنبال ظرفیت ذخیره‌ْسازی عظیم و سرعت عالی هستید (تا 900MB/s از طریق SAS-12Gbps) درنتیجه واقعا نمی‌توانید به چیزی بهتر از این دست پیدا کنید. برای آدم‌های عادی (اما کماکان ثروتمند)، 45 ترابایت ذخیره‌سازی SSD، که Samsung 850 EVO MZ-75E4T0 (به قیمت 1174.45 پوند از Ebuyer) ارائه می‌کند می‌تواند چیزی بیش‌تر از 1000 دلار هزینه داشته باشد. اما هیچ‌یک از این‌ها رکورد دار نیستند. در حال حاضر، این افتخار نصیب Seagate می‌شود که یک یونیت 60TB را در Flash Memory Summit در آگوست 2016 به نمایش گذاشت. روشن است که این درایو در 2017 قابل خریداری است. احتمالا می‌توانیم اظهار کنیم قیمت آن حدود یک ماشین خوب خواهد بود. هرچند، هیچ‌چیز در تکنولوژی ساده نیست زیرا سامسونگ با 32TB PM1643 خود در این زمینه مدعی است. این یک درایو 2.5 اینچی است در حالی که درایو Seagate 3.5 اینچی است و درواقع از چگالی کلی بیش‌تری برای داده‌ها برخوردار است.

سریع‌ترین SSD

به جای ظرفیت، مزیت بزرگ SSDها سرعت عملکرد آن‌ها است. صدها مگابایت به راحتی می‌تواند در هر ثانیه منتقل شوند و انتقال فایل‌های بزرگ شما را به کاری سبک تبدیل کنند. اما سریع‌ترین درایو کدام است؟خوب، پاسخ این سوال به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد ساده نیست. تعداد زیادی از منابع جدید اعتقاد دارند سریع‌ترین SSD موجود نمونه‌ی اولیه‌ای از Seagate است که تا کنون در نمایشگاه‌های تجاری متعددی به نمایش گذاشته شده است. متاسفانه، برخی از این منابع می‌گویند سرعت انتقال این درایو که هنوز عرضه نشده است تا 10GB/s)10 گیگابایت در ثانیه) است، در حالی که دیگران معتقدند سرعت آن 10Gbps )10 گیگابیت در ثانیه) است. این تفاوت ناچیزی نیست زیرا در هر بایت 8 بیت وجود دارد. انتقال 10 گیگابایت در یک ثانیه می‌تواند عظیم باشد. این بدان معنا است که شما می‌توانید کل محتوای یک دیسک سخت 1 ترابایتی را در کم‌تر از 2 دقیقه منتقل کنید. هرچند، اگر 10Gbps دُرُست باشد، درنتیجه شما فقط به سرعت 1 گیگابایت در ثانیه دست پیدا می‌کنید (برای این که دقیق‌تر باشیم، 1250 مگابایت در ثانیه). به نظر می‌رسد جمع‌بندی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که در زمان عرضه، این سریع‌ترین SSD جهان خواهد بود و از آن جایی که یک محصول سروری است، منطقی است که سرعت بالاتر آن صحیح باشد. اما برای مصرف‌کننده‌ها، سریع‌ترین چیزی که پیدا خواهید کرد Samsung SM961، یک درایو PCIe NVMe است که سرعت‌های خواندن بالاتر از 3000MB/s و سرعت نوشتن بالاتر از 1700MB/s ارائه می‌کند.

سریع‌ترین دیسک سخت

حالا دیگر نباید متعجب‌کننده باشد که سریع‌ترین دیسک سخت یک یونیت سرور است: Seagate Enterprise Capacity ST8000NM0055. این درایو 8 ترابایتی از طریق SATA 6Gbps یا SAS-12Gbps متصل می‌شود، یک کَش 256MB دارد و سرتت چرخش آن 7200rpm است. و بیش‌تر از 400 پوند برای شما آب می‌خورد (goo.gl/tkOXH2). البته برای پولی که پرداخت می‌کنید به سرعت‌های خواندن و نوشتن بیش‌تر از 230MB/s می‌رسید. هرچند، شما می‌توانید یک 6TB WD Black را به قیمت 246.37  پوند از Ballicon‪(goo.gl/Ft01O)‬ تهیه کنید. بله، این اندکی کوچک‌تر هم هست اما تقریبا با قیمتی تقریبا نصف، ارزش خرید را دارد. یا می‌توانید به سادگی از یک SSD و یک درایو معمولی استفاده و در پول‌تان صرفه‌جویی کنید.

سریع‌ترین اینترنت پهن باند

قبل از این که حتی وارد این موضوع شویم، باید منظورمان را از بیان سریع‌ترین "پهن باند" بیان کنیم. آیا این به معنای سریع‌ترین کانکشن یا سریع‌ترین کانکشن‌های متوسط است؟ خوب، اجازه دهید به هر دو نگاهی بیندازیم و کارمان را با دومی آغاز کنیم. براساس وب سایت رکوردهای گینس، کُره شمالی از سریع‌ترین سرعت متوسط اینترنت پهن‌ باند برخوردار است. هرچند، این آمارها به اول ژانویه‌ی 2011 برمی‌گردد، زمانی که سرعت دانلود متوسط در این کشور 33.5Mbps بود. عجیب است که براساس اظهارات شبکه‌ی تحویل محتوای Akami Technologies، در سه ماهه‌ی چهارم 2015، نرخ انتقال داده‌ها برای این کشور 26.7Mbps بود، بدین ترتیب این عدد پائین‌تر، از مجموعه‌ی متفاوتی از داده‌ها بهره می‌گیرد. هرچند اگر به بالاترین سرعت متوسط نگاه کنید، سنگاپور با 98.5Mbps در صدر قرار می‌گیرد. کانکشن‌های واحد چه می‌شوند؟ خوب، اگر شانس زندگی در منطقه‌‌ی مناسب را داشته باشید، Hyperoptic، کمپانی که توسط آدم‌های Be Unlimited تاسیس شده است کانکشن‌های اینترنتی 1Gbps FTTB‪(fibre to the building)‬ را ارائه می‌کند (www.hyperoptic.com). ضمنا، Gigaclear نیز در 10000 خانه‌ی بریتانیا کانکشن‌های 5Gbps ارائه می‌کند. و در ورمونت، ایالات متحده، Vermont Telephone‪(VTel)‬ از اواخر سال 2015 عرضه‌ی اینترنت پهن باند 10Gbps را آغاز کرده است. اما این با کانکشن 1.4Tbps (بله، ترابیت در ثانیه) که دانشمندان در سال 2014 بین BT Tower در لندن و یک کمپ مطالعاتی در Suffolk برقرار کردند قابل مقایسه نیست.

سریع‌ترین اینترنت بی‌سیم

مثل بسیاری از چیزهایی که در این مقاله بیان کردیم، گفتن این که چه چیزی اوج یک تکنولوژی خاص را به نمایش می‌گذارد دشوار است زیرا تکنولوژی به طور کلی با چنان گامی در حال پیشرفت است که در هر زمان یک رهبر و پیشگام جدید می‌تواند به وجود بیاید. محققان به طور دائم و سریع در حال کار برروی چیزهای بهتر هستند در حالی که کمپانی‌هایی که چنین چیزهایی را می‌فروشند اغلب دوست دارند با صدای باند دست‌آوردهای خود را "اولین در جهان" بنامند، حتی اگر این موضوع الزاما همیشه دُرُست نباشد. به عنوان مثال یکی از اخبار برجسته‌ای که در ژانویه‌ی 2016 در PR Newswire منتشر شد می‌گوید:"هتلی در ابوظبی به بالاترین سرعت اینترنت در جهان دست پیدا کرد (goo.gl/oHnkht)". اما کافی است اندکی پائین‌تر بروید تا این را بخوانید:"سرعت جدیدا ارتقا یافته‌ی اینترنت در Burj Al Sarab سریع‌تر از هر هتل دیگری در جهان است". بله، سریع‌تر از هر هتل دیگری در جهان، نه سریع‌ترین در جهان. البته سرعت wi-fi آن که معادل 1.2Gbps است چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت. هرچند فقط چند ماه بعد در می 2016 دانشمندان آلمانی اعلام کردند قادر شده‌اند داده‌ها را به شکل بی‌سیم در یک مسافت 36.7km با نرخ 6Gbps منتقل کنند (goo.gl/CY0Tgr). بدیهی است که این مسافت چیزی است که در این‌جا توجه را به خود جلب می‌کند زیرا سایر محققان به سرعت‌های بالاتری هم دست پیدا کرده‌اند که یک شبکه‌ی بی‌سیم 100Gbps که در سال 2013 توسط موسسه‌ی فرانهوفر برای Applied Solid State Physics در آلمان و کانشکن 1Tbps 5G که محققان دانشگاه Surrey در اوایل سال 2015 به آن رسیده بودند جزو آن‌ها است. شکی نیست که همین حالا که ما این مقاله را می‌نویسیم حتی سرعت‌های بالاتر از این هم در لابراتوارها و آزمایش‌گاه‌ها ست‌آپ می‌شوند اما از منظر چیزی که واقعا خودتان بتوانید آن را خریداری کنید، به شدت به AC-class wi-fi محدود هستید. از نظر تئوریک، این تکنولوژی می‌تواند سرعت‌هایی تا حدود 7Gbps ارائه نماید اما نیاز به استفاده از چندین کانال دارد و در عالم واقعیت، چیزهایی مثل کانشکن کانالی به معنای این است که حداکثر سرعت باید به 1.3Gbps برسد.

بزرگ‌ترین نمایش‌گر

آیا تا به حال متوجه شده‌اید پس از مدتی که از یک تلویزیون بزرگ استفاده کرده‌اید آن تلویزیون دیگر بزرگ به نظر نمی‌رسد؟ وقتی برای اولین بار به تلویزیون 42 اینچ خود نگاه کردید به شدت متعجب شدید اما اخیرا این تلویزیون زیاد هم بزرگ به نظر نمی‌رسد خصوصا وقتی همه‌ی دوستان‌تان اسکرین‌های 50 اینچی در اتاق پذیرایی‌شان دارند. خوب، شاید بتوانید برای مدتی این احساس را با اسکرین‌های SUHD 170 اینچی سامسونگ که در ژانویه‌ی 2016 در CES عرضه شد التیام ببخشید.اما به همان اندازه‌ای که این اسکرین بزرگ به نظر می‌رسد دوستان بد ذات شما ممکن است به این نکته اشاره کنند که این اسکرین از چندین اسکرین بدون bezel ساخته شده است و بنابراین حقیقتا یک تلویزیون بزرگ به شمار نمی‌رود. همین موضوع درباره‌ی Zeus 370 اینچی که توسط کمپانی بریتانیایی Titan ساخته شده صادق است. براین اساس، شما به جای آن می‌توانید یک Sharp Pn-H120، همان‌گونه که از اسم آن برمی‌آید، یک هیولای 120 اینچی است، تهیه کنید. و نکته‌ی جالب‌تر این است که واقعا می‌توانید آن را بخرید. هدف آن اساسا فعالیت‌های تجاری است و اطلاعات قیمت آن هنوز مشخص نیست اما می‌توانیم با اطمینان بگوئیم ارزان نخواهد بود. شما می‌توانید اطلاعات بیش‌تر را در www.ultralargedisplay.com پیدا کنید. اما این هنوز هم بزرگ‌ترین نمایش‌گر تک اسکرین نیست. در نوامبر 2012، پاناسونیک اعلام کرد یک تلویزیون 152 اینچی 4K plasma ساخته است. Panasonic TH-152UX1W حدود 500000 دلار برای‌تان آب می‌خورد. البته اگر آن را با C SEED 201(www.cseed.tv) ، یک تلویزیون 201 اینچی برای فضاهای خارجی که توسط Porshe طراحی شده است و نه تنها می‌چرخد بلکه از زمین برمی‌خیزد و باز می‌شود مقایسه کنید مسلما برترین گزینه نخواهد بود (در این جا هم این از چندین اسکرین کوچک‌تر تشکیل شده. با قیمت 680000 دلار، فقط به درد آدم‌های فوق ثروتمند می‌خورد).

نمایش‌گر با بالاترین کیفیت

داشتن یک تلویزیون یا مانیتور بزرگ خوب است اما اگر رزولوشن آن به اندازه‌ی کافی نباشد درنتیجه به چیز بی‌مصرفی بدل می‌شود. برای اغلب ما، 1080p و حتی 720p مناسب است اما در سایزهای بزرگ‌تر، شما می‌توانید از مزایای 2K و 4K بهره‌مند شوید. هر چند دومی، هنوز هم بسیار گران است و پشتیبانی از آن در این لحظه زیاد جالب و عالی نیست. به رغم این که در حال حاضر محتوای نسبتا کمی برای 4K در دسترس قرار دارد سازنده‌ها از قبل مانیتورها و تلویزیون‌های 8K را تولید کرده و به فروش می‌رسانند. اگر در این مورد کنجکاو هستید باید اشاره کنیم رزولوشن 8K به 7680x4320 پیکسل می‌رسد بدین معنا که حدود چهار برابر بیش‌تر از 4K و 16 برابر بیش‌تر از 1080 است. در حال حاضر سامسونگ، شارپ، LG و بقیه در حال ساخت این اسکرین‌ها هستند اما اگر یک مصرف‌کننده هستید برای به دست آوردن یکی از این‌ها با دشواری روبرو خواهید شد زیرا قیمت این‌ها جایی بین 120000 دلار و بالاتر قرار می‌گیرد. براساس اعلام Mashable‪(goo.gl/ATAoKP)‬ شرکت چینی Changhong یک تلویزیون 98 اینچی 4K تولید کرده و قیمت آن "فقط" 55000 دلار است. بنابراین با خرید آن می‌توانید در پول‌تان صرفه‌جویی کنید.

بیش‌ترین پیکسل‌ها در دوربین یک تلفن

در سال 2012، نوکیا از 808 PureView، یک گوشی هوشمند جدید با دوربین 41 مگاپیکسلی (رزولوشن موثر 38 مگابایت) ارائه کرد. به جز این، چیز خاص دیگری در آن وجود نداشت: به عنوان نمونه 16 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی، 512 مگابایت RAM و اسکرین 4 اینچی 360 x 640 این تلفن در آن زمان مشخصات استاندارد محسوب می‌شد و دوربین جلویی از کیفیت VGA برخوردار بود. بدتر از همه‌ی این‌ها، برروی نسخه‌ای از سیستم عامل Symbian اجرا می‌شد که در آن زمان قدیمی‌تر از نقاشی دوریان گری بود. اما آن دوربین... همانند تعداد پیکسل‌های بی‌شمارش، از اُپتیک‌های کارل زایس، یک فلش مناسب و ویژگی های نرم‌افزاری مثل geo-tagging استفاده می‌کرد. و اگر سیستم‌عامل Symbian چیزی نبود که به آن علاقه داشتید، درنتیجه از دانستن این که همین دوربین بعدا در Nokia 1020، که برروی Windows Phone 8 OS عرضه شد-و لااقل پیشرفت اندکی به شمار می‌رفت به کار گرفته شد- خوشحال می‌شوید. اگر می‌خواهید از برترین دوربین برروی تلفن بهره‌مند شوید، این همان چیزی است که به دنبالش هستید. در غیر این صورت باید تا سال 2017 صبر کنید تا شاهد Turing Phone Candeza بمانید که دقیقا در زمانی که قول داده بود منتشر خواهد شد. در بین مشخصات خنده‌دارش، یک دوربین 60MP دارد.

بیش‌ترین مگاپیکسل‌ها در یک دوربین کامپکت

اگرچه در حال حاضر در دسترس نیست، Light L16 قرار است با کیفیت‌ترین دوربین کامپکت در بازار باشد. این دوربین که توسط شرکت استارت‌آپ Light در 2015 اعلام شد، قرار بود تا حالا عرضه شده باشد اما انتشار آن تا سال 2017 به تعویق افتاده است. با تعهد این که با مشخصات یک DSLR مطابقت خواهد داشت، به جای این که فقط یک سنسور داشته باشد 16 سنسور دارد. با کپچر کردن تصاویر با استفاده از چندین فاصله‌ی کانونی، Light تعهد می‌کند که این دوربین قادر است تصاویری تا 52 مگاپیکسل بگیرد. پیش‌سفارش‌ها قبلا انجام شده و مشخصات آن از زمان اعلام اولیه پیشرفت کرده‌اند اما چنین تاخیرهایی علامت خوبی نیستند. بدین ترتیب عجیب نیست که بالاترین رزولوشن‌ها را می‌توان در این سمت بازار-جدا از بازار DSLR- نیز پیدا کرد. البته پیکسل‌های بیش‌تر الزاما معادل عکس‌های بهتر نیست اما از این که بشنوید Canon دوربینی با یک سنسور 120MP ساخته است شگفت‌زده خواهید شد. این دوربین که برای اولین بار در اواخر 2015 معرفی شد نمونه‌ای اولیه از این دوربین است که در Canon expo در چین و در ماه می 2016 اعلام شد. در عین حال در سال 2015 نیز Canon یک سنسور 250MP را به نمایش گذاشت که به جای این که اعلام رسمی ساخت یک محصول باشد تائیدی بر این مفهوم به شمار می‌رفت. اما هیچ‌یک از این‌ها در حال حاضر در دسترس نیستند بنابراین فقط باید از چیزی مثل Canon EOS 5DS استفاده کنید که 50.6 مگاپیکسل را در یک فضای جمع و جور گرد آورده است. خبرهای خوب این است که قیمت آن در حدود 2500 پوند است بنابراین در عالم واقع نیز در دسترس کاربران عادی قرار دارد.

Turing Phone Candeza

صنایع Turing Robotic که هفته‌ی گذشته صدر اخبار را به خود اختصاص داده بود اعلام کرد قصد دارد تلفنی را در سال 2017 وارد بازار کند که همه‌ی رُقبا را از میدان به در خواهد کرد. این، همان‌گونه که احتمالا به خاطر دارید، همان کمپانی است که Turing Phone را ساخته بود، اولین تلفنی که از رمزگذاری انتها-به-انتها استفاده می‌کرد. اگرچه آخرین دیوایس این کمپانی نوآوری را حتی به سطحی بالاتر می‌برد. علاوه بر دوربین 60MP quad پشتی خود، گفته می‌شود دو دوربین 20MP در جلو دارد، از 12 گیگابایت RAM، 1 ترابیات فضای ذخیره‌سازی، شبکه‌سازی WiGig و یک نمایش‌گر 5.8 اینچی 4K برخوردار خواهد بود. در عین حال از دو پردازنده استفاده می‌کند و دو پردازنده‌ی Qualcomm 830 دارد. و برای این که استفاده از تکنولوژی را به حداکثر برساند، Turing تعهد می‌کند که از سه منبع پاور بهره می‌گیرد: یک باتری 2400mAh گرافنی سوپرکاپاسیتور، یک باتری 1600mAh li-ion و یک پیل سوختی هیدروژنی. متاسفانه ما نتوانستیم بازی‌های مورد علاقه‌مان را برروی آن اجرا کنیم زیرا سیستم‌عامل Swordfish را اجرا می‌کند که براساس سیستم Salifish نمونه‌های قبلی‌اش ساخته شده است. البته، همه‌ی این‌ها به عرضه‌ی واقعی آن بستگی دارد. با چنین بلندپروازی‌های ماجراجویانه‌ای، چیزهای زیادی را تعهد کرده است و اگر نتواند به خوبی به فروش برود، اگر برخی از مشخصات آن پائین‌تر بیاید تا قیمت آن را در حدی واقعی نگه دارد متعجب نخواهیم شد. اما چه کسی می‌داند؟ و اگر واقعا عرضه شود، درنتیجه شما می‌توانید در عین حال به خرید Turing Monolith Chaconne چشم داشته باشید که قرار است در سال 2018 وارد بازار شود. این گوشی مقدار RAM را به 18GB، فضای ذخیره‌سازی را به 1.2TB، و تعداد پردازنده‌ها را به 3 افزایش می‌دهد. به علاوه نمایش‌گر آن نیز 6.4 اینچی خواهد بود.

 

Stuart Hughes Prestige HD Supreme Rose Edition

آیا مبلغ 2.26 میلیون دلار برای خرج کردن دارید؟ درنتیجه چرا آن را برای خرید یک تلویزیون به باد نمی‌دهید! البته، با این قیمت، شما یک تلویزیون متوسط به دست نمی‌آورید. و نه، حتی قرار نیست یک تلویزیون بزرگ بخرید. با 55 اینچ، اصلا عظیم و بزرگ نیست اما در این مورد خاص، سایز اصلا اهمیت ندارد و کاری که می‌توانید با آن انجام دهید مرکز توجه است. و کاری که برروی آن انجام گرفته این است که از طلای 18 عیار ساخته شده و با سنگ‌های قیمتی شامل الماس، جواهر sunstone، و یاقوت ارغوانی پوشیده شده و از یک فریم ثانویه‌ی ساخته شده از پوست تمساح برخوردار است. بدیهی است که تا کنون  3 دستگاه از این‌ها ساخته شده که از نظر ما همین سه تا هم زیاد است زیرا به رغم (یا شاید به علت) همه‌ی این مواد ارزشمند به کار رفته در ساخت آن، ظاهری به شدت مشمئزکننده دارد. با این مبلغ شما یک تلویزیون متوسط می‌خرید که قیمت آن بیش‌تر از کل درآمد اغلب انسان‌ها در تمام زندگی‌شان است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به stuarthughes.com سر بزنید.

 

افزودن دیدگاه جدید