دسته بندی: 

Caroline Preece در این مقاله این مساله را بررسی می­کند که آیا رسانه­ های اجتماعی قصد دارند خود را از بین ببرند

بسیاری از ما حداقل یک اکانت در رسانه­های اجتماعی داریم، چه این اکانت برای کار استفاده شود و چه برای ارتباط با دوستان و خانواده. درحالی­که دهه گذشته شاهد رشد روزافزون شبکه­های اجتماعی متعددی بوده است اما زمانی­که  صحبت از پخش اطلاعات زندگی ما می­شود، اتهامات مکرری وارد می­شود که فیسبوک از توئیتر الهام گرفته و توئیتر از اینستاگرام و اینستاگرام از Snapchat و غیره. ما به این مشکوکیم که آیا هیچ­یک از این شبکه­ها واقعا ویژگی جدیدی ارائه می­دهند یا خیر.

            شرکت­های اجتماعی مدام با هم در حال مجادله­اند تا به هر وسیله ممکن توجه جمعی ما را به خود جلب کنند. در سطح سازمانی ساختار بسیاری از این پلت­فرم­ها - از طریق این که کدام تاثیرگذاران دیجیتالی و برندها توانایی پیشنهاد محصولات را به پیروان خود دارند- به این گونه است که آنها برای بازاریابان بسیار با ارزش هستند. در نهایت در هدف­گذاری تبلیغات –از افراد واقعی که عده بسیاری از مردم به آنها اعتماد دارند استفاده می­کنند تا آنها محصول شما را تایید کنند. در فرایند تکمیل این مدل، رسانه اجتماعی در شکست موانع سنتی بین افراد مشهور و غیر مشهور کمک کرده است.

            از نظر بسیاری از افراد، یک پدیده به­طور معمول از علاقه و توجه مردم رشد پیدا می­کند، شرکت­های بزرگ نیز سهمی از بازاریابی می­خواهند. مرحله اول این گونه بود که در پست­های ظاهرا معمولی تبلیغات را جای دهند، به این ترتیب اطمینان مخاطب را جلب کنند. اما اکنون کانال­های رسانه اجتماعی در تلاشند تا علنا به این بومیان دیجیتالی (افرادی که همراه با تکنولوژی به دنیا آمده اند) خدمت کنند و بر انجام بهترین روش برای این کار بین رسانه­های اجتماعی نزاعی صورت گرفته که به­طور بالقوه­ای باعث هدایت کل بازار رسانه­های اجتماعی به سمت بحران می­شود.

برندگان و بازندگان

Snapchat یکی از جدیدترین و مهم­ترین بازیکنانی است که به این عرصه وارد شده است که با مستقیم هدف قرار دادن نسل جوان موفقیت را یافته است. برخلاف اینستاگرام یا فیسبوک که به دنبال ایجاد کردن دوستی بین چند نسل هستند، Snapchat از همان ابتدا با ایجاد همه چیز به­صورت موقت به­طور فعالانه­ای از کانال­های موجود فاصله گرفت -این رسانه اجتماعی برای افرادی است که کل زمان خود را به فعالیت در رسانه­های اجتماعی می­پردازند. طراحی آن به­گونه­ای است که اگر مدام آپدیت­ها را چک می­کنید، استفاده از آن مشکل می­شود، اگر یک­بار چیزی مشاهده شود به­سرعت منقضی می­شود و پایان می­یابد. همانند تبلیغات آنها نیز تاثیرگذارند زیرا هنوز موقت هستند و از طریق رسانه­ای ارائه می­شوند که به­طور فزاینده­ای حاضر است.

            درحال حاضر طبق گزارش پرتال Statista روزانه 10 میلیارد فیلم­ تلفن همراه از طریق Snapchat مشاهده می­شود و این شبکه محبوب­ترین سایت رسانه اجتماعی در بین نوجوانان و جوانان در آمریکا است. در کل Snapchat مشکل مهمی برای همتایان خود ایجاد کرده است و آنها در تلاشند تا با آن رقابت کنند.

البته فیسبوک مشکلی ندارد زیرا از آن دور است. مطابق پیش­بینی­های شرکت eMarketer در سال 2016 بیشتر از 50% (162.9 میلیون نفر) از آمریکایی­ها حداقل یک­بار در سال وارد این سایت خواهند شد، یعنی آماری بیشتر از میزان 49% سال قبل. فیسبوک یک شبکه اجتماعی برجسته می­باشد و حداقل تا سال 2020 در جای خود باقی خواهد ماند. جایگاه دومین شبکه اجتماعی که بیشترین استفاده را در آمریکا دارد نیز متعلق به فیسبوک می­باشد. طبق آمار eMarketer در سال 2016، 89.4 میلیون کاربر آمریکایی وارد اینستاگرام خواهند شد.

مساله در اینجا نسل Z می­باشد که به نسل post-millennial (گروهی از مردم است که از اوایل دهه ۲۰۰۰ تاکنون زاده شده‌اند) نیز مشهورند که در بین این نسل استفاده از فیسبوک در حال کاهش یافتن است. مطابق آمار eMarketer درحالی­که جوانان هنوز به­صورت منظم از آن استفاده می­کنند اما رشد در بین این گروه­ها کاهش یافته است. پرتال Statista کاربران 13-19 ساله فیسبوک را در تنها 8% از کل این جمعیت قرار می­دهد. به این ترتیب درحالی­که فیسبوک قدرتمندترین عضو در گروه شبکه­های اجتماعی می­باشد اما وقتی که صحبت از تبلیغات تلفن همراه و دانش عمومی می­شود، در مقایسه با Snapchat، آن تبدیل به فرد میانسالی می­شود که در تلاش است تا از چیزهایی که مورد علاقه کودکان است آگاه شود.

Lifestage

اپلیکیشن Lifestage که از اواخر آگوست در آمریکا موجود شد، اپلیکیشن جدید به اشتراک­گذاری سلفی فیسبوک(selfie sharing app) می­باشد که در نظر دارد تا به هدف اصلی خود یعنی ارتباط دانشجویان دانشگاه­ها برسد و حتی آن را تا محدوده جوان­ترها نیز تغییر دهد. بر طبق گفته شرکت "به اشتراک­گذاری یک پروفایل تصویری از کسی که شما با آن در شبکه مدرسه خود در ارتباط هستید، آسان و جالب است و حتی به اکانت فیسبوک نیز احتیاج نخواهد داشت.

            اگر بیانیه ماموریت دراین اپلیکیشن برای اطلاع دادن کافی نباشد، حضور انیمیشن­های زیبا سریعا شما را به یاد Snapchat می­اندازد. از بسیاری جهات این اپلیکیشن ابزار به­اشتراک­گذاری نهایی برای نسل Z می­باشد- هیچ چیز خصوصی نیست و شما می­توانید مطمئن باشید که هر مطلبی که پست می­شود از ورای مرزهای دنیای واقعی در شبکه مدرسه شما عبور خواهد کرد.

این اپلیکیشن یا گامی جسورانه به سوی آینده است و یا آخرین نشانه از گارد قدیمی رسانه­های اجتماعی است که برای ارتباط تلاش می­کنند. فیسبوک محتویات ویدئویی را برای مدتی کنار گذاشته و الگوریتم timeline را تغییر می­دهد تا محتویات بصری را بر محتویات متنی و ویدئو را بر تصاویر اولویت دهد، اما این برنامه چند مرحله جلوتر می­ر­ود.

شایان ذکر است که فیسبوک در سال 2013 در تلاش بود تا با قیمت 3 میلیارد دلار Snapchat را بخرد و Lifestage اولین سرمایه­گذاری غیرمنتظره­ نیست که بازتابی از برنامه رقیب دارد. شرکت در سال 2014، Slingshot را ارائه کرد که شامل پیام­های زودگذر بود اما آن شکست خورد. اینستاگرام اخیرا ویژگی Stories را برای خود مطرح کرده است که از نظر نام و عملکرد با ویژگی Stories در Snapchat مشابه می­باشد. کاربران با آن می­توانند اسلایدهایی از تصاویر و ویدئو ایجاد کنند که به­صورت متوالی اجرا شود و بعد از طی یک دوره 24 ساعته محو شود.

من کی هستم؟

این موضوع جدیدی نیست -زبان دیجیتال توسط یک کانال رسانه اجتماعی برای استفاده به میان آورده شده است، زبانی چون هشتگ که اکنون توسط همه استفاده می­شود. توئیتر و اینستاگرام سفارشی کردن timeline براساس کاربرد به جای ترتیب زمانی را برای سال­ها تجربه کرده­اند. توئیتر هم­اکنون قابلیت Moments را در قالب Snapchat دارد. با این که امن نیست اما Snapchat برخلاف هدف فروش منحصربه­فرد خود، اخیرا روشی را برای ذخیره تصاویر معرفی کرده است.

            در این مورد مهم­ترین تفاوت، شخص قرار گرفته در پشت Lifestage یعنی Michael Sayman 19 ساله است که برنامه­نویسی را از 13 سالگی شروع کرده است. این بخش بسیار هوشمند فیسبوک می­باشد زیرا از تخصص و مهارت یک نوجوان واقعی بهره می­برد تا توجه نسل او را مجددا جلب کند و این نشانه دیگری است از این که کاربران، شرکت­ها را تغییر می­دهند، زمانی که صحبت از دانستن چیزی که آنها می­خواهند می­شود.

            Sayman گفته است "در سال 2004 کلا فیسبوک درباره موضوع من که هستم بود" من می­توانستم وضعیت خانوادگی خود را پست کنم، موزیک مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارم و همه این اظهارات برای معرفی خودم بود.

            "امروزه همان­گونه که فیسبوک بسیار بیشتر رشد کرده است ما فرصتی داریم تا مفهوم من که هستم را برای نسل Z در سال 2016 مجددا بررسی کنیم"

            به همان اندازه که توجهات روی تشابهات برنامه با Snapchat تمرکز کرده من می­خواهم بگویم که این برنامه بیشتر شبیه گذشته است. کسانی که به اندازه کافی مسن هستند و از سایت MySpace در دوره خود استفاده کرده­اند، به خاطر خواهند آورد که مسائلی چون سلایق موسیقی و مفهوم من کی هستم در آن زمان چقدر مهم بود. آیا همه چیز دارد به موقعیت خود در گذشته برمی­گردد؟ آیا شرکت­های رسانه اجتماعی به­شدت تلاش می­کنند که راه­حل­های جدیدی را ارائه دهند تا به این وسیله به جایی که شروع کردند برگردند؟ آیا افزایش رقابت موجب توقف نوآوری می­شود؟

            نسل مطلوب حاضر از افراد 12-24 ساله که به نام تجاری شخصی اعتقاد دارند، معمولا با افراد خبره ارتباط دارند و آن را از دوران کودکی ارتقا بخشیدند. ما شک داریم که افرادی را در سن 10-20 سال ببینیم که با سایت­هایی چون LinkedIn مرتبط باشند و بیشتر احتمال دارد که ارتباطات حرفه­ای و شخصی از طریق پلت­فرم­هایی چون Snapchat انجام شود. به این ترتیب مرز بین این که چه چیزی برای مصرف شخصی است و چه چیزی برای مصرف عمومی است کمرنگ می­شود.

            هجوم گسترده­ گزینه­های مختلف برای شبکه­های اجتماعی به این معناست که مردم می­توانند اطلاعات شخصیتی خود را به­صورت آنلاین قرار دهند که از هر زاویه­ای قابل بررسی باشد. شرکت­ها در حال مبارزه­اند تا برای این نسل از مصرف­کنندگان که خود را تبلیغ می­کنند مهم شوند. با این حال در تلاش شرکت­ها برای جلب توجه با کمک برنامه­هایی که تجربه­های کاملا متفاوتی را ارائه می­کنند، این خطر وجود دارد که کانال­های رسانه اجتماعی در نهایت یکدیگر را از بین ببرند به جای آن که به سمت جلو حرکت کنند.

            با وجود رقابتی که به اختلال منجر می­شود، تنها زمان خواهد گفت که در نهایت کدام­یک از شبکه­ها مانند فیسبوک، Snapchat، یکی از رقیبان آنها یا شبکه­ای کاملا جدید، در راس قرار خواهد گرفت.

افزودن دیدگاه جدید