دسته بندی: 

تحول بزرگی که در آینده در خصوص رایانه‌های شخصی رخ خواهد داد، می‌تواند دستگاه‌های هیبریدی دو در یک باشد. رونالد وادلاو (Roland Waddllove) به اینگونه سیستمها نگاهی انداخته و آنچه را که این رایانه‌ها می‌توانند ارائه یا انجام دهند، بررسی می‌کند.

کامپیوتر هیبریدی دو-در-یک چیست و تولیدکنندگان رایانه چگونه می‌توانند آنها را به محصولات خود اضافه کنند؟ بسیاری از تامین کنندگان رایانه دست‌کم یکی از مدلهای هیبریدی و بسیاری از آنها چندین نمونه را در اختیار دارند. این قطعا سهم رو به رشدی را در بازار رایانه به خود اختصاص می‌دهد. بسیاری از شور و شوق و هیجانی که پیرامون این گونه از فن‌آوری­ها در جریان است که به طرفداران بازیهای رایانه‌ای مربوط می‌شود، بنابراین ابتدا بیایید ببینیم این همه سر و صدا برای چیست و بعد از آن به رایانه‌ای که شما در آینده خواهید داشت بپردازیم.

همه ما کم و بیش با کامپیوترهایی موسوم به لپ تاپ آشنا هستیم. از عمر این سیستم‌ چیزی حدود 20 سال یا بیش از آن می‌گذرد. مدلهای ابتدایی آنها نسبتا کشیده بودند  و وزنی حدود 10 کیلوگرم داشتند. هنگامی که لپ تاپ را می‌بستید قطر آن چندین اینچ بود، اما طی سالها این نوع از کامپیوترها باریک‌تر و سبک‌تر شدند. امروزه برخی از مدلهای آن آنقدر باریک هستند که باعث شگفتی می‌شوند بگونه‌ای که کاربر با خود فکر می‌کند چگونه تولید کننده توانسته پردازنده، حافظه، کارت گرافیک، پورتها و سوکتهای متعدد را در یک چنین جعبه کوچکی که قطر آن از چند میلی‌متر تجاوز نکرده، گرد هم بیاورد.

حقیقت این است که وزن و ابعاد برخی از این لپ‌تاپ‌ها به اندازه‌ای کم شده که تقریبا برابر با یک تبلت دستی است. این یعنی اگر یک نمایشگر لمسی روی لپ‌تاپ سوار کرده و یک رابط لمسی را به آن اضافه نمایید (شبیه آنچه در ویندوز ده اتفاق افتاده) آنگاه دستگاهی خواهید داشت که می‌تواند به عنوان لپ­تاپ یا تبلت نقش آفرینی کند.

اساسا چهار نوع لپ تاپ وجود دارد: لپ تاپهای تا شوی استاندارد، انواع لپ تاپها با صفحه نمایش‌های کنش‌پذیر، یا مدلهای لمسی سنتی، لپ تاپهایی که دارای صفحه نمایش‌هایی هستند که امکان تا شدن به عقب را دارا هستند یا به طور کامل امکان جدا شدن را دارند.

دو نمونه اول جالب توجه نیستند و حتی با یک نمایشگر لمسی، این لپ تاپ مشخصات چشمگیری ندارند. دو مدل آخر یعنی آنهایی که امکان تا شدن به عقب را دارند(فولد بک) یا نمایشگر جدا شدنی، همان هیبریدهای دو در یک هستند.  آنها پلی هستند بین لپ‌تاپ‌های سنتی و تبلتها. این مدلها بسته به شرایط می‌توانند به هر دو شکل استفاده شوند.

ویژیگی‌هایی که در ویندوز 10 هست این توانایی را برای ما پدید می­آورد تا هر دو سناریو را به کار گیریم. آخرین و جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت برای نمایشگرهای سنتی یا نمایشگرهای لمسی طراحی شده. طراحی این سیستم عامل برای نمایشگر لمسی بگونه‌ای است که شما براحتی بتوانید از انگشتان خود و صفحه کلیدی که بر روی نمایشگر ‌است به جای موس و صفحه کلید استفاده کنید. هنوز در ویندوز بسیاری از متنها دکمه‌ها و منوها وجود دارند که شکل قدیمی خود را حفظ کرده­اند و کار با آنها توسط انگشت کمی دشوار است اما کاربردهای جهانی پیشرفته نیاز به چنین چیزی ندارند.

ویندوز 10 همچنین برای کاربر این امکان را فراهم می‌کند تا با شناسایی وضعیتی که قرار است بکار گرفته شود و تنظیمات مناسب آن، بین یک لپ‌تاپ یا سیستم دسکتاپ سنتی همراه با موس و صفحه نمایش و یک سیستم صرفا لمسی تغییر وضعیت دهد. می‌توانید از یک کامپیوتر به شکل لپ‌تاپ در گام اول و سپس به شکل تبلت حال یا با استفاده از تا کردن نمایشگر برای پنهان کردن صفحه کلید یا جدا کردن نمایشگر بگونه‌ای که بتواند در دستان شما جای گیرد، و از آن به اسانی استفاده کنید.

Microsoft  Surface Pro با صفحه نمایش اختیاری که دارد واقعا تحولی در بازار کامپیوترهای هیبریدی دو در یک ایجاد کرده است. این تحول به آن دلیل صورت پذیرفته که این سیستم به باریکی و سبکی یک تبلت می­باشد، از این رو نگه داشتن آن در دست راحت است. دارای صفحه کلید جداشدنی است و می‌تواند سیستم عامل ویندوز دسکتاپ را به خوبی اجرا کند. این به آن معنا است که سیستم به قدری قدرتمند بوده که توانسته نرم‌افزارهای معمول از قبیل مایکروسافت آفیس، فوتوشاپ و نرم­افزارهای دیگر را اجرا کند، اما در عین حال می‌تواند به صورت یک تبلت نیز مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجا که تولیدکنندگان، دائما کامپیوترهای هیبریدی خود را معرفی می‌کنند این بازار در حال گسترش و رشد است. طراحی‌ها جذاب و خلاقانه است و وجود فاکتورهای حیرت­انگیز، شما را ترغیب می‌کند که یک نمونه از آنها را خریداری کنید. تولیدکنندگان ویژگی‌های زیادی را در یک شکل فکتور کوچک گردآوری کرده‌اند.

هیبریدهای دو در یک فولد بک:

لپ­تاپ‌ها از زمان شروع محاسبات قابل حمل یک طرح تاشو داشته‌اند، اما این نوع طراحی برای مدلهایی با نمایشگر لمسی مناسب نیست زیرا نمایشگر به این دلیل که لولاها به اندازه کافی محکم نیستند یا سبکی بیش از حد وزنشان لق می‌خورند. شما نمی‌توانید آن را مانند تبلت براحتی در دست خود گیرید، چون بیش از حد دست و پا گیر می­باشد. یک راه حل این است که لولاها مجددا طراحی گردند تا به این وسیله به نمایشگر اجازه داده شود تا بتوانند تا زاویه 270 یا حتی 360 درجه چرخش یابند. لپ تاپی که به نمایشگر امکان خمیدگی تا 270 درجه یا چیزی همین حول و حوش را دهد، می‌تواند به هر دو روش به کار گرفته شود. در این شرایط لپ­تاپ می‌تواند مانند عدد هشت فارسی یا وضعیت چادر بایستد. در این حالت نمایشگر روبه شماست و صفحه نمایش در سمت مخالف قرار دارد. یا صفحه نمایش می‌تواند نقش پایه را باز کند و وزن نمایشگری که رو به شما می­باشد، را متحمل شود. مزیت شکل V آن است که لپ‌تاپ در این وضعیت پایداری بیشتری دارد و دچار لقی نمی‌شود. این وضعیت برای قرار گرفتن روی میز یا سطحی مشابه آن و به منظور تماشای فیلم، عکس و ... مناسب است.

اگر لپ­تاپ بسیار باریک باشد و لولا چرخش 360 درجه‌ای را انجام دهد، در آن صورت می‌تواند به شکل کاملا تخت باز شود. در این حالت لپ­تاپ مثل یه تبلت دستی خواهد بود. حتی لپ‌تاپ‌های باریک هم از تبلت‌ها ضخیم‌تر هستند و بنابراین هرچقدر هم که این لپ­تاپ‌ها ظریف و کم قطر باشند، هرگز به باریکی و سبکی آی‌پد نخواهند بود. اما در عوض آی‌پد نمی‌تواند نرم افزارهای دسکتاپ را اجرا کند. اگر خواستار لپ تاپی هستید که مانند ویندوز تبلت عمل کند در آن صورت نمونه‌ای با نمایشگر تاشو می‌تواند نیاز شما را برآورده کند.

لنوو دارای طیف گسترده­ای از نوآوری‌ها و دستگاه‌های غیر معمول است. برخی از آنها از سیستم عامل اندروید بهره می­برند، اما مدل YOGA Book With Windows با ویندوز 10 اجرا می‌شود. اگر هنگامی که دستگاه خاموش می‌گردد به آن نگاه ‌کنید از این متعجب خواهید شد که آیا لنوو صفحه کلید را فراموش کرده است؟ با اینحال در جایی که صفحه نمایش ذهن شما را درگیر کرده است لنوو قطعا چاره‌ای اندیشیده است: یک سطح صاف با حساسیت لمسی. وقتی لازم باشد چیزی تایپ کنید صفحه نمایش در آن صفحه صاف ظاهر خواهد شد. این شبیه صفحه نمایشهای مجازی روی نمایشگر است، بنابراین شما هیچ کلید واقعی را نمی‌بینید. اما یک پد لمسی برای کنترل ماوس وجود دارد. این کمی عجیب ولی هوشمندانه است. وقتی می‌خواهید چیزی را روی نمایشگر بنویسید یا طرحی بکشید، یک صفحه مسطح در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید با انگشتانتان بر روی آن طرح و متن مورد نظر خود را پیاده کنید.

YOGA Book با یک پردازنده چهار هسته‌ای مدل Intel Atom با فرکانس 4/2 گیگا هرتز اجرا می‌شود. این لپ تاپ دارای 4 گیگ رم و 64 گیگ حافظه است و کارت حافظه microSD تا 128 گیگ را پشتیبانی می‌کند. باطری این دستگاه برای استفاده‌های معمول تا 13 ساعت و در حالت استندبای تا 70 روز شارژ دارد. وضوح تصویر نمایشگر 1/10 اینچی آن 1920 x 1200 پیکسل می­باشد، دوربین جلویی 2 مگا پیکسل و دوربین عقبی 8 مگا پیکسل است. وزن 690 گرمی از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می­رود. این سیستم با ویندوز 10 خود، حدود 510 یورو قیمت دارد.

مدل Lenovo ThinkPad  Yoga 460 شباهت بیشتری به یک لپ­تاپ معمولی با صفحه نمایش، و طراحی تاشو دارد. با اینحال در چهار وضعیت مختلف می‌توان از آن استفاده کرد: لپ تاپ، حالت ایستاده، حالت چادر یا هشت فارسی، و تبلت. نمایشگر می‌تواند بطور کامل خم شده تا با پشت صفحه کلید مماس گردد و در این حالت به عنوان تبلت استفاده شود. در این وضعیت احتمالا کمی ضخامت دستگاه زیاد خواهد شد، اما قطعا برای کاربرد به جای تبلت مفید است. حالت چادر دقیقا شبیه حالت V وارونه می­باشد. می‌توانید آن را روی میز قرار داده و با  نمایشگر لمسی که در اختیار دارید به عنوان تبلت از آن استفاده نمایید. حالت ایستاده شبیه V است اما صفحه نمایش رو به پایین و در سطح میز قرار دارد پس نمایشگر رو به شما می­باشد. انتخاب دیگری با این مشخصات وجود دارد: پردازنده  Corei5یا i7، کارت گرافیک اینتل یا Nvidia ، 8 گیگ، رم ۸ گیگ، هارد دیسک یک ترابایت یا کارت SSD 256 گیگ. نمایشگر 14 اینچ با توان تفکیک (توان تفکیکن) 1920 x 1080 اچ دی. برای نوشتن یا کشیدن چیزی روی نمایشگر می‌توانید یک ThinkPad Pen Pro تهیه کنید. قیمت پایه این مدل برای نمونه‌های ساده آن از 800 یورو شروع شده و برای بالاترین مدل آن به 990 یورو می‌رسد.

مدل Lenovo ThinkPad 260  نیز طراحی مشابه‌ای دارد و مانند مدل قبلی در چهار وضعیت استفاده می‌شود: لپ تاپ، حالت چادر، تبلت و ایستاده. نمایشگر 5/12 اینچ می­باشد که کمی کوچکتر است. اما  Lenovo ThinkPad 260 ویژگی‌های بیشتری دارد. قیمت پایه برای نمونه‌ای از آن با پردازنده cori3، رم 4 گیگ، کارت حافظه 192 گیگ، 899 یورو است و برای بالاترین مدل با مشخصات corei7،‌رم ۸ گیگ، کارت حافظه 512 گیگ، 1290 یورو خواهد بود.

شرکت HP  متنوع­ترین محصولات را در زمینه کامپیوترهای هیبریدی دو در یک دارد. محدوده قیمت آن کمی بیش از 300 یورو تا کمی کمتر از 2000 یورو در نوسان است. بنابراین پاسخگوی نیاز افراد زیادی خواهد بود. مدلهای بسیار زیادی وجود دارد که بخواهیم در مورد آنها توضیح دهیم. اما از میان آن همه، ما تنها دو نمونه آن را بررسی می‌کنیم برای بررسی و تحقیق بیشتر در خصوص سایر مدلها می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید: blt.ly/ZcltoKhF.

لپ­تاپ مدل Pavilion x360 11-u002na  تنها 339 یورو قیمت دارد. احتمالا با چنین مبلغی شما انتظار ویژگیهای خارق­العاده­ای‌ ندارید، اما با این هزینه شما لپ­تاپی با این ویزگی‌ها خواهید داشت: ویندوز 10 Home 64 بیتی، پردازنده Intel Pentium N3710 با فرکانس 6/1 گیگا هرتز، نمایشگر 6/11 اینچی با توان تفکیک 1366 x768 اچ دی، رم 4 گیگ، یک حافظه SSHD 500 گیگ(SSHD یک مدل حافظه هیبریدی است که از ترکیب SSD با HDD بوجود می‌آید)، صدای آن Bang & Olufsen با دو پخش صدا (اسپیکر) است. باید این را هم اضافه کرد که شما نمی‌توانید هر برنامه‌ای را با آن اجرا کنید، برای نمونه، به منظور استفاده از گیم‌ها با این سیستم دچار مشکل می‌شوید.

با اینحال برای مرور وب، ایمیل، برنامه‌های سبک از فروشگاه اینترنتی ویندوز، این مدل مناسب است. نمایشگر می‌تواند چرخش360 درجه‌ای داشته باشد به این معنا که به عنوان یک لپ تاپ استاندارد استفاده شود. همچنین می‌توانید نمایشگر را تا کرده تا به فرم تبلت با نمایشگر لمسی برسید. یا اینکه از حالت V شکل آن (چادر و ایستاده) استفاده کنید. نمونه‌های هیبریدی دو در یک بسیار خاص  از سری HP Spectre x360   وجود دارد که می‌تواند انتظار افرادی را که لپ­تاپ پر قدرت‌تری می‌خواهند تامین کند. لپ تاپ HP Spectre x360 13-4129na Quad (به نظر شما اچ پی نمی‌توانست اسم کوتاهتری برای این مدل انتخاب کند؟) تمام ویژگیهای ارگونومیک  یک هیبرید دو در یک فولد بک را دارد. مانند نمونه‌های دیگر در چهار حالت می‌توان از این مدل استفاده کرد: تبلت، لپ­تاپ، وضعیت چادر و ایستاده. پردازنده 5/2 گیگا هرتزی، SSD 512 گیگا بایتی، رم هشت گیگ، بلندگوهای دوتایی Bang & Olufsen و موارد دیگر باعث شده این مدل نسبت به سایرین از نظر ویژگیهای کیفی در جایگاه بالاتری قرار بگیرد. نمایشگر 3/13 اینچی با توان تفکیک 2560 x1440 و در نتیجه تصویر بسیار شفاف از دیگر ویژگیهای این دستگاه است. وزن 45/1 کیلوگرمی آن برای یک لپ­تاپ نسبتا سبک می­باشد. اما وقتی آن را در وضعیت تبلت استفاده می‌کنید سنگین‌تر از بقیه مدلها خواهد بود. با اینحال این لپ­تاپ فوق­العاده قدرتمند است.

Microsoft Surface‪(microsaft.cam/surfaca)‬ شناخته شده‌ترین هیبرید دو در یک با یک نمایشگر جداشدنی می­باشد. با اینحال فروش آن هیچگاه به اندازه iPad نبوده است. این مدل برای کمپانی آنقدر اهمیت داشته که همچنان توسعۀ آن را ادامه داده. Surface 3 را می‌توان با یک اندوخته چهارصد دلاری خریداری کرد، اما Surface Pro 4 از نظر ویژگی از نمونه قبلی بالاتر است. قیمت آن از 749 یورو برای مدلهای اولیه و ساده شروع شده و در نهایت به 2000 یورو برای بالاترین مدل آن خاتمه می‌یابد. این موضوع را حتما مد نظر داشته باشید که که باید صفحه نمایش را جداگانه بخرید، که این موضوع سبب می­شود تا حدود 110 یورو دیگر به هزینه‌های شما افزوده گردد. قلم مخصوص برای نوشتن و طرح کشیدن روی نمایشگر لمسی نیز گزینه‌ای است، که به مجموعه قبلی باید اضافه کنید.

پایین ترین رده که حداقل نیاز کاربر را برآورده می‌کند، مدلی با این مشخصات است: پردازنده  Intel Core m3، رم 4 گیگا بایت، حافظه SSD 128 گیگا بایت، نمایشگر 3/12 اینچی با توان تفکیک 2736 x 1824، دوربین جلو 5 مگا پیکسل، دوربین عقبی 8 مگا پیکسل.

برای افرادی که توانایی لازم برای پرداخت را دارند، مدلی با پردازنده Core i7، رم 16 گیگا بایت و حافظه 1 ترابایتی پیشنهاد می‌شود.  اما این 2000 یورو اضافی چیزی بیش از آن است که برخی برای خرید یک لپ­تاپ در نظر گیرند. بسیاری با 2000 یورو به خرید خودرو فکر می‌کنند. Surface Book بزرگتر، بهتر و قدرتمندتر از مدل Surface است. یک نمایشگر 4/13 اینچی دارد که هم‌اندازه بسیاری از لپ‌تاپ های کوچک می­باشد. توان تفکیکن فوق­العاده این دستگاه 3000 x 2000 پیکسل است. پردازنده حداقل core i5 و مینیمم رم آن 8 گیگابایت و حافظه SSD آن از 128 گیگا بایت تا 1 ترابایت می­باشد. با این مشخصات Surface Book برای انجام وظایفی مثل ویرایش فیلم و عکس یا بازیها بسیار بهتر از نمونه‌های دیگر به شمار می­رود. وزن 5/1 کیلوگرمی آن دو برابر  Surface Pro 4 می­باشد، اما برای کسانی که نیازمند قدرت بالا برای وظایف سنگین می­باشند، این لپ­تاپ گزینه بسیار خوبی است. لولا هوشمندانه طراحی شده، بطوریکه اجازه می‌دهد Surface Book به صورت یک لپ تاپ معمولی استفاده شود یا تحت زاویه 360 درجه خم شده و در جهت مخالف صفحه نمایش  خم گردد، یا نمایشگر می‌تواند از صفحه نمایش جدا شده و به عنوان تبلت با با قلم و ورودی لمسی بکار رود. واقعا طراحی بسیار انعطاف پذیری برای آن پیاده شده است. قیمت Surface Book از 1299 یورو آغاز و در نهایت به 2649 یورو می‌رسد.

هیبریدهای 2 در یک، با نمایشگرهای جدا شدنی نباید زیاد گران قیمت باشند. HP مدلی با قیمت تنها 219 یورو دارد: HP Pavilion 10 x2 Detachable Laptop 32GB.

این مدل بیشتر شبیه تبلت با صفحه نمایش است تا یک لپ­تاپ با نمایشگر مجزا. با اینحال ویندوز 10 Home ، 64 بیتی را اجرا می‌کند. با این قیمت اندک شما نباید انتظار ویژگی­های برجسته و عملکرد فوق العاده‌ای داشته باشید. با پرداخت 219 یورو شما یک پردازنده 44/1 گیگا هرتزی Intel Atom، یک رم 2 گیگا بایتی، یک حافظه 32 گیگا بایت و یک نمایشگر 1/10 اینچی با توان تفکیک 1280 x 800 خواهید داشت. با مموری 2 گیگا بایت قطعا محدودیتهایی برای اجرای نرم افزار خواهید داشت اما برای راه اندازی ویندوز کافی است، هرچند برای ایمیل، مرور وب و برنامه‌های کم وزن هم مناسب خواهد بود. تنها توصیه ما این است که با این سیستم ویرایش فیلم و اجرای جدیدترین بازیها را به فراموشی بسپارید. HP یک صف آرایی هیبریدی جامع و فراگیر دارد. مدلهای متعددی در این زمینه وجود دارد. این مدلها شامل Elite x2 1012 Detachable PC با سرویس Mobile Connect Pro می‌شود که مشخصات آن قابل مقایسه با Surface می­باشد. Asus Transformer 3 Pro یک رقیب سرسخت Microsoft Surface Pro 4 است و آنقدر شباهت دارد که این امکان وجود دارد که در تشخیص این دو از هم دچار اشتباه شوید. Asus Transformer 3 Pro همان ویژگی‌ها و قیمت Microsoft Surface Pro 4 را دارد. این مدل با ضخامت 8 میلی‌متری نازک محسوب می‌شود و بدلیل وزش کم آن (حدود 800 گرم) برای اینکه به عنوان تبلت استفاده شود، در زمانی که صفحه نمایش از آن جدا می‌شود، بسیار مناسب است. نمایشگر آن 6/12 اینچ و توان تفکیک 3K با 2880 x 1920 پیکسل دارد. این همان چیزی است که اپل بابت فروش آن به عنوان نمایشگر Retina بسیار خرسند است. اگر پول کافی داشته باشید، بالاترین مدل، یک پردازنده Core i7 با یک رم 8 گیگا بایت و یک حافظه SSD  512 گیگا بایتی مدل PCI-E x4 است که سه برابر سریعتر از SSDهای SATA3 هستند. همچنین پورتهای Thunderbolt 3 و USB-C برای اتصالات بسیار سریع به درایوها و دستگاه‌های خارجی از دیگر ویژگی‌های این سیستم است. کامپیوترهای هیبریدی معمولا برای گیمرها استفاده نمی‌شود اما ROG XG Station 2 می‌تواند برای فراهم آوردن کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX 980، قابلیتهای واقعیت مجازی و نمایشگر 4K، به عنوان یک وسیله خارجی، به Asus Transformer 3 Pro وصل شود.

وقتی گزینه شما سیستمی با بالاترین ویژگی‌ها باشد و چند المان انتخابیِ شما هم به آن اضافه شود آنگاه هیبریدها بسیار گران قیمت می‌شوند. اما حتی مشخصات ابتدایی برای Transformer نیز بسیار خوب است. این مدل بزودی روانه بازار می‌شود و قیمت پایه آن 900 یورو خواهد بود. Asus نیز مدلهای هیبریدی ارزانتری دارد.

هیبریدهای بیشتر:

کامپیوترهای هیبریدی دو در یک بسیار زیادی وجود دارد اما ما در این مقاله تنها چند نمونه اندک را بررسی کردیم. ما می‌توانیم در مقالات آینده مدلهای بیشتری از تولید کنندگان مختلف را معرفی کنیم.  مثلا Acer Switch One 10 2-in-1 با قیمت 99/179 یورو یکی دیگر از نمونه­ها به شمار می­رود. Dell lnspiron 17 7000 یک نمایشگر بزرگ 17 اینچی دارد که ارزش 879 یورو است.  تلاش کنید آن را با یک دست نگه دارید!!

هواوی و توشیبا نیز مدلهای دو در یک دارند. به نظر می‌رسد همه دست به ساخت کامپیوترهای هیبریدی زده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید