دسته بندی: 

گوگل وارد عرصه پیام­ رسانی شده اما چرا به ما گفته شده که از Allo استفاده نکنیم؟ Mark Oakleyپاسخ این سوال را در تاریخچه این اپلیکیشن جستجو می­کند.

این اتفاق مجددا دیشب رخ داد یعنی زمانی­که من و همسرم به­جای وقت گذراندن برای مکالمه چهره به چهره، هر دو به دستگاه­های دیجیتالی خود چسبیده بودیم. من برای نوشتن گزارشات خود در حال انجام تحقیق بودم و همسرم با دوستان خود در WhatsApp مشغول بود. عاقبت یک روز مطمئن شدم که برای داشتن مکالمه­ای واقعا عمیق و بامعنا درباره زندگی، جهان و هر موضوعی باید از دستگاه­های دیجیتالی خلاص شویم. البته آن روز احتمالا امشب نیست.

            برنامه­ هایی چون WhatsApp، iMessage، Facebook Messenger حتی Slack که برای محیط کار می­باشد، همه به سلاح­های انتخابی برای ارتباط با نزدیک­ترین و عزیزترین افراد تبدیل شده­اند. Email چطور؟ پاسخ سریعی نیست. تلفن چی؟ واقعا منظورتان صحبت مستقیم با کسی است؟ نه متشکرم. نامه؟ به تلاش زیادی نیاز دارد. اپلیکیشن­های پیغام­رسان از طرفی سریعا پاسخ می­دهند و تاحدی باعث می­شوند که افراد حس کنند حضورا با دوستان خود در حال مکالمه­اند. این اپلیکیشن­ها رایگان هستند و افراد را به دستگاه­های هوشمند خود متصل نگه می­دارند که این اتفاق در این دوره اعتیاد به تلفن هوشمند اصلا چیز بدی نیست.

            اپلیکیشن جدید در بین این برنامه­ها، Google Allo می­باشد، یعنی برنامه پیغام­رسانی هوشمند گوگل که در سپتامبر ارائه شد. اما در این بازار شلوغ چه ویژگی باعث برجسته شدن Allo می­شود؟

هوشمندتر از یک مکالمه معمولی

Google Allo برای دستگاه­هایی با هر دو سیستم­عامل Android و iOS ارائه شده است. منصفانه است که بگوییم این اپلیکیشن هیاهوی کمی در رسانه­ها دارد. شاید به این دلیل که دیگر اپلیکیشن­های مشهور هم­اکنون در رسانه­ها مسلط هستند. اما این هیاهوی کم بیشتر به این دلیل است که آن در عرصه تکنولوژی هیجان­انگیزترین اپلیکیشن نیست. درهرصورت این عرضه برای گوگل به­طور بالقوه­ای مهم می­باشد زیرا بازار اپلیکیشن­های پیام­رسان بدون شک بازاری جهانی است.

            گوگل، Allo را یک برنامه پیام­رسان هوشمند می­خواند، کلمه کلیدی در اینجا "هوشمند" می­باشد. گفته گوگل در اینجا آمده است:

            "چه برنامه­ریزی کرده­اید که یک شب را بیرون سپری کنید یا چه در نظر دارید تا زمان بیشتری صرف انجام کاری کنید همه ما به پیغام­رسانی متکی هستیم تا با دوستان و کسانی که دوست ­داریم در ارتباط بمانیم. اما اکثر مواقع مجبوریم تا مکالمه خود را متوقف کنیم، به­علت این که شرایط پرواز را چک کنیم و یا رستورانی جدید را جستجو کنیم. بنابراین ما اپلیکشن پیام­رسانی ساخته­ایم که در زمان مورد نیاز به شما کمک می­کند تا به مکالمه خود ادامه دهید."

            این کمک در قالب Google Assistant ارائه می­شود، یعنی نسخه خود گوگل که همانند Apple Siri و Amazon Alexa می­باشد –سال 2016 سال بسیاری از دستیار شخصی­های دیجیتالی است. Google Assistant همانند رقیبان خود می­باشد از این جهت که مکالمه­ای دو طرفه بین کاربر و گوگل به­منظور درک بهتر نیازهای شما ارائه می­دهد و به انجام همه کارها کمک می­کند. آن واقعا می­خواهد به شما کمک کند تا همه کارها را انجام دهید. گوگل از مثال رفتن به سینما استفاده می­کند به این صورت که به شما کمک می­کند تا بلیط بخرید، رستورانی که قبلا رفته­اید را پیدا کنید و درنهایت شما را به سینما هدایت می­کند قبل از آن که فیلم شروع شود. Google Allo و Google Assistant در هر مرحله از راه با شما خواهند بود.

            آوردن مستقیم ویژگی Google Assistant در قابلیت­های Allo، برای تجربه Allo امری بسیار مهم است. به این ترتیب در این برنامه پیغام­رسان کاربران می­توانند @google را تایپ کنند تا Assistant را به چت گروهی بیاورند، این قابلیت به کاربران اجازه می­دهد تا ویدئوها و عقاید خود را به اشتراک بگذارند، به سوالات مهم پاسخ دهند، کار رزرو را انجام دهند و غیره. کاربران هم­چنین می­توانند مستقیما با Assistant از طریق Allo گفتگوی دونفره داشته باشند. طی ماه­های آینده Assistant برای بیشتر محصولات گوگل ارائه می­شود، بنابراین ادغام آن در طول تجربه گوگل ضروری است. تقریبا مشابه آن، سخت­افزار Amazon Echo قرار دارد که با Alexa کار می­کند و Apple که اکنون برای Mac، برنامه Siri را معرفی کرده و قابلیت­های بیشتری را برای Siri و برای محصولات تلفن همراه آن ارائه کرده است. در آخر این­که Assistant برای آرزوی مهم گوگل یعنی متمایز کردن Allo از دیگر رقیبان برنامه­های پیام­رسان ضروری می­باشد.

            Allo هم­چنین می­تواند کمک کند که ایجاد پیام نیاز به تلاش کمتری نسبت به آنچه اکنون دارد، داشته باشد.

آیا آن مطمئن است؟

Apple به رمزگذاری در پلت­فرم iMessage خود می­بالد. همه پیغام­ها به­صورت دو طرفه رمزگذاری می­شوند، به گفته Apple وقتی اطلاعات منتقل می­شود، هیچ روشی برای رمزگشایی آنها وجود ندارد. WhatsApp نیز در صورتی­که همه کاربران از آخرین نسخه برنامه استفاده کنند از رمزگذاری دوطرفه استفاده می­کند. Facebook Messenger به­طور استاندارد از رمزگذاری دو طرفه استفاده نمی­کند اما اگر کاربران از این برنامه در تلفن همراه استفاده کنند، حق انتخاب قابلیت Secret Conversations را دارند.

            Google Allo به دلیل استفاده نکردن از رمزگذاری در پیغام­ها مورد انتقاد قرار گرفته است. البته مقصر Google Assistant است. زیرا اگر شما بخواهید تا از قابلیت­های اضافه­ای که Allo را از بقیه متمایز می­کند استفاده کنید، باید امکان دسترسی به اطلاعات خود را به گوگل ­بدهید که به آن اجازه دهد تا در رابطه با مکالماتی که در گروه دارید جستجوی هوشمند انجام دهد یا مستقیما به سوالات شما جواب دهد. البته منطقی به نظر می­رسد. اگر قصد پرسیدن سوال از آن را دارید، مجبورید کلیدهای اطلاعاتی خود را به گوگل بدهید. اما در انجام این کار کاربران مجبور خواهند بود تا امکان دسترسی آزاد گوگل به هر چیزی که آنها می­نویسند را قبول کنند.

            Edward Snowden معروف­ترین مخالفی بوده که درباره استفاده از Allo هشدار داده است. پس از عرضه برنامه، Snowden در توییت خود گفت "امروزه برخی برنامه­ها به­صورت رایگان دانلود می­شوند مانند Google Mail، Google Maps و Google Surveillance و اکنون #Allo . از Allo استفاده نکنید" اشاره او کاملا واضح است: این که مردم باید بدانند که با استفاده از Allo حریم خصوصی خود را از دست می­دهند.

            قبل از هشدار Snowden به مردم درباره Allo، زمان پرده­برداری از این برنامه در اوایل سال جاری در کنفرانس توسعه­دهندگان گوگل، تصمیم اعلام شد که این برنامه رمزگذاری دوطرفه در پیغام­های خطرناک را رها کند. پاسخ گوگل به Snowden و نگرانی­های دیگر در دو جهت می­باشد: ابتدا سخنگویی گفت که قدرت واقعا در دستان کاربران است و آنها کاملا در زمینه رمزگذاری آزاد هستند. تاریخ­چه چت­ها تازمانی که کاربر آنها را پاک کند ذخیره می­شود و پیغام­های تک یا مکالمات گروهی می­تواند پاک شود.

            مورد دیگر این که Allo حالت Incognitive Mode جدا داردکه از رمزگذاری دوطرفه استفاده می­کند. پیغام­ها نیز می­توانند به­صورت اتوماتیک با استفاده از تایمر برای تنظیم در زمان مشخص پاک شود، در پی آن مکالمه برای آن پیغام ناپدید می­شود. همه این­ها خوب هستند اما در استفاده از حالت Incognitive شما از بسیاری از چیزهایی که Allo را متفاوت می­کند، صرف­نظر می­کنید زیرا نمی­توانید از قابلیت هوشمند گوگل استفاده کنید. حتی Smart Reply نیز به جمع­آوری اطلاعات گوگل از مکالمات متکی است تا بهتر بفهمد که چه پاسخ هوشمندی برای یک مکالمه­ خاص مناسب می­باشد. Incognitive Mode تجربه­ای از­ Allo نیست که توسط گوگل به شما فروخته شده باشد.

            همه این­ها به این معناست که کاربران دو راه دارند: یکی این که از نسخه­ای از Allo استفاده کنند که آن را به یک برنامه پیغام­رسانی استاندارد بدون هیچ ویژگی هوشمندی برمی­گرداند. راه دوم این است که قبول کنند همه پیغام­ها در سرورهای گوگل ذخیره شود تا زمانی که کاربران به­صورت فیزیکی آنها را از دستگاه خود پاک کنند.

            موردی که در این ماجرا به­طور به­خصوصی جالب می­باشد این است که منبع خبری آنلاین The Verge گزارش کرده که گوگل در اصل پیشنهاد کرده که پیغام­ها موقتا و به­صورت محدود روی سرورها نگهداری شود (تا زمانی که شما خودتان آنها را پاک کنید) که اکنون این خبردر قالب مشکل پدیدار شده است زیرا گوگل می­داند که قابلیت هوشمند Allo بدون دسترسی کامل به اطلاعات به­راحتی کار نخواهد کرد.

            امنیت و حریم خصوصی مقدم بر قابلیت می­باشد: آیا این انتخابی نیست که همه باید داشته باشند؟ درست نیست؟

آیا ویژگی کمتر بهتر است؟

اگر شما کاربر تلفن همراهی هستید که از کلمات کمی استفاده می­کنید یا اگر واقعا تنبل هستید و نمی­خواهید خود را با نوشتن جواب پیغام­ها اذیت کنید، می­توانید برای جواب دادن با زدن تنها یک ضربه از گزینه Smart Reply در Allo استفاده کنید. Smart Reply پاسخ­ها را پیشنهاد خواهد داد و هرچقدر که برنامه از مکالمات شما بیشتر بداند در طی زمان پیشنهادات آن برای پاسخ مکالمات بهتر می­شود. برنامه هم­چنین برای تصاویری که دریافت می­شود نیز پاسخ­هایی را پیشنهاد می­دهد. چه این پاسخ ساده "بله" برای سوال باشد و چه آوای "Aw" برای تصویر باشد. این برنامه شما را به تنبل­ترین و بی­احساس­ترین پاسخگوی پیغام­ها تبدیل خواهد کرد. عالی است!

            درحالی­که من شخصا از شکلک (اموجی) استفاده نمی­کنم اما بسیاری از آنها را می­شناسم. برای سازگار شدن با تمایل شایع افراد وبرای داشتن اموجی­هایی از حیوانات یا شکلک­های شست دست و یا حتی کلمات خود گوگل یعنی استیکر "sloth riding a pizza" ، گوگل با تعدادی از هنرمندان مستقل و استدیوها کار کرده تا تصاویر خوبی از اموجی­ها و استیکرها ایجاد کند و با آنها کاربران می­توانند قبل از آن که تصاویر را بفرستند روی آنها نقاشی و عبارات نامفهوم بنویسند.

            اگر شما کاربر Google Allo نیستید، باید چکار کنید؟ هنوز می­توانید با کاربران غیر Allo از طریق SMS ارتباط داشته باشد و کاربران اندرویدی با استفاده از ویژگی پیش­نمایش پیغام در برنامه، به این صورت که پیغام به­عنوان یک اعلان ظاهر می­شود و  با این ویژگی شما می­توانید بدون نیاز به برنامه پاسخ دهید.

یادگیرنده سریع

آیا Allo فرصت واقعی برای همزیستی در کنار رقیبان خود را دارد یا حتی آن گونه که گوگل آرزو دارد می­تواند از آنها پیشی بگیرد؟

            موفقیت این برنامه کاملا به Assistant بستگی دارد. داشتن قابلیت all in one به گروه اجازه می­دهد تا درباره موضوعی مکالمه داشته باشند و سپس اطلاعات خود را در طی گفتگو به اشتراک بگذارند، بدون آن که مجبور باشند مکالمه را رها کنند، این ویژگی واقعا برای یک برنامه پیغام­رسان قدمی روبه­جلو می­باشد. موفقیت قابلیت یادگیری هوشمند در Assistant علاوه­بر این­که تجربه گفتگوی شما را در طی زمان شخصی می­کند، هم­چنین اگر کار کند یک USP (ویژگی منحصربه­فرد برای کالا) مهم قلمداد می­شود.

            گوگل با ارائه Allo به­عنوان یک خدمت برای چند پلت­فرم، عاقلانه عمل کرده است، این برنامه برای کاربران اندروید و iOS نیز کار می­کند. برای اثبات موفقیت آن می­توانیم بگوییم که کاربران اپل می­توانند به­طور بالقوه­ای با iMessage (یک برنامه پیغام­رسان که به­طور طعنه­آمیزی مشکلات اتصالی و ارتباطی مختلفی را بین کاربران نشان می­دهد) خداحافظی کنند و به برنامه پیام­رسانی روی آورند که به آنها اجازه می­دهد تا در بین گروهی از کاربران بدون توجه به تلفن همراه آنها گفتگو کنند.

            قابلیت Smart Reply افزونه­ای خوب برای کاربران تلفن همراه نیز می­باشد، گرفتن پیغام­های فوری با نهایت توان آن و بازتاب کردن (یا آیا آن را باید قادر به خواندن کند؟) ارتباطاتی مدرن و در زمان کم. مجددا این ویژگی در قدرت قابلیت­های یادگیری سیستم Assistant مشخص می­شود که موفق می­شود یا خیر.

            مهم­ترین مساله در مورد Google Allo این می­باشد که این برنامه مبارزه سختی پیش رو دارد. هم­اکنون در هنگام شروع چند گام از رقیبان خود عقب است، کاربران تلفن همراه به دلیلی جدی نیاز دارند تا از برنامه­ای که اکنون استفاده می­کنند، کوچ کنند. WhatsApp به یک پلت­فرم مسلط رایگان و چت گروهی بین چند پلت­فرم تبدیل شده است و درحالی­که iMessage گاهی دارای باگ می­شود اما زمانی­که کار می­کند، بدیهی­ترین گزینه درون دستگاهی برای بیشتر کاربران iPhone قلمداد می­شود. در کمال صداقت باید بگوییم که دلایل کمی وجود دارد تا کاربران به خارج از این گزینه­ها مراجعه کنند.

            دارندگان حساب گوگل بین انتخاب Allo و Hangout، دیگر سرویس پیام­رسان گوگل گیج هستند. Hangout هم­اکنون پیام­رسانی به­صورت گروهی، تماس ویدئویی، اموجی، استیکر، تصاویر gif و ارتباطاتی که گوگل تمایل دارد تا از طریق Allo  تشویق کند را ارائه می­دهد. به­غیر از قابلیت چند پلت­فرم، آیا واقعا این ویژگی­ها برای تشویق کاربران Hangout به انجام این تغییر کافی می­باشد؟

            Allo برنامه پیام­رسانی است که بسیار خوب به­نظر می­رسد و با وعده کار کردن Assistant در پیش­زمینه آن، استفاده از یادگیری ماشینی برای سازگار کردن پاسخ­ها با سبک ارتباطی شما درحالی­که حضور فعالانه در چت گروهی نیز دارد، مورد توجه می­باشد. گوگل امیدوار است که این مورد توجه بودن برای روی آوردن کاربران به Allo کافی ­باشد.

افزودن دیدگاه جدید