دسته بندی: 

با مارک پیکاوانس (Mark Pickavance) همراه می­شویم تا دریابیم اگر می­خواهیم در شش ماه آینده یک کامپیوتر شخصی گردآوری کنیم باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم .

            زمان آن فرا رسیده است که بخش­هایی را برای یک کامپیوتر شخصی تازه در نظر گیرید که تا اندازه­ زیادی ساده به نظر می­رسید، زیرا در آن زمان گزینه­ها بسیار محدود بودند. هنگامی که اینتل i486 را روانه بازار نمود، آن تنها در دو نسخه اولیه عرضه شده بودند: مدل­های بیست و پنج مگاهرتز و سی و سه مگاهرتز.

            این روزها، عکس این مطلب درست است، یعنی شما با گستره پهناوری از پردازنده­ها، جی­پی­یوو مادربوردها روبرو هستید که به آسانی در دسترس همه کاربران قرار گرفته.

            با گزینه­های زیادی که پیش روی شما قرار دارد، کار بسیار دشواری به نظر می­رسد که بدانید باید از کجا آغاز نمایید. من تلاش کرده­ام در این مقاله کوتاهی که فراهم نموده­ام تا اندازه زیادی راه را به شما نشان دهم، تا بدانید هنگامی که می­خواهید یک کامپیوتر شخصی تازه را برای خود گردآوری کنید، باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید، چه قطعاتی ممکن است به کار شما آید و چه چیزهایی را باید کنار بگذارید. پیشنهادهای من با همه سناریوهای موجود سازگار نخواهد بود، اما نکاتی را که یادآور می­شوم به کاربران کمک خواهد نمود تا بتوانند سیستمی را گرد آورند که نه تنها یک سیستم کارآمد و نوین به شمار می­رود، بلکه بتواند با گذشت زمان همچنان توانمندی خود را پاس بدارد.

            اما برای آغاز کار، اجازه دهید کمی درباره بهترین گزینه­ها برای پردازنده­ها گفتگو کنیم، گزینه­هایی که باعث می­شوند تا سیستم شما از عمر سودمند بیشتری برخوردار باشد.

بازی­های کامپیوتری (بازی­های سی­پی­یو)

مشکلی در زمینه خرید برخی از پردازنده­ها وجود دارد، پردازنده­هایی که به واسطه گزینه­هایی با نام­های تجاری بسیار محدود پدید آمده­اند و امروزه کامپیوترها از آنها بهره می­گیرند. به ویژه، اگر این نام­های تجاری Intel یا AMD باشد، بیشتر پردازنده­ها توسط دیگر شرکت­ها ساخته شده­اند که با طراحی X86 سازگار نیستند، و بنابراین نمی­توان آنها را به عنوان یک کامپیوتر شخصی در نظر گرفت.

برای زمان زیادی، AMD تلاش کرده است تا با Intel در رقابت باشد، شرکتی که تجربه و عمر آن دست­کم دوازده سال بیشتر از AMD، و درآمد سالیانه آنها نیز حدود سی برابر کمتر از شرکت Intel است.

در حالی که تراشه­ای مانند Opteron به راستی نشان داد که شرکت Intel تا کجا راه را به اشتباه رفته است، پس از آن، Intel توانست فراگیر شود و توان خود را به نمایش گذارد، اگر شما بخواهید کارایی محض را روی یک سیستم دسک­تاپ بسنجید، این موضوع را به خوبی درک خواهید کرد (کارایی محض (Raw Performance): منظور کارایی یک ماشین است هنگامی که هیچ فرآیند دیگری از سی­پی­یو بهره نمی­گیرد.)

اما فرمانروای بی­رقیب بودن نیز دارای یک مشکل بنیادین است، شرکت Intel هیچ فشاری را جهت پایین آوردن قیمت یا افزایش در کارایی محصولات خود احساس نمی­کند، و این موضوع می­تواند سبب بروز ایستایی و رکود شود. این روزها، ما بسیار خوشوقتیم که می­بینیم یک افزایش پنج تا ده درصدی در کارایی نسل نوین تراشه­ها پدید آمده است، و بارها دیده شده که محصولات شرکت Intel به دلیل سوکت­هایی که دارند نمی­توانند سی­پی­یوهای نوین را روی بوردها به کار گیرند و برعکس، یک ناهماهنگی و ناسازگاری بین این محصولات به چشم می­خورد.

به دلیل آنکه تاکنون چندین بار این مورد ناسازگاری دیده شده است، به گمان من درست نیست که بخواهیم برای گردآوری یک کامپیوتر شخصی نوین از یک پردازنده­ای بهره گیریم که تا رده میانی بهبود یافته است. به جای آن، من پیشنهاد می­دهم که از روز نخست پردازنده­ای در سیستم خود جاسازی نمایید هیچگاه نیاز به جایگزین کردن آن نباشید و تضمین کننده کارایی بالای سیستم شما باشد.

این گونه به نظر می­رسد که گفته من با داشتن پردازنده سوکت­دار سر ناسازگاری دارد، اما آنچه من از سر گذرانده­ام به من آموخت که در صورتی که شما از چنین پردازنده­ای بهره گیرید، هنگام بهبود بخشیدن سیستم خود در خواهید یافت که دست و بال شما بسته است و نمی­توانید آنگونه که دوست دارید سیستم خود را کارآمدتر سازید، زیرا Intel انجام چنین کاری را برای شما غیرممکن و غیرعملی ساخته است.

چیزی که بیشتر سبب رنجش خاطر کاربران است، عدم توجه شرکت Intel به این موضوع می­باشد و اینکه کوچکترین نشانه­ای برای تغییر سوکت­ها دیده نمی­شود، بنابراین تراشه­های قدیمی آن در کنار تراشه های نوین نمی­توانند به درستی کار کنند و این امر باعث می­شود تا کارایی سیستم شما تا اندازه زیادی پایین آید، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می­دهد این تراشه­های قدیمی روی این سیستم­ها کار نمی­کنند. بنابراین پیشنهاد می­کنم هنگام خریداری چنین تراشه­هایی بسیار هوشیار گام بردارید.

به همین دلیل، من به راستی پیشنهاد می­کنم یک بازنگری داشته باشید به آنچه شرکت Intel در سیستم­های Core i5 خود داشته است، هنگامی که می­خواهید سیستم تازه­ای را سر هم نمایید بد نیست نیم نگاهی هم به این گستره از محصولات Intel داشته باشید، زیرا اگر آنها را از نظر قیمت و کارایی بسنجیم، خواهیم دید این رده از محصولات شرکت Intel بسیار بهینه هستند.

مگر آنکه شما به تجهیزاتی نیاز داشته باشید که آنچنان توانمند نیستند ولی تا اندازه زیادی می­توانند اهداف شما را برآورده سازند، اگر چنین است شاید i3 که از توان کمتری برخوردار می­باشد یا i7 بهره گیرید، البته i7 با توجه به بهینه­سازی­های ظاهری آن دارای قیمت نسبتا بالایی است. شما گاهی می­توانید از i7 به خوبی سود جویید و آن را یک سیستم سودمند بیابید، اما بیشتر وقت­ها شما به همه هسته­ها نیاز نخواهید داشت، مگر آنکه بخواهید فرآیندهای بسیار سنگین را اجرا کنید.

در بازار خرید و فروش قطعات کامپیوتر امروز، من احتمالا به سراغ پردازنده Skylake-cored خواهم رفت، بیشتر به این خاطر این پردازنده را بر می­گزینم که با مادربوردهای LGA 1151 سازگاری کامل دارد و نسبتا ارزان قیمت هستند، و Core i5 6500 را می­توانید با قیمتی کمتر از دویست پوند در اختیار داشته باشید. من به شدت از پردازنده­های کلاس "k" که قابلیت اورکلاک شدن را دارند، پرهیز می­کنم، زیرا اگر کامپیوتر شخصی شما بخواهد برای زمان زیادی کار کند، نباید هیچگاه پردازنده آن را اورکلاک نمود. همچنین هیچگاه به دنبال تراشه­های Haswell نخواهم بود زیرا آنها فن­آوری­های قدیمی به شمار می­­روند که قیمت آنها تقریبا در حدود قیمت پردازنده­های Skylake است که دارای core/clock یکسانی هستند.

هنگامی که شما یک سی­پی­یو می­خرید، شما نیاز دارید که درباره مادربوردی که به کار خواهید گرفت هوشیارانه تصمیم گیرید، زیرا آنها تنها زمانی خوب کار می­کنند که به طور موازی به کار گرفته شوند.

برخی از خوانندگان این مقاله ممکن است شگفت­زده شده باشند چرا من درباره پردازنده AMD Zen سخنی نگفته­ام. باید اعتراف کنم که این پردازنده بسیار شگفت­انگیز است، اما باید یادآور شوم شرکت AMD بارها و بارها وعده داده ولی کمتر به وعده­هایش جامه عمل پوشانده. برای صنعت کامپیوتر بسیار مناسب بود اگر Zen می­توانست تراشه­ای باشد که به ستیز قدیمی بین Intel و AMD پایان می­داد، اما باید واقع­گرا باشیم، به نظر نمی­رسد Zen بتواند از انجام چنین کاری برآید. من بسیار امیدوار هستم که در این زمینه اشتباه کرده باشم، زیرا Intel امروز به یک رقیب سرسخت نیاز دارد، شرکت AMD به کمی پیروزی و بهروزی نیاز دارد.

مادربوردها

در حالی که ممکن است گزینه­های مارک­ها و برندهای تجاری محدود باشند، اما برای تراشه­هایی که در بازار وجود دارند، گستره بسیار پهناوری از مادربوردها در پیشروی ما قرار دارد. Intel برای پردازنده­های LGA 1151 دست­کم شش پلت­فرم پدید آورده، برخی از آنها از توانمندی بیشتری برخوردار هستند. در پایین­ترین رده قیمت، بوردهای H110 و B150 و در بالای این رده­بندی بورد Z170 قرار گرفته­اند که قیمت Z170 حدود دو برابر بوردهای دیگر است.

پیشنهاد من این است در صورتی که می­خواهید برای سیستم خود بورد تازه­ای خریداری نمایید، سراغ Z170، Q170 و H170 روید و دیگر گزینه­ها را فراموش کنید، و آن هم تنها به یک دلیل: انشعاب­های PCIe. در بوردهای ارزانتر، تراشه­ها از انشعاب­های PCIe کمتری برخوردار هستند، بنابراین سیستم متکی به انشعاب­هایی است که با پردازنده در ارتباط می­باشند.

تا به اینجا مشکلی وجود ندارد، اما هنگامی که شما بخواهید از یک کارت ویدئویی مجزا بهره گیرید که به انشعاب­های PCIe 3.0 نیاز دارد، در اینصورت هیچ انشعاب دیگری برای سیستم شما باقی نخواهد ماند تا بتواند برای دیگر امور از آن سود جوید. اهمیت این موضوع را نمی­توانید نادیده گیرید، زیرا اگر شما بخواهید برای فضای ذخیره­سازی خود گزینه­های بسیار خوبی داشته باشید، آنگاه نیاز به انشعاب­های خالی خواهید داشت.

شاید این پرسش ذهن شما را درگیر خود کرده باشد که چرا بیشتر مادربوردهای H110 دارای اسلاتهای زیادی نیستند، پاسخ این است که انشعاب­های PCIe زیادی وجود ندارد که آنها را پشتیبانی نمایند، و در برخی از وضعیت­ها به کارگیری یک ویژگی که انشعابی را درگیر خود کرده است باعث می­شود تا برخی یا همه اسلات­هایی که وجود دارند از کار بیفتند.

برای دوری کردن از چنین مشکلی، بهتر است از آغاز پنجاه پوند افزون­تر برای مادر بورد با انشعاب­های زیاد هزینه نمایید، چیزی مانند Z170 که کارایی بسیار خوبی دارد، و در صورت ارتقای سیستم شما آن را با مشکلی مواجه نمی­سازد.

شاید بسیار اغوا کننده است، اگر ثروت باد آورده­ای در دستان شما بود و می­توانستید برای خرید مادربورد X99 LGA 2011-v3 دست به کار می­شدید. من شخصا، چنین کاری نخواهم کرد. برخی از کاربران کامپیوترهای دسک­تاپ از چنین مادربوردی سود جستند، اما هر گامی که آنها برای ارتقا سیستم خود انجام دادند، هزینه­ای بیش از حد انتظار را به آنها تحمیل نمود. درست است، آنها سیستم­های بسیار پر سرعتی هستند، و آنها انشعاب­های PCIe زیادی را پیش روی شما می­گذارند، اما شما برای داشتن چنین مادربوردی باید چیزی بین دویست تا پانصد پوند بپردازید، و سپس باید دست­کم چهارصد تا ششصد پوند دیگر برای پردازنده هزینه نمایید، که این کار به هیچ وجه به سود شما نخواهد بود.

فضای ذخیره­سازی

فضای ذخیره­سازی ممکن است ارزان باشد، اما درایوهای سخت کند هستند و توان مصرفی زیادی را به خود اختصاص می­دهند. هر سیستمی که هم­اکنون در حال گردآوری آن هستید باید به طور حتم دارای یک SSD باشد، و اگر می­خواهید زیاد روی فضای ذخیره­سازی سرمایه­گذاری نکنید، تنها یک دیسک سخت برای شما کافی به نظر می­رسد. اگر بودجه شما کافی نیست، یک 256GB SATA SSD نسبتا ارزان برای شما مناسب است و به آسانی می­توانید سیستم عامل ویندوز را روی آن نصب کنید و همزمان از چند کاربرد مهم نیست بهره گیرید.

نسخه کنونی واسطه Serial SATA عبارت است از SATA-3. و سریع­ترین درایو روی این واسطه می­تواند داده­ها را با سرعت پانصد و پنجاه مگابایت بر ثانیه بخواند و با سرعت پانصد و بیست مگابایت بر ثانیه روی دیسک بنگارد (رایت نماید)، که به طور قابل قبولی سرعت آن بالا است.

اما با هر استانداردی به قضیه نگاه کنیم، آن بالاترین سرعت به شمار نمی­آید، زیرا درایوهای NVMe نظرها را به سوی خود جلب نموده است و می­تواند به طور سرراست به PCIe bus متصل شود.  درایوهای NVMe یا خود دارای کارت PCI Express هستند که به یک PCIe x4 slot نیاز دارند یا یک کارت M.2 NVMe.

برای اینکه دچار سردرگمی نشوید باید یادآوری کنم که M.2 همچنین برای SATA نیز به کار می­رود، بنابراین هوشیار باشید که این دو مورد را با هم اشتباه نگیرید. مادربوردها می­توانند با SATA-3 M.2، M.2 SATA یا حتی نسخه نوین SATA که SATA Express نامیده می­شود، همراه شوند.

موردی که بیشترین کشش را دارا است، M.2 NVMe می­باشد، و آن به انشعاب­های PCIe نیازمند است، تا بتواند پهنای باند مورد نیاز برای یک درایو تنها با کارایی بالا را فراهم نماید. شواهد نشانگر آن است که اتصال دهنده SATA Express که از دو انشعاب PCIe سود می­جوید، مورد توجه کاربران قرار گرفته یا نظر سازندگان درایوها را به سوی خود جلب نموده و آنها به خوبی آن را پشتیبانی می­کنند.

بنابراین حتی اگر هم­اکنون شما نتوانید M.2 NVMe را برای سیستم خود به کار گیرید، یا مادربوردی که M.2 slot روی آن به کار رفته باشد یا مادربوردی با انشعاب­های PCIe کافی را برای سیستم خود فراهم نمایید، به این صورت شما می­توانید یک کارت M.2 ارزان قیمت را روی مادربورد خود به کار گیرید و این می­تواند یک گزینه مناسب برای شما به شمار رود.

کارایی این درایوها می­تواند تا شش برابر افزایش یابد، که این موضوع بسیار بهتر از آخرین نسخه SATA SSD­ای است که شما می­توانید خریداری کنید، و نیز از نظر توان مصرفی در مقایسه با درایوهای رایج SATA به توان کمتری نیاز دارد.

کارتهای ویدئویی

اکنون به گستره­ای وارد شدیم که به سختی می­توان درباره آن سخن گفت و یا پیشنهاد داد، زیرا هر گاه که AMD یا Nvidia همگام با نسل­های نوین آغاز به کار نمودند و آنها نیز نسل تازه­ای از محصولات خود را روانه بازار نمودند، نسخه­های پیشین خود را منسوخ و از رده خارج کردند. من خود زمانی با یک GTX 960 کار می­کردم، تنها در مدت زمانی کمتر از شش ماه نسخه بهتر GTX 1050 Ti به بازار عرضه شد.

در واقع این یک ترفند است که توسط سازندگان این کارت­ها به کار گرفته می­شود، و به همین دلیل من بیشتر از دویست پوند برای کارت­ ویدئویی هزینه نکردم، زیرا در کمتر از چهار سال کارت گرافیکی که زمانی پانصد پوند می­ارزید، اکنون چیزی حدود یکصد و پنجاه پوند قیمت خواهد داشت. تنها در صورتی که شما بازی­های کامپیوتری با کیفیت 4k را انجام دهید، کیفیت تصویر برای شما ملموس خواهد بود، در غیر اینصورت شما متوجه تفاوت در کیفیت تصاویر نخواهید شد.

همچنین من هیچگاه به این موضوع نیاندیشیدم که از جی­پی­یوهای چندگانه به عنوان یک نقشه استراتژیک بهره گیرم، زیرا بنابر آنچه از سر گذرانده­ام، می­دانم اگر کاربری از روز نخست چنین کارت­هایی را به کار نگرفته باشد، قطعا در مراحل بعدی نیز چنین نخواهد کرد. هنگامی که شما به جایی می­رسید که می­خواهید توان گرافیکی سیستم خود را افزایش دهید، پیشنهاد می­کنم به جای افزودن یک کارت گرافیکی دیگر، کارت قدیمی خود را بفروشید و آن را با یک کارت توانمندتر جایگزین نمایید، به این صورت می­توانید سرعت سیستم خود را افزایش دهید.

آن همچنین از اهمیت به سزایی برخوردار است که در نظر داشته باشیم آخرین مدل کارت­های Nvidia فقط به صورت ترکیب دو کارت کار خود را انجام می­دهند و با بهره­گیری از مد چند-جی­پی­یو انتظار نداشته باشید همیشه به صورت پیش­فرض بازی­ها یا کاربردها با سرعت بیشتری اجرا شوند.

چیزی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید عبارت است از PCI Express، هم­اکنون در نسخه 3.0، در سال 2017 میلادی با معرفی PCIe 4.0 ما شاهد یک افزایش در پهنای باند خواهیم بود. با چنین قطعه­ای ما جهشی از بیشینه 8 GTps به بیشینه 16 Gtps خواهیم داشت (GTps = Gigatransfer)، و نکته مثبت دیگر آن کاهش چشمگیر توان آن است، که برای سیستم­های قابل حمل بسیار مناسب به نظر می­رسد.

برای پشتیبانی چنین چیزی، هم شرکت Intel و هم AMD تراشه­ها، پردازنده­ها و همچنین کارت­های ویدئویی تازه­ای را روانه بازار ساختند، که می­تواند با این قطعه کار کنند. اما، آن با PCIe 3.0 سازگاری اندکی خواهد داشت، بنابراین کارت­های ویدئویی به خوبی با اسلات­های PCIe 4.0 کار خواهند کرد.

چیزی که سبب شده تا من لب به شکوه بگشایم، تغییرات سریعی است که در زمینه قطعات کامپیوتری روی می­دهد، اما PLCIe برای هفت سال است که ثبات خود را حفظ کرده و نیازی به تغییر در آن احساس نمی­کنم. با این اطلاعات، آن دسته از کاربرانی که می­خواهند سیستمی گردآوری نمایند که در زمینه بازی­های کامپیوتری بسیار توانمند باشد و از آن به عنوان سیستم نهایی خود بهره گیرند، بهتر است کمی شکیبا باشند و دست نگه دارند.

نیم نگاهی به آینده داشته باشید

            هنگامی که من در نظر داشتم این بخش را شروع به نوشتن کنم، به این موضوع می­اندیشیدم که اگر من امروز بخواهم یک کامپیوتر گردآوری نمایم، دقیقا چه چیزهایی باید درون آن قرار دهم. پس از خاراندن چانه خود برای مدتی و تمرکز روی این موضوع به این نتیجه رسیدم که یکی از مواردی که حتما به سراغ آن خواهم رفت عبارت است از USP type-C، زیرا پیش­بینی من آن است که تا پنج سال آینده آن به طور کامل همه درگاه­ها را زیر فرمان خود خواهد داشت.

            شما هم­اکنون می­توانید آن را روی چند مادربورد به کار گیرید، اما آن چیزی است که شما می­توانید به آسانی با یک کارت یا یک صفحه هدر (header) که در جلوی پانل شما قرار دارد به سیستم بیافزایید.

            نه تنها آن به طور کل در چشم بر هم زدنی یو­اس­بی کنونی را از رده خارج خواهد نمود، بلکه در آینده این لزوم این تغییر را احساس خواهید کرد. به همین دلیل، من اطمینان دارم هر مادربوردی که می­خواهید خریداری کنید باید دارای یک 20-pin USB 3.0 header مناسب، برای درگاه­های پانل-جلو باشد.

چیزهایی که باید پشت­سر گذاریم

                اگر شما هنوز یک درایو ATA با چند مبدل به SATA یا حتی یک کارت IDE دارید،  خواهش می­کنم هم­اکنون آن را کنار بگذارید! کارایی هر درایو ATA در سنجش با SATA به طور کل بسیار زیاد است، و آنها توان مصرفی بسیار بالایی دارند، و سرعت آنها بسیار پایین می­باشد. آنچه درباره ATA گفتیم درباره درایوهای سخت SATA-1 و SATA-2 نیز درست است، به گونه­ای که اندازه پهنای باند بسیار محدود می­باشد.

دقیقا به همین دلیل، من هر گونه از درایوهای نوری IDE را از روی سیستم خود برداشتم و سیستم خود را به روز نمودم، من همچنین SATA نوری را نیز کنار گذاشتم. من اغلب دیسکها را به کار نمی­گیرم، و هنگامی که چنین کاری انجام می­دهم، من برای انجام کار خود از یک درایو USB 3.0 نوری کمک می­گیرم. هر چند به کارگیری تجهیزاتی که از گوشه و کنار کامپیوترم آویزان شده­اند نمای خنده­داری را پدید آورده است، اما باز من انجام چنین چیزی را می­پسندم.

USB 2.‎0 چیزی نیست که شما بخواهید در سیستم­های نوین از آن بهره گیرید، به ویژه هنگامی که USB 3.0 می­تواند با سیستم­های قدیمی نیز سازگار باشد. اگر سیستم­های کهنه در منزل دارید می­توانید از USB 2.0 روی آنها سود جویید، زیرا یک هاب ارزان روی یک درگاه USB 3.0 تنها روی یک سیستم نوین بسیار کارامدتر خواهد بود تا بهره­گیری از چند USB 2.0.

من طی سال­ها سیستم­های زیادی را آزمایش نمودم، من کاربران نابخردی دیدم که چگونه با یک کامپیوتر شخصی پیشرفته برخورد می­کنند. بسیار اهمیت دارد تا به یاد داشته باشیم سیستم­ها هر چه از پیچیدگی کمتری برخوردار باشند، به همان اندازه بهتر کار خواهند کرد. زیرا هنگام بروز مشکل، آسانتر می­توان آن را شناسایی نمود.

اگر شما می­خواهید پرچمدار یک برند تازه باشید، زمان خوبی است تا میراث کهنه سیستم خود را کنار بگذارید و آغازی بهتر و تازه­تر داشته باشید. اگر بخواهید دل و روده سیستم خود را به طور کامل بیرون ریزید بهتر است از یک اسکنر SCSI کمک گیرید.

نظر نهایی

            مفهوم گواه آینده چیزی است که در شمار زیادی از مقاله­های Micro Mart به چشم می­خورد، و آن همراه با یک هشدار ذاتی است. هنگامی که شما کامپیوتر شخصی تازه­ای را گردآوری می­کنید، شما هیچ ایده­ای درباره آن دسته از موارد انقلابی و دگرگون کننده که گاهی کاربران با آن روبر می­شوند ندارید، چیزهایی که سبب می­شوند در گام­های بعدی سیستم شما یک سیستم کهنه و از کار افتاده گردد. چیزی که در این چهل سال گذشته جهان پردازش برای ما به تصویر کشیده، آن است که پیشرفت و تغییرات همواره رخ می­دهند.

کهنه شدن و منسوخ گردیدن یک سیستم بخشی از گستره کامپیوترهای خانگی به شمار می­رود، و ما همواره به چیزهایی نگاه می­کنیم که زمانی آنها را بهترین قطعات و تجهیزات می­دانستیم، اما اکنون پس از گذشت زمانی اندک تنها نقش قطعاتی فرسوده و از کار افتاده را بازی می­نمایند.

چیزی که بسیار مضحک به نظر می­رسد آن است که با مواردی که تا به اینجا برشمردیم، کامپیوتر شخصی به عنوان یک مفهوم احتمالا به آن معنا است که شی­ای که به زودی کهنه و از کارافتاده خواهد شد، و هر ایده­ای که پیرامون آن می­گردد نیز به زودی چنین آینده­ای خواهد داشت، برای نمونه ساختار X86 و سیستم عامل ویندوز خود را به زودی باید در انبار قدیمی خانه خود بایگانی نمایید. اما باید اعتراف کرد رویداد چنین چیزی آنچنان بد هم نیست، تصور کنیم اگر پیشرفتی روی نمی­داد اکنون من این نوشتار را باید در Wordstar 1.0 روی یک سیستم عامل CP/M که روی کامپیوتر Z80 نصب شده آماده می­کردم.

اگر یک کامپیوتر شخصی بتواند برای پنج سال به خوبی به شما خدمات ارایه دهد، باید شما را تحسین کرد، زیرا توانسته­اید سیستم بسیار خوبی را برای خود گرد آورید.

اگر شما هیچگاه در خود تمایلی برای ارتقا سیستم خود نمی­بینید، پیشنهاد می­کنم به سراغ لپ­تاپ روید، مگر آنکه شما یک بازیکن حرفه­ای بازی­های کامپیوتری باشید. اگر هم در رده کاربرانی هستید که دوست دارند تا اندازه کمی سیستم خود را دست­کاری نمایند تا کمی فرم فاکتور دسک­تاپ خود را تغییر دهید، می­توانید روی اسلات­ها، پوشش­هایی که برخی از قطعات سیستم شما مانند دیسک درایو در آن جای گرفته کار نمایید و کیس سیستم خود را تغییر دهید.

باید واقعگرا بود، شما هرگز نمی­توانید در همه راستاهای موجود در زمینه فن­آوری حرکت نمایید، اما شما می­توانید از راه­هایی که به بن بست می­رسند دوری کنید، تنها نیاز دارید کمی در این زمینه پژوهش و جستجو نمایید.      

افزودن دیدگاه جدید