دسته بندی: 

کاری کنید تا ظاهر عکس‌ هایتان به بهترین شکل ممکن به نظر برسد

وقتی فصل تعطیلات می‌گذرد، ما اغلب با چند دوجین عکس‌هایی که باعث خوشحالی ما هستند تنها می‌مانیم. شما اساسا دوست دارید آن‌ها ظاهری بسیار عالی داشته باشند، بنابراین در این‌جا به چند توصیه برای دستیابی به پیشرفت‌های واقعا عظیم در Photos برای Mac و iOS می‌پردازیم.

ابزار Enhance

برای پیشرفت و بهینه‌سازی سریع یک عکس که اندکی تار یا بدون روح به نظر می‌رسد یا بیش از حد نورانی است، کلید Return‪(Mac)‬ را فشار دهید و یا برروی آیکون Adjustment‪(iOS)‬ ضربه بزنید تا اطمینان حاصل نمائید در حالت Edit هستید و سپس ابزار Enhance را امتحان کنید(در Photos for iOS، تمام چیزی که مشاهده می‌کنید یک آیکون wand بدون یک لیبل است). وقتی این کار را انجام می‌دهید، Photos، پیکسل‌های عکس را تجزیه و تحلیل می‌کند و برای ارتقای شفافیت و نور کلی، کنتراست و رنگ، بهترین تلاش خود را به خرج می‌دهد. این ابزار در عین حال تلاش می‌کند نواحی که در مرکز قرار دارند شناسایی کند تا سوژه را بیش‌تر در تمرکز خود قرار دهد و هنچنین skin tones را گرم‌تر و جزئیات را بهتر می‌کند. بسته به عکسی که روی آن کار می‌کنید، ممکن است نتیجه‌ی کارتان رنگ‌های زنده‌تر و غنی‌تر از چیزی که شروع کرده بودید باشد. برای این که بیش‌تر در جزئیات کاری که Enhance انجام می‌دهد غور و تفحص کنید، برروی آیکون Adjust برای باز کردن پانل  Adjustment  کلیک کرده و نگاهی به بخش اسلایدرهای Light و  color که ظاهر می‌شود بیندازید. (برای باز کردن و توسعه‌ی این بخش‌ها و دیدن تمامی اسلایدرهایی که در بر دارند، برروی عنوان یک بخش هاور کنید و برروی پیکان رو به پائینی که ظاهر می‌شود کلیک نمائید). برروی تصویر اصلی خود، یعنی وضعیت pre-enhanced، تمام اسلایدرها در هر بخش در وسط قرار گرفته‌اند. با توجه به تغییر وضعیت همه‌ی این اسلایدرها شما می‌توانید به شکل دستی آن‌ها را برای این که تصحیحات را انجام دهید تنظیم نمائید. در حالی که ابزار Enhance می‌تواند برروی برخی از تصاویر کارهایی جادویی انجام دهد، قادر نیست همه‌ی آن‌ها را تصحیح نماید. وقتی از این ابزار استفاده می‌کنید، Photos برای این که بفهمد عکس به چه تصحیحی نیاز دارد بهترین حدس‌های خود را اِعمال می‌کند اما نمی‌تواند محتوای تصویر یا هدف عکس را حدس بزند. به عبارت دیگر، ابزار Enhance نمی‌تواند بفهمد آیا شما یک تصویر بیش از حد نورانی از یک گل با رنگ شفاف یا یک تصویر با نورپردازی مناسب از یک گل با رنگ مات در یک روز ابری گرفته‌اید. اگر آن عکس نیاز به تصحیحاتی داشته باشد که خارج از توان ابزار Enhance باشد، به کنترل‌های قوی‌تری که توسط پانل Adjustment ارائه می‌شود رجوع کنید. کافی است برروی Adjust در سمت راست عکس خود کلیک کنید تا گزینه‌های متعدد آن را مشاهده نمائید یا کلید A  را برروی صفحه کلید فشار دهید. برای این که یاد بگیرید چگونه از ابزار تنظیمات در نسخه‌ی iOS از Photos استفاده کنید، مطلبی که در آدرس go.macworld.com/iosphotos قرار دارد مطالعه کنید. بسیاری از کنترل‌های آن به همان شکل Photos for Mac کار می‌کند. ابزار Enhance یک شگفتی تک کلیکه است و کنترل‌های بیش‌تری ندارد. این بدان معنا است که شما می‌توانید از آن در حالی که یک عکس را می‌بُرید یا یک فیلتر به آن اِعمال می‌کنید استفاده نمائید.

یک Dark Edge Vignette سفارشی اِعمال کنید

شما به سادگی می‌توانید یک Dark edge vignetee قابل سفارشی شدن را به هر عکسی اِعمال کنید. کافی است یک تصویر را در حالت Edit باز کنید و سپس برروی Adjust کلیک کنید یا کلید A را برروی صفحه کلید فشار دهید. سپس، برروی دکمه‌ی add در سمت راست بالای منویی که ظاهر می‌شود کلیک کنید، و Vignette را انتخاب نمائید. از اسلایدر Radius برای تغییر سایز vignette استفاده کنید و یا به جای این کار، سایز ناحیه‌ی قابل مشاهده را تغییر دهید؛ برای بزرگ‌تر کردن vignette آن را به سمت راست یا برای کوچک‌تر کردن، آن را به چپ  بکشید. از اسلایدر Softness برای کنترل عرض ناحیه‌ی انتقال بین چیزی که تاریک است و چیزی که تاریک نیست استفاده کنید؛ آن را به راست بکشید تا افکت feather افزایش پیدا کند تا بدین ترتیب انتقال و تغییر عریض‌تر و نرم‌تر شود. برروی دایره‌ی آبی با یک چک مارک سفید کلیک کنید تا vignette خاموش و روشن شود تا بتوانید عکس را قبل و بعد از این افکت مشاهده نمائید.

مقایسه‌ی نسخه‌های قبل و بعد

Photos for Mac یک میان‌بُر سری صفحه کلید دارد که به شما کمک می‌کند ویرایش‌های خود را قبل و بعد از اِعمال تصحیحات برروی عکس مشاهده کنید- بدین ترتیب شما می‌توانید ببینید عکس چه مقدار پیشرفت کرده و بهینه شده است. هرچند، حتی اگر در منوی Photos  بگردید نمی‌توانید آن را پیدا کنید. ترفندی که در این‌جا وجود دارد استفاده از کلید M برروی صفحه کلیدتان است (iPhoto به جای آن از کلید Shift استفاده می‌کرد). برای مشاهده‌ی نسخه‌ی قبل و نسخه‌ی ویرایش شده، کلید M را فشار داده و نگه دارید، و برای دیدن نسخه‌ی بعد، دکمه‌ی M را رها کنید. اطمینان پیدا کنید که این میان‌بُر را به خاطر می‌سپارید زیرا زیاد از آن استفاده خواهید کرد.

میان‌بُرهای بیش‌تری را پیدا کرده و آن‌ها را چاپ کنید

Photos پُر از میان‌بُرهای صفحه کلید سودمند است. برای دیدن لیست کامل آن‌ها، گزینه‌ی Help>Keyboard Shortcuts را انتخاب کرده و سپس در پنجره‌ی Photos Help که ظاهر می‌شود، برروی میان‌بُرهای صفحه کلید کلیک کنید. ممکن است بخواهید لیستی از آن‌ها را چاپ کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشد. وقتی کارتان به اتمام رسید، کافی است برروی دایره‌ی قرمزی که در گوشه‌ی بالا و سمت چپ پنجره قرار دارد کلیک کنید تا Photos Help را ببندید. این‌ها فقط چند ویژگی قدرتمند برای بهینه‌‌‌سازی عکس‌ها در Photos بودند که نتایجی حرفه‌ای را در عرض چند ثانیه در اختیار شما قرار می‌دهند.

چگونه می‌توانید از Level Adjustments در Photos استفاده کنید و چگونه از Copy Adjustment برای دستکاری و بهینه‌سازی سایر عکس‌ها بهره بگیرید

Apple’s Photo ابزار قدرتمندی برای چشم‌نواز شدن عکس‌های شما دارد. در این بخش از مقاله، ما برخی از ویژگی‌ها و امکانات پنهان در Apple Photos را که به سرعت می‌توانند ظاهر دلنوازتری به عکس‌های شما ببخشند آشکار کرده‌ایم. حالا، شما یاد می‌گیرید چگونه می‌توانید شفافیت را در نواحی خاص تنظیم کنید و تمامی تنظیمات را از یک عکس به عکس دیگر کپی کنید.

چگونگی استفاده از اسلایدر Level

Photos for Mac از تعدادی کنترل‌های جدی برای ویرایش تصویر در پانل Adjustment خود برخوردار است که قدرتمندترین آن پانل Adjustments است. به شکلی بسیار جالب، در حالی که تنظیم Level در فوتوشاپ یا Photo Elements تنها سه اسلایدر دارد، Photos  هشت تا از این اسلایدرها دارد. این اسلایدرها کنترل دقیقی را بر سطوح شفافیت تمامی تُن‌های موجود در عکس شما در اختیارتان قرار می‌دهد. به عنوان مثال، شما می‌توانید سطوح شفافیت را بین midtones و highlights کنترل نمائید. برای باز کردن تنظیم Levels برای یک تصویر انتخاب شده، ابتدا کلید Return را برای حصول اطمینان از این که در حالت Edit هستید فشار دهید، سپس در لیست ابزاری که در سمت راست مشاهده می‌کنید برروی Adjust کلیک کنید تا پانل Adjustments باز شود. اگر Levels در این لیست باز نشد، برروی Add در قسمت بالا و سمت راست لیست کلیک کرده و Levels را از منویی که مشاهده می‌کنید انتخاب نمائید. برروی بخش Levels در لیست Adjustments کلیک کنید تا کنترل‌های نمایش داده شده در تصویر همین صفحه را مشاهده کنید. اگر برروی دکمه‌ی Auto کلیک کنید، Photos تلاش می‌کند بهترین تنظیم برروی تمامی سطوح شفافیت تصویر شما را انجام دهد. اگر چیزی که می‌بینید دوست دارید کارتان به اتمام رسیده است. برای تصحیح و تنظیم بیش‌تر عکس، اسلایدرهایی که در پائین سمت راست یا چپ وجود دارد برای افزایش یا کاهش شفافیت در دامنه‌ی تُن‌ها را بکشید. برای تغییر دامنه‌ی تُن‌هایی که تحت تاثیر این اسلایدرهای پائینی قرار می‌گیرند، اسلایدرها را به سمت چپ یا راست بکشید. وقتی اسلایدرها را حرکت می‌دهید، Photos مقادیر تونال را تنظیم می‌کند. به عنوان مثال اگر اسلایدر Whites را 85 درصد به سمت چپ بکشید، Photos تمام پیکسل‌هایی که در اصل 85 درصد یا بالاتر بودند به صد در صد تغییر می‌دهد (ترجمه: آن‌ها شفاف‌تر هستند). به همین ترتیب، اگر اسلایدر Blacks را به سمت راست و پنج درصد بکشید، Photos تمام پیکسل‌های سطح 5 یا پائین‌تر از آن را به صفر می‌رساند (سیاه کامل). Photos در عین حال سطوح شفافیت بین 5 و 85 درصد را بازتوزیع می‌کند و کنتراست کلی عکس را با افزایش دامنه‌ی تونال تقویت می‌کند.

چگونگی کپی کردن Adjustments  به درون سایر عکس‌ها

تصحیح تعداد زیادی عکس‌ می‌تواند مستلزم صَرف زمان زیادی برای سر و کله زدن با اسلایدرها باشد. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی عکس دارید که به تصحیحات مشابهی نیاز دارند، و مثلا در یک زمان مشابه و تحت شرایط نورپردازی مشابه گرفته شده‌اند، تکرار تلاش‌های مشابه برروی هر یک  از این عکس‌ها ‌می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد. خوشبختانه شما مجبور نیستید این کار را انجام دهید. بلکه به سادگی می‌توانید تنظیمات Adjustments خود را از یک عکس کپی و به عکس دیگر پِیست کنید. اگر عکس‌های زیادی داشته باشید که تحت شرایط نوری مشابه گرفته شده‌اند این می‌تواند به شکلی باورنکردنی در وقت و زمان شما صرفه‌جویی به عمل آورد. Apple تفکرات زیادی را برروی فرمان Copy Adjustments  جای داده است. به علت این که شما فقط قصد دارید تغییرات کلی- آن‌هایی که بر نورپردازی و رنگ تاثیر می‌گذارند- کپی و پِیست کنید، این همان کاری است که این فرمان انجام می‌دهد. به عبارت دیگر، تنها چیزی که کپی می‌شود تغییراتی است که با استفاده از ابزار Enhance و Filter  و پانل Adjustment انجام داده‌اید. تغییراتی که با استفاده از Rotate, Crop, Retouch  و ابزار Red-Eye انجام داده‌اید در بر نمی‌گیرد. برای کپی کردن یک تغییر از یک عکس به عکس دیگر، تصویر تنظیم شده را انتخاب کنید و برای سوئیچ به حالتEdit، دکمه‌ی Return  فشار دهید. سپس Image>Copy Adjustments  را انتخاب کنید و یا Command-Option-C را فشار دهید، عکس دوم را باز کنید و Image>Paste Adjustments را انتخاب کنید و یا Command-Options-V را فشار دهید. وقتی این کار را می‌کنید Photos تصحیحات رنگ و نورپردازی که به عکس   اول اِعمال کرده بودید به عکس دوم نیز اِعمال می‌کند. روش دیگر برای کپی یا پِیست کردن تنظیمات، کنترل+کلیک برروی یک عکس در حالت Edit و انتخاب Copy Adjustments یا Paste Adjustments از منویی که ظاهر می‌شود است. متاسفانه، شما فقط می‌توانید تغییرات را یک بار در هر زمان برروی عکس پِیست کنید؛ نمی‌توانید 100 Thumbnail را انتخاب و تغییرات را یکباره برروی همه‌ی آن‌ها پِیست کنید. اما اگر تعداد زیادی عکس دارید که می‌خواهید ویرایش‌ها را برروی آن‌ها پِیست کنید، می‌توانید این فرآیند را با باز کردن مرورگر thumbnail در Photos و استفاده از کلیدهای پیکان‌دار برروی صفحه کلید خود برای پیمایش عکس‌ها سرعت ببخشید. برای دیدن مرورگر thumbnail، گزینه‌ی View>Show Thumbnails را انتخاب کنید و یا Option-S را فشار دهید. از کیلدهای پیکان‌دار برای رفتن از یک عکس به عکس دیگر بهره بگیرید و سپس Command-Option-V را برای پِیست تغییرات به هر یک از عکس‌ها فشار دهید.

حال که می‌دانید چگونه سطوح شفافیت را در هر ناحیه‌ای از عکس خود تنظیم کنید و چگونه تصحیحات را از یک عکس به عکس دیگر کپی نمائید، اندکی استراحت کنید. سپس دوباره برگردید و تجربه‌ی تازه‌یافته‌ی خود را به هر تعداد عکسی که دوست دارید اِعمال کنید.

افزودن دیدگاه جدید