دسته بندی: 

Nik Rawlson در این مقاله به شما نشان می‌دهد چگونه کاری کنید تا با توجه به ست‌آپ فعلی‌تان MacBook مدت زمان بیش‌تری دوام بیاورد

همه یک کامپیوتر جدید را دوست دارند اما با توجه به این که کریسمس را پشت سر گذاشته‌ایم، و با عنایت به عدم ثبات بازار مشاغل و این که Apple قیمت‌های خود را بالا می‌برد، شما احتمالا کنجکاو هستید بدانید چگونه می‌توانید ارتقای سیستم خود را اندکی به تاخیر بیندازید. ما در این‌جا پاسخی را برای شما فراهم کرده‌ایم. تا زمانی که یک MacBook, MacBook Pro, Air یا مدل دسک‌تاپ سال 2012 یا جدیدتر را اجرا کنید کارهای بسیار زیادی هست که می‌توانیدانجام دهید تا این سیستم‌ها دوام بیش‌تری داشته باشند. در این مقاله، ما شما را در زمینه‌ی برخی از دستکاری‌ها و بهینه‌سازی‌های عملی و همچنین ارتقای قطعات که می‌توانید برروی یک Mac انجام دهید- و با تمرکز بر نوت‌بوک‌ها- یاری می‌کنیم. هیچ‌یک از این‌ها سخت و دشوار نیستند و اگر احتمالا قطعات یا اپلیکیشن‌هایی خریده باشید هزینه‌ی همه‌ی این‌ها کم‌تر از قیمت خرید یک سیستم جدید خواهد بود. کارمان را با نشان دادن این که چگونه می‌توانید علت کُند شدن Mac را شناسایی کنید آغاز می‌نمائیم تا بتوانید بفهیمد باید به کجا مراجعه نمائید، سپس به قطعاتی که می‌توانید آن‌ها را ارتقا دهید می‌پردازیم. درنهایت، ما به macOS اشاره می‌کنیم و توصیه‌هایی برای تازه‌سازی آن، و در صورت نیاز، نصب مجدد آن فراهم می‌کنیم.

 1. شناساسی خطاها:  مشکلات را شناسایی کنید و ببینید کدام یک از قطعات بد کار می‌کنند

قبل از این که پول زیادی را صرف ارتقای سیستم خود کنید باید بدانید پول‌تان را در جایی درست و مناسب خرج می‌کنید. Macهایی که کُند کار می‌کنند همیشه به واسطه‌ی پردازنده‌هایی که بار کاری زیادی برروی دوششان قرار گرفته از دُرُست کار کردن سر باز نمی‌زنند و باید اشاره کنیم پردازنده چیزی است که به هر حال نمی‌توانید ارتقا دهید. در اغلب اوقات این سیستم‌ها حافظه‌ای ناکافی دارند یا یک دیسک سخت به اندازه‌ی پُر شده که macOS کامل قادر به نوشتن فایل‌ها برروی ناحیه‌ای یک دست از فضای خالی دیسک نیست. دلیل قطعی کُند شدن سیستم غالبا همیشه مختص سیستم شما است بنابراین در این یک مورد خاص مراجعه به گوگل نمی‌تواند مشکل شما را حل کند. درعوض، از ابزاری که در این مقاله توصیه می‌کنیم استفاده کنید و یا Activity Monitor (در Applications/Utilities) را اجرا کنید و برای شناسایی گلوگاه‌های سیستم از برگه‌‌های موجود در آن بهره بگیرید. برروی هدینگ‌های ستون در جهت مرتب‌سازی فرآیندها و براساس تعداد منابعی که استفاده می‌کنند کلیک کنید، اگر هر یک از آن‌ها باعث کُندی پردازنده هستند، به دنبال اپلیکیشنی برای روزآمدسازی باشید و اگر این کار مشکل را برطرف نکرد سوئیچ کردن به یک جایگزین سبُک‌تر را در نظر بگیرید. مشکلاتی که در ستون حافظه و دیسک لیست شده‌اند نشان می‌دهند که حافظه و ذخیره‌سازی تحت تاثیر قرار گرفته و بار زیادی را تحمل می‌کنند. از اپلیکشین‌هایی که در ادامه‌ی این مقاله آورده‌ایم برای تائید شناسایی منبع اشکال استفاده کنید.

قطعات کلیدی

تا حالا شما باید به ایده‌ی خوبی از این که کدام‌یک از قطعات سیستم فعلی‌تان تحت شدیدترین فشارها قرار دارند دست پیدا کرده باشید. آدم‌های کم‌تر متخصص کارت اعتباری خود را بیرون می‌کشند و به نزدیک‌ترین Apple Store می‌روند، اما شما بهتر می‌دانید. اگرچه ممکن است Mac خود را یک دیوایس مهر و موم شده و غیر قابل باز کردن در نظر بگیرید، چنین نیست، و ارتقاهای متعددی وجود دارد که خودتان می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. اگر اعتماد به نفس لازم و کافی برای باز کردن کیس را ندارید، یک Apple Authorised Service Provider می‌تواند به شما کمک نماید. شما می‌توانید نزدیک‌ترین محل را از طریق apple.co/2hgoiHF پیدا کنید البته به خاطر داشته باشید که نیازی نیست این یک Apple Store رسمی باشد: شُرکای ثالثی که در این لیست توصیه شده‌اند همه‌گی مجاز بوده و توسط خود Apple مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 1. تامین قطعات

شما می‌توانید قطعات را از دامنه‌ی وسیعی از خروجی‌های جریان اصلی شامل Amazon و Maplin منبع‌یابی کنید یا به فروشگاه‌های تخصصی خود Apple مراجعه نمائید. The Book Yard‪(thebookyard.com)‬ در بریتانیا قرار دارد و وب‌سایت آن قطعات سازگار را وقتی شماره سریال Mac خود را وارد می‌کنید شناسایی می‌نماید. حتی پیچ گوشتی‌هایی که برای باز کردن کیس به آن‌ها نیاز دارید لیست می‌کند. Mac:Upgrades‪(bit.ly2hv9XDd)‬ می‌تواند در عین حال یک Mac را با شماره سریال شناسایی کند و علاوه بر فروش قطعات، به مستندات مرتبط برروی سایت Apple و iFixit متصل است. می‌تواند قطعات را برای شما نصب نماید و اگر در نزدیکی آن زندگی نکنید با هزینه‌ی خودتان Mac را ازتان تحویل می‌گیرد. چنان‌چه فقط به یک SSD‪(1.5-inch)‬ یا ارتقای حافظه نیاز دارید Crucial’s System Scanner (رایگان در uk.crucial.com) را در نظر بگیرید. هر قطعه‌ای که از توصیه‌های آن پشتیبانی کند با سیستم شما سازگار خواهد بود. و اما یک نکته‌ی نهایی: به خاطر داشته باشید که Apple در بسیاری از سیستم‌های اخیر خود، با لحیم کردن حافظه و ذخیره‌سازی برروی مادربُرد، ارتقا را عملا امکان‌ناپذیر کرده بنابراین ممکن است متوجه شوید برخی از این توصیه‌ها در مورد مدل سیستم شما صدق نمی‌کنند.

 1. macOS را رفرش کنید: اجرای OS X یا macOS به مدت چندین سال و بدون نصب مجدد یا پاک‌سازی فایل‌های قدیمی می‌تواند باعث کُند شدن Mac شود. قبل از این که جلوتر برویم، اگر macOS Sierra را روزآمد نکرده‌اید ببینید آیا Mac می‌تواند آن را اجرا کند و اگر پاسخ‌تان مثبت است آن را همین حالا ارتقا دهید. MacBookهای اواخر سال 2009، MacBook Proهای اواسط سال 2010، Macbook Airهای اواخر سال 2010 و هر چیزی که جدیدتر باشد قابل ارتقا است. الزامات سخت‌افزاری Apple را در bit.ly/2hwhmFL چک کنید. اگر از قبل Sierra را نصب کرده‌اید این سیستم عامل به اندازه‌ای جدید است که هنوز هم باید در حد بهینه اجرا شود زیرا Apple پس از نصب و در حین نصب، از آن مراقبه می‌کند. اجازه دهید فرآیند نصب مجدد آن را بعدا توضیح دهیم و ضمنا برای توصیه‌هایی درباره‌ی حذف سایر داده‌های غیر ضروری مطالبی که در بخش‌های فرعی این مقاله آماده است مطالعه کنید.

قیمت دیوانه‌وار MacBookها

نوت‌بوک‌های Apple برای مدتی خریدی فوق‌العاده به نظر می‌رسیدند زیرا قیمت‌ها از گرایشی کاهشی پیروی می‌کردند. این گرایش با ارائه‌ی جدیدترین آپ‌دیت و با توجه به اُفت ارزش پوند تغییر یافت و Apple قیمت‌ها را افزایش داد. جدول زیر، تغییر قیمت MacBook Pro را از 2011 تا 2016 نشان می‌دهد.

قیمت قطعات: در حالی که قیمت MacBook نوسان زیادی داشته است هزینه‌ی قطعات با روندی ثابت کاهش پیدا کرده است. این روند ممکن است با تغییر دوباره‌ی قیمت ارزهای جهانی طی عدم قطعیت اقتصادی فعلی عوض شود اما چنان‌چه بودجه‌ی محدودی داشته باشید باعث می‌شود هزینه‌ی ارتقای قطعات پائین‌تر از خرید یک سیستم جدید تمام شود. جدول زیر رَدِ تغییر قیمت حافظه و ذخیره‌سازی را از 1980 تا زمان حاضر نمایش می‌دهد.

 

چگونه می‌توانید یک Mac کُند را ارزیابی کنید

 • فضای ذخیره‌سازی را چک کنید. >About This Mac  را انتخاب کنید، برروی برگه‌ی نارنجی کلیک کنید و فضای موجود و در دسترس دیسک راه‌انداز را چک کنید؛ یک قانون کلی می‌گوید 10 درصد فضا را خالی نگه دارید زیرا در غیر این صورت macOS در سازمان‌دهی خودش با مشکل روبرو خواهد شد و Mac خیلی کُند اجرا می‌شود. فایل‌های قدیمی را برروی یک دیسک اکسترنال آرشیو کنید.
 • کُندی در login. در System Preferences’ Users&Groups، حساب خود را انتخاب کنید و سپس برروی آیتم‌های Login کلیک نمائید. پس از این که اطلاعات خود را وارد می‌کنید چه تعداد گزینه باز می‌شود؟ هر یک از این‌ها منابع را مصرف می‌کنند. اگر Mac با مشکل روبرو است تعداد آن‌ها را به حداقل کاهش دهید.
 • سلامتی درایو را چک کنید. ذخیره‌سازی که Apple فراهم می‌کند می‌تواند خودش برخی از مشکلات را شناسایی نماید. Disk Utility را باز کنید، درایو را در سمت چپ انتخاب و وضعیت SMART را در جدول چک کنید. هر چیزی به غیر از Verified نشان‌گر یک مشکل است که می‌تواند باعث کُند شدن Mac شما شده و داده‌های‌تان را در معرض خطر قرار دهد.
 
 • تست حافظه. قطعات کوچک حافظه می‌توانند خراب شوند که ممکن است بر کارآیی تاثیر بگذارند. Mac شما با صداهایی در زمان راه‌اندازی، مشکلات جدی حافظه را به شما خبر می‌دهد (به apple.co/2hL2suT مراجعه کنید). اگر حدس می‌زنید که ممکن است حافظه در مراحل اولیه‌ی خرابی قرار داشته باشد از Rember‪(bit.ly/2hYRXVj)‬ برای تست آن استفاده کنید. اسکرین ابتدایی این ابزار از نورهایی عالی برای نشان دادن وضعیت خود استفاده می‌کند اما حتی اگر این‌ها سبز هم باشند برای چک دوباره یک تست کامل را اجرا کنید.
 • تست پردازنده. پردازنده‌ی Mac شما نمی‌تواند ارتقا داده شود اما می‌توانید سلامت آن را چک کنید و دراین مسیر از اپلیکیشن‌هایی که تشنه‌ی منابع هستند استفاده نکنید. گراف‌هایی که iStat Menus (در حدود 15 پوند در bit.ly/2i5hq8) فراهم می‌کند و برروی نوار منو قرار می‌گیرد  به شما کمک می‌کند استفاده از منابع را چک کنید و زمانی که برروی آن کلیک نمائید به شما نشان می‌دهد کدام‌یک از اپلیکیشن‌ها بیش‌تر منابع را به مصرف می‌رسانند. برروی منوی SEN (سنسورها) کلیک کنید تا دمای قطعات مختلف Mac خود را مشاهده نمائید. اگر پردازنده دائما داغ می‌شود Mac خود را به یکی از تامین‌کننده‌های مجاز Apple ببرید تا ببینید آیا حرارت‌گیر نیاز به تعویض دارد یا نه. پردازنده‌هایی که بیش از حد داغ می‌شوند می‌توانند موجب خاموش شدن‌ غیرمنتظره‌ی سیستم شوند.
 • تست باتری. باتری‌ها برای همیشه دوام ندارند. با گذشت زمان آن‌ها توانایی نگه داشتن شارژ کامل را از دست می‌دهند و سلول‌های‌شان می‌میرد، به گونه‌ای که هرگز نمی‌توانید آن‌ها را بدون تعویض کل باتری دوباره به زندگی برگردانید. از Coconut Battery (رایگان در bit.ly/2ijjDR9) برای چک کردن سلامت باتری خود استفاده کنید. عناصر اصلی Design Capacity که عبارت از وضعیت کارخانه‌ای باتری است و Maximum Charge که مقدار شارژی که باتری می‌تواند نگه دارد هستند. اگر اختلاف عظیمی بین 50 درصد یا بیش‌تر وجود دارد باید باتری را تعویض کنید.

 

کیت نرم‌افزاری تشخیصی

 1. Apple Diagnostics.‎ Mac شما به شکل توکار تعدادی ابزار تشخیصی دارد. بلافاصله بعد از  روشن شدن سیستم،  را نگه دارید تا از Apple Diagnostics استفاده نمائید: برای آگاهی از چگونگی استفاده از این ابزار به apple.co/2hgpxGD مراجعه کنید.
 2. Apple Hardware Test.‎ برروی Macهایی که قبل از ژوئن 2013 معرفی شدند، همین میان‌بُر در زمان راه‌اندازی Apple Hardware Test را باز می‌کند که یک تست سریع و ابتدایی و یک مجموعه‌ی توسعه‌یافته‌تر ارائه می‌نماید.
 3. فضای ذخیره‌سازی را احیا کنید. علاوه بر استفاده از ویژگی Optimized Storage در Sierra، از AVG Cleaner(رایگان در apple.co/2h2iyha) استفاده کنید که فضای از دست رفته برروی درایو شما را شناسایی و شلوغی‌ها را حذف می‌کند.
 4. Cocktail.‎ Cocktail (در حدود 24 پوند در maintain.se/cocktail) سیستم شما را تعمیر و بهینه‌سازی می‌کند. گزینه‌های بسیار زیادی دارد یا می‌توانید برروی دکمه‌ای کلیک کنید و به آن اجازه دهید خودش در مورد سیستم شما قضاوت نماید.
 

چگونه باتری یک MacBook Pro اواسط سال 2010 را تعویض کنید

 1. پانل پائینی را بردارید. MacBook خود را از پریز برق بکشید و اجازه دهید شارژ باتری تمام شود. از یک پیچ‌گوشتی Philips #00 برای باز کردن 10 پیچ که قسمت زیرین کیس MacBook را سر جایش نگه می‌دارد استفاده کنید. آن‌ پیچ‌ها را در محلی مطمئن قرار دهید و سپس پلیت زیرین را اندکی به سمت لولا برگردانید و آن را از سمت مقابل بالا بکشید تا قسمت‌های داخلی Mac نمایان شوند.
 2. باتری را آزاد کنید. از یک آچار Y1 سه سو برای باز کردن پیچ‌های هر دو طرف باتری که آن را به کیس محکم می‌کند استفاده کنید. آن‌ها پیچ‌هایی هستند که مستقیما به خود باتری متصل می‌شوند-به هیچ یک از پیچ‌های دیگر دست نزنید. اگر ابزار لازم را در اختیار ندارید Maplin’s 31-piece Precision Screwdriver set‌(7.99 پوند در bit.ly/2hWXs4d) شامل هر دو نوع آچار می‌شود.
 3. باتری را در آورید. در حالی که لولای MacBook دور از شما قرار گرفته است، کانکتور باتری را در سمت راست ماژول حافظه پیدا می‌کنید. آن را با استفاده از یک قاشقک پلاستیکی بالا بکشید. به جای این وسیله از پیچ‌گوشتی سر تخت استفاده نکنید زیرا باید از لمس مادربُرد با هر وسیله‌ی فلزی خودداری نمائید.
 4. آن را بازیابی و تعویض کنید. حالا باتری را بیرون بکشید و آن را بازیابی کنید. شوراهای محلی غالبا تسهیلات و مجموعه‌هایی برای بازیابی باتری‌ها فراهم می‌کنند. منبع خرید باتری را از یک فروشگاه تخصصی نظیر Duracell Direct مشخص نمائید. عوض کردن باتری‌هایی که به شکل pre-Unibody هستند اغلب به هیچ کار دیگری به غیر از جایگزینی با باتری قدیمی نیاز ندارند.

 

چگونگی نصب مجدد macOS

 1. دیسک را پاک کنید. به محض این که Mac را روشن کردید برای راه اندازی آن در حالت macOS Recovery, دکمه‌های  را فشار دهید. تا زمانی که پنجره‌ی macOS utilities ظاهر می‌شود این کلیدها را نگه دارید. Disk Utility را از دامنه‌ای از گزینه‌هایی که ارائه می‌کند انتخاب و دیسک راه‌انداز را پاک کنید و فرمت آن را برروی Mac OS Extended‪(Journaled)‬ ست کنید.
 2. سیستم را از نو نصب کنید. Disk Utlity را ببندید و Reinstall macOS را انتخاب کنید. شما نیاز دارید به اینترنت متصل باشید تا بتوانید قابلیت دریافت System را چک کنید، پس از این، مدتی برای دانلود کامل installer وقت صرف می‌شود. وقتی باز شد، والیومی که پاک کرده بودید به عنوان مقصد نصب انتخاب کنید.
 3. اندکی منتظر بمانید. این همه‌ی کاری است که باید انجام دهید. زمانی که صرف انجام این کار می‌شود به Mac شما و سرعت کانکشن اینترنت بستگی دارد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که MacBook به پریز برق متصل باشد، سپس ادامه دهید و کمی منتظر بمانید. وقتی کار به اتمام رسید، نیاز به ست‌آپ حساب کاربری و وارد کردن مجوزهای iCloud خود دارید.

 

افزودن دیدگاه جدید