دسته بندی: 

سیستم عامل پی‌سی شما چه ویندوز باشد چه هرچیز دیگری، مایکروسافت در هر صورت همه چیز را در مورد شما می‌داند. نام شما، آدرس محل سکونت‌تان، شماره موبایل‌تان، آدرس ایمیل و هرچیزی که تا الان از استور این شرکت خریداری کرده باشید از نظر مایکروسافت دور نیست. اگر این موارد شما را نگران نکرده آنگاه باید به اطلاع‌تان برسانیم که شرکت مورد بحث به کلیه سوابق وبگردی و سابقه سرچ شما نیز اشراف دارد و کلیه تاریخ‌های مهمی که در تقویم‌تان وارد کرده‌اید نیز برای آن قابل دسترس هستند. اینکه چقدر سریع می‌توانید تایپ کنید و در هر لحظه دقیقا کجا هستید همگی از دیگر مواردی هستند که مایکروسافت در مورد شما می‌داند.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید تشخیص دهید این شرکت چه اطلاعات دیگری در موردتان در اختیار دارد، استفاده از Privacy Dashboard است. در ادامه این مبحث توضیحات لازم برای استفاده از این قابلیت را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا راحت‌تر کلیه سوابق آنلاین ذخیره‌ شده‌تان را مشاهده نمایید. در ادامه همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه به جزئیات بیشتری در این باره دسترسی پیدا کنید و تنظیمات پنهانی که جلوی تفحص هرچه بیشتر مایکروسافت در فعالیت‌هایتان را می‌گیرند، معرفی می‌کنیم.

علاوه براین، برخی تنظیمات حریم خصوصی که باید روشن نگه داشته شوند نیز برایتان توضیح خواهیم داد. در واقع با روشن نگه داشتن این تنظیمات می‌توانید مطمئن شوید که مایکروسافت اطلاعات مورد نیاز برای عملکرد مناسب ویندوز و آفیس را دریافت می‌‌کند. برای مثال به شما خواهیم گفت که تنظیمات مربوط به لوکیشن یا موقعیت مکانی‌تان را چطور تغییر دهید تا مایکروسافت نتایج سرچ شما براساس محل زندگی‌تان نمایش دهد اما در عین حال نیز از موقعیت مکانی‌تان به صورت آنی باخبر نباشد. پس از آن خواهیم گفت که چطور نتایج سرچ و وبگردی‌تان را پاک کنید تا از جمع آوری اطلاعات مشابه توسط مایکروسافت خودداری کنید.

در پایان نیز به شما در مورد تنظیماتی خواهیم گفت که برای اعمال تغییر در ویندوز نیاز خواهید داشت و در برنامه‌های مختلف مایکروسافت به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، و به لطف آنها مطمئن خواهید شد که حریم خصوصی‌تان حفظ می‌شود.

اطلاعات شخصی

اگر تاکنون اکانت مایکروسافت ایجاد کرده باشید (این اکانت برای استفاده از ویندوز ۱۰، اوت اوک، وان درایو یا اسکایپ  ضروری است) آنگاه باید بدانید که این شرکت اطلاعات زیادی در مورد شما دارد. برای آنکه بدانید این اطلاعات تا چه اندازه دقیق و همراه با جزئیات هستند می‌توانید به آدرس http://login.live.com مراجعه نمایید و سپس آدرس ایمیل مایکروسافت خود را وارد نمایید. روی گزینه Next کلیک کنید و بعد از وارد کردن پسوردتان به ترتیب روی گزینه‌های Sign in بعد Your Info و در نهایت Edit your personal info کلیک کنید تا مشخص شود که آیا مایکروسافت به تاریخ تولد و کد پستی‌تان دسترسی دارد یا خیر.

در نظر داشته باشید که نمی‌توانید کشور/منطقه خود را تغییر دهید زیرا مایکروسافت برای ارائه آپدیت‌های مختص به مکان خود از ویندوز باید این اطلاعات را در مورد شما داشته باشد و برای آنکه مطمئن شود بالای ۲۱ سال دارید باید تاریخ تولدتان را بداند. با این حال باید بدانید که می‌توانید در صورت تمایل تاریخ تولد ساختگی را به آن بدهید (توصیه می‌شود این تاریخ را در جایی یادداشت کنید تا در صورت نیاز به آن دسترسی داشته باشید).

علاوه بر این می‌توانید با پاک کردن کد پستی و انتخاب گزینه Select از منوی کشویی Constituent Country باز هم دانسته‌های مایکروسافت در مورد خودتان را محدود نمایید. در نهایت نیز می‌توانید با انتخاب گزینه Not Specified از منوی کشویی Gender جنسیت خود را نیز از دید مایکروسافت پنهان نمایید. در پایان برای ذخیره‌سازی تنظیمات و تغییرات مدنظرتان روی گزینه Save یا ذخیره کلیک نمایید.

کلیه وبسایت‌هایی که دیده‌اید

اگر از مرورگر اج در ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید و دستیار صوتی آن به نام کورتانا نیز فعال است، باید بدانید که مایکروسافت می‌تواند سوابق مربوط به وبگردی‌تان را ذخیره سازی و نگهداری نماید. برای مشاهده این اطلاعات به آدرس www.snipca.com/23250 بروید. در این مرحله ممکن است از شما خواسته شود که به اکانت مایکروسافت‌تان وارد شوید و سپس باید صفحه را به پایین اسکرول نمایید. در این بخش کلیه سوابق مربوط به وبسایت‌هایی که از آنها دیدن کرده‌اید به همراه تاریخ مراجعه‌تان به آنها ثبت شده‌اند.

مایکروسافت ادعا می‌کند با دسترسی به این اطلاعات می‌تواند عملکرد اج را بهبود بدهد و پیشنهادات شخصی‌سازی شده‌اش را در اختیارتان قرار دهد، اما در نظر داشته باشید که با برداشتن این دسترسی تغییری در تجربه وبگردی شما ایجاد نخواهد شد.

ابتدا روی گزینه Clear Browsing History کلیک نمایید تا سوابق ضبط شده توسط مایکروسافت را پاکسازی نمایید. مرورگر اج را باز کنید و روی دکمه منو کلیک نمایید (سه نقطه‌ای که در بالا گوشه راست تصویر مشاهده می‌شوند). سپس در بخش تنظیمات روی گزینه View Advanced Settings کلید کرده و نوار لغزنده مربوط به گزینه Have Cortana assist me in Microsoft Edge (یا کورتانا مرا در مرورگر اج یاری دهد) را روی گزینه Off یا خاموش قرار دهید. کورتانا را باز کنید (روی کادر جستجو در سمت چپ تسکبار کلیک کنید) و بعد آیکون Notebook و گزینه Permissions را انتخاب نموده و بعد اسلایدر مربوط به گزینه Browsing History را در وضعیت آف یا خاموش قرار دهید. در نظر داشته باشید که با این کار تاریخچه مروری که برایتان قابل رویت است پاک نمی‌شود بلکه صرفا سوابقی از بین می‌روند که مایکروسافت به آنها دسترسی دارد.

سوابق سرچ

حال که تا حدودی کنترل سوابق وبگردی‌تان را به دست گرفتید زمان آن رسیده که به همین میزان کنترل روی سرچ آنلاین‌تان دسترسی پیدا کنید.

مجددا به Privacy Dashboard (به آدرس www.snipca.com/23251) بروید. در این صورت هرچیزی که از طریق موتور بینگ جستجو کرده باشید پیش رویتان قرار می‌گیرد. حتی اگر از این موتور جستجو به صورت مستمر استفاده نکرده باشید باز هم ممکن است متوجه شوید که مایکروسافت به هر حال بخشی از سوابق سرچ شما را به دست آورده است. علت هم این است که مرورگر اج به از بینگ به عنوان موتور جستجوی پیش فرض خود استفاده می‌کند و بنابراین هر زمانی که عبارتی را درون کادر جستجوی این مرورگر وارد نمایید بینگ به صورت خودکار از آن باخبر می‌شود.

مایکروسافت البته ادعا می‌کند که از این اطلاعات برای بهبود ارائه نتایج بهتر سرچ استفاده می‌نماید اما با غیرفعال کردن آن به تفاوت‌های اندکی در عملکردش پی خواهید برد.

برای پاک کردن سوابق سرچی که مایکروسافت از شما نزد خود نگه داشته است کافیست روی گزینه Clear Search History کلیک نمایید. بهترین راه برای متوقف نمودن فرایند ذخیره‌سازی سوابق سرچ‌تان توسط مایکروسافت آن است که موتور سرچ پیش‌فرض اج را به گوگل یا هر چیز دیگری تغییر دهید.

برای این منظور نخست لازم است به وبسایت موتور جستجویی بروید که می‌خواهید از آن  استفاده نمایید. در مورد گوگل باید به آدرس www.google.co.uk بروید. سپس روی آیکون منوی مرورگر اج کلیک کنید (سه نقطه‌ای که در بالا سمت راست تصویر قرار دارند). بعد به بخش تنظیمات بروید و به ترتیب گزینه‌های View Advanced Settings و بعد Change search Engine را انتخاب نمایید. روی گوگل کلیک نمایید تا انتخاب شود و بعد گزینه Set as default را انتخاب نمایید. اگر به دنبال موتور جستجویی هستید که شما دنبال نکند آنگاه باید DuckDuckGo را انتخاب نمایید. به آدرس WWW.duckduckgo.com بروید و سپس با طی کردن مراحلی که اشاره کردیم، آن را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض‌تان انتخاب نمایید.

جایی که زندگی می‌کنید و جایی که می‌روید

مایکروسافت برای آنکه بداند کجا زندگی می‌کنید یا شغل‌تان چیست نیازی به کد پستی‌تان ندارد. بنابراین تنها چیزی که باید در اختیار داشته باشد اطلاعات لاگین شما از پی‌سی، تبلت یا موبایل ویندوز فونی‌تان است. برای آنکه بدانید آیا در زمان لاگین مایکروسافت می‌داند شما کجا هستید یا خیر لازم است به آدرس WWW.snipca.com/23255 بروید (یا در پرایوسی داشبورد روی گزینه لوکیشن کلیک نمایید).

بعد از این کار نقشه‌ای همراه با نقطه‌های نارنجی خواهید دید که در واقع معرف موقعیت‌هایی است که شما در آنجا لاگین به اکانت مایکروسافت خود را انجام داده‌اید. برای مشاهده تک تک سوابقی که مایکروسافت در مورد لوکیشن شما در اختیار دارد باید روز فلشی که در کنار گزینه Past 2 weeks قرار دارد کلیک نموده و گزینه All time را انتخاب نمایید. این نقشه عموما روی لوکیشن منزل شما تمرکز دارد اما می‌توانید با زوم به داخل یا خارج با استفاده از نمادهای به علاوه و منها بخش‌های دیگری از نقشه را نیز مشاهده نمایید.

اگر زوم به بیرون کنید بعد نقشه را حرکت دهید (با نگه داشتن دکمه سمت چپ ماوس) می‌توانید تشخیص دهید که آیا مایکروسافت در زمانی که به نقاط دیگر سفر کرده‌اید هم فعالیت‌هایتان را تحت نظر داشته یا خیر.

با کلیک روی گزینه Clear Location Activity می‌توانید ملیه اطلاعات موقعیتی‌تان را که مایکروسافت ذخیره کرده پاکسازی نمایید. البته در نظر داشته باشید اطلاعاتی که ممکن است به کار مایکروسافت بیایند را پاک نکنید. برای مثال اگر از سرویس Bing Maps (یا اپلیکیشن مپس ویندوز ۱۰) برای برنامه‌ریزی سفرهایتان استفاده می‌کنید یا از کورتانا برای دریافت آپدیت‌های زنده در سفرهایتان استفاده می‌کنید، بهتر است که مایکروسافت از موقعیت مکانی و منزل شما با خبر باشد.

به آدرس www.snipca.com/23260 بروید و در کادر موسوم به My Places روی دکمه Edit کلیک نمایید. به این ترتیب کادر یاد شده خاکستری می‌شود و می‌توانید با کلیک روی آیکون قلک در سمت راست صفحه هوم و ورک تنظیمات مربوط به آنها را تغییر داده یا به کلی پاکسازی نمایید. برای ویرایش اطلاعات مربوط به یک موقعیت مکانی روی آیکون قلم کلید نموه و یک کد پستی دلخواه را وارد نمایید و سپس آدرس خود را از لیست باز شده مشاهده نمایید. اگر می‌خواهید هیستوری مکانی خود را پاک نمایید روی گزینه X در مجاورت آیکون قلم کلیک نمایید و بعد از آنکه تنظیمات دلخواهتان را پیاده سازی کردید گزینه بک یا عقب و بعد Done را بزنید.

برای آنکه مایکروسافت در آینده نیز موقعیت مکانی‌تان را دنبال نکند ضروریست تنظیمات دیگری را در ویندوز ۱۰ اعمال نمایید. روی دکمه استارت کلیک کرده و بعد گزینه‌های Settings، Privacy و در نهایت Location را انتخاب نمایید. نوار لغزنده Service Location را در وضعیت خاموش یا آف قرار دهید. با این کار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ دیگر نمی‌توانند به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشند.

برای تعیین موقعیت پیش‌فرض‌تان روی دکمه Set Default کلیک نمایید. بعد از باز شدن اپلیکیشن مپس کادر مربوط به Dafault Location را علامت بزنید. اگر با استفاده از قابلیت My Spaces موتور جستجوی بینگ موقعیت مکانی‌تان را مشخص نمایید آنگاه متوجه خواهید شد که موقعیت خانه شما در آن معین گردیده است. اگر موقعیت‌تان به درستی مشخص نشده یا آن را مشاهده نمی‌کنید آنگاه می‌توانید آدرس مدنظرتان را از نتایج لیست باز شده انتخاب نمایید. به این ترتیب موقعیت شما باید در کادر موسوم به Default Location نمایش داده شود. حال می‌توانید اپلیکیشن مپس خود را ببندید.

راهکار دیگر آن است که نوار لغزنده مربوط به Location Service را در وضعیت روشن قرار دهید وبعد از آن انتخاب کنید که کدام اپلیکیشن‌ها می‌توانند از موقعیت شما استفاده نمایند. برای این کار کافیست روی منوی استارت، Settings، Privacy و Location کلیک نمایید و بعد به منوی لوکیشن را به پایین اسکرول نمایید تا لیست اپلیکیشن‌ها برایتان قابل مشاهده باشد. در این بخش می‌توانید با استفاده از اسلایدرها مانع دسترسی برخی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی‌تان شوید. برای مثال اگر زیاد سفر می‌کنید ممکن است بخواهید دسترسی اپلیکیشن‌های مپس و نیوز به این اطلاعات را فراهم کنید.

کورتانا از علایق شما باخبر است

اگر حتی اندکی از ویندوز ۱۰ استفاده کرده باشید، به خوبی از وجود کورتانا یا همان دستیار دیجیتالی مایکروسافت در آن باخبر هستید. در دنیای ایده‌آل مایکروسافت، همه ما زندگی‌مان را تماما با استفاده از کورتانا سازماندهی می‌کنیم اما تا تحقق این امر زمان زیادی باقیست. در حال حاضر کورتانا صرفا در پی‌سی‌هایمان حضور دارد و تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که منتظر فرامین و درخواست‌هایمان بماند.

با این حال، حتی اگر تعمدا و برای حفظ حریم خصوصی‌تان هم با آن تعامل نکنید باز هم کورتانا اطلاعات زیادی در مورد شما دارد و مثلا می‌داند که در اوقات فراغت خود چه کارهایی را انجام می‌دهید و وقتی در فضای آنلاین هستید چه می‌کنید. برای آنکه دقیقا در یابید کورتانا چه اطلاعاتی را در مورد شما دارد صرفا کافیست سری به سایت WWW.snipca.com/23263 بروید (یا اینکه سری به کورتانا نوت بوک در Privacy Dashboard بزنید).

در سمت چپ این بخش لیستی از گروه‌ها را مشاهده خواهید کرد. روی یکی از آنها (مثلا eat and drink) کلیک کنید تا به کلیه اطلاعاتی که کورتانا ممکن است در این رابطه در موردتان بداند دسترسی پیدا کنید.

برای پاک کردن این اطلاعات کافیست روی دکمه Clear Cortana کلیک نمایید و چنانچه می‌خواهید قدرت انتخاب بیشتری در مورد اطلاعاتی که می‌خواهید پاک کنید داشته باشید کافیست روی گزینه X در کنار گزینه‌های مشخص استفاده نمایید.

چنانچه کورتانا اطلاعات زیادی در مورد شما دارد و مشکلی با این موضوع ندارید می‌توانید به امکانات بیشتری دسترسی خواهید داشت. روی کادر جستجوی کورتانا در قسمت تسکبار(درست در کنار دکمه ستاره)، بعد آیکون نوت بوک کلیک نمایید. در مرحله بعد برای افزودن جزئیات بیشتر روی یکی از گروه‌ها کلیک نمایید تا جزئیات بیشتری را به آن اضافه نمایید.

اگر نگران هستید که مبادا مایکروسافت این اطلاعات را در اختیار شرکت‌های دیگر قرار دهد کافیست روی گزینه Connected Services (بالای لیست گروهبندی‌ها در نوت بوک) کلیک نمایید و سپس مشاهده نمایید که کورتانا این اطلاعات را با کدام سرویس‌ها به اشتراک می‌گذارد.

تبلیغاتی که مشاهده می‌کنید

مایکروسافت از تمامی این منابع اطلاعاتی (شامل موقعیت مکانی، سرچ‌ها و چت‌هایتان با کورتانا) برای ارسال تبلیغات هدفمندش روی اپلیکیش‌های خود استفاده می‌کند. در نظر داشته باشید که نمی‌توانید تبلیغات مایکروسافت را به کلی غیرفعال نمایید اما می‌توانید جلوی ارسال اطلاعات برای مایکروسافت و به دنبال آن نمایش تبلیغات هدفمند آن جلوگیری به عمل آورید. کافیست به آدرس www.snipca.com/23268 بروید و هر دو اسلایدر موجود در سمت راست را در موقعیت آف قرار دهید.

برای ایجاد این محدودیت در ویندوز ۱۰، روی منوی استارت، Settings و سپس Privacy کلیک نمایید و بعد گزینه Let apps use my advertising ID for experiences across apps را در وضعیت خاموش قرار دهید. در این بخش همچنین می‌توانید مانع از دنبال شدن رفتار تایپ‌تان توسط مایکروسافت شوید هرچند که کارشناسان این شرکت ادعا کرده‌اند این فرایند صرفا با هدف آشنایی با نحوه تایپ کردن کاربران صورت می‌گیرد.

جزئیات و اطلاعات کارت پرداخت

اگر تابحال محصولی را از یکی از فروشگاه‌های مایکروسافت خریداری کرده باشید (مثلا یکی از نسخه‌های ویندوز یا حتی یک اپلیکیشن) آنگاه می‌توانید مطمئن باشید که این شرکت اطلاعات مربوط به کارت پرداخت شما را در اختیار دارد. به آدرس www.snipcca.com/23269 بروید تا اطلاعات کارت پرداختی که از آن برای خرید اپلیکیشن استفاده کرده بودید را مشاهده نمایید. با در نظر داشتن حمله‌های هکی گسترده‌ای که اخیرا علیه شرکت‌هایی نظیر یاهوو رخ داد، پشنهاد کارشناسان حوزه امنیت این است که کلیه این اطلاعات را پاک کنید. اما حتی در این صورت نیز هیچ ضمانتی وجود ندارد که در آینده هکی علیه مایکروسافت رخ ندهد. برای این کار کافیست رو گزینه Remove درست در زیر هر کارت استفاده کرده و بعد با کلیک روی گزینه Yes Remove آن را تایید نمایید.

آیا مایکروسافت می‌تواند با شما تماس بگیرد؟

البته که هیچکس از دریافت تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های تبلیغاتی خوشحال نمی‌شود اما مایکروسافت هم امکاناتش را در اختیار دارد و هم اطلاعات لازم را تا شما را هدف حجم بالایی از نشریات خبری قرار دهد. در واقع به همین خاطر است که مایکروسافت آدرس ایمیل شما را دریافت می‌کند و گاهی اوقات حتی شماره موبایل شما را نیز می‌گیرد.  نکته دیگر آنکه اگر دقت کافی را در انتخاب گزینه‌ها به خرج نداده باشید آنگاه متوجه خواهید شد که این شرکت مجوزهای لازم را برای برقراری تماس با شما دارد.

برای مشاهده اطلاعات تماس‌تان  به آدرس www.snipca.com/23221 بروید و اطلاعات مربوط به ایمیل، آدرس و شماره تلفن‌تان را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که کادرهای مربوط از وضعیت انتخاب خارج شده‌اند.

برای آنکه مانع از تماس‌های آتی مایکروسافت شوید، روی گزینه Edit your preferences کلیک کنید و تیک هرگونه بخش اشتراکی را بردارید. بعد کادر مجاور به گزینه‌ای که اجازه ارسال خبرنامه، اشتراک آن و یا دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی را به مایکروسافت می‌دهد از وضعیت انتخاب خارج کنید و دکمه Save را بزنید. در نظر داشته باشید که عملیاتی شدن این تغییرات مستلزم گذشت حداقل ۴۸ ساعت است.

آفیس مایکروسافت

آفیس گزینه‌های زیادی برای حفظ حریم خصوصی کاربران دارد که به شما امکان می‌دهد نوع اطلاعاتی که برای سرورهای مایکروسافت ارسال می‌شوند را تحت کنترل درآورید. اما چون این گزینه‌ها در زیرمنوهای برنامه پنهان شده‌اند و به راحتی قابل رویت نیستند، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پیدا کردن آنها کافیست روی گزینه‌های File، Options، Trust Center و بعد روی دکمه Trust Center Settings کلیک کنید. روی گزینهPrivacy Options کلیک کنید تا فهرستی از گزینه‌ها به همراه کادر قابل انتخاب برایتان نمایش داده شود.

در آفیس ۲۰۱۳ می‌توانید تیک گزینه‌ای که ارسال اطلاعات در مورد نحوه استفاده شما از نرم‌افزار آفیس را برای بهبود تجربه کاربری در اختیار آفیس می‌گذارد را بردارید. در آفیس سال ۲۰۱۶ باید تیک گزینه «ارسال اطلاعات شخصی برای مایکروسافت» را بردارید. اگر از کاربران این نسخه از آفیس هستید همچنین لازم است که تیک مجوزدهی به آفیس برای اتصال از سرویس‌های آنلاین از ناحیه آفیس را بردارید. به این ترتیب مانع از اشتراک گذاری اطلاعات شخصی‌تان با سرویس‌های آنلاین مایکروسافت شامل بینگ مپس، اینستایت و مواردی از این دست خواهید شد. بسته به اینکه در ابتدای امر آفیس را چگونه تنظیم کرده‌اید ممکن است اطلاعاتی بیشتر از آنچه می‌خواستید را در اسنادتان بگنجانید.

اطلاعات پنهانی که به آنها اشاره کردیم در تمامی اسناد آفیس وجود دارند. برای آنکه این اطلاعات را در یکی از اسناد آفیس مشاهده نمایید، روی آن کلیک راست کنید و سپس گزینه Propertise را انتخاب نمایید. در پنجره Properties روی تب جزئیات کلیک کرده و برای مشاهده اسامی، تاریخ‌ها و هیستوری فایل کافیست پنجره را به پایین اسکرول نمایید.

این اطلاعات در صورتی که عموما این دست اطلاعات را ذخیره‌سازی می‌کنید می‌توانند سودمند واقع شوند. اما اگر قصد اشتراک گذاری اسناد یا قرار دادنشان در فضای آنلاین را دارید بهتر است که آنها را حذف نمایید. برای این منظور سند را باز کرده، روی گزینه فایل، اینفو، Check for issues و بعد روی Inspect Document کلید کنید. برای تایید روی گزینه Yes کلیک کنید تا پنجره موسوم به Document Inspector کلیک کنید و همه باکس‌ها را تیک بزنید و بعد روی گزینه Inspect کلیک نمایید.

بعد از چند ثانیه گزارشی حاوی کلیه اطلاعات مخفی درون آن سند خواهید دید که دربرگیرنده متادیتا و هرگونه متن پنهان دیگری است.  برای حذف این اطلاعات روی عبارت Remove All کلیک نمایید. گزینه Close را انتخاب کنید و بعد سند مورد نظر طبق معمول ذخیره کنید تا تغییرات‌تان روی آن اعمال شود.

اسکایپ

اسکایت از آن دست سرویس‌هایی است که از جانب پلتفرم‌های دیگری چون Google Duo و مسنجر فیسبوک با رقابت جدی روبروست با این همه اسکایپ همچنان در زمره محبوب‌ترین برنامه‌های ویدیو چت قرار دارد.

در این بخش قصد داریم تنظیماتی را به شما بگوییم که مانع از ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی‌تان از طریق اسکایپ می‌شوند. پیش از اعمال تغییرات، لازم است بخشی که به همه امکان می‌دهد از طریق اسکایپ با شما ارتباط برقرار نمایند را در وضعیت خاموش قرار دهید. برای این منظور، اپلیکیشن اسکایپ را باز نموده، بعد از وارد شدن به برنامه روی گزینه‌های Tools، Options و بعد Privacy کلیک کنید و گزینه People in my contact list Only (یا فقط افرادی که در فهرست تماس‌های من هستند) را انتخاب نمایید. با استفاده از همین بخش گزینه‌های Automatically receive video and share screens with و همچنین Allow IMs frome (به این ترتیب تنها افرادی که می‌شناسید می‌توانند برایتان پیام ارسال نمایند).

در این بخش همچنین می‌توانید کلیه تبلیغاتی که برایتان بهینه‌سازی شده‌اند را با برداشتن تیک مربوط به گزینه Allow Microsoft targeted ads غیر فعال نمایید. توجه داشته باشید که اگر کلیه آپشن‌های ذکر شده در بالا را مشاهده نمی‌کنید می‌توانید روی دکمه Show advanced options کلیک نمایید.

لازم به ذکر است که مایکروسافت حتی نحوه استفاده شده از اسکایپ را نیز تحت نظر دارد که می‌توانید جلوی آن را هم بگیرید. برای جلوگیری از این امر کافیست در منوی Options روی گزینه Advaned settings کلیک کرده و تیک مربوط به گزینه Help improve skype and other Microsoft products را بردارید. علاوه بر این می‌توانید تیک گزینه Show skype watermark during calls کلیک نمایید. با این کار لوگوی اسکایپ زمانی که مشغول چت ویدیویی هستید دیگر برایتان نمایش داده نمی‌شود.

در مرحله بعد لازم است بررسی کنید که چه میزان از اطلاعات شخصی‌تان با اسکایپ اشتراک گذاری می‌شود. به آدرس www.snipca.com/23273 بروید و برای مشاهده صفحه اطلاعات شخصی‌تان در اسکایپ فرایند ساین این را انجام دهید. البته در نظر داشته باشید که اگر نام، کشور و آدرس ایمیل‌تان را اضافه نمایید دوستان‌تان می‌توانند شما را راحت‌تر پیدا کنند. با این همه هنوز مشخص نیست که مایکروسافت چرا به دانستن جنسیت، موبایل، و شماره موبایل منزل شما نیاز دارد. بعد از پاک کردن اطلاعات مورد نظرتان روی گزینه Save کلیک نمایید تا این تغییرات ذخیره‌سازی شوند.

در پایان باید مطمئن شوید که اسکایپ اطلاعات مالی شما را نگهداری نمی‌کند و برای این منظور کافیست به آدرس www.snipca.com/23247 مراجعه نمایید. در این بخش خواهید دید که اطلاعات مربوط به کدام کارت‌های شما در آن ثبت شده است. با کلیک روی گزینه دیلیت در مجاورت آیتم‌های مدنظرتان مواردی که نیاز ندارید را حذف نمایید.

جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن‌ها، میکروفون و کلندر به اطلاعات

اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ به شدت به اطلاعات کاربر وابسته‌اند و برای دسترسی به داده‌های مربوط به دوربین و میکروفون مرتبا از شما درخواست اجازه می‌کنند.

برای آنکه مشخص نمایید کدام اپلیکیشن‌ها دقیقا به اطلاعات شما دسترسی دارند روی گزینه‌های Start، Settings و بعد Privacy کلیک نمایید. در ستون سمت چپ لیستی از گزینه‌ها را تحت عنوان Choose apps that can use your camera (اپلیکیشن‌هایی را انتخاب نمایید که می‌توانند از دوربین شما استفاده نمایند) مشاهده خواهید کرد. در کنار هر یک نوار لغزنده‌ای وجود دارد که می‌توانید با حرکت دادنشان مشخص نمایید کدامیک اطلاعات تان را دریافت نمایند و کدامیک به آنها دسترسی نداشتند. انتخاب شما در این بخش به نحوه استفاده شما از اپلیکیشن‌ها بستگی دارد.

این فرایند را برای تمامی گروه‌هایی که نیاز به دریافت مجوز شما دارند (از جمله میکروفون، نوتیفیکیشن، تماس‌ها، تقویم، تاریخ تماس‌ها، ایمیل‌ها، تسک‌ها، پیام‌ها و رادیوها) تکرار کنید. اگر متوجه شدید که بعد از اعمال این تغییرات اپلیکیشن مورد نظرتان دیگر کار نمی‌کند می‌توانید تغییرات را به حالت اولشان باز گردانید. اگر در یکی از گروه‌ها اپلیکیشنی وجود ندارد، یعنی اپلیکیشنی درآنجا نصب نشده که به اطلاعات نیاز داشته باشد.

مانع از دریافت بازخورد توسط ویندوز شوید

مایکروسافت علاوه بر نحوه استفاده شما از پی‌سی به طور مستمر بازخوردهایی را در مورد میزان رضایت‌تان از ویندوز ۱۰ دریافت می‌کند. برای جلوگیری از استمرار دریافت این پیام‌ها روی گزینه Start، Settings و Privacy کلیک نمایید و منوی سمت چپ را به پایین اسکرول کنید تا گزینه Feedback & diagnostics را مشاهده نمایید.

 در منوی کشویی Windows should ask for my feedback باید گزینه هیچوقت یا Never را انتخاب نمایید. در منوی کشویی Send your device data to Microsoft لازم است گزینه Basic یا موارد اولیه را انتخاب نمایید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که مایکروسافت دیگر از شما برای دریافت بازخورد و در نتیجه بهبود عملکرد پی‌سی‌تان در کنار ویندوز ۱۰ درخواست دریافت اطلاعات نمی‌کند.

انتخاب اطلاعاتی که سینک می‌شوند

اگر بیشتر از یک کامپیوتر مجهز به ویندوز ۱۰ دارید حتما متوجه شده‌اید تنظیماتی که روی یکی از آنها اعمال می‌کنید به صورت خودکار روی دیگری نیز پیاده می‌شود. این اتفاق از آن جهت رخ می‌دهد که ویندوز ۱۰ تنظیماتی که روی یک پی‌سی خاص اعمال می‌کنید را به صورت خودکار و با استفاده از اکانت‌تان روی دیگری پیاده سازی می‌کند. این یعنی پی‌سی‌های ویندوزی شما چه بخواهید و چه نخواهید مشابه به هم عمل می‌کنند.

برای آنکه دریابید کدام تنظیمات روی کامپیوترهای مختلف سینک می‌شوند، روی دکمه Start، Settings، Accounts و بعد Sync your settings کلیک کنید. اگر می‌خواهید مانع از سینک شدن جمعی کامپیوترهایتان شوید اسلایدر مربوط به گزینه Synv Settings در بالای نمایشگر را در وضعیت خاموش قرار دهید.

برای آنکه کنترل بیشتری روی این بخش داشته باشید از نوارهای لغزنده Individual sync settings استفاده نمایید. در این بخش اغلب اسلایدرها به طور واضح کارکردهای خود را توضیح می‌دهند. در نظر داشته باشید که اسلایدر Passwords مشخص می‌کند آیا پسوردهای ذخیره شده در اج و اینترنت اکسپلورر روی پی‌سی‌های مختلف شما با هم سینک شوند یا خیر. اسلایدر مربوط به Othe windows settings این امکان را به شما می‌دهد که از وسایل جانبی نظیر پرینتر با استفاده از همه پی‌سی‌هایتان استفاده نمایید و اگر تغییراتی نظیر بزرگ شدن ابعاد نشانگر را در یکی اعمال کردید روی دیگری هم آن را مشاهده نمایید.

افزودن دیدگاه جدید