دسته بندی: 

این‌ها عالی به نظر می‌رسند اما Siri توانایی آن‌ها را محدود می‌کند. طرف‌داران iPhone ، عاشق طراحی و صدای earbudهای بی‌سیم Apple خواهند شد و نه، آن‌ها از روی گوش شما نمی‌افتند

زمانی که Apple پایه‌ی هدفون را از iPhone 7 حذف کرد، از مجموعه‌ی جدید از earbudهای بی‌سیم که AirPods نام داشتند پرده‌برداری نمود و ادعا کرد آن‌ها نیز به اندازه‌ای عالی هستند که کاربران اهمیتی به حذف پایه‌ی هدفون نخواهند داد. AirPods تا تقریبا سه ماه بعد از انتشار iPhone جدید ظاهر نشد اما حالا در دسترس ما هستند و هر مشکلی که صاحبان iPhone 7 و کسانی که عاشق موسیقی هستند با آن روبرو بوده‌اند برطرف کرده است، این طور نیست؟ اوه، نه. مثل بسیاری از محصولات Apple که قبل از آن وارد بازار شده بودند، AirPods  به همان اندازه که مشکلات را حل می‌کرد مشکلات تازه‌ای به خود به همراه آورد. بدون وجود دکمه‌های آن‌بُرد، استفاده از AirPods به این نیاز دارد که کاربران از Siri بخواهند همه‌ی کارها را- از تغییر یک تِرَک گرفته تا تنظیم صدا- انجام دهد. علاوه بر این، Siri فاقد همان قابلیت‌هایی که در تمامی اپلیکیشن‌های موسیقی وجود دارد است و مجموعه محدودیت‌هایی توسط Apple به آن اِعمال شده تا شما را به سمت به کارگیری Apple Music سوق دهد.

اما بیایید کارمان را با اولین سؤالی که همه درباره‌ی AirPods دارند آغاز کنیم. آیا نگران هستید که از گوش‌تان بیرون بیایند؟ به محض این که AirPods معرفی و اعلام شدند، حتی Conan O’Brien آن را دست انداخت و به آگهی‌های بازرگانی مربوط به iPodهای قدیمی اشاره کرد و گفت که AirPods با کوچک‌ترین حرکتی در هر جهت از گوش بیرون می‌آیند. این جالب است اما درست نیست. AirPods زمانی که سر خود را تکان می‌دادم، حرکات موزون انجام می‌دادم، سرم را به بالا و پائین حرکت می‌دادم، هنگام دوچرخه‌سواری، دویدن برای رسیدن به اتوبوس، و تقریبا در تمام حالات دیگر روی گوشم باقی می‌ماند. درواقع آن‌ها هرگز از گوش نمی‌افتند. برای اثبات این موضوع، ویدئویی که در go.macworld.com/arpdvid قرار دارد مشاهده کنید. پوست من چرب است و گاهی اوقات in-ear buds سیلیکونی اندکی چرب می‌شوند و من مجبورم آن‌ها را پاک کنم و یا برای این که به خوبی در گوشم جای بگیرند بیش از پیش تمیزشان کنم. Apple EarPodهای سیمی (نمونه‌های ارزان قیمتی که به همراه iPhone شما ارائه می‌شوند) برای من مناسب هستند و من از زمان عرضه‌ی iPhone 7 از آن‌ها استفاده کرده‌ام. اما EarPodها همه جا همراه من هستند و زمانی که در اتوبوس هستم در گوشم می‌مانند یا زمانی که روسری به سر می‌کنم نیاز به اندکی تنظیم دارند. بنابراین تصمیم گرفتم از نمونه‌ی بی‌سیم استفاده کنم و می‌دانستم AirPodها برای این که تمام روز از آن‌ها استفاده کنم به اندازه‌ی کافی راحت بوده‌اند و در عین حال از گوش بیرون نمی‌آیند. مشخص شد که آن‌ها بسیار راحت، و تقریبا از همان شکل و ظاهر EarPodها برخوردار اما اندکی سنگین‌تر هستند. آن‌ها به راحتی در گوش من جای می‌گرفتند و بهتر از EarPodها یا earbudهای سیلیکونی در جای خودشان باقی می‌ماندند.

کیفیت صدا

من به راحتی، بیش‌تر از کیفیت صدا اهمیت می‌دهم زیرا از عشاق موسیقی نیستم. من زیاد موسیقی گوش می‌کنم و می‌توانم earphoneهای خوب را از بد تشخیص دهم بنابراین EarPodهای رایگان Apple برای استریمینگ موسیقی و پادکست به خوبی با نیازهایم مطابقت دارند. من از یک جفت Bose MIE2i‪(go.macworld.com/mie2i)‬ 130 دلاری، زمانی که iPhoneها پایه‌هایی برای آن‌ها داشتند استفاده می‌کردم و انتظار داشتم AirPodها جایی بین این earphoneها و EarPodها قرار گیرند. خوب، من خوشحالم که گزارش دهم AirPodها صدای بسیار خوبی دارند-دُرُست به اندازه‌ی Bose- و از صدایی کامل و پُرجزئیات برخوردار هستند. AirPodها بهتر از EarPodها هستند اما همان نوع جای‌گیری را دارند که خود bud درون گوش شما قرار می‌گیرد، به جای این که مستقیما وارد کانال گوش شما شوند. و از آن‌جایی که آن‌ها فاقد سیلیکون یا فوم شبیه budهایی که بیش‌تر درون گوش شما فرو می‌روند هستند، صدای خارج را کاملا نفوذناپذیر نمی‌کنند. اما صدای عالی آن‌ها سریعا شما را از محیط خارج جدا می‌کند. زمانی که iPhone من در حدود 60 درصد صدا دارد دیگر نمی‌توانم وقتی AirPodها را پوشیده‌ام صحبت کردن خودم را با صدای عادی بشنوم. بدنه‌ی سفیدی که از AirPodها آویزان شده میکروفون-که برای تماس‌های تلفنی و حرف زدن با Siri به آن نیاز دارید- در خود نگه می‌دارد. من از Siri برای تماس‌های تلفنی-هم در داخل و هم بیرون- استفاده می‌کنم و آدم‌هایی که با آن‌ها حرف می‌زنم به من می‌گویند کیفیت صدا اندکی بازتابی است که برای تماس‌های تلفنی بلوتوثی رایج است اما فقط زمانی که از آن‌ها خواستم کیفیت صدا را ارزیابی کنند این پاسخ را دادند. به طور کلی، صدا برای تماس‌های تلفنی به اندازه‌ی کافی خوب و مناسب بود.

کنترل‌ها

اگرچه صحبت کردن با Siri به تجربه‌ی استفاده از AirPodها آسیب می‌رساند. برای بالا بردن صدا با EarPodها شما به راحتی برروی یک دکمه در ریموت آن کلیک می‌کنید هرچند با Airpodها شما مجبور هستید برروی یک AirPod دو بار ضربه بزنید و منتظر بمانید تا موسیقی متوقف شود و Siri به صدا  در آید و بگوید:آن (صدا) را بالا ببرید" (یا حتی بهتر از این:"Turn up the volume" تا مطمئن شوید Siri موضوع را درک کرده است). سپس باید برای راه‌اندازی دوباره‌ی موسیقی کمی دیگر منتظر بمانید تا دو درجه صدا بلندتر شود. اگر بگوئید:Turn it up 50 percent، صدا کماکان دو درجه بالا می‌رود. این یک فرآیند آزاردهنده است بنابراین بهتر است از کنترل‌های صدا برروی تلفن‌تان استفاده کنید- البته اگر تلفن در نزدیکی دست‌تان باشد. Siri در عین حال می‌تواند Apple Music و کلکسیون موسیقی ذخیره شده‌ی شما در اپلیکیشن Apple Music را کنترل نماید. اما Apple کنترل کامل بر اپلیکیشن‌های ثالث موسیقی را برای Siri فراهم نکرده است و زمانی که تلاش می‌کنید از earbudهایی که نیاز به Siri دارند استفاده کنید یک نقصان بزرگ محسوب می‌شود. در Spotify، من می‌توانستم صدا را کم و زیاد کنم و به تِرَک بعدی بروم. اما برای شروع یک آهنگ (سه کلیک برروی ریموت EarPods، خیلی ازت متشکرم)، نمی‌توانم بگویم" Start this song over"، اگرچه Go back one track پاسخگوتر بود. و بدیهی است که من نمی‌توانستم هنرمندان، آلبوم‌ها، لیست‌های پخش و آهنگ‌های خاصی را فراخوان کنم. AirPods وقتی شما به طور کامل از دیوایس‌ها و سرویس‌های خود Apple استفاده می‌کنید در بهترین حالت خود هستند. اگر کاربر بسیار جدی Spotify یا Pandora هستید، این‌ها ممکن است هدفون‌هایی نباشند که به درد شما بخورند. اما در هر صورت Siri برای این که مجموعه‌ای از کنترل‌های بسیار جدی و عالی باشد بسیار کُند عمل می‌کند.

من سریعا متوجه شدم که دوست دارم فقط از کنترل‌های روی خود iPhone استفاده کنم. به عنوان یک اشاره‌ی جنبی، هرگز ویژگی Raise To Wake در iOS 10 را تا زمانی که از AirPods استفاده کردم ستایش نکرده بودم زیرا می‌توانم از طریق صفحه‌ی Lock، به دکمه‌های play/pause, forward, و rewind به راحتی دسترسی پیدا کنم و Siri را از این معادله حذف نمایم. شما در عین حال می‌توانید به Settings>Bluetooth بروید، دکمه‌ی کوچک i که در کنار AirPods قرار دارد فشار دهید و gesture دو ضربه‌ای برای Play/Pause یا Off را تغییر دهید. یک gesture ثانویه هنوز مفید واقع خواهد شد. من عاشق یک حالت تجربی (experimental mode) هستم که از الگوهای کلیک برروی ریموت EarPods تقلید می‌کند (یک کلیک واحد برای play/pause، دو کلیک برای جلو بردن یک تِرَک، سه کلیک برای برگشت به عقب). ویژگی auto-pause خیلی خوب کار می‌کند و تقریبا برروی تمامی اپلیکیشن‌ها به شکلی یکپارچه و بی دردسر اجرا می‌شود. وقتی شما به AirPodها گوش می‌کنید، و یکی را از گوش‌تان بیرون می‌آورید، صدا متوقف می‌شود. وقتی آن را دوباره روی گوش قرار می‌دهید، دوباره شروع به پخش می‌کند. در حالی که این ویژگی بسیار خوب است، چیز مطمئنی نیست. پس از این که من یک AirPod را در جیب ژاکتم قرار دادم تا با صندوق‌دار یک فروشگاه صحبت کنم موسیقی چند بار دوباره شروع به پخش شدن کرد. در سایر مواقع، بیرون آوردن یک AirPod، پخش پادکست را در Pocket Casts متوقف کرد اما قرار دادن آن سر جایش باعث شد دوباره پخش شود. درعوض، من مجبور بودم Play را برروی خود iPhone فشار دهم. اگر می‌خواهید به هر دلیلی موسیقی را فقط برروی یک AirPod پخش کنید، پس از بیرون آوردن یکی از آن‌ها از گوش خود، فقط می‌توانید Play را برروی iPhone فشار دهید. حتی با یک رفتار سخت‌گیرانه هم عاشق این ویژگی هستم. در عین حال همین الان یک جفت هدفون بی‌سیم Libratone را امتحان می‌کنم و آن‌ها از یک ویژگی برخوردار هستند که از طریق آن می‌توانید صدا را با قرار دادن دست خود برروی یک گوش‌تان mute کنید. من خوشحالم که کمپانی‌ها درباره‌ی روش‌های ساده و آسان برای ساکت کردن صدا فکر می‌کند تا بتوانید به همسایه‌تان سلامی بکنید یا یک مبادله‌ی مالی را در نهایت ادب انجام دهید. اما متوقف کردن (pausing) بهتر از muting است، خصوصا برای هوادارن پادکست‌ها، بنابراین AirPods در این‌‌جا پیروز است.

چیزهای کوچک

به علت این که Apple این‌ها را می‌سازد، AirPods به گونه‌ای به iOS 10 وابسته است که تا به حال هیچ هدفونی چنین نبوده است. شما می‌توانید عمر باتری را در ویجت Battery در Notification Center چک کنید. حتی باز کردن کیس شارژ در درون AirPods باعث بیرون زدن یک نوتیفیکیشن برروی تلفن شما می‌شود که سطح شارژ AirPods  را به اطلاع شما می‌رساند (باتری‌های چپ و راست-به شکلی غریب از سطح شارژ مشابهی برخوردا نیستند). کیس شارژ فوق‌العاده است. کوچک و سفید است و قرار دادن آن در جیب یا کیف بسیار آسان و راحت است. مثل یک بسته‌ی فانتزی نخ دندان با برخورداری از قسمتی در بالا که برای باز کردن برمی‌گردد و با یک کلیک مغناطیسی بسته می‌شود. AirPods درون این کیس شارژ می‌شود بنابراین اگر آن‌ها را وقتی برروی گوش‌تان نیستند آن‌جا نگه دارید و سپس به خاطر بیاورید باید آن‌ها را شارژ کنید شارژ نگه داشتن  AirPods دشواری زیادی ندارد. خود کیس از طریق یک درگاه Lightning شارژ می‌شود، بنابراین فقط باید مطمئن شوم وقتی از AirPods استفاده می‌کنم آن‌ها را رو به بالا نگه دارم. در تست‌های من، AirPods به راحتی تائیدکننده‌ی ادعای Apple در زمینه‌ی قابلیت پخش 5 ساعت موسیقی با هر بار شارژ  است. من همین الان به مدت 5 ساعت از آن‌ها استفاده کرده‌ام و درواقع  AirPods براساس ویجت Battery در iOS 10 هنوز هم 12 درصد شارژ دارد. Apple می‌گوید کیس باید 24 ساعت شارژ باتری درون خود داشته باشد و فقط 15 دقیقه در کیس می‌تواند AirPods شما را برای سه ساعت سر پا نگه دارد (با 4 درصد قادر بود 79 دقیقه دوام بیاورد). AirPods وقتی به 10 درصد شارژ می‌رسد یک صدای کمی غمگین ارائه می‌کند بنابراین از این طریق می‌توانید متوجه شوید تقریبا به پایان شارژ رسیده‌اید.

اتصال AirPods به یک iPhone برای اولین بار به اندازه‌ی باز کردن کیس ساده است. یک پیام برروی iPhone ظاهر می‌شود که بیان‌گر اتصال است و زمانی که این کار را انجام دهید AirPods نیز در منوی بلوتوث همه‌ی Macهایی که macOS Sierra را اجرا می‌کنند و از یک حساب iCloud مشابه بهره می‌گیرند ظاهر می‌شود. سوئیچ به یک iPad و Apple Watch با استفاده از یک حساب iCloud مشابه نیز به همین شکل ساده است و نیازی ندارید iPhone خود را برای unpairing با AirPods به منظور گوش کردن به آن‌ها برروی یک دیوایس متفاوت گول بزنید. آن‌ها همیشه با همه چیز جُفت هستند و شما می‌توانید AirPods را برروی آن دیوایس روشن کنید و کلید Play را فشار دهید. پشت کیس شارژ یک دکمه‌ی گِرد سفید دارد که به ندرت قابل مشاهده است. وقتی AirPods در کیس باز قرار دارد، می‌توانید برای روشن کردن یک LED کوچک در کیس، آن را فشار داده و نگه دارید. این بدان معنا است که آن‌ها در حالت pairing هستند و می‌توانید آن‌ها را با یک تلفن اندرویدی یا سایر دیوایس‌های بلوتوثی، اما بدون Siri یا ویژگی‌های اضافی جُفت کنید. من برای این ریویو چنین قابلیتی را اجرا نکردم اما به زودی این کار را انجام می‌دهم.

جمع‌بندی نهایی

ریموت سه دکمه‌ای برروی earbudهای باسیم یک روش سریع‌تر و ساده‌تر برای کنترل موسیقی، در مقایسه با دو بار ضربه زدن برروی یک گوش و سپس تلاش برای وا داشتن Siri به کارهایی که می‌خواهید انجام دهید است. اما من نمی‌توانم کمکی به دوست داشته شدن AirPods از سوی شما نمایم- طراحی خوب و صدای قدرتمند آن من را دوباره به آن برمی‌گرداند. من فقط آرزو می‌کنم آن‌ها یک gesture دیگر و یا یک Siri هوشمندتر و سریع‌تر داشتند تا بیش‌تر از این به چیزی جذاب و هیجان‌انگیز بدل شوند.

افزودن دیدگاه جدید