دسته بندی: 

یک دستورالعمل سخاوتمندانه برای Mac ها

وقتی Mac شما دچار مشکل می‌شود چه کار می‌کنید؟ در این مقاله، ما از پاسخ‌هایی برای این سوال پرده‌‌برداری خواهیم کرد. شما یاد می‌گیرید چگونه مشکلات Macهای غیر پاسخ‌گو، کانکشن‌های شبکه که قادر به برقراری ارتباط نیستند، بک‌آپ‌هایی که با شما همکاری نمی‌کنند، و رفتارهای ناشایست macOS را برطرف کنید. قبل از این که کارمان را شروع کنیم باید توصیه‌ای را بیان نمائیم: به دوستان و اعضای خانواده‌تان اجازه ندهید مهارت‌های تازه‌یافته‌تان را بفهمند زیرا در غیر این صورت همیشه مجبور خواهید شد به درخواست‌های آنان برای کمک و توصیه پاسخ دهید.

اوه نه! من Mac خود را خراب کرده‌ام: اول از همه دست و پای خود را گم نکنید زیرا برطرف کردن بسیاری از مشکلات رایج به شکلی عجیب ساده است.

 • یک دیسک اُپتیکال داخل درایو گیر کرده است. اگر آیکون eject در کنار دیسک در Finder کار نمی‌کند، و یا کشیدن آیکون دسک‌تاپ دیسک به Trash نیز جواب نمی‌دهد، Terminal را باز کنید و drutil eject را وارد کنید؛ اگر این هم جواب نداد، Mac را خاموش کنید، دکمه‌ی اصلی ماوس یا Trackpadرا در حالی که Mac راه‌اندازی می‌شود نگه دارید.
 • من به طور مداوم اشکالاتی در kernel می‌بینم. یک صفحه‌ی سیاه غیرمنتظره که با پیام‌های خطای چند زبانه همراه است نشان‌گر یک مشکل جدی در Macها است. این معمولا با یک راه‌اندازی دوباره‌ی ساده حل می‌شود. هرچند، اگر زیاد رخ می‌دهد ببینید آیا حافظه‌ی Mac به دُرُستی سر جایش قرار گرفته یا نه (با فرض این که ماژول‌های متحرک داشته باشد) و سایر قطعاتی که اخیرا به آن اضافه کرده‌اید به خوبی متصل شده باشند.
 • Finder جواب نمی‌دهد. شما نمی‌توانید Finder را مجبور کنید مثل سایر اپلکیشن‌ها بسته شود- زیرا همیشه باز است- اما می‌توانید آن را مجبور به راه‌اندازی مجدد کنید. نشان‌گر را بر فراز آیکون Finder در Dock قرار دهید،  را نگه دارید و سپس دکمه‌ی ماوس یا trackpad را فشار داده و نگه دارید؛ از منویی که ظاهر می‌شود، Relaunch را انتخاب کنید. مراقب باشید که انجام این کار هر نوع عملیات فایل که در حال انجام است متوقف می‌کند.
 • نمی‌توانم Trash را خالی کنم. سیستم عامل، فایل‌هایی که از آن‌ها استفاده یا پیش‌نمایش می‌کنید قفل می‌نماید بنابراین اگر نمی‌توانید Trash را به طور کامل پاک کنید macOS یا یک اپلیکیشن هنوز به یکی از محتوای درون آن نیاز دارد. اپلیکیشن‌ها را ببندید و دوباره تلاش کنید. اگر جواب نگرفتید، ممکن است یکی از محتوای Trash قفل شده باشد. منوی اپلیکیشن Finder را باز کنید، A را نگه دارید و برروی گزینه‌ی Empty Trash کلیک نمائید (توجه داشته باشید وقتی A را نگه می دارید بیضی‌های بعد از آن ناپدید می‌شوند، بدین معنا که از شما خواسته نمی‌شود در یک جعبه‌ی گفت‌و‌گو، دستورالعمل‌های بیش‌تری فراهم کنید). هنوز شانس بهتان رو نکرده؟ Terminal را باز کنید، sudo rm /.Trash.* را وارد کنید و اسم و کلمه‌ی عبور اَدمین را وارد نمائید و سپس  را فشار دهید.
 • همیشه beach balls چرخان را می‌بینم. دیدن اتفاقی beach ball را باید انتظار داشته باشید زیرا اغلب وقتی که یک اپلیکیشن منتظر است تا ذخیره‌سازی به درخواست آن جواب دهد ظاهر می‌شود، اما اگر به طور مرتب رخ می‌دهد Activity Monitor (که در Applications/Utilities قرار دارد) را برای اپلیکیشن‌هایی که بیش از حد منابع را مصرف می‌کنند یا غیر پاسخ‌گو شده‌اند چک کنید. اگر همین مشکلات دوباره و دوباره ظاهر شدند، یا آن‌ها را از نو نصب کنید و ببینید آیا یک آپ‌دیت مشکل را برطرف می‌کند یا از خیر این روش بگذرید و تلاش کنید یک اپلیکیشن جایگزین پیدا کنید.
 • Mac من فراموش‌کار شده است. اگر Mac شما والیوم‌ها، رزولوشن اسکرین، دیسک راه‌انداز یا سایر تنظیمات سیستمی  را فراموش می‌کند، NVRAM‪(non-volatile random-access memory)‬ را ریست کنید. سیستم را خاموش کنید سپس دوباره آن را روشن کرده و تا زمانی که صدای راه‌اندازی را دو بار می‌شنوید (حداق 20 ثانیه برروی یک MacBook Pro جدید سال 2016) کلیدهای  را نگه دارید و سپس اجازه دهید فرآیند راه‌اندازی آغاز و تکمیل شود.
 • آیا زمان بی‌خیال شدن و شروع از اول رسیده؟ از تمام داده‌های خود بک‌آپ بگیرید، فقط برای زمانی که تصمیم‌تان را عوض کردید، و سپس بلافاصله پس از روشن کردن یا راه‌اندازی مجدد Mac برای ورود به Recovery System،  را سریعا فشار دهید. وقتی پنجره‌ای که چهار گزینه را لیست می‌کند مشاهده کردید، Disk Utility را از آن انتخاب کنید، از آن برای پاک کردن دیسک راه‌انداز استفاده کنید و سپس Disk Utility را ببندید و گزینه‌ی نصب دوباره macOS را انتخاب کنید؛ این باعث می‌شود تا قابلیت اجرای macOS توسط سیستم شما از طریق اینترنت تائید شود، بنابراین اطمینان پیدا کنید یک کانکشن wi-fi قابل اعتماد یا کانکشن Ethernet برای ارتباط با جهان خارج دارید.
 • تشخیص سایر مشکلات. در حالی که سیستم Mac خود را برای باز کردن Apple Diagnostics راه‌اندازی می‌کنید  را نگه دارید و یا برای باز کردن آن از طریق اینترنت (اگر نمی‌توانید آن را برروی ذخیره‌‌سازی Mac خود پیدا کنید)  را نگه دارید. چنان‌چه Mac شما قبل از ژوئن سال 2013  باشد به جای آن از Apple Hardware Test استفاده کنید (برای جزئیات بیش‌تر به آدرس apple.co/2je4N4 مراجعه کنید). اگر همه چیز به خوبی پیش برود شما باید کُد ADP000 را ببینید که به معنای عدم وجود هر نوع مشکل است. هر چیزی به غیر از این کد نشان می‌دهد که خطایی وجود دارد، که یا نقطه‌ی شروعی برای تحقیق در اختیار شما قرار می‌دهد یا زمانی که با یک مهندس صحبت می‌کنید شما را راهنمایی می‌نماید. Apple معنای کُدهای تشخیصی را در apple.co/2j4AGey مستند کرده است.
 • Mac من مرده است. اگر Mac شما روشن نمی‌شود، ممکن است مشکل به منبع تغذیه‌ی آن مربوط گردد. دو پریز مختلف برق را امتحان کنید و سپس فیوزی که از آن استفاده می‌کنید چک نمائید. اگر هیچ‌یک از این‌ها کمکی نکرد، ممکن است مشکل داخلی باشد، نظیر یک ترانسفورمر یا خود سوئیچ پاور. دوتای آخری کارهایی خطرناک هستند و به همین علت ما توصیه می‌کنیم به Genius Bar محلی یا Authorised Service Provider مراجعه کنید.

کمک، با فایل‌هایم مشکل دارم: از درایوهای خراب تا بلوتوث، بسیاری ازمشکلات می‌تواند به واسطه‌ی خطای فایل رخ دهد

 • فایل‌های اتفاقی غیر قابل استفاده هستند. اگر فایل‌های شما خراب شده یا غیر قابل دسترس هستند، ذخیره‌‌سازی خود را چک کنید. درایوهای داخلی شامل SMART‪(Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology)‬ می‌شوند که به شما هشدار می‌دهند با مشکل مواجه هستید بنابراین می‌توانید از داده‌های خود قبل از این که درایو غیر قابل استفاده شود بک‌آپ بگیرید. در Disk Utility، درایوی که در نوار کناری وجود دارد (نه والیومی برروی آن) را انتخاب و وضعیت SMART آن را در اننتهای پنجره چک کنید. اگر هر چیزی به غیر از Verified را نشان می‌دهد، از داده‌های خود بک‌آپ بگیرید و درایو را به شکل اضطراری عوض کنید.
 • نمی‌توانم از طریق AirDrop به اشتراک‌گذاری کنم. هر دو دیوایس را براساس What you need در apple.co/2eA1elc چک کنید و ببینید بلوتوث و Wi-Fi روشن هستند یا نه. اگر این مشکل را برروی یک Mac سال 2012 یا قدیمی‌تر دارید، برروی Don’t see who you’re looking for? و سپس در sender برروی Search for an older mac کلیک کنید؛ دیوایس‌های iOS نمی‌توانند به آن‌ها ارسال شوند. اگر گیرنده یک دیوایس iOS است و فرستنده نمی‌تواند آن را ببنید گزینه‌ی every one در AirDrop را برروی آن را امتحان کنید. Personal Hotspot‪(Settings> Mobile Data)‬ نباید فعال باشد. Block all incoming connections در یک دیواره‌ی آتش Mac از دریافت جلوگیری می‌کند. روشن و خاموش کردن Wi-Fi می‌تواند عدم توانایی دیوایس‌ها در دیدن همدیگر را برطرف نماید.
 • لیست نتایج Spotlight غیر قابل مدیریت شده است. چیزهایی که Spotlight شامل می‌شود را در نتایج جست‌و‌جوی آن و با برداشتن علامت کنار چیزهایی که نمی‌خواهید در ستون آن در  System Preferences ظاهر شود محدود کنید. از همان برگه‌ی Privacy مشابه برای عدم منظور شدن فایل‌ها و پوشه‌ها بهره بگیرید- شاید درایوی که دربردارنده‌ی فایل‌های آرشیو شده‌ی پروژه‌ای که به ندرت نیاز دارید است.
 • نمی‌توانم به پوشه‌ی Library دسترسی پیدا کنم. دو پوشه‌ی Library روی Mac شما وجود دارد: یکی در بالای دیسک راه‌انداز برای دارایی‌های به اشتراک گذاشته شده توسط تمام حساب‌های کاربری، و یکی در پوشه‌ی حساب شما. دومی ارجحیت‌ها و سایر آیتم‌های شخصی شما را نگه می‌دارد و معمولا پنهان است. برای باز کردن آن، به Finder سوئیچ کنید،  را نگه دارید و Go>Library را انتخاب کنید و یا  را فشار داده و در جعبه‌ی محاوره‌ای، را فشار دهید.
 • دبل کلیک برروی یک فایل آن را در برنامه‌ی مرتبط باز نمی‌کند. چک کنید آیا فایل‌هایی از این نوع هنوز هم به اپلیکیشن مورد انتظارتان اختصاص دارند یا نه: یکی از آن‌ها را انتخاب ،   را فشار دهید و اطمینان پیدا کنید که آن اپلیکیشن در بخش Open with لیست شده باشد. اگر در این‌جا اپلیکیشن نادُرُستی لیست شده بود، برنامه‌ی دُرُست را از منوی pop-up انتخاب کنید و سپس برروی دکمه‌ی Change All برای ست کردن آن به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض جدید برای این نوع فایل کلیک نمائید. اگر اپلیکشین از قبل در حال اجرا است، ممکن است هنگ کرده باشد. برای باز کردن جعبه‌ی محاوره‌ای Force Quit Applications، دکمه‌های ترکیبی  را فشار دهید و ببینید آیا در کنار اسم اپلیکیشن Not Responding آمده یا نه. اگر چنین است، اپلیکیشن را انتخاب کنید و برروی دکمه‌ی Force Quit کلیک نمائید و سپس تلاش کنید دوباره برروی فایل دبل‌کلیک کنید. اگر مشکل حل نشد، تلاش کنید فایل را به درون آیکون Dock اپلیکیشن بکشید و یا از فرمان File > Open استفاده نمائید.
 • به طور اتفاقی فایلی که نیاز داشتم حذف کردم. اگر یک Time Machine یا نوع دیگری از بک‌آپ ندارید، و فایل از Trash حذف شده است، از Mac خود دوری کنید تا مبادا با خطر بازنویسی داده‌های فایل روبرو شوید؛ شانس خوبی وجود دارد که فایل هنوز هم برروی درایو باشد و رفرنس به آن از سیستم فایل حذف شده باشد. اپلیکیشن‌هایی نظیر Data Rescue‌(94 پوند در prosofteng.com) اغلب می‌تواند فایل‌های از دست رفته را با بازجویی از یک درایو، به جای استفاده از ایندکس آن، بازیابی کند و در مقایسه با سرویس‌های بازیابی حرفه‌ای بسیار ارزان‌تر است.
 • نمی‌توانم به فایل‌های خود از طریق یک کامپیوتر دیگر دسترسی پیدا کنم. اطمینان حاصل کنید Macی که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید بیدار و متصل به همان شبکه‌ای که استفاده می‌کنید باشد. اگر هنوز هم نمی‌توانید Mac راه دور را تحت Shared در نوار کناری Finder ببینید، به آن برگردید و چک کنید آیا File Sharing در System Preferences ستون Sharing فعال است یا نه. اگر آن Mac هنوز هم در نوار کناری Finder مَک دیگر ظاهر نمی‌شود، تلاش کنید آن را مستقیما کانکت کنید؛  را فشار دهید و smb://[machine name].local را وارد کنید و machine name را با اسمی که در بالای ستون Sharing مَک دیگر ظاهر می‌شود جایگزین کنید.

با بک‌آپ‌ها مشکل دارم: اگر برای فایل‌های‌تان ارزش قائل هستید بک‌آپ‌های ناقص، از دست رفته و متوقف شده را نادیده نگیرید.

 • فایل‌هایی که نیاز دارم در Time machine نیست. چک کنید آیا درایو یا پوشه‌ای که بک‌آپ‌ها در آن ذخیره شده‌اند از در بر گرفتن مجموعه بک‌آپ‌ها خارج نشده باشند. ستون Time Machine را در System Preferences باز و برروی Options کلیک کنید. اگر درایو یا پوشه در این‌جا لیست شده است، از بک‌آپ‌های Time Machine خارج شده: آن را انتخاب کنید و برروی دکمه‌ی(-) کلیک کنید. اگر بک‌آپ‌های شما برروی یک درایو شبکه- یک Time Capsule یا یک NAS با پشتیبانی از Time Machine- قرار دارند سلامت آن‌ها را چک کنید:  را نگه دارید و برروی آیکون نوار منوی Time Machine کلیک کنید و Verify Backups را انتخاب نمائید؛ macOS هر مشکلی که پیدا کند گزارش می‌دهد.
 • Time Machine برای بک‌آپ گرفتن زمان زیادی تلف می‌کند. اولین بک‌آپ، یک کپی کامل از محتوای Mac شما ایجاد می‌کند. بک‌آپ‌های بعدی باید سریع‌تر باشند زیرا Time Machine فقط تغییرات تصاعدی برروی فایل‌ها را ذخیره می‌کند. اگر از یک درایو NAS یا Time Capsule استفاده می‌کنید چک کنید که هر دو سیگنالی قوی برروی یک نقطه‌ی دسترسی واحد داشته باشند. اگر یک سیستم عامل دیگر را در یک ماشین مجازی (VM) از درون macOS‌ اجرا می‌کنید، توصیه‌های توسعه‌دهنده‌ی ابزار مجازی‌سازی خود را در مورد چگونگی تهیه‌ی بک‌آپ از ماشین‌های مجازی‌تان دنبال کنید: برای VMware Fusion به bit.ly/2jUPJVA و برای Parallels Desktop به bit.ly/2k3Ygrd مراجعه کنید.
 • Time Machine اصلا بک‌آپ نمی‌گیرد. ببینید آیا درایو متصل است و در Finder نمایش داده می‌شود. اگر برروی یک درایو محلی بک‌آپ می‌گیرید، به جای یک هاب اکسترنال از یک درگاه برروی Mac استفاده نمائید. از درگاه USB در نمایش‌گری که برروی خوابیدن بعد از مدتی ست شده استفاده نکنید؛ این کار باعث قطع درایو می‌شود. اگر Time Machine برروی یک درایو NAS بک‌آپ می‌گیرد، مطمئن شوید Mac شما در زمان login به آن متصل شود: در Users & Groups preferences، برروی حساب خود ، آیتم‌های Login  و سپس + کلیک کنید و درایو را انتخاب و برروی OK کلیک نمائید.
 • درایو Time Machine من پُر شده است. Time Machine به گونه‌ای طراحی شده تا به طور اتوماتیک فایل‌های قدیمی تصاعدی را در زمانی که فضای آن به اتمام می‌رسد حذف کند. این کار را به شکل اتوماتیک انجام می‌دهد؛ و زمانی که انجام می‌گیرد به شما اطلاع می‌دهد، در ارجحیت‌های Time Machine برروی Options کلیک و Notify after old backups are deleted را روشن کنید. داشتن یک روتین دوم برای آرشیو کردن فایل‌ها به شکلی که در طول زمان شاهد از بین رفتن‌شان نباشیم ارزشش را دارد.

با iCloud مشکل دارم: راه‌حل‌های عملی برای ذخیره‌‌سازی آن‌لاین Apple و سرویس داده‌های شخصی

 • چگونه می‌توانم بفهمم مشکل، مربوط به من است یا Apple؟ iCloud بسیار پایدار است و سرویس‌های گوناگون آن ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای به نمایش می‌گذارند. هرچند، مثل تمام سرویس‌های آن‌لاین در برخی از موارد با مشکل موجه می‌‌شود. بنابراین قبل از این که هر چیزی را تغییر دهید تا متوجه شوید مشکل از شما است یا Apple، وضعیت این سرویس را در apple.com/uk/support/systemstatus چک کنید.
 • حساب من به شکل غیرمنتظره‌ای پُر است. Sierra با ذخیره‌سازی پوشه‌های Documents و Desktop شما می‌تواند به شدت از فضای iCloud بهره بگیرد تا آن‌ها برروی تمامی دیوایس‌ها در اختیار و در دسترس‌تان باشند. ممکن است وقتی Sierra را نصب کردید- و یا بعدا- این گزینه‌ را فعال کرده باشید. در حالی که این ویژگی مفید است، به سرعت می‌تواند فضای ذخیره‌سازی را ببلعد؛ و هزینه و زمان بیش‌تری به شما تحمیل نماید. برای خاموش کردن آن، در ستون System Preferences’s iCloud برروی Options کنار iCloud Drive کلیک و سپس تیک کنار Desktop & Documents Folder را بردارید. نسخه‌هایی که روی Mac شما ظاهر می‌شوند خالی کنید؛ به شکل دستی آیتم‌ها را به آن‌ها در iCloud Drive بکشید.
 • می‌خواهم بر عکس‌هایی که سینک می‌شوند کنترل داشته باشم. اگر گزینه‌ی عدم ذخیره‌سازی عکس‌ها در iCloud Photo Library را انتخاب کنید هنوز هم می‌توانید بدون اتصال یک کابل آن‌ها را از دیوایس iOS به Mac خود بکشید. در ارجحیت‌های iCloud، برروی Options کنار Photos کلیک کرده و My Photo Stream را روشن کنید. برروی iOS، گزینه‌ی My Photo Stream را در Settings> iCloud> Photos فعال نمائید؛ وقتی دیوایس برروی Wi-Fiباشد عکس‌ها آپ‌لود می‌شوند. Photo Stream، 1000 عکس اخیر را به مدت 30 روز ذخیره می‌کند؛ Photos for Mac، اگر Photos Library در General Preferences آن روشن باشد به شکل اتوماتیک آیتم‌ها را از stream اضافه می‌کند.
 • به طور دائم پیام خطا دریافت می‌کنم. ما از زمان ارتقا به macOS Sierra، مشکلات متعددی با تائید اعتبار iCloud برروی چندین Mac را تجربه کرده‌ایم. آن‌ها یک جعبه‌ی متنی به نمایش می‌گذارند که هشدار می‌دهد امکان دسترسی به سرویس‌های متعدد iCloud وجود ندارد. خوشبختانه برطرف کردن این مشکل ساده است: sign out کنید و در ستون System Preferences’s iCloud دوباره sign in کنید. طی انجام این کار، شما گزینه‌ی حذف داده‌های سینک شده از Macتان را در اختیار دارید؛ اگرچه وقتی دوباره وارد شوید باید از نو ظاهر شود.

کمک! با شبکه مشکل دارم: وقتی از دید یک متخصص بنگرید، بسیاری از مشکلات می‌توانند با دستکاری‌های کوچک برطرف شوند

 • اغلب اوقات نیاز به عوض کردن تنظیمات شبکه دارم. MacOS در تشخیص و استفاده از اختصاصی‌ترین تنظیمات خود خیلی خوب عمل می‌کند، و تا زمانی که منوی Location در ستون System Preferences’ Network برروی Automatic ست شده باشد، تمامی اینترفیس‌های شبکه فعال خواهند بود و macOS چک می‌کند تا متوجه شود کدام‌یک می‌توانند یک کانکشن اینترنتی برای استفاده از آن فراهم کنند. اگر نمی‌توانید آن‌لاین شوید و یا از سرویس‌های شبکه‌ای دیگری به طور همزمان در یک مکان استفاده می‌کنید، Edit Locations را انتخاب کنید، برروی + کلیک کنید و اسمی برای مکان جدید انتخاب کنید، سپس برروی Done کلیک کنید. در زیر لیستی که در سمت چپ قرار دارد برروی آیکون چرخدنده کلیک کنید و Set Service Order را برروی چیزی که در آن مکان مناسب است ست کنید. هر اینترفیس را انتخاب کنید، برروی چرخدنده کلیک کنید و ببینید آیا فعال است یا نه. برای هر اینترفیسی که نیاز دارید فعال باشد، آن را انتخاب و برروی Advanced کلیک کنید، آن را برروی ادمین شبکه‌ای که توصیه شده است ست‌آپ نمائید- برای Wi-Fi، شبکه‌هایی که از لیست Preferred Networks نیاز دارید حذف نکنید زیرا این کار آن‌ها را از تمامی مکان‌ها حذف می‌کند، برروی OK و سپس Apply کلیک کنید. برای سوئیچ بین تنظیمات مکانی، از >Location menu  استفاده نمائید.
 • مرورگر من نمی‌تواند به برخی از سایت‌ها متصل شود. سرور DNS‪(Domain Name System)‬ شما ممکن است مشکلاتی داشته باشد و یا برروی بلوکه کردن سایت‌هایی که نیاز دارید ست شده باشد. در ستون System Preferences’ Network، کانکشن فعال خود را در ستون سمت چپ انتخاب کنید و سپس برروی Advanced کلیک کنید. به برگه‌ی DNS بروید، یادداشتی از تنظیمات جاری بردارید تا در زمان نیاز بتوانید به آن رجوع کنید و سپس آن‌ها را حذف نمائید. دو ورودی جدید 8.8.8.8 و 8.8.4.4 را اضافه کنید که Mac شما را برروی استفاده از سرورهای Google DNS ست می‌کند.
 • Wi-Fi کار نمی‌کند. هنوز هم کار نمی‌کند؟ به طور موقتی کانکشن Wi-Fi در Mac را حذف کنید. در ستون System Preferences’ Network، از ستون سمت چپ Wi-Fi را انتخاب کنید و سپس برروی دکمه‌ی (-) کلیک کنید. سریعا یک کانشکن Wi-Fi جدید با تنظیمات پیش‌فرض اضافه کنید.
 • مشکلات طولانی‌مدت‌تری با Wi-Fi دارم. از Wireless Diagnostics (اسم آن را در Spotlight وارد کنید، یا  را نگه دارید و برروی آیکون Wi-Fi در نوار منو کلیک کنید) برای تشخیص کانکشن خود و کامپایل یک گزارش که می‌توانید خودتان آن را بخوانید و یا آن را به Apple یا سایر تامین‌کننده‌های پشتیبانی، مثلا ISP خود ارسال کنید استفاده نمائید. اگر این تست‌ها مشکلات را آشکار نکردند، به دنبال مانیتور کردن کانکشن خود در طول زمان باشید و مشکلات را از پس‌زمینه کنترل کنید. برای کسب اطلاعات مفید، گزینه‌هایی که در منوی پنجره‌ی tool قرار دارد چک کنید.
 • چگونه می‌توانم Preferences خود را ریست کنم؟ ابتدا، یک بک‌آپ کامل از سیستم خود بگیرید. Wi-Fi را خاموش کنید. شما نیاز به کپی 5 فایل مرتبط با ارجحیت‌های شبکه برروی یک درایو قابل جابجایی دارید تا در صورت نیاز بتوانید آن‌ها را بازیابی کنید. در Finder، به بالای دیسک راه‌انداز Mac خود بروید و سپس وارد ‎/Library/Preferences/SystemConfiguration شوید. فایل‌های زیر را (به جای کپی) به درایو قابل جابجایی خود "انتقال" دهید و سپس درایو را بیرون بیاورید:
 • را از نو راه‌اندازی و Wi-Fi را دوباره روشن کنید؛ macOS آن فایل‌ها را بازتولید می‌کند که دیگر نباید شامل هیچ مشکلی که در نسخه‌هایی که حذف کرده بودید وجود داشت باشد.
 • نمی‌توانم از راه دور با استفاده از Back to my Mac کانکت شوم. اطمینان حاصل کنید که Macها به یک حساب iCloud مشابه sign in شده‌اند و Back to My Mac نیز در ستون‌های iCloud آن‌ها فعال باشد. در ستون Energy Saver سیستم Mac راه دور، آن را برروی بیدار شدن از طریق دسترسی به شبکه ست کنید. روتر شما باید از UPnP یا NAT-PMP پشتیبانی نماید؛ از ابزار اَدمین آن برای فعال کردنش استفاده کنید- معمولا می‌توانید از طریق رفتن به آدرس روتر در یک مرورگر به این ابزار دست پیدا کنید. برای پیدا کردن آدرس روتر، برروی آیکون Wi-Fi خود  کنید و به قسمت پائین اسم شبکه‌ی خود نگاه کنید. هنوز نمی‌توانید متصل شوید؟ به apple.co/2jVvWVK بروید.

گزینه‌های تعمیر: اگر هنوز هم نمی‌توانید یک راه‌حل پیدا کنید، در این‌جا توصیه‌هایی درباره‌ی کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای را بیان کرده‌ایم.

بعد از این که تمام راه‌حل‌ها را امتحان کردید، بردن Mac خراب به Apple برای تعمیر ممکن است بهترین راه‌حل باشد. بعد از همه‌ی این‌ها، چه کسی بهتر از خود این کمپانی که آن را ساخته است درباره‌ی آن می‌داند؟ Apple همیشه ارزان‌ترین و ساده‌ترین گزینه برای کارکرد دوباره‌ی سیستم شما نیست. قبل از این که آن را به یک Genius Bar ببرید، قیمت‌های Apple را با آن‌هایی که در تامین‌کننده‌های مجاز سرویس باید بپردازید (apple.co/2fBpTUO) و گزینه‌های ثالثی نظیر Timpson که یک سرویس تعویض برای اسکرین iPhone ارائه می‌کند مقایسه نمائید. قیمت‌ها معمولا براساس مدت زمان تعمیر و قطعاتی که نیاز به تعویض دارند تعیین می‌شود، بنابراین بهتر است کمی جست‌و‌جو کنید. حتی اگر قصد دارید از یک فروشگاه تعمیر محلی استفاده کنید به getsupport.apple.com بروید، برروی See your Products کلیک و با Apple ID خود وارد شوید تا ببنید وضعیت وارانتی دیوایس شما چگونه است و آیا قانون مشتری هنوز هم به آن اِعمال می‌شود. از این‌جا به بعد، می‌توانید قرار ملاقاتی برای تعمیر بگذارید، نه فقط با Apple بلکه با اعضای شبکه‌ی بین‌المللی پشتیبانی مجاز آن‌ها.

 • تعمیر تجهیزات جانبی. در بسیاری از موارد، ما مخالف تعمیر تجهیزات جانبی مثل صفحه کلید، ماوس، trackpad، یا چاپ‌گر هستیم. اگر تامین‌کننده‌ی سرویس شما نرخ‌ها را براساس ساعت کار دریافت کند، درنتیجه در بسیاری از موارد خرید این دیوایس‌ها ارزان‌تر از تعمیرشان تمام می‌شود. اطمینان حاصل کنید که کیت خراب را به روشی مسئولانه دور می‌اندازید؛ بسیاری از مسئولان محلی آیتم‌های کوچک الکترونیکی را به عنوان بخشی از کلکسیون بازیابی خود می‌گیرند اما قبل از این که بفهمید آیا چنین موضوعی در ناحیه‌ی زندگی شما هم مصداق دارد سایت شورای محلی را چک کنید.
 • تعویض اسکرین iPhone. این یکی از سریع‌ترین (و احتمالا رایج‌ترین) روش‌های برطرف کردن اشکالات iPhone است. بعد از اتمام وارانتی، Apple برای یک iPhone سایز عادی و iPhone 5 به بعد 126 پوند و برای نسخه‌های بزرگ‌تر Plus، 146 پوند دریافت می‌کند. Geek Squad‪(geeksquad.co.uk)‬ این نرخ را کاهش می‌دهد و کار را با 99 پوند و در فروشگاه‌های خیابان‌های اصلی آغاز می‌کند. البته باید درباره‌ی گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است یک مهندس که انگشت ضخیمی دارد باعث بروز خطای ترسناک Error 53 برروی یک دیوایس Touch-ID شود و تلفن شما را نابود کند.
 • تعمیر باتری Mac. عوض کردن باتری‌ها توسط Apple بین 129 پوند (برای MacBook Air) و 199 پوند (برای MacBook 12 اینچی و MacBook Pro با نمایش‌گر Retina) هزینه دارد. در مدل‌های جدیدتر آن‌ها قطعاتی نیستند که کاربر بتواند تعمیر کند اما در مدل‌های قدیمی‌تر پُرتابل Macها، جایگزینی و عوض کردن توسط کاربر امکان‌پذیر است. باتری‌های Duracell برای MacBookهای قدیمی‌تر در حدود 50 پوند قیمت دارد و از Duracelldirect.co.uk در دسترس است.
 • تعویض دیسک سخت. چک کردن برای تعویض یک دیسک سخت خراب یا پُرخطا معمولا مستلزم دو هزینه‌ی مجزا است: یکی برای ساعت کاری که باید شامل بررسی اولیه برای تشخیص کامل مشکل باشد (Genius Bars پولی بابت تشخیص دریافت نمی‌کند) و یکی برای قطعه‌ی جدید. انتظار پرداخت 99 دلار برای ساعات کاری برروی یک Mac mini را داشته باشید. این سرویس الزما شامل انتقال داده‌های شما نمی‌شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از تحویل Mac خود از داده‌های‌تان بک‌آپ می‌گیرید. بنا به دلایل امنیتی، در عین حال از آن‌ها بخواهید درایو خراب را به شما برگردانند تا شخصا بتوانید قبل از دور انداختنش، آن را کاملا نابود کنید.
 • بازیابی داده‌ها. درایوهای سخت خراب و پُرخطا به طور دائم باعث از بین رفتن داده‌ها می‌شوند که به همین علت است ما اجرای Time Machine و یک سرویس بک‌آپ ثانویه را به طور همزمان توصیه می‌کنیم-دومی آف‌سایت است- تا بتوانید از فایل‌های‌تان محافظت به عمل آورید. اگر داده‌های‌تان را از دست داده‌اید، ارزش آن‌ها را در نظر بگیرید زیرا بازیابی آن‌ها بسته به مدت زمانی که این کار طول می‌کشد می‌تواند هزاران پوند هزینه داشته باشد. متخصصانی نظیر) kroll Ontrack(bit.ly/2kxBOTy که در این حوزه چندین دهه تجربه دارد می‌تواند در کم‌تر از 12 ساعت داده‌های شما را برگرداند. فایل‌های شما ارزشمند و اغلب غیر قابل جایگزینی هستند. آن‌ها را هرگز در اختیار افرادی که آموزش کافی ندیده‌اند قرار ندهید و اگر به جای یک متخصص بازیابی دیتا از یک مرکز سرویس استفاده می‌کنید درباره‌ی تاریخچه، تجربه و فرآیندهای‌شان حرف بزنید تا متوجه شوید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

چک لیست مهم و اساسی راه‌حل‌های macOS

بایدها

نبایدها

macOS و اپلیکیشن‌های خود را روزآمد نگه دارید. اگر روزآمدسازی‌هایی که  از طریق Mac App Store ارائه می‌شود برروی نصب اتوماتیک ست نشده‌اند (در ستون System Preferences)، به طور منظم و دائمی برگه‌ی Updates فروشگاه را چک کنید و از هر فرمان Check for Update استفاده کرده و یا وب‌‌سایت اپلیکیشن‌ها را چک کنید

غیرفعال کردن GateKeeper در Security & Privacy در System Preferences‌(گزینه‌ی آن تحت Allow apps downloaded from لیست شده است). اگرچه این ممکن است وقتی شما را از نصب کردن اپلیکیشن‌هایی از منابع ناشانس منع می‌کند آزاردهنده باشد، اندکی قدرت تامل به شما می‌دهد.

وقتی یک یوتیلیتی یا ویژگی در Mac شما یک آیکون نوار منو دارد، مثل بلوتوث، Wi-Fi، کنترل‌های صوتی، Time Machine و بقیه، نگه داشتن Alt و کلیک برروی آن آیکون اغلب اطلاعات تشخیصی مفید و یا آیتم‌های منویی که در غیر این صورت پنهان خواهند ماند آشکار می‌کند.

ست کردن کلمه‌های عبور ساده: حدس زدن آن‌ها برای بقیه بسیار آسان است و می‌توانند به Mac شما دسترسی پیدا کنند. از Keychain Access password Assistant برای ایجاد کلمه‌های عبور  و دریافت بازخورد درباره‌ی میزان قوت آن‌ها استفاده کنید (وقتی یک ورودی جدید اضافه می‌کنید برای باز کردن آن برروی دکمه‌ی کلید کلیک کنید).

اگر Mac شما به طور صحیح راه‌اندازی نمی‌شود، تلاش کنید با نگه داشتن  و به محض این که آن را روشن می‌کنید وارد حالت safe mode شوید. اگر به دُرُستی روشن شد، آیتم‌های لاگ‌این را یک به یک غیرفعال (در Users & Groups preferences) و سپس تلاش کنید آن را به شکل عادی راه‌اندازی نمائید. تا زمانی که مشکل را پیدا می‌کنید این روند را تکرار نمائید.

حساب کاربری را به اشتراک نگذارید. شما می‌توانید هر تعداد حسابی که می‌خواهید ایجاد کنید، بنابراین به هر کسی که از کامپیوتر شما استفاده می‌کنید یک حساب کاربری خاص بدهید. این به حساب‌های iCloud نیز اِعمال می‌شود؛ برای به اشتراک‌گذاری تقویم‌ها، موسیقی، iBooks و چیزهای دیگر، برروی Set Up Family در ستون Users & Groups کلیک کنید.

برای تشخیص مشکلات از کلیدهای تلفیقی سودمند زمان راه‌اندازی استفاده کنید، درایو یا حالتی که Mac شما از آن راه‌اندازی می‌شود تغییر دهید، حافظه‌ای که برخی از تنظیمات سیستمی خاص را در خود دارد ریست کنید و کارهای دیگری از این دست انجام دهید. Apple لیستی از میان‌بُرهای زمان راه‌اندازی در bit.ly/2jeOILg دارد.

برای هر حساب یک اَدمین ست نکنید. برای کارهای عادی روزانه و به منظور کاهش امکان این که یک اپلیکیشن یا کاربر تغییرات مخربی انجام دهد یک حساب کاربری استاندارد ایجاد کنید. علاوه بر این، از ستون Parental Controls در System Preferences برای مانتیور کردن بیش‌تر کارهای بچه‌های‌تان بهره بگیرید.

از پوشه‌ی utilities که در پوشه‌ی Applications سیستم Mac شما قرار دارد استفاده کنید. اپلیکیشن‌های سودمند متعددی در آن وجود دارد که می‌تواند به تشخیص و برطرف کردن مشکلات شبکه‌، نمایش‌گرها، کلمات عبور، و چیزهای دیگر به شما کمک نماید. Console می‌تواند نوری بر خطاهای ثبت شده بیفکند.

داده‌های خود را در معرض از دست دادن قرار ندهید. با قرار گرفتن Time Machine به شکل توکار در سیستم عامل Mac شما، هیچ عذر و بهانه‌ای برای نگرفتن بک‌آپ وجود ندارد- خصوصا وقتی دیسک‌های سخت اکسترنال حالا قیمت خوبی دارند و می‌توانید یک مدل پُرتابل 1 ترابایتی را با قیمتی حدود 50 پوند خریداری کنید.

گزارش‌های خطا و crash را به توسعه‌دهنده‌ها ارسال کنید. اگر از EI Capitan یا نسخه‌ی جدیدتر استفاده می‌کنید، Console را امتحان کنید: خط‌هایی که در system.log قبل از crash وجود دارد چک کنید و یک کپی از آن را به توسعه‌دهنده ارسال نمائید. Console در Sierra می‌تواند کم‌تر مفید باشد؛ به دنبال گزارش‌هایی که به شکل اتوماتیک به اشتراک گذاشته می‌شوند باشید و bit.ly/SieCo را ببینید.

اگر دیسک راه‌انداز شما یک دیسک سخت است در زمان بستن اپلیکیشن‌ها پنجره‌ها را باز نگه ندارید. در ستون General از System Preferences، گزینه‌ی Close windows when quitting… را روشن کنید تا اسناد در اپلیکیشن‌های خود دوباره باز نشوند.

دیواره‌ی آتش macOS را در جهت تقویت دفاعی Mac خود در مقابل هر نوع کانشکن ناخواسته از سایر کامپیوترها فعال کنید. آن را در ستون  Security & Privacy از System Preferences روشن کنید و سپس آن را با کلیک برروی Advanced پیکره‌بندی نمائید.

سرویس‌های غیرضروری را اجرا نکنید. اگر Mac شما تنها کامپیوتر برروی شبکه‌تان است، به ستون Sharing در System Preferences بروید و به اشتراک‌گذاری اسکرین و فایل را برروی حداقل قرار دهید.

قبل از این که به دنبال کمک بگردید، چند پیکره‌بندی مختلف را چک کنید. اگر مشکلی در شبکه دارید، آیا منبع مشکل Mac شما است، شبکه‌تان است، یا مشکل حاصل از کامپیوتر راه دور است؟ اگر یکی از تجهیزات جانبی کار نمی‌کند، قبل از تعویض، آن را به یک Mac دیگر متصل کنید زیرا ممکن است منبع مشکل نباشد.

از خود راضی نباشید. Macها در بین ایمن‌ترین کامپیوترهای شخصی موجود در جهان قرار دارند اما این موضوع می‌تواند بدون هیچ پیش‌آگاهی- مثلا نصب یک اپلیکیشن آلوده- تغییر پیدا کند. برنامه‌ها را فقط از منابع معتبر  قابل اطمینان نصب کنید و اکستنش‌هایی که کاملا از کارکردشان آگاهی ندارید به مرورگرتان اضافه نکنید.

افزودن دیدگاه جدید