دسته بندی: 

تا به امروز بازار صفحه نمایش­ کامپیوترهای پیشرفته، چنین افت و خیز و نوآوری در گستره نمایشگرها را به خود ندیده است. با جرمی لایرد (Jeremy Laird) همراه شوید تا برای پارادوکسی که در گزینش صفحه نمایش­ها، با آن روبرو هستیم راهکار مناسبی ارایه دهد.

            پنجره­ای به روی جهان پردازشی شما گشوده شده است. و این پنجره چیزی نیست جز صفحه نمایش کامپیوتر شخصی شما. پرسش این است، شما ترجیح می­دهید چه نوع صفحه نمایشی داشته باشید؟ یک صفحه نمایش با کارایی پایین داشته باشید که تنها برای انجام، امور روزانه (مانند چک کردن ای­میل­ها) به کار آید، یا اینکه به دنبال یک صفحه نمایش گران قیمت با چشمنداز باز و چشمنواز هستید؟

            تلاش ما بر این است که مشکلاتی که شما در زمینه برگزیدن یک صفحه نمایش روبر هستید را مورد بررسی قرار دهیم و در برگزیدن یک صفحه نمایش خوب به شما یاری رسانیم. همه این مشکلات به اندازه و سایز صفحه نمایش محدود نمی­شود.  در حقیقت، در کامپیوترهای بسیار سطح بالا و پیشرفته تناسب بیشتری به چشم می­خورد. بنابراین باید درباره آیتمهای دیگر نگران باشید، آیتم­هایی همانند: نوع پانل، توان تفکیک طبیعی، و گام پیکسل­ها.

            اما این موارد تنها بخش­های پایه را در بر می­گیرند. بازار صفحه نمایش کامپیوترهای شخصی نسبت به گذشته از پیچیدگی بیشتر برخوردار است. چالش­ها هنگامی رخ نمودند که گزینه­های مربوط به اندازه و شکل صفحه نمایش­ها بیشتر شدند. بنابراین شما این روزها به طور جدی می­توانید به گزینه­های بزرگ مقایس بیاندیشید. شما همچنین می­توانید به لطف پانلی که نسبت طول به عرض آن بیست و یک به نه است، دارای یک صفحه نمایش بسیار گسترده شوید. و یا می­توانید با به کارگیری صفحه نمایش­های منحنی تجربه تازه­ای در تماشای چشمندازهای درون صفحه نمایش خود باشید.

            در همین حال، در دو سال گذشته، چندین فن­آوری نوین به صفحه نمایش­ها افزوده شده­اند که بهبود چشمگیری در زمینه نمایش تصاویر پدید آورده­اند. زمان زیادی نیست که صفحه نمایش­های ال­سی­دی توانستند جایگزین صفحه نمایش­های شصت هرتزی شوند. اکنون فرکانس صفحه نمایش­ها می­تواند تا یکصدو شصت هرتز افزایش یابد. بازیکنان بازی­های کامپیوتری همچنین می­توانند به دنبال گزینه­ای باشند که Dynamic Refreshed Rate آن با خروجی کارت گرافیکی سیستم آنها سازگار باشد. سازگاری­ بیشتر برای توان­های تفکیک بالاتر وجود دارد، توان­هایی از مرتبه 4k یا UHD.

            حتی چندی پیش، دگرگونی شگرفی در زمنیه رنگها و هم­سنجی نوری روی داد. HDR، یا High Dynamic Rate، آخرین فن­آوری­ای به شمار می­رود که توانست بازار صفحات نمایش را تحت تاثیر خود قرار دهد. آن اکنون توانسته است بخش بسیار پیشرفته HDTV را در گستره خود گیرد. اکنون زمان آن رسیده است که یکسان­سازی در زمینه صفحات نمایش صورت پذیرد. اما، همانگونه که می­دانید روز به روز کامپیوترها از پیچیدگی­های بیشتری برخوردار می­شوند، به همین نسبت هم اجرای فرآیندهای گوناگون پیچیده­تر می­گردند، در گذشته عملی نمودن تکمیل فرآیند HDR به پیچیدگی امروز نبود. شما می­توانید بین چشمندازهای گوناگون از آنچه با نام HDR شهرت یافته، هر کدام که مورد نظر شما است را برگزینید.

            یکی از این نمونه­ها، فن­آوری نقطه کوانتومی به شمار می­رود. آن یک ویژگی تقویت شده رنگی است که اکیدا هیچگونه همبستگی­ به افزایش dynamic range ندارد، اما آن بخشی از تولکیت HDR به شمار می­رود که امروزه راه خود را به جهان صفحات نمایش کامپیوترهای شخصی باز نموده­اند. بنابراین، بیایید بازار صفحات نمایش کامپیوترهای بسیار پیشرفته را با موشکافی و جزییات کامل مورد بازبینی قرار دهیم.

            بیایید با هم گشت و گذاری داشته باشیم در تاریخچه صفحات نمایش کامپیوترهای پیشرفته. آیا شما هنگامی که یک صفحه نمایش گسترده بیست و چهار اینچی با توان تفکیک 1920 در 1200 به عنوان یک صفحه نمایش پیشرفته به بازار عرضه شد، را به یاد دارید؟ به نظر من این مهم در سال 2004 میلادی روی داد، و این صفحه نمایش توسط شرکت Dell معرفی شد و نام آن Dell2405FPW بود. شما امروز می­توانید با مبلغی حدود صد دلار یا چیزی نزدیک به آن، چنین صفحه نمایشی را فراهم سازید. واقعا باور نکردنی است.

            حدود سه سال پس از آن، شرکت Dell دوباره شگفتی­ساز شد، آنها محصولی نوین با نام 3007WFP را روانه بازار نمودند، این محصول یک هیولای 2560 در 1600 بود که در آن زمان یک کالای ویژه به شمار می­رفت، به سختی می­توانستیم چیزی بزرگتر از آن را تصور کنیم. اما پنج سال بعد در مسیری که به سوی سال 2017 میلادی منتهی می­شد، مدل 3007 به راستی همه را شگفت­زده نمود.

            فن­آوری صفحه نمایش با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است. تردیدی ندارم لحظه­ای که شما با آخرین مدل صفحه نمایش بسیار بزرگ و منحنی عرضه شده به بازار روبرو شوید، شگفت­زده خواهید شد، شما یک میدان کامل با چشمندازی گسترده پیش روی خود می­بینید که مجهز به یک UHDTV پنجاه و پنج اینچی با سیستم دیداری (بصری) HDR می­باشد، و با دیدن چنین صفحه نمایشی این احساس به شما دست خواهد داد که هر صفحه نمایشی که تا به امروز با آن کار کرده­اید بسیار کوچک بوده است.

            بیایید بیشتر از این پیش نرویم. باید به دنبال گزینه مورد نظر شما باشیم و تلاش کنیم تا بهترین مورد را برای شما برگزینیم. شما نمی­توانید همه آنچه را در نظر دارید، در یک صفحه نمایش خلاصه کنید. برای نمونه، شما می­خواهید که یک صفحه نمایش 4k با توان بازیابی 160k و قطر چهل اینچ داشته باشید. چنین چیزی امکان ندارد. شما باید درباره ویژگی­های صفحه نمایش مورد نظر خود اطلاعات کامل داشته باشید.

            بیایید نگاهی به فن­آوری gamer-centric داشته باشیم، که دارای refresh rates (آهنگ نوسازی یا همان نرخ تجدیدپذیری) فوق­العاده بالا است. آهنگ نوسازی بالا برای دسک­تاپ بسیار خوب به نظر می­رسد. اگر یکبار صفحه نمایش­هایی با توان نوسازی 120Hz-plus را تجربه کنید، بسیار سخت است که بخواهید دوباره به سوی پانل­های شصت هرتزی باز گردید. اما، هر صفحه نمایش با توان نوسازی بالای 120 Hz برای یک دسک­تاپ چیزی زاید و مازاد به شمار می­رود. فن­آوری adaptive refresh (نوسازی سازگار)، شامل G-Sync متعلق به Nvidia و FreeSync متعلق به AMD بیشتر بازیکن محور هستند. اگر شما زیاد اهل بازی­های کامپیوتری نیستید، بهتر است به سراغ این محصولات نروید.

            اکنون اجازه دهید درباره اندازه و شکل صفحات نمایش کمی گفتگو کنیم. گزینه­های شما بسیار گسترده هستند و انتخاب شما کاملا فردی است. گزینه­های شما می­تواند بر پایه توان تفکیک طبیعی نیز صورت گیرد. برای کسانی که در زمینه کامپیوتر تازه کار به شمار می­روند صفحه نمایش­های بزرگ بهتر نیستند. شبکه پیکسلی UHD یا 4k صفحه نمایش 3840 در 2160 بسیار تاثیرگذار است. روی یک صفحه نمایش سی و دو اینچی، مطمئنا تجربه خوبی خواهید داشت، زیرا این صفحه نمایش می­تواند نمایش مناسبی از پیکسل­ها، فونت­ها داشته باشد و جزییات را به خوبی به تصویر کشد. روی یک پانل پنجاه اینچی، شما یک تجربه متفاوتی از بازی­های کامپیوتری خواهید داشت. دست­کم، صفحه نمایش کامپیوترهای معمولی هنوز فاصله زیادی با فن­آوری­های روز دارند. شما می­توانید کمی پیشتر روید و برای خود صفحه نمایش بزرگتری برگزینید، اما اگر اندازه ظاهری تقریبا یکسان باشد، آنگاه تکلیف چیست؟ همچنین، آیا آن به راستی یک صفحه نمایش است یا یک تلویزیون که شما می­توانید روبروی آن و در فاصله پانزده فوتی از آن روی یک کاناپه نشینید و از همانجا تصاویر را ببینید؟ شما می­توانید حتی به سوی پانل­های بزرگتر از آن هم روید. چیزی فراتر از چهل اینچ، یک صفحه نمایش بزرگی که شما برای تماشای آن به تکان دادن چشم خود نباید بسنده کنید، بلکه باید سر خود را نیز حرکت دهید.

            چیزی حدود ده سال پیش، مردم بر این باور بودند که یک صفحه نمایش سی اینچی، یک مانیتور بزرگ به شمار می­رود، اما امروزه همین کاربران با اشتیاق فراوان به سوی صفحه نمایش­های سی و دو یا سی و چهار اینچی می­روند. نخست کاربران به دنبال صفحه نمایش­های جمع و جور و کوچک بودند تا فضای زیادی از میز کار آنها را اشغال نکند، اما این احساس دگرگون گشته و امروز کاربران به دنبال صفحه نمایش­های بزرگ و گسترده می­گردند، آنها این حساس را دارند که صفحه نمایش­های کوچک دید آنها را محدود می­سازد. در این صورت، بهتر نیست به جای یک صفحه نمایش از یک پروژکتور سود جوییم؟ اگر بخواهیم به جای یک صفحه نمایش از یک پروژکتور بهره گیریم، آن را باید کجا نصب کنیم؟ یک پروژکتور هرگز نمی­تواند جایگزین مناسبی برای یک صفحه نمایش باشد، هنوز هم هیچ چیز نمی­تواند رقیب جدی برای صفحه نمایش­های بزرگ مقیاس باشد.

دیدگاه­ها و نقطه نظرها

            Aspect ratio (نسبت نمود) یکی دیگر از مواردی است که ما باید آن را در نظر داشته باشیم. صفحه نمایش­های بسیار بزرگ 21:9-aspect هم اکنون مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این صفحه نمایش­ها برای تماشای فیلم بی­نظیر هستند. همچنین هنگام انجام بازی­های کامپیوتری با چنین صفحه نمایش­هایی، شما احساس خوبی را از سر خواهید گذراند. در کارهای پژوهشی که شما نیاز خواهید داشت  چندین صفحه را با هم و به طور همزمان بررسی نمایید، این صفحه نمایش­های گسترده می­توانند بسیار سودمند باشند. اما آنها به خاطر فضای محدود دسک­تاپ در راستای عمود از توان تفکیک محدودی برخوردار هستند. بنابراین، در حالیکه شما ممکن است بتوانید چند صفحه را همزمان باز کنید و در کنار هم قرار دهید، اما در راستای عمود، نیاز خواهید داشت صفحات را جابجا کنید و بارها از اسکرول­بار خود کمک گیرید. 21:9 aspect به طور مشخص برای ویدئوهای 16:9HDTV استاندارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

            منحنی بودن یا تخت بودن، این هم نکته دیگری است که هنگام برگزیدن یک صفحه نمایش باید به آن توجه داشت. بر پایه تجاربی که داریم، این موضوع تا اندازه زیادی به سلیقه کاربر بستگی دارد. برخی از کاربران دوست دارند با صفحه نمایشی کار کنند که دارای انحنا است، برخی دیگر اینگونه صفحه نمایش­ها را خنده­دار و مضحک می­دانند. از دید من صفحه نمایش­ها هر چه بزرگتر باشند بهتر است که تا اندازه­ای هم انحنا پیدا کنند. اما به یاد داشته باشید، همه صفحه نمایش­های اسپورت لزوما دارای انحنای یکسانی نیستند. برخی از آنها انحنای بیشتری نسبت به بقیه دارند. بنابراین، بهتر است خود شما مستقیم به فروشگاه رفته و آنچه که سازگاری بیشتری با سلیقه شما دارد را برگزینید.

            همه آنچه که می­تواند شکوه یک صفحه نمایش را در برابر دیدگان شما نمایان سازد، کیفیت تصویر آن است، شما با سنجش یک صفحه نمایش نوین با صفحه نمایش قدیمی خود می­­توانید دریابید که صفحه نمایش تازه شما تا چه اندازه توانمند است. پرسشی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد، در رابطه با برگزیدن پانل است. در پایان جستجوی خود در این گستره، این امکان وجود دارد که شما یک پانل TN را در نظر داشته باشید، همان گونه که خیلی از بازیکنان بازی­های کامپیوتری ترجیح می­دهند پانل­های TN را با هر قیمتی به کارگیرند، آنها به لطف توان پیکسلی خود اینچنین محبوب کاربران شده­اند. برای هر کس دیگر، یکی از این گزینه­ها مناسب است، پانل IPS و پانل VA، علاوه برای این صفحات نمایش، می­توان فن­آوری PLS سامسونگ را هم در نظر داشت که شباهت بسیار زیادی به IPS دارد.

            سرانجام، آنچه باقی می­ماند رده­بندی­های رایج و مرسوم هستند. IPS بهترین گزینه برای دقت رنگ و زوایای دید به شمار می­رود، در حالیکه VA بهترین همسنجی (کنتراست) و اشباع رنگ را ارایه می­دهد. بنابراین شما برای انجام کارهایی با دقت بالا به یک صفحه نمایش IPS بزرگ نیاز دارید، یا برای کارهای بصری بهتر است یک صفحه نمایش VA را به کار گیرید. برخی از رده­بندی­های رایج تا اندازه­ای مبهم هستند. یک صفحه نمایش که از فن­آوری سیستم نوردهی از پشت نقطه کوانتومی سود می­برد، می­تواند رنگها را با کیفیت بسیار بالایی نسبت به صفحه نمایش VA نشان دهد که از یک LED backlight رایج سود بهره می­گیرد.

            چه چیزهای دیگری در گزینش ما می­توانند سودمند باشند، ضرورت HDR، یا Dynamic Range بالا، فن­آوری یک امر بسیار پیچیده به شمار می­رود. اگر بخواهیم چکیده این داستان بلند را بازگو کنیم، باید اینگونه گفت: HDR از فن­آوری­هایی بهره می­گیرد که شامل سیستم نوردهی از پشت است و به طور فزاینده می­تواند گستره روشنایی یک صفحه نمایش را بهبود بخشد. همچنین استانداردهای نوین HDR در کنار مواردی که برشمردیم فضای گسترده رنگی را پدید می­آورد، و برای هر کانال تا دوازده بیت از رنگها را پشتیبانی می­نماید – در گذشته، حتی آخرین مدل از صفحه نمایش­ها محدود به هشت بیت برای هر کانال بودند.

            یک صفحه نمایش HDR واقعی این توان را دارد تا از محدودیت­های صفحه نمایش­های کنونی فراتر رود، در سطح بسیار بالاتری از بالاترین حد توانایی این مانیتورها قرار گیرد و در مورد حد پایین این مانیتورها نیز وضع چنین است. پیامد این وضعیت بسیار ویژه است، اما HDR ممکن است برای همه مناسب باشد. یک صفحه نمایش سی و دو اینچی 4k IPS با فن­آوری نقطه کوانتومی، تفاوت بسیار زیادی با صفحه نمایش­هایی مانند 4K TV با قابلیت HDR دارد، بنابراین بسیار مهم است که شما نخست نیازهای خود را بشناسید و بر پایه نیازهای خود صفحه نمایش مناسب را برگزینید. زیرا این شما هستید که هزینه می­کنید. شما گزینه مورد نظر خود را برگزینید. هنگام برگزیدن صفحه نمایش باید همه موارد و جوانب را بسنجید تا بتوانید یک صفحه نمایش مناسب داشته باشید.

OLED کجا قرار دارد؟

                اینگونه به نظر می­رسد که برای حدود یک دهه OLED چیزی بسیار مهم و شگرفی به شمار می­رفت. آن یکی از آن فن­آوری­هایی بوده است که همواره به نظر می­رسید که در حاشیه قرار گرفته، و هیچگاه نخواهد توانست خود را مطرح سازد.

            OLED، یا Organic Light Emitting Diod، فن­آوری است که برای چندین سال پیاپی توانسته در زمینه صفحه نمایش گوشی­های هوشمند و مقیاس­های کوچک موفق باشد. ثابت شده است که به کارگیری فن­آوری­های کوچک مقیاس بسیار دشوار می­باشد. اما، بیشتر برندها در HDTV در اوایل امسال در CES روی مقیاس بزرگ OLED کار کردند. اگر بخواهیم نمونه­ای از این دست را برای شما معرفی کنیم، باید از لپ­تاپ Lenovo ThinkPad X1 Yoga و Alienware 13 نام برد، که از صفحه نمایش تمام OLED بهره گرفته است.

            نخستین صفحه نمایش­های OLED کامپیوترهای شخصی نیز روانه بازار شده­اند. شرکت DELL یک پانل OLED ارایه نموده که Dell UP3017Q نام دارد که صفحه نمایش آن 4k سی-اینچی می­باشد. مشکل اینجا است که قیمت این صفحه نمایش حدود پنج هزار دلار بوده . OLED دقیقا در بطن ماجرا قرار ندارد. اما ارزش آن را دارد تا کمی شکیبایی به خرج داد تا توانمندی­های این صفحه نمایش افزایش یابد. به یاد داشته باشید که زمانی LCDها صفحه نمایش­های مناسبی بودند اما امروز اینگونه صفحه نمایش­ها به عنوان تجهیزاتی که توانمندی نمایش کامل رنگها را دارند، فن­اوری شکت خورده­ای به شمار می­روند. هنگامی که شما در برابر آخرین مدل صفحه نمایش 4k HDR LCD TV نشسته­اید تجریه­ای فراموش نشدنی­ای خواهید داشت.  جهان مهندسی صفحه نمایش­ها شگفتی­های زیادی دارد، آنها می­توانند کاستی­های فن­آوری ال­سی­دی را جبران می­کنند. اما مزیتی که OLED دارد آن است که خاصیت هر پیکسل به منبع نوری آن در بخش هم­سنجی نور بستگی دارد، چشم­انداز و واکنش بسیار ساده است. هم­اکنون، OLED توانسته است در بیشتر زمینه­ها فن­آوری ال­سی­دی را شکست دهد. از امروز برای یک دهه آینده، صفحه نمایش­های OLED کاری خواهند کرد که پانل­های ال­سی­دی کاملا قدیمی به نظر می­رسند.

AOC U3477PQU با قیمت ششصد دلار، هنوز هم مقرون به صرفه به نظر می­رسد

                سطح صاف صفحه نمایش بسیار گسترده U3477PQU چه اهمیتی می­تواند داشته باشد؟ آن به دیدگاه شما بستگی دارد. اگر شما یک بازیکن بسیار جدی در زمینه بازار صفحه نمایش­های مدل بالا هستید، به احتمال زیاد این صفحه نمایش در رادار شما قرار نخواهد گرفت.  اما اگر شما بخواهید که با قیمت مناسب صفحه نمایش تختی در اختیار داشته باشید می­توانید روی این گزینه نیز بیاندیشید.

            همه داستان از پانل ال­سی­دی سی و چهار اینچی آغاز شد. آن یک IPS مناسب به شمار می­رود. قطر آن سی و چهار اینچ است، و صفحه آن دارای 3440 در 1440 پیکسل می­باشد. به نسبت بسیاری از صفحه نمایش­ها که از رده خارج شده­اند، این اندازه پیکسل بسیار زیاد است. Aspect Ration 21:9 همچنین تا اندازه­ای می­تواند عجیب به نظر رسد. AOC کار جالبی انجام داده است، آن دارای یک فریم فوق­العاده می­باشد که شکل و فضای زیبایی را برای کاربران پدید می­آورد.

            کیفیت تصویر شما را ناامید نخواهد کرد. طراوت تصاویر این صفحه نمایش از صفحه نمایش گران قیمت LG 38UC99 بیشتر است، حتی اگر آن نتواند سیستم نقطه کوانتومی را با رنگ­های چشمنواز سازگار سازد، باز هم به نظر این صفحه نمایش با توجه به بهای آن یک صفحه نمایش مناسب به شمار می­رود. شما نمی­توانید در این صفحه نمایش کاستی­های اساسی پیدا کنید که بتواند کارایی آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. تنها چیزی که شاید کمی به عنوان ضعف این صفحه نمایش به چشم آید محدودیت کوچک در گرادیان و شیب رنگها است، اما این امر آنقدر ظریف و ماهرانه اعمال شده است که آنچنان به چشم نمی­آید. هنگامی که تصاویر را در مقیاس سیاه و سپید نگاه می­کنید شما هیچ اثری از فشردگی احساس نخواهید کرد، بنابراین کالیبراسیون و واسنجی کارخانه بسیار سخت انجام پذیرفته است. آن یک پانل IPS به شمار می­رود، زیرا زوایای دید بسیار خوب هستند، همچنین هم همسنجی (کنتراست) و هم سطوح سیاه خود را به خوبی نشان می­دهند. آن نمی­تواند با یک پانل VA یا صفحه نمایش HDR با سیستم کاهش نورش که رنگ سیاه راه به خوبی به نمابش می­گذارد، رقابت نماید.

            به طور مشابه، شما باید درباره همه ویژگی­های این صفحه نمایش، با توجه به قیمتی که برای آن می­پردازید واقع­گرا باشید. برای نمونه، شما نخواهید توانست پشتیبانی رنگی ده یا دوازده بیتی را به دست آورید. در بخشهای سخت، محتوی گزینه­های اصلی شما محدود شده است. شما نمی­توانید از U3477PQU انتظار داشته باشید که به خوبی آخرین مدل صفحه نمایش­های بازی-محور تصاویر را برای شما اجرا نماید. بالاترین حد نوسازی (Refresh) شصت هرتز است، آن adaptive synching را پشتیبانی نمی­کند و به طور کامل تخت است.

            U3477PQU به نظر می­رسد مناسب بازی­های کامپیوتری باشد. AOC چهار سطح از اوردرایو پیکسل در اختیار شما قرار می­دهد، بنابراین شما می­توانید تصمیم گیرید که آیا می­خواهید تار بودن رنگها را با کاهش دادن اوردرایو تا اندازه بیشنه آن، به کمترین اندازه خود رسانید یا خیر، این کار درواقع فرآیند وارون­سازی شبح گونه تصاویر به شمار می­رود، به دیگر سخن با این کار وضوح رنگها بیشتر می­گردد. پانل سی و چهار اینچی 21:9، با شبکه پیکسلی 3440 در 1440 صفحه نمایش مناسبی برای جهان واقعی بازی­ها به شمار می­رود. این صفحه نمایش به اندازه کافی بزرگ هست که بتوانید احساس کنید که در برابر یک سینمای خانگی قرار گرفته­اید، و بدون آنکه جی­پی­یوی سیستم شما بار زیادی را متحمل شود تصویری با وضوح بالا در برابر شما نمایان می­گردد.

            شما می­توانید همین مباحث را برای بازدهی و سودمندی روز به روز صفحه نمایش U3477PQU داشته باشید. ما صفحه نمایش سی و دو اینچی 4k را برای شبکه پیکسلی و همچنین برای ساختار دسک­تاپ، ترجیح می­دهیم. 21:9 aspect ratio همچنین مشکلات خود را دارا است: برنامه­های تلویزیونی با aspect ratio به میزان 16:9 در چنین صفحه نمایش­هایی بسیار مضحک به نظر می­رسند، زیرا بالا و پایین این تصاویر کاملا سیاه رنگ است و تصویر کل سطح صفحه نمایش را نمی­پوشاند. 1440 پیکسل در راستای عمود در واقع به این تصاویر تحمیل می­­شود. اما با این قیمت، باز هم می­توان گفت که این یک صفحه نمایش مناسب به نظر می­رسد، به کمک آن شما می­توانید تا اندازه­ای در هر زمینه خواسته­های خود را برآورده سازید.

صفحه نمایش ASUS PROART PA329Q

زمان آن فرا رسیده که اسباب بازی­های بزرگ پسرانه را کنار بگذارید

صفحه نمایشی با نسبت نمود 21:9 و با یک انحنای به ظاهر احمقانه، چگونه به نظر می­رسد؟ یک صفحه نمایش بزرگ UHDTV در اندازه­های یک دیوار که به عنوان یک صفحه نمایش کامپیوتر به کار گرفته است چه حسی را در شما بر می­انگیزد؟ نظر شما درباره ترفندهایی مانند adaptive sync و بازیابی (refresh‏) 160 Hz چیست؟ همه اینها خوب به نظر می­رسند، اما زمان آن فرا رسیده تا اسباب بازی­های بزرگ پسرانه را کنار گذارید و کمی جدی باشید. شرکت ASUS با ارایه صفحه نمایش نوین خود یعنی ProArt PA329Q شاهکاری در زمینه دقت تصاویر دیجیتالی پدید آورده است.

در مقایسه با استانداردهای صفحه نمایش­های مدل بالا، آن یک صفحه نمایش بزرگ به شمار نمی­رود، قطر آن تنها سی و دو اینچ است. اما آن دارای نمایش 4k می­باشد، که وضوح پیکسل­ها و نیز وضوح رنگ­ها بسیار خوب و چشمنواز گردد. همانگونه که از نام آن پیدا است، آن یک محصول هدفمند به شمار می­رود، بنابراین هسته فن­آوری آن IPS، به همراه افزونه هماندهی رنگی (Color-fidelity chop) است.

در بخش­های هم­آوری رنگی، که شامل ده بیت برای پشتیبانی هر کانال است، یک جدول مبنا (Look up Table) چهارده بیتی برای دقت کالیبراسون همراه بوده. اما آنچه PA329Q را به عنوان یک کالای برجسته می­سازد، سیستم تقویت کننده نوردهی از پشت نقطه کوانتومی آن است که حتی برای پویایی رنگی بزرگتر نیز به خوبی پاسخگو بوده. این به آن معنا است که آن به طور صد در صد فضای رنگی Adobe RGB را پوشش می­دهد. Asus همچین مدعی است که کالیبراسیون کارخانه یک sub-two Delta E  را برای فضای رنگها متضمن می­شود (Delta E: عددی است که نمایانگر تفاوت بین دو رنگ است، Delta E = 1 کوچکترین عددی است که بیانگر تفاوت رنگی­ای می­باشد که چشم انسان قادر به تشخیص آن است.)

مهمترین فاکتور آن است که این صفحه نمایش این امکان را برای شما فراهم می­سازد تا به خوبی فایل­ها را برای سازگاری با HDR، که شامل گستره ویدئویی Rec. 2020 هستند، مدیریت نمایید. تحمل بار فیزیکی PA329Q یکی دیگر از مواردی است که نظر کاربران را به خود جلب نموده. یک قاب و یک پایه با کیفیت برای این صفحه نمایش طراحی شده است، به ویژه پایه آن کاملا مورد تایید کارشناسان واقع گردیده، این پایه دارای بخشی است که به صفحه نمایش اجازه می­دهد تا از حالت Landscape به حالت Portrait تغییر وضعیت دهد. در حالیکه این احساس به کاربر دست می­دهد که آن یک صفحه نمایش ستبر است، اما در همان حال ظرافت در طراحی آن سبب می­شود تا احساسی را که در روبرویی با صفحه نمایش­های حجیم و قدیمی به ما دست می­داد، نداشته باشیم، و این مهم به لطف فرو رفتگی باریکی است که در آن تعبیه گردیده. آنچه که شما در این صفحه نمایش نخواهید دید عبارت است از: انحنای صفحه نمایش، آهنگ نوسازی (refresh rate) بی­مصرفی که در بیشتر صفحه نمایش­ها به چشم می­خورد، همگام­سازی فریم، یا سطوح مسخره اوردرایو پیکسل. همه مواردی که برشمردیم نشانگر دقت در طراحی ساخت این صفحه نمایش را نشان می­دهد.

آن را روشن کنید، اکنون خواهید دید تصویر نخستینی که روی آن نمایان می­شود تا چه اندازه زیبا و باشکوه است. صفحه نمایش PA329Q بسیار پرطراوت به نظر می­رسد، این صفحه نمایش توانسته به این مهم دست یابد بدون آنکه ترفندی که بسیاری از تلویزیون­ها برای دست یابی به چنین چیزی به کار می­بندند، بیشتر تلویزیون­ها تلاش می­کنند با امکانات فوق­العاده زیادی که به کار می­گیرند نظرها را به سوی خود جلب کنند. بیایید به توان و کنترل رنگی همزمان بیاندیشیم.  زوایای دید بسیار مناسب به جا و عالی به نظر می­رسند، و پوشش ضد انعکاسی نور آن سبب می­شود تا کاربر دید بهتری داشته باشد و هر گونه درخشش مازاد در تصویر از بین رود. علاوه بر این موارد، دقت و ظرافتی که پیکسل­های این صفحه نمایش دارند، کیفیت تصویر را بسیار بالا می­برد.

کالیبراسیون پایه بدون هر گونه عیبی در جزییات مقیاس سیاه و سپید، کاملا درست انجام پذیرفته است و از نظر دیداری گرادیان رنگها کاملا به جا و مناسب به نظر می­رسد. دمای رنگی 6500k پیش­فرض به نظر اندکی گرم است، و پانل IPS نمی­تواند با آخرین مدل صفحه نمایش­های VA در زمینه هم­سنجی و سطوح سیاه رقابت نماید. علاوه بر این، با اینکه پشتیبانی برای یک refresh rate بالاتر خیلی خوب به نظر می­رسد، اما آن با پهنای باند واسطه صفحه نمایش محدود شده است.

از هر جهت که این صفحه نمایش را بررسی کنید، در خواهید یافت که آن یک صفحه نمایش توانمند و مناسب به شمار می­رود و برای بلند مدت می­توانید آن را به گونه­ای بهینه به کار گیرید. با پیدایش فن­آوری OLED، هنوز هم صفحه نمایش PA329Q طی پنج سال آینده نیز می­تواند خود را به عنوان یک کالای مرغوب و توانمند مطرح سازد. با اینکه قیمت آن پایین نیست، اما باز هم می­توان گفت با توانمندی­هایی که این صفحه نمایش دارد ارزش آن را دارد که روی آن سرمایه­گذاری کنید.

BENQ PD3200U

یک صفحه نمایش ال­سی­دی برای طرفداران مدارس قدیمی

فکری به حال BenQ PD3200U کنید. در حالی که صفحه نمایش Asus ProArt PA329Q به واسطه سیستم تقویت-نقطه­ کوانتومی رنگی خود در حال خودنمایی است، صفحه نمایش PD3200U با سیستم نوردهی از پشت ال­ای­دی خود تلاش دارد کاربران را شیفته خود سازد. اما در این بین صفحه نمایش BenQ نیز برای جلب نظر کاربران راهکارهایی برای خود دارد.

بیشترین چیزی که این صفحه نمایش روی آن مانور داده، قیمت آن است. قیمت صفحه نمایش BenQ زیر نهصد دلار می­باشد، در صورتی که قیمتی که برای صفحه نمایش Asus در نظر گرفته شده، یکهزار و دویست و پنجاه دلار است. هر دو صفحه نمایش دارای مشخصات یکسانی برای هسته و فاکتور شکل هستند: یک پانل سی و دو اینچی IPS، و شبکه پیکسلی 3840 در 2160 که بیانگر توان بیشینه در به کارگیری پویایی 4k است. درست مانند Asus، صفحه نمایش BenQ ده بیت برای کانال­های رنگی را پیشنهاد می­دهد.

صفحه نمایش PD3200U روی دسک­تاپ دارای استیل و شکل مشابهی می­باشد. هدف شرکت سازنده آن است که از قطعاتی بهره گیرد که بتوانند کیفیت و کارکرد صفحه نمایش را تضمین کنند، این صفحه نمایش نیز توان تغییر وضعیت از Landscape به Portrait را دارد. البته باید اعتراف کرد که ظرافت این صفحه نمایش به اندازه صفحه نمایش Asus نیست. در واقع، اینجا است که شما متوجه می­شوید که در چه بخش­هایی BenQ صرفه­جویی انجام داده.

PD3200U صد در صد فضای رنگی کوچکتر sRGB را پوشش می­دهد، در صورتی که صفحه نمایش Asus به طور کامل همه گامهای رنگی Adobe RGB را تحت پوشش خود قرار داده است. به طور مشابه، صفحه نمایش Asus به طور کامل سازگار با Rec. 2020 می­باشد، صفحه نمایش BenQ تنها با فضای رنگی FullHD Rec. 720 سازگاری دارد.

در عمل، احساس می­شود BenQ تمایل ندارد که آن را با دیگر صفحات نمایش مقایسه کرد. آن به راستی به واسطه رنگ­های دلنشینش یک صفحه نمایش زیبا به شمار می­رود. کالیبراسون این صفحه نمایش نیز به خوبی انجام پذیرفته است.  مقیاس سیاه و سپید هیچگونه نشانی از فشردگی را به نمایش نمی­گذارد، و اگر در بین ویژگی­های صفحه نمایش BenQ بخواهیم یکی را به عنوان شاخص برگزینیم، به نظر می­رسد دمای رنگ پیش­فرض آن بهترین گزینه به شمار می­رود. یکی از کاستی­های این صفحه نمایش حدود اغراق­آمیز در گرادیان رنگها می­باشد. به طور مشابه پوشش ضد درخشش آن نیز تا اندازه­ای از کیفیت نامطلوب رنج می­برد.

صفحه نمایش BenQ چارچوب مرجع را فراتر برده، چیزی فراتر از آنچه Asus انجام داده است، در واقع این صفحه نمایش یک مرجع شخصی به جا گذاشته. به دیگر سخن، این صفحه نمایش توانسته است با پیچیدگی­هایی که در جزییات دارد و نیز دقت آن، همه صفحه نمایش­های بزرگ را تحت تاثیر خود قرار داده.  هیچ جایگزینی دیگری برای این صفحه نمایش در زمینه پیکسل­های بیشتر در هر اینچ وجود ندارد. به گفته دیگر، این صفحه نمایش به هیچوجه بازی-محور نیست. Refresh rate بالا، همگام­سازی فریم، هیچگونه HDR یا سیستم نوردهی از پشت mega-bright، یا نسبت همسنجی بسیار بالایی وجود ندارد. پیکسل­های آن تنها به اندازه کافی و لازم پاسخگو هستند. و صفحه نمایش سی و دو اینچی آن فضای خانه شما را مانند یک صفحه نمایش سینمای خانگی، پر نخواهد کرد.

همانگونه که اشاره کردیم، این صفحه نمایش به درد بازی­های کامپیوتری و یا سینمای خانگی نمی­خورد، اگر چه این صفحه نمایش دست کاربران را در انجام چنین وظایفی باز گذاشته است. اما باید به این نکته اشاره کنیم، از سوی دیگر آن می­تواند به عنوان یک صفحه نمایش کامپیوتر شخصی بسیار سودمند باشد، و با توجه به قیمت آن کاربر تجربه جالبی را با این صفحه نمایش از سر خواهد گذراند. صفحه نمایش Asus PA329Q ممکن است یک صفحه نمایش ممتاز و برجسته باشد، اما از سوی دیگر بسیار گران قیمت است. اگر شما نمی­توانید یک صفحه نمایش Asus تهیه کنید، شاید صفحه نمایش BenQ گزینه مناسبی برای شما باشد.

EPSON POWERLITE 5040UB

Kinda 4k، اساسا یک پروژکتور به شمار می­رود

آیا شما به دنبال یک صفحه نمایش 4k عادی هستید؟ مشکلی نیست. شما می­توانید تنها با سیصد دلار چنین صفحه نمایشی را داشته باشید. شما حتی با مبلغی کمتر از این نیز می­توانید یک تلویزیون چهل اینچی 4k به دست آورید. قیمت به راستی پایین است. اما برای پروژکتورها چطور، آیا باز هم وضع به همین گونه است؟ نه خیلی زیاد.

پروژکتورها همیشه بازار فروش خوبی داشته­اند. هر چه حجم آنها کوچکتر می­شود، قیمت انها بالاتر می­رود، نوآوری زیادی در آنها به چشم نمی­خورد. پروژکتور Epson از فن­آوری­های اصلی پروژکتورها، مانند Texas Instrument’s DLP، بهره نمی­برد و در استفاده از این فن­آوری محدود است. درست مانند شرکت اینتل که با فن­آوری LCOS ‪(Liquid Crystal on Silicon)‬ سر سازگاری ندارد، و دست آخر به این نتیجه رسید که روی این موضوع جای هیچگونه گفتگو و بحث و جدل نیست.

در هر صورت، درست مانند 1080p FullHD که به دلیل فروش کم و بازار نامناسب راه خود را به سوی بازار پروژکتورها تغییر داد، چون آن توان استفاده از 4k یا UHD را دارد. این پیشامد روی داد. امروز می­بینیم که شمار زیادی از پروژکتورهای 4k بسیار گران قیمت در بازار هستند، اما اکنون نخستین مدل برای به کارگیری توسط کاربران به بازار عرضه شده است. آنها آنچنان ارزان نیستند – پروژکتور Epson PowerLite 5040UB دارای قیمتی برابر با 2999 دلار است، اما این قیمت در سنجش با همتایان حرفه­ای بیست هزار دلاری خود بهای زیادی نیست.

یک نکته دیگر نیز باید یادآور شد: آن به راستی 4k نیست. در واقع، آن یک پروژکتور triple-LCD، با توان تفکیک طبیعی 1920 در 1080 بوده، و نامی که Epson بر آن نهاده عبارت است از: "4k تقویت شده". آنها از فن­آوری "انتقال پیکسل (Pixel shift)" بهره می­گیرد (انتقال پیکسل، فن­آوری است که در تلویزیون­های پلاسما به کار گرفته شده تا از ایستایی تصاویر جلوگیری به عمل آید.) ایده بسیار ساده­ای است: نخست، تصویر کردن یک شبکه طبیعی 1920 در 1080، سپس به کارگیری نور برای انتقال شبکه به بالا و سمت راست با نیمی از یک پیکسل، و انجام دوباره این کار. پاک کردن و انجام دوباره آن، آنچنان سریع این کار انجام می­پذیرد که چشم انسان نمی­تواند متوجه نوسانات گردد، و پیش روی چشمان کاربر یک تصویر کاملا آشکار و پردازش شده نمایان می­گردد.

نتیجه این فرآیند یک تصویر 4k راستین نیست. از نظر ریاضی یک تصویر 4k باید چیزی حدود چهار میلیون پیکسل داشته باشد، اما تصویری که توسط پروژکتور 1080p ارایه می­گردد، تنها دارای دو میلیون پیکسل است، اما تصویر راستین 4k دارای هشت میلیون پیکسل می­باشد. اما از چشمنداز کارت ویدئویی شما، پروژکتور یک ورودی 4k را ارایه می­دهد. اما در این میان چشمان ما چه برداشتی از این تصاویر خواهند داشت؟ بی­هیچ پرسشی، چشم ما احساسی را خواهد داشت که از دیدن یک تصویر استاندارد HD دارد. پیچیدگی­ها و جزییات این فن­آوری در یک سطح نوینی قرار دارند. اگر شما تا به امروز یک پروژکتور 4k راستین ندیده باشید، باور خواهید کرد که این پروژکتور یک تصویر 4k ارایه می­دهد. حتی اگر پیشتر با چنین پروژکتورهایی هم کار کرده باشید، باز هم تصویری که این پروژکتور ارایه می­دهد می­تواند شما را گمراه کند، و شما باور کنید که تصویری که می­بینید یک تصویر 4k است. رسیدن به یک تصویر 4k نمی­تواند به اندازه رفتن از تصویر FullHD به سوی تصاویری که از فن­آوری انتقال پیکسل بهره می­گیرند، مهیج و چشمگیر ­باشد.

به طور کل آن یک پروژکتور خیلی خوب است. فن­آوری ال­سی­دی راه بسیار زیادی را آمده، و رنگها و هم­سنجی رنگی آن بسیار عالی به نظر می­رسند. سیستم نوری کامل آن و کنترل از راه دور، سبب شده برای نصب پروژکتور کار چندان دشواری در پیشرو نداشته باشید، حتی شما می­توانید آن را به سقف خانه یا محل کار خود متصل کنید. یکی دیگر از مزیت­های این پروژکتور بی­صدا کار کردن آن است. به دیگر سخن، آن به طور فیزیکی یک big ol’ box به شمار می­رود، و محدودیت­های یک پروژکتور معمولی روی آن اعمال شده است. شما نمی­توانید آن را در اتاق­های قدیمی به کار برید. شرایط نوری محیط نیاز به مدیریت دارد. اما برای بازی­های کامپیوتری و فایل­های ویدئویی این پروژکتور می­توانند تصوری در مقیاس سینمایی برای کاربران ارایه دهد. هیچ چیز دیگر نمی­تواند جایگزین این پروژکتور باشد و چنین تصاویری برای کاربر فراهم سازد.

صفحه نمایش LG 38UC99

اگر شما برنامه­ای برای یک آزمایش گروهی دارید، و همه مجراها پر هستند، یک گزینه برجسته برای شما وجود دارد. با صفحه نمایش تازه­ای که شرکت ال­جی با نام 38UC99 به بازار عرضه کرده است، احساس یک جنگجوی پیروز را خواهید داشت.

پانلی با aspect ratio برابر با 21:9، که شما را شگفت زده خواهد کرد. صفحه نمایش آن بسیار پهن و گسترده است که حتما باید یکبار آن را آزمایش کنید. اما با صفحه نمایش 38UC99، شرکت ال­جی همه کاستی­ها در زمینه صفحه نمایش­های بزرگ – مانند توان تفکیک محدود شده در راستای عمود و فضای کامپیوترهای دسک­تاپ -- را هدف قرار داده و تلاش دارد این کاستی­ها را برطرف سازد.

نخستین صفحه نمایش بیست و نه اینچی ال­سی­دی 21:9، تنها یکهزار و هشتاد پیکسل در راستای عمود را مدیریت می­کرد. پس از آن نسل نوین صفحه نمایش­های سی و چهار اینچی از راه رسیدند، این صفحات نمایش می­توانستند تا هزار و چهارصد و چهل پیکسل در راستای عمود را مدیریت نمایند. برای بسیاری از کاربران این اندازه پیکسل در راستای عمود بسیار عالی به نظر می­رسید، اما همه کاربران را خشنود نمی­ساخت. اکنون ال­جی رده صفحه نمایش­های 21:9 را تا سی و هشت اینچ گسترش داده به گونه­ای که شمار پیکسل­های آن در راستای عمود یکهزار و ششصد پیکسل است. آیا این اندازه پیکسل کافی به نظر می­رسد؟ از پاسخ خود مطمئن هستید؟

دیگر مشخصات نیز به نظر مناسب و عالی هستند. کل شبکه پیکسلی 3840 در 1600 است، بنابراین فضای کافی برای کار وجود دارد. فن­آوری این پانل IPS می­باشد، و پشتیبانی رنگی ده بیتی این امکان را پدید می­آورد تا نود و نه در صد فضای رنگی sRGB را پوشش دهد. ال­جی گزینه­های بیشتری را در قالب refresh هفتاد و پنج هرتزی افزوده است که هنگامی به کار می­آید که به طور همزمان با فن­آوری FreeSync adaptive frame rate همراه می­شود.

البته این به آن معنا است که هنوز ویژگی­های برجسته­ای وجود دارند که جای آنها در این صفحه نمایش خالی است. شما نمی­توانید به راستی به بالاترین refresh rates، پشتیبانی HDR، سیستم نوردهی از پشت با فن­آوری نقطه کوانتومی، یا هر چیز دیگر از این دست، دسترسی داشته باشید. البته، این صفحه نمایش توان آن را دارد تا مضامین HDR خیلی کوچک را نمایش دهد، البته جای تردید است که همه این موارد تا چه اندازه می­توانند در کنار همدیگر سودمند باشند. در عوض، به نظر می­رسد صفحه نمایش 38UC99 در زمینه کیفیت صفحه نمایش­هایی که امروزه بین کاربران رایج است، سرآمد باشد. شمار زیاد پیکسل. پانلی با کیفیت بالا. پشتیبان کردن از هماندهی-بالای رنگی. یک قاب منحنی و زیبا. این مواردی که برشمردیم از نکات برجسته این صفحه نمایش به شمار می­روند. شاید به ظاهر این صفحه نمایش، یک محصول خوب و مناسب به نظر برسد، اما بهتر است کمی شکیبا باشید، در ادامه با نکات بیشتری درباره این صفحه نمایش آشنا خواهید شد.

هنگامی که شما آن را روشن می­کنید، احساس می­کنید چیزی در این میان کم است – یک نمای بسیار جذاب. برای اطمینان، بخش پیکسل­ها را اگر بخواهیم ارزیابی کنیم، به نظر می­رسد که این بخش به خوبی طراحی شده، اگر چه به ظرافت پیکسل­های صفحات نمایش پانل­های 4k سی و دو اینچی را ندارد، باز هم از دید ما این بخش از کیفیت لازم برخوردار است. برای بیشتر بخش­ها، کالیبراسیون به خوبی انجام پذیرفته. مقیاس سیاه و سپید جزییات را به خوبی نشان می­دهد، و گرادیان رنگ به نظر بی­کم و کاست است. نکته دیگری که باید برای اجرای مطلوب FreeSync به آن توجه داشت، این است که هنگامی که FreeSync در حالت enabled قرار دارد کارایی آن تحت تاثیر عوامل نامطلوبی چون سایه­ها و شبح­های ایجاد شده در تصویر قرار نگیرد.

اما گریزی نیست. در مقایسه با صفحه نمایش Asus PA329Q، و سیستم رنگی تقویت شده-نقطه کوانتومی آن، صفحه نمایش 38UC99 کمی کدر به نظر می­رسد. این صفحه نمایش حتی نسبت به صفحه نمایش­های ارزان قیمت­تر کمی سست­تر به نظر می­رسد. وضوح همسنجی و سطوح سیاه زیاد تاثیرگذار نیستند، و پوشش ضد بازتابنده نور آن تا اندازه­ای از کیفیت پایین برخوردار است. همه این موارد که برشمردیم، بیانگر این موضوع هستند که شاید در سخن این صفحه نمایش خوبی باشد، و به خوبی کالیبره گردیده است، اما با وجود بهایی که برای آن پرداخت می­نمایید، نبود طراوت و سرزندگی در تصاویر تا اندازه­ای شما را ناامید خواهد کرد. روی هم رفته این صفحه نمایش خوب است، اما مشخصا یک صفحه نمایش عالی به شمار نمی­آید و نباید از آن انتظار زیادی داشت.

صفحه نمایش PHILIPS BRILLIANCE BDM3490UC

صفحه نمایش سرآمد بین صفحه نمایش­های منحنی، یا یک صفحه نمایش با قیمت بسیار بالا؟

اگر شما نیاز داشته باشید که هم خود محصول را بررسی نمایید و هم برگه فنی مشخصات آن محصول را تا بتوانید وجود یک فن­آوری یا ویژگی خاصی را تایید کنید، آیا آن ویژگی خاص می­تواند ارزشمند باشد؟

Frame sync تطبیقی ما را وادار به اندیشیدن در این وادی می­کند. آن یکی از آن دسته از فن­آوری­ها به شمار می­آید که برای ما آشکار نیست که آیا وظیفه خود را به درستی انجام می­دهد یا خیر. اما ما هیچگاه هنگام کار با صفحه نمایش­های ال­سی­دی منحنی چنین احساسی را تجربه نکرده بودیم. در این زمینه نظرها متفاوت است، اما تا به امروز ما ندیده­ایم که کسی در این زمینه اظهار نظر نماید.

تا اینکه صفحه نمایش Philips Brilliance BD3490UC به بازار  عرضه شد. این صفحه نمایش یک شگفتی تمان عیار بود، زیرا آن دارای انحنای 3800R یکسان، همانند دیگر صفحه نمایش­های سی و چهار اینچی است. هر دو صفحه نمایش سامسونگ در این گروه آزمایشی دارای انحنای زیادی هستند، به گونه­ای که در کنار آنها صفحه نمایش فیلیپس، یک صفحه نمایش تخت به نظر می­رسد. انحنای ملایم برای صفحه نمایش­های جمع و جورتر کمی بیشتر می­شود البته نه خیلی زیاد، می­توان گفت در قیاس با صفحه نمایش­های سامسونگ انحنا از حالت ملایم تا حداکثر به حالت میانه تغییر وضعیت می­دهد. همین موضوع سبب می­شود تا اگر هنوز شما در زمینه به کارگیری صفحه نمایش­های منحنی دچار تردید هستید، به این صفحه نمایش به عنوان یک گزینه مناسب نگاه کنید.

جدا از انحنای این صفحه نمایش، تا چه اندازه صفحه نمایش BDM3490UC شکیل به نظر می­رسد؟ شاید در سخن همه چیز این صفحه نمایش زیبا به نظر رسد. شبکه پیکسلی 3440 در 1440 استانداردی برای یک صفحه نمایش سی و چهار اینچی با aspect ratio 21:9 به شمار می­رود، و فن آوری پانل آن IPS است. این ویژگی در کنار تصاویری که از نظر کیفیت تقویت شده­اند ترکیب زیبایی را پدید می­آورد، و کاربر حس خوبی را پشت سر خواهد گذاشت. هیچ فن­آوری HDR، هیچ نقاط کوانتومی، هیچ اهنگ بازیابی بالا، و هیچ پشتیبان فضای رنگی نامتعارفی وجود ندارد.

این ویژگی­ها خوب هستند، اما نه برای یک صفحه نمایش با مشخصاتی که قیمت آن حدود هزار و صد دلار می­باشد. این به آن معنا است که برای ویژگی­هایی که این صفحه نماش دارد شما باید رقم بالایی بپردازید، صفحه نمایش فیلیپس تقریبا دوبرابر صفحه نمایش مشابه AOC قیمت دارد، اما نسبت به صفحه نمایش فوق منحنی صد هرتزی Samsung CF791 که از فن­آوری نقطه کوانتومی سود می­برد، بسیار گرانتر است. پرسشی که ذهن ما را درگیر خود می­کند آن است که آیا فیلیپس می­تواند به نوعی برای قیمت بالای صفحه نمایش خود چاره­ای بیاندیشد؟

پاسخ منفی است. اگر چه قیمت این صفحه نمایش بالا می­باشد، اما به راستی آن یک صفحه نمایش عالی به نظر می­رسد.  برای نمونه، در زمینه رنگها، POP، این صفحه نمایش، با صفحه نمایش 38UC99 شرکت ال­جی مقایسه می­شود (POP: Picture Outside Picture، فن­آوری­ای است که در برخی از تلویزیون­ها به کار گرفته شده و این امکان را فراهم می­کند تا بیننده بتواند صفحه نمایش را به دو بخش برابر بخش کند تا بتواند همزمان دو برنامه تلویزیونی را تماشا کند.) هیچگونه مورد نامطلوب در کالیبراسیون کارخانه به چشم نمی­خورد. مقیاس سیاه و سپید نیز خوب به نظر می­رسد، و گرادیان رنگ نیز بسیار نرم و مناسب اعمال شده است. همچنین پوشش ضد بازتابنده نوری از کیفیت بالایی برخوردار می­باشد. پاسخ پیکسل برای یک صفحه نمایش IPS عالی به نظر می­رسد، و شرکت فیلیپس ایده­ای در زمینه OSD دارد تا سطوح گوناگون را تحت فرمان خود گیرد، تا بدین گونه بتواند بین سرعت و دقت، گزینه دلخواه را برگزیند (OSD: On-Screen Display: یک کنترل پانل است که روی صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون نصب می­شود و به کاربر این امکان را می­دهد تا گزینه­های مربوط به ویژگی­های دیداری را برگزیند و مولفه­هایی که مورد نظر است را اجرا نماید. گزینه­هایی مانند روشنایی، همسنجی نوری، موقعیت افقی یا عمودی تصویر).

در طراحی قاب این صفحه نمایش یک ترفند بسیار زیرکانه به کار رفته است، با همه ویژگی­های خوبی که این صفحه نمایش دارد، اما قیمت آن همچنان بالا است. همه کسانی که با این صفحه نمایش کار کرده­اند، اذعان داشته­اند که آن یک صفحه نمایش عالی به شمار می­رود. اگر شرکت فیلیپس چهارصد تا پانصد دلار تخفیف برای این محصول در نظر می­گرفت، ما بی­هیچ شکی این صفحه نمایش را به شما پیشنهاد می­دادیم. پس تا زمانی که قیمت این صفحه نمایش پایین نیامده است به سراغ آن نروید، تا زمانی که این صفحه نمایش با این قیمت به فروش می­رسد، غیرممکن است که آن را به شما پیشنهاد دهیم.

صفحه نمایش SAMSUNG CF791

شرکت سامسونگ روی قضیه انحنای صفحه نمایش­ها بسیار جدی است

لازم است یادآور شویم صفحه نمایش­های سی و چهار اینچی تا چه اندازه سریع هستند، رده صفحه نمایش­هایی که دارای aspect ratio معادل 21:9 هستند سهم بیشتری از بازار صفحه نمایش­های کامپیوتر­های خانگی را به خود اختصاص داده­اند.  حتی با یک پانل منحنی، هنوز هم این صفحه نمایش یک صفحه نمایش عجیب به نظر نمی­رسد. درست چند سال پیش، یک پانل سی و چهار اینچی که پهن و بزرگ بود، تا اندازه­ای عجیب و نامعقول به نظر می­رسید.

هنوز هم با استانداردهایی که برای چنین صفحه نمایش­هایی وجود دارد، صفحه نمایش Samsung CF791 یک محصول ویژه به شمار می­رود. برای کسانی که تازه کار هستند، آن یک صفحه نمایش بسیار خوب می­باشد، آن دارای یک ال­ای­دی با سیستم نوردهی از پشت است که از فن­آوری نقطه کوانتومی سود می­برد. پایه و اساس نقطه کوانتومی به موادی مربوط است که فرکانس­های نور را جذب می­کنند، سپس فوتون­های جذب شده را در فرکانس­های دیگر دوباره تابش می­کنند. دلیل آنکه برای این فن­آوری واژه "کوانتوم" به کار گرفته می­شود آن است که این سازوکار از کریستال­های نیمه هادی سود می­جوید، در این فن­آوری در مقیاس نانو از یک پدیده فیزیکی بهره گرفته می­شود که با نام به دام­اندازی کوانتومی آن را می­شناسیم، که این روش با حفره­های الکترونی، دیوارهای پتانسیل دوبعدی، و شعاع تحریک بور سر و کار دارد.

اساسا، آن، نور خروجی کمتر از حد نرمالی را از یک سیستم نوردهی از پشت ال­ای­دی دریافت می­کند، و با تقویت آن کیفیت رنگها و هماندهی رنگی را افزایش می­دهد (منظور از هماندهی رنگی، حفظ اصالت رنگها می­باشد، به سخن دیگر همان رنگی را نمایش می­دهد که از آن انتظار می­رود.) صفحه نمایش CF791 می­تواند بسیاری از ویژگی­های بازی­های کامپیوتری را پشتیبانی نماید، مانند: 100 Hz refresh rate و AMD FreeSync adaptive refresh support.

یکی دیگر از ویژگی­های این صفحه نمایش، انحنای آن است. انحنای آن مانند دیگر صفحه نمایش­های نسل­های پیشین خود نیست، بلکه آن دارای انحنای 1500R می­باشد. این به آن معنا است که شعاع انحنای آن حدود یک و نیم یارد یا چیزی در همین حدود می­باشد – یعنی چیزی دو برابر انحنای صفحه نمایش Philips Brilliance. اکنون پرسشی که ذهن ما را درگیر می­کند، این است که آیا این انحنا خوب است یا خیر؟ به نوعی این موضوع نیز به سلیقه کاربران بستگی دارد، اما اگر شما درباره انحنای این صفحه نمایش زیاد اطمینان ندارید، پیشنهاد می­کنم این صفحه نمایش را فراموش کنید و هرگز به سوی آن نروید.

اما از انحنای این صفحه نمایش که بگذریم، آن یک پانل بسیار زیبا به شمار می­رود. اینگونه نیست که این صفحه نمایش همانند یک برنامه HDR UHDTV با پویایی بالا شما را بیدرنگ مجذوب خود سازد. اما به نظر می­رسد این صفحه نمایش از جذابیت بیشتری نسبت به صفحات نمایشی برخوردار است که از فن­آوری نقطه کوانتومی بهره نمی­گیرند. کالیبراسون پیش­فرض آن کمی گرمتر از آن است که مورد نظر ما است، طیف رنگی آن بیشتر به سوی رنگ صورتی تمایل دارد. همچنین یک شکاف بزرگ بین آرایش دمای رنگها وجود دارد، بنابراین نیاز دارید یک کالیبراسون کامل انجام دهید. فن­آوری پانلی که برای این صفحه نمایش به کار رفته، VA است. و این فن­آوری به خوبی به کار گرفته شده، همچنین تعادل خوبی بین جزییات سیاه و سپید، و گرادیان رنگها برقرار است.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کرد، تجربه­ای است که کاربر در زمینه پرداخت 4k برنامه­های ویدئویی خواهد داشت، مطمئنا آن یک تجربه بی­نظیر خواهد بود، حتی اگر توان تفکیک نرمال آن زیر 4k و هماندهی رنگی هم کمتر از حد نرمال باشد باز هم به شما اطمینان می­دهم تجربه­ای که با این صفحه نمایش خواهید داشت، یک تجربه عالی و کم­نظیر است. با refresh rate یکصد هرتزی و adaptive sync support، به علاوه واکنش پیکسلی بهتر که نسبت به دیگر پانل­های ساخته شده VA دیده­ایم، از این محصول، یک صفحه نمایش عالی برای بازی­های کامپیوتری ساخته است. به لطف شکل زیبایی که شرکت سامسونگ برای آن طراحی کرده، این صفحه نمایش فرم و شکلی بسیار زیبا دارد. به واسطه انحنای زیاد و aspect ratio 21:9، این صفحه نمایش توانسته خود را بین رقبای خود به عنوان یک رقیب سرسخت و شکست­ناپذیر مطرح سازد، بنابراین اگر شما به دنبال یک صفحه نمایش سی و چهار اینچی منحنی می­گردید، صفحه نمایش CH791 می­تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد، این صفحه نمایش تقریبا در بالای لیست بهترین صفحات نمایش قرار دارد.

صفحه نمایش SAMSUNG UN55KS9500

هر چه بزرگتر بهتر، ما یک برنده را یافتیم

برای یک کاربر حرفه­ای نیازی به توضیح اضافه نیست:  صفحه نمایش­های بزرگ UHDTV سری 9 سامسونگ که برای برخی از کامپیوترهای شخصی طراحی شده­اند بسیار بزرگ هستند، پیشنهاد می­کنیم هیچگاه برای تفریح به سوی آنها نروید. این صفحه نمایش شما را بد عادت خواهد کرد، به گونه­ای که پس از آن شما به هر صفحه نمایشی که بنگرید، آنها از دید شما کوچک خواهند بود. نگاهی به صفحه نمایش LG 38UC99 داشته باشید، که یک صفحه نمایش سی و هشت اینچی بزرگ است و aspect ratio آن 21:9 می­باشد و دیگر معیارهای آن نیز کاملا بجا و مناسب در نظر گرفته شده است، آن به راستی یک صفحه نمایش بزرگ به شمار می­رود. اما ما پس از اینکه با صفحه نمایش UN55KS9500 سامسونگ روبرو شدیم، از دید ما صفحه نمایش ال­جی دیگر بزرگی و شکوه گذشته خود را نداشت، و به نظر یک صفحه نمایش کوچک و رقت­آور می­آمد. صفحه نمایش سری نه شرکت سامسونگ، یک صفحه نمایش پنجاه و پنج اینچی است، شاید این محصول در زمینه استانداردهای UHDTV چیز ویژه­ای نباشد (آنها تا هفتاد و پنج اینچ را نیز پشتیبانی می­کنند)، اما به کارگیری آنها به عنوان یک صفحه نمایش برای یک کامپیوتر شخصی کمی دور از ذهن به نظر می­رسد و هنوز راه زیادی باقی مانده تا به این نقطه رسیم، گستره این صفحه نمایش فراتر از میدان دید شما است، هنگامی که شما برای نخستین بار روبروی آن قرار می­گیرید احساس می­کنید باید درباره واژه بزرگ تجدید نظر کنید، همانگونه که پیشتر هم گفتیم دیگر صفحه نمایش­های بزرگ پیشین از دید شما بزرگ نخواهند بود.

اما چنین نیاندیشید که این محصول تنها همین ویژگی برجسته را دارا است. زمانی صفحات نمایش بزرگ HDTV شرایط خوبی نداشتند و روزهای بدی را سپری می­کردند، زیرا با خرید چنین صفحات نمایشی تنها چیزی که به دست می­آوردید یک صفحه نمایش بزرگ بود، اما ویژگی­های دیگر مانند دقت رنگ، کنش­ها، بخش پیکسلی، از شرایط خوبی برخوردار نبودند، اما درباره این صفحه نمایش اوضاع متفاوت است. به لطف شبکه 4k 3840x2160، بخش پیکسلی توان پاسخگویی بالایی دارد. همچنین کالیبراسون آن بسیار خوب انجام پذیرفته و کار با این صفحه نمایش بسیار آسان است. یک کارت گرافیکی مدرن با پشتیبان HDMI 2.0  را فراهم کنید، یکی از گزینه­هایی که می­توانید به آن بیاندیشید عبارت است از Nvidia GeForce GTX 1080، این کارت گرافیکی کارایی بسیار بالایی دارد. اگر بخواهیم از دیگر ویژگی­های این صفحه نمایش بگوییم، بهتر است به مقیاس سیاه و سپید و نیز گرادیان رنگ آن  اشاره کنیم.  مقیاس سیاه و سپید آن توان نشان دادن جزییات تصاویر را دارد و گرادیان رنگ بسیار نرم و ملایم است. اگر به دنبال کاستی­های این صفحه نمایش هستید. شاید بتوان به کندی قابل توجهی که در ورودی آن وجود دارد، اشاره کرد. به دیگر سخن، هنگامی که شما از تلویزیون به عنوان صفحه نمایش بهره می­برید، متوجه پرش­هایی در تصویر خواهید بود و تا اندازه­ای احساس می­کنید که تصویر کندتر از حالت نرمال اجرا می­شود، این صفحه نمایش هم تا اندازه­ای از این مشکل رنج می­برد.

این صفحه نمایش یکی از برترین صفحه نمایش­های ارتش HDR TV به شمار می­رود. با پشتیبانی از استاندارد HDR 1000 چندین ویژگی به یاری این صفحه نمایش می­آیند تا بتواند محیطی مناسب برای یک کامپیوتر شخصی پدید آورند، که دارای فضای رنگی گسترش یافته­، با قابلیت ده بیت برای هر کانال و یک سیستم نوردهی از پشت ال­ای­دی است، که این سیستم نوردهی ال­ای­دی به فن­آوری نقطه کوانتومی مجهز می­باشد.

نتایج بسیار هیجان­انگیز هستند، اما محدودیت­هایی هم وجود دارد. تردید دارم که بتوان این صفحه نمایش را برای بازی­های کامپیوتری به کار برد. شما می­توانید تجربیات بهتری با چنین صفحه نمایش منحنی بزرگ داشته باشید. اما به دلیل نبود پشتیبان 120 Hz-plus refresh و نیز adaptive frame synching این صفحه نمایش نمی­تواند با هر جعبه بازی (Gaming Box) سازگار باشد.

این صفحه نمایش برای نشان دادن فایل­های ویدئویی 4k بسیار عالی است. اما همانند یک صفحه نمایش کامپیوترهای شخصی رایج که برای گشت و گذار در وب یا کارهایی نظیر آن مناسب نیستند، این صفحه نمایش نیز در این زمینه آن چنان تاثیرگذار نیست. در حالی که بخش پیکسلی نسبتا خوب و کنش­پذیر است، اما فونتها به ظرافت یک صفحه نمایش سی و دو اینچی 4k نیستند. آیا چنین صفحه نمایش بزرگی واقعا کارایی دارد؟ پانلی که با نقطه کوانتومی تقویت شده است بسیار توانمند به شمار می­آید و بسیار دقت بالایی دارد. به سختی بتوان در زمینه دقت چیزی فراتر از آن یافت.

صفحه نمایش پیروز در این رقابت عبارت است از ASUS PROART PA329Q

نخست اجازه دهید کمی درباره HDR گفتگو کنیم. بدون شک آن یک فن­آوری شناخته شده و محبوب برای صفحه نمایش­ها به شمار می­رود. اما هم­اکنون آن در جهان کامپیوترهای شخصی نیز به عنوان یک فن­آوری کم­حاشیه شناخته می­شود. شما سخت­افزار را در دسترس خود دارید. شما می­توانید یک صفحه نمایش HDR، و آخرین مدل از کارت گرافیکی Nvidia و AMD را خریداری کنید. اما مشکل محتوا و فایل­ها هستند. تقریبا چیزی در این زمینه وجود ندارد.

هم­اکنون این موضوع مشکل اساسی در زمینه کامپیوترهای شخصی به شمار می­رود. ارایه دهندگان خدمات که هم­اکنون در زمینه HDR کار می­کنند، همانند: Amazon Prime، هنوز کامپیوترهای شخصی را پشتیبانی می­کنند. در همین حین، بازی­های واقعی HDR PC – نه آن بازی­هایی که ذاتا به صورت HDR ارایه می­شوند، اما سپس به سوی فن­آوری SDR می­روند – همچنان به بازار ارایه می­شوند. این موضوع را به یاد داشته باشید، از دید ما سرمایه­گذاری روی HDR، سرمایه­گذاری برای آینده به شمار می­رود نه چیزی که باعث از بین رفتن بسیاری از خصیصه­های کامپیوتری می­گردد. حقیقت این است که شمار اندکی از صفحه نمایش­های کامپیوترهای شخصی HDR را پشتیبانی می­کنند بنابراین کاربران چیز زیادی از دست نمی­دهند.

با مواردی که برشمردیم، آیا به سوی HDR رویم یا خیر؟ در این ماه چند صفحه نمایش بسیار شگفت­آور آزمایش خواهند شد. اما دو صفحه نمایش نام خود را روی زبان­ها انداخته­اند، Philips Brilliance BDM3490UC و LG 38UC99. صفحه نمایش فیلیپس تنها به دلیل قیمت آن شهرت پیدا کرد. البته باید اعتراف کرد این صفحه نمایش کم و کاستی ندارد، اما بسیار گران قیمت است. اما در مورد صفحه نمایش ال­جی، ما انتظار داشتیم این صفحه نمایش در هر زمینه سرآمد دیگر صفحات نمایش باشد. اما بر خلاف انتظار ما این صفحه نمایش از کیفیت بالایی برخوردار نبود. شش صفحه نمایش باقیمانده سخنان زیادی برای گفتن داشتند. صفحه نمایش AOC U3477QU با ارزش پیشنهادی­ای که ارایه می­دهد، کاربر را در موقعیتی قرار می­دهد که به آسانی می­تواند برای خرید آن اقدام نماید. شما تنها با مبلغی برابر با ششصد دلار می­توانید یک صفحه نمایش سی و چهار اینچی بسیار گسترده با پانل IPS­ای که در یک قاب تخت قرار دارد، به دست آورید. البته باید یادآور شویم که این صفحه نمایش به جز مواردی که برشمردیم، ویژگی بارز و برجسته­ دیگری ندارد، اما با ششصد دلار شما دارای یک صفحه نمایش بزرگ خواهید شد.

اما نگاهی داشته باشیم به صفحه نمایش Samsung 9 Series SUHDTV، از خیلی جهات این محصول، یک صفحه نمایش خوب و کم­نظیر برای کامپیوترهای شخصی به چشم می­آید. به لطف ویژگی HDR، توان تفکیک 4k، و اندازه پانل آن، این صفحه نمایش می­تواند خود را به عنوان یک کالای بی­نظیر مطرح سازد که حتی بدون ویژگی­هایی مانند frame synching و high refresh support باز هم می­تواند در زمینه بازی­های کامپیوتری بدرخشد و برای شما تجربه­ای فراموش نشدنی به جا بگذارد. کالیبراسیون آن به عنوان یک صفحه نمایش برای کامپیوترهای شخصی بد نیست. اما اندازه آن هم در بخش فشردگی پیکسل­ها و هم در زمینه به کارگیری آن تا اندازه­ای به عنوان یک نقطه ضعف به شمار می­رود. صفحه نمایش PowerLite 5040UB شرکت Epson را تقریبا باید در رده خود مورد بررسی قرار داد. این صفحه نمایش در واقع یک پروژکتور است که پا را از 1080p فراتر گذاشته است، و ما شدیدا چنین صفحه نمایشی را به کاربران پیشنهاد می­دهیم. اما مانند هر پروژکتور دیگری، آن به جایی برای قرار گرفتن نیاز دارد و تصویری که ارایه می­دهد در مقیاس سینمایی است.

اکنون تنها سه رقیب باقی مانده­اند که در جایگاه ویژه قرار جای دارند، و هر سه آنها صفحات نمایش فوق­العاده خوبی به شمار می­آیند. Samsung CF791 یک صفحه نمایش شگفت­انگیز و افسانه­ای است. این صفحه نمایش با سیستم نوردهی مجهز به فن­آوری نقطه کوانتومی و پانل منحنی آن، برای انجام بازی­های کامپیوتری، تماشای فایل­های ویدئویی، یا انجام کارهایی که به افزایش بهره­وری منجر می­شوند، بسیار خوب و عالی به نظر می­رسد. از سوی دیگر، صفحه نمایش BenQ PD3200U یک نگین زیبا و کامل برای CF791 به شمار می­رود. این صفحه نمایش دارای دقت، درستی و ظرافت بالا، و نیز از قیمت مناسبی برخوردار است.

اما در بین همه این صفحات نمایش Asus ProArt PA329Q یک صفحه نمایش با شکوه به شمار می­آید که همه نظرها را به سوی خود جلب کرده است. قیمت آن قابل توجه می­باشد و ساختار مهندسی دقیقی در طراحی آن به کار رفته. این صفحه نمایش توان بالایی در انجام کارهای دقیق مانند طراحی­های مهندسی و خلق آثار و برنامه­هایی از این دست دارد، همچنین کیفیت تصویری high-DPI 4k آن سبب شده تا توان نمایش تصاویر بسیار بالا باشد. اگر شما به دنبال صفحه نمایشی می­گردید که بتوانید کارهای پردازشی خود را به کمک آن انجام دهید، پیشنهاد می­کنیم این صفحه نمایش را از دست ندهید، لازم به یادآوری است که با همه توانی که این صفحه نمایش دارد قیمت آن به نسبت دیگر رقبای خود بسیار مناسب می­باشد.    

افزودن دیدگاه جدید