دسته بندی: 

حالا که Apple بعد از چند سال اولین آپ‌دیت عمده را برای خط تولید MacBook Pro خود عرضه کرده است (go.pcworld.com/mbp2016lineup) زمان آن فرا رسیده که بهترین‌های لپ‌تاپ‌های Mac و PC را با هم مقایسه کنیم تا ببینیم در حال حاضر کدام‌یک در این رقابت قدیمی بر دیگری برتری دارد.

حریف‌ها

برای این مقایسه من به جدیدترین  Surface Book‪(go.pcworld.com/sbooki7rv)‬ دست پیدا کردم. این، سطح بالا‌ترین مدل با یک Core i7-6600U، GeForce GTX 965M, 16GB RAM و یک SSD یک ترابایتی است. قیمت این محصول آپ‌دیت شده از 2400 تا 3300 دلار (مدلی که ما از آن استفاده می‌کنیم) متغیر است. همه‌ی این مدل‌ها از یک چیپ نسل ششم Skylake دوهسته‌ای Core i7 استفاده می‌کنند و همه‌گی از یک Performance Base مشابه با یک GeForce GTX 965M برخوردار هستند. چیزی که می‌توانم بگویم این است که تنها تفاوتی که بین آن‌ها وجود دارد سایز SSD و مقداری RAMی که به دست می‌آورید است. فقط SSD است که تاثیر قابل توجهی بر کارآیی دارد. در سمت Apple، من از یک MacBook Pro 15 2400 دلاری با یک Core i7-6700Q چهارهسته‌ای، 16GB LPDDR/2133 و یک SSD با ظرفیت 256GB استفاده می‌کنم. در عین حال به دو MacBook Pro 13 اینچی نیز دسترسی داشتم. اولی یک مدل غیر Touch Bar 1500 دلاری با یک Core i5-6360U, 8GB LPDDR/1866 و یک SSD با ظرفیت 256GB بود. دومی نسخه‌ی Touch Bar بود (go.pcworld.com/mbptouchrv). من برای این مقاله از ریویوی نتایج کارآیی سایت خواهر خود یعنی Macworld بهره گرفتم.

چرا این مسابقه دستکاری شده نیست؟

بیایید از همین ابتدا موضوعی را روشن کنیم: این یک مقایسه‌ مستقیم لپ‌تاپ‌ها از منظر قیمت نیست بلکه تلاشی برای مقایسه‌ی کارآیی MacBook Proهای جدید با لپ‌تاپ‌های PC مشابه است. برای کسانی که متوجه تفاوت قیمت عظیم و قابل توجه بین Surface Book i7 و MacBook Pro 15 اینچی شده‌اند باید اشاره کنیم سایر PCهای به کار گرفته شده در این مقایسه به هضم راحت‌تر این موضوع کمک می‌کنند. ممکن است اشاره کنید که مقایسه‌ی یک هیولای Surface Book i7 3300 دلاری در مقابل یک MacBook Pro  13 اینچی 1800 دلاری یا یک Dell XPS 13 1100 دلاری در برابر یک MacBook Pro  131 اینچی 1800 دلاری یا یک Dell XPS  15 اینچی 1400 دلاری در مقابل یک MacBook Pro 15 اینچی 2400 دلاری کار احمقانه‌ای است. اما این‌ها به جای این که پیکره‌بندی‌هایی باشند که فقط برای رسیدن به یک عدد طراحی شده‌اند همه مدل‌های جهان واقعی هستند که در فروشگاه‌ها پیدا می‌کنید. تفاوت قیمت فقط بخشی از این پازل مقایسه‌ای به شمار می‌رود. به همین دلیل مشابه، ما سیستم عامل مشابه را برروی همه‌ی لپ‌تاپ‌ها بارگذاری نمی‌کنیم: نه OSX برروی PCها، و نه ویندوز برروی Macها. آدم‌های واقعی چنین کاری انجام نمی‌دهند و ما نیز همین‌طور.

کارآیی multi-threaded در Cinebench R15

اولین تست ما Cinebench R15 است. این یک بستر تست رندرینگ 3D براساس موتور Maxon Cinema4D است. این تست به شدت multi-threaded است و هر چه تعداد هسته‌ها یا threadها بیش‌تر باشد کارآیی بهتر خواهد بود. این تست نشان می‌دهد که اگر وظائف شما به یک چهارهسته‌ای نیاز داشته باشند باید به آن‌ها گوش کنید. بین دو چهارهسته‌ای، Dell XPS 15 ابتدا از خط پایان عبور می‌کند اما نه با فاصله‌ی زیاد نسبت به بقیه. در بین دوهسته‌ای‌ها، MacBook Pro 13 اینچی مبتنی بر Core i5 مقام آخر را کسب می‌کند اما نه با فاصله‌ی زیاد. این اساسا شبیه نسل آخر XPS13 با یک پردازنده‌ی Core i7-6560U مشابه است. شگفتی جایی شکل می‌گیرد که Surface Book i7 به خط پایان می‌رسد. پردازنده‌ی نسل ششم آن دُرُست مطابق با پردازنده‌های Kaby Lake در HP Spectre x360 13 و Dell XPS 13 است.

کارآیی single-threaded در Cinebench R15

Cinebench R15 یک تست اختیاری دارد که به شما اجازه می‌دهد کارآیی single-threaded را اندازه‌گیری کنید. این روشی ارزشمند برای اندازه‌گیری میزان سرعت یک لپ‌تاپ در اپلیکیشن‌ها یا وظائفی است که نیازی به در دسترس بودن همه‌ی هسته‌ها ندارند. شگفتی برای همه‌گان، نتایج حاصل از Dell XPS 13 است. پردازنده‌ی نسل هفتم Core i5 آن می‌تواند به چیپ‌های Core i7 در بارهای کاری سنگین‌تر برسد اما در بارهای کاری سبک‌تر، مقام آخر را کسب می‌کند. این بدان علت است که چیپ‌های Core i7 در لپ‌تاپ‌ها در بارهای کاری Bursty یا انفجاری کوتاه بهتر عمل می‌کنند و کارآیی بیش‌تری دارند. وقتی آن‌ها را گرم کنید، سرعت‌های ساعت دوباره برمی‌گردند. وقتی یک تست را در حالت single-threaded انجام می‌دهید مزیت Core i7 با بارهای کاری burst کوتاه مدت رخ می‌نماید. شوک واقعی در این‌جا است که HP Spectre x360 با یک پردازنده‌ی نسل هفتم پیروزی روشن و واضح را کسب می‌کند. من انتظار داشتم MacBook Pro 15 چهارهسته‌ای یا Dell XPS 15 در این‌جا پیروز شوند اما نه این‌طور نیست. پردازنده‌ی Kaby Lake واقعا نقش خود را ایفا می‌نماید.

کارآیی OpenGL در Cinebench R15

آخرین تست Cinebench R15 ما، کارآیی را با OpenGL اندازه‌گیری می‌کند؛ یک API گرافیکی رایج برای رندرینگ اپلیکیشن‌های CAD/CAM حرفه‌ای و چند بازی. نتایج در این‌جا نیز بین سه دسته تقسیم می‌شوند. در انتهای لیست MacBook Pro 13 و مدل قدیمی‌تر Dell XPS 13 جای می‌گیرند. هر دو از پردازنده‌ی Skylake اینتل بهره می‌گیرند و شامل گرافیک‌های Iris 540 "سریع‌تر" با 64 مگابایت DRAM درون پردازنده هستند. هر دو تقریبا مشابه هم هستند، که این تست را برای مقایسه‌ی OSX با کارآیی Windows 10 معتبر می‌سازد. دسته‌ی دوم برای من شگفت‌آورتر بود. لپ‌تاپ‌های نسل هفتم Kaby Lake از Dell و HP 25 درصد سریع‌تر از لپ‌تاپ‌های نسل ششم Skylake در OpenGL عمل می‌کنند. من واقعا انتظار داشتم لپ‌تاپ‌های Iris 540 ما را سر بلند کنند و در صدر فهرست قرار گیرند. نتایج باعث شد به این نکته فکر کنم که آیا این نوعی بهینه‌سازی درایور نیست که اینتل برروی Kaby Lake جای داده اما آن را برای Skylake اِعمال نکرده است؟ آخرین دسته، کارآیی گرافیکی لپ‌تاپ‌هایی با GPU اختصاصی و مجزا است. به شکلی غیر قابل انتظار، GeForce GTX 960M در XPS 15 جلوتر از GTX 965M در Surface Book i7 است. MacBook Pro 15 با Radeon Pro 450 خود، در مکان سوم جای می‌گیرد. برخی از ریویوهای مربوط به MacBook Pro گفته‌اند گرافیک‌ها در بازی‌ها اندازه‌گیری نمی‌شوند در حالی که در وظائف مربوط به کار، آن‌ها حکم‌رانی می‌کنند. اما من ندیده‌ام که این موضوع دُرُست و صحیح باشد.

کارآیی multi-threaded در GeekBench 4.‎01

یک سنجه‌ی بین‌پلتفرمی رایج و محبوب، GeekBench از Primate Lab است. کارشناسان ممکن است نتایج بین‌پلتفرمی بین ARM و x86 را تحقیر نمایند. هرچند درون همین ریزساختار، من فکر می‌کنم این اهیمت زیادی دارد خصوصا وقتی جدیدترین نسخه‌ی 4.01 این تست رایج و محبوب را اجرا کنید. من در عین حال امتیازی درباره‌ی MacBook Pro 13 مجهز به Touch Bar دارم زیرا کارآیی نسخه‌ی Core i5-6267U و Iris 550 را از ریویوی Macworld غربال کرده‌ام. اولین نتیجه‌ای که به آن می‌پردازیم کارآیی multi-threaded است. مثل Cinebench R15، شما می‌توانید ببینید که XPS 15 چهارهسته‌ای و MacBookPro 15 فاصله‌ی زیادی با لپ‌تاپ‌های دوهسته‌ای دارند. این تائیدی دیگری بر این نکته است که اگر وظائف شما واقعا به یک چیپ چهارهسته‌ای نیاز داشته باشند باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنید. برروی دوهسته‌ای‌ها، HP Spectre x360 13 باز طراحی شده دوباره نشان می‌دهد سرعت ساعت جدیدترین Core i7 نسل هفتم بر مدل‌های Skylake برتری دارد. Surface Book i7 و MacBook Pro بسیار شبیه هم هستند. برای طرف‌داران MacBook Pro 13، این ممکن است چیزی باشد که برای برخورداری از آن فریاد می‌زنند زیرا ما درباره‌ی یک core i5 MacBook Pro 13 در مقابل یک Core i7 Surface Book حرف می‌زنیم.

کارآیی single-threaded در GeekBench 4.‎01

اگر به سمت کارآیی single-threaded در GeekBench 4.01 برویم، چند الگو و قالب وجود دارد که می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم. اولی این است که Core i7 نسل هفتم در HP Spectre x360 13 در بارهای کاری سبک‌تر مسلما سریع‌تر است و بر Surface Book i7 و Core i5 MacBook Pro 13 با Touch Bar برتری دارد. Dell XPS 15 اندکی بالاتر از MacBook Pro 15 قرار می‌گیرد اما شگفتی واقعی در این‌جا رخ می‌دهد: اگر برروی لپ‌تاپ خود کارهای multi-threaded زیادی انجام نمی‌دهید نیازی به یک پردازنده‌ی چهار هسته‌ای ندارید.

کارآیی OpenCL در GeekBench 4.‎01

GeekBench نیز یک تست اختیاری دارد که زبان‌های کامپیوتری رایج را برروی یک GPU که به طور نرمال می‌تواند توسط پردازنده اجرا گردد شبیه‌ْسازی می‌کند.  اولی: برخلاف تست‌های کارآیی OpenGL، Iris 540 قدیمی‌تر در دوهسته‌ای‌های Skylake سریع‌تر از گرافیک‌های Kaby Lake مجتمع برای هر وظیفه‌ای که Prime Lab تصور می‌کند به بهترین شکل ممکن نشان‌گر OpenCL باشد است. دومی: OpenCL عاشق GPUهای سریع است. Surface Book i7 و GTX 965M آن از این تست به خوبی عبور کرد و MacBook Pro 13 را پشت سر گذاشت. برای کسانی که نمی‌خواهند پولی بالای Radeon Pro 455 یا 460 GPU سریع‌تر بدهند دیدن این که Surface Book i7 چطور MacBook Pro مجهز به 450 را در گرد و خاک خود محو می‌کند دشوار است. GTX 965M در Surface Book حتی GTX 960M در XPS 15 را به تمسخر و استهزاء می‌گیرد.

کارآیی LuxMark 3.‎1 OpenCL GPU

وقتی به بازی سنجه‌ها مشغول می‌شوید، نکته‌ای که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که هیچ تستی تمام مقولات را تعریف و تبیین نمی‌کند. شما نمی‌توانید نتایج حاصل از GeekBench 4.01 OpenCL را در نظر بگیرید و بگوئید نشان‌گر تمام کارآیی OenCL است. برای ایجاد توازن در Geek Bench 4.01، من در عین حال تست رایگان LuxMark 3.1 OpenCL را نیز انجام دادم. این تست یک صحنه را می‌گیرد و آن را با استفاده از موتور LuxRender برروی GPU رندر می‌کند (یا اگر از آن بخواهید، برروی پردازنده این کار را انجام می‌دهد). من تصمیم گرفتم لپ‌تاپ‌هایی با کارت گرافیکی مجتمع را نادیده بگیرم زیرا نمی‌توانستم روزها صبر کنم تا رندر را انجام دهند و بنابراین مشخصا بر لپ‌تاپ‌هایی با کارت‌های گرافیکی مجزا متمرکز شدم. نتایج، این GPUها را بسیار نزدیک‌تر از چیزی که بتوانید فکرش را بکنید با اعداد OpenCL از Geek Bench 4.01 قرار دادند. در انتها، هم XPS 15 و هم Surface Book i7 دوباره به روشنی پیروز شدند. اما اگر یک Radeon 460 در MacBook Pro 15 داشتیم آیا این می‌توانست دُرُست باشد؟ احتمالا نه.

کارآیی Blender 2.‎78

آخرین تست مربوط به کارت‌های گرافیکی که اجرا کردیم Blender 2.78 است. این یک اپلیکیشن رندرینگ محبوب در بسیاری از فیلم‌های مستقل به شمار می‌رود. برای تست رندر یک فایل، من از Mike Pan BMW Benchmark‪(go.pcworld.com/bmwbench)‬ استفاده کردم. و Blender را برروی ray-trace صحنه برروی GPU به جای پردازنده سِت کردم. صادقانه بگویم نتیجه ورای زشتی بود. Surface Book i7 در حدود 8 دقیقه کارش را به پایان رساند و XPS 15 برای اتمام کار خود به دو دقیقه بیش‌تر نیاز داشت. MacBook Pro 15 برای اتمام این کار به بیش‌تر از یک ساعت زمان نیاز داشت. این بدان معنا نیست که Radeon Pro 450 در MacBook Pro 15 به کار نمی‌آید. سایر سنجه‌ها باید به شما بگویند که Apple در انجام برخی از وظائف بد عمل نمی‌کند. کماکان، این نوع تفاوت و پراکندگی کارآیی نشان‌گر یک مشکل جدی در سیستم عامل یا سطح درایور یا چیزی در خود Blender است. تا زمانی که این راز برملا نشود، شما می‌توانید رندرهای Blender خودتان را برروی یک لپ‌تاپ PC انجام دهید.

کارآیی Tomb Raider

آخرین تست گرافیکی که انجام دادم Tomb Raider است. این یک بازی قدیمی است که هم در OSX و هم ویندوز در دسترس قرار دارد و شامل یک سنجه‌ی توکار می‌شود. در حالی که من می‌توانستم تنظیمات گرافیکی را در هر دو پلتفرم به شکلی واحد سِت کنم، قادر نبودم رزولوشن‌ها را سینک نمایم. بسته به لپ‌تاپ، من می‌توانستم رزولوشن افقی را در 1680-1650 یا 1600x1050 ست نمایم (دومی برای Macها است). تنظیمات گرافیکی برروی همه‌ی لپ‌تاپ‌ها Normal بود. اگر تحمل دیدنش را ندارید به آن نگاه نکنید: Surface Book i7 و XPS 15 باعث نابودی MacBook Pro15 شدند. من فکر نمی‌کنم Radeon Pro 460 بتواند در این‌جا تفاوتی ایجاد نماید. اگر به دنبال کارآیی مناسب در گیمینگ هستید، عجیب نیست که باید یک PC بخرید.

عمر باتری

آخرین تست، دوام باتری است که اهمیت زیادی دارد. من از رزولوشن 4k، ویدئوی کوتاه Tears of Steel منبع باز، و لوپ دائم استفاده کردم. برروی لپ‌تاپ‌های ویندوزی، از Movies & TV player و برروی OSX Sierra از Quick Time بهره گرفتم. من قصد داشتم از iTunes استفاده کنم چون Apple از آن بهره می‌جوید اما روشن شد که هیچ راهی برای لوپ ویدئو در iTunes وجود ندارد. شفافیت همه‌ی لپ‌تاپ‌ها برروی 250 تا 260 hints بود.  adaptive brightness همه‌ی لپ‌تاپ‌ها خاموش بود. wi-fi همه‌ی آن‌ها غیرفعال بود و با اتصال earbudها به درگاه آنالوگ تست شدند. در این‌جا باید به یک نکته اشاره کنم: لپ‌تاپ‌های ویندوزی برروی تنظیمات پاور پیش‌فرض قرار داده شدند که به معنای استفاده از آخرین قطره‌ی باتری برای خاموش کردن اپلیکیشن‌های استفاده نشده و اسکرینی اندک کم‌نور است. OSX برروی dim نشدن اسکرین در حالت باتری ست شده بود-در غیر این صورت اسکرین سریعا کم نور می‌شد. نتایج من برروی MacBook Proها به شکل جالب توجهی مشابه بود. من کار را در اوایل صبح آغاز کردم و تا زمانی که در اوایل بعد از ظهر عمرشان به اتمام رسید ادامه دادم. Apple مدعی 10 ساعت زمان اجرا در iTunes است. در QuickTime ما با حدود 9 ساعت خیلی به این زمان نزدیک شدیم. این تفاوت را می‌توان به فایل ویدئویی و تنظیماتی که خود کمپانی از آن بهره می‌گیرد مربوط بدانیم. برای MacBook Pro 15، قصد دارم بگویم این واقعا تاثیرگذار است. عمر باتری برای لپ‌تاپ‌های 15 اینچی مجهز به پردازنده‌های چهار هسته‌ای، کارت‌های گرافیکی مجزا و اسکرین‌های رزولوشن بالا به سمت متوسط میل دارد. به عنوان مثال، به XPS 15 و شش ساعت زمان اجرا نگاهی بیندازید (Dell یک باتری برای XPS 15 پیشنهاد می‌کند که حدود 50 درصد ظرفیت بیش‌تری دارد اما در عین حال سنگین‌تر هم هست). حتی از این بدتر، Samsung Notebook Pro، یک لپ‌تاپ چهار هسته‌ای دیگر با یک اسکرین 4K است. بنابراین باید بگویم MacBook Pro 15 برای یک چهارهسته‌ای یک باتری نسبتا خوب دارد. وقتی به سمت MacBook Pro 13 برویم، نتایج اندکی متغیرتر هستند. با حدود 9 ساعت کارکرد، به خوبی با برخی از لپ‌تاپ‌ها نظیر XPS 13 مجهز به صفحه لمسی QHD+ قابل مقایسه است. اما بسیاری از PCها جلوتر از آن هستند؛ می‌دانید، مثل Surface Book i7 که با 13 ساعت پخش ویدئو به رکوردی خیره‌کننده دست پیدا می‌کند. سایر لپ‌تاپ‌هایی با زمان بهتر پخش ویدئو شامل جدیدترین XPS 13 ، که Spectre x360 13 بازطراحی شده‌ی HP است و حتی Surface Book قدیمی‌تر می‌شود. وقتی در نظر بگیرید همه‌ی آن‌ها سریع‌تر هم هستند، این خوب نیست.

معادله‌ی قیمت

مهم‌ترین سوال برای کاربران به سنجه‌ی OpenCL مربوط نمی‌شود بلکه به قیمت این لپ‌تاپ‌ها ارتباط دارد. برای کمک به شما در جهت درک این که یک سیستم برتر از Apple یا مایکروسافت چقدر هزینه دارد من قیمت اکثر لپ‌تاپ‌هایی که در این‌جا بیان کردم در کنار پیکره‌بندی‌هایی که ارزش در نظر گرفتن دارند فراهم نموده‌ام. آن Surface Book i7 برتر که به طور رسمی Surface Book with Performance Base نامیده می‌شود واقعا مرزهای چیزی که مردم برای یک لپ‌تاپ دوهسته‌ای می‌پردازند می‌شکند. اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم این یک لپ‌تاپ عادی نیست. یک 1TB SSD و 16GB RAM و همچنین پشتیبانی از قلم، یک حالت تبلت دارد و احتمالا از بالاترین کارآیی GPU در کلاس خود برخوردار است. اما خوب، 3300 دلار برای‌تان آب می‌خورَد. Apple نیز با این رفتاری که دود از سر کاربر بلند می‌کند غریبه نیست. وقتی یک Core i7, 1TB SSD و 16GB RAM را برروی MacBook Pro 13 با Touch Bar قرار می‌دهید به یک سیستم 2900 دلاری نگاه می‌کنید. و با این مبلغ حتی به یک GPU مجزا و اختصاصی، لمس یا پشتیبانی از تبلت یا قلم که برروی Surface Book وجود دارد هم دست پیدا نمی‌کنید. قدرتمندترین MacBook Pro 15 کمپانی Apple 4300 دلار برای‌تان هزینه خواهد داشت. باید اشاره کنیم این سیستمی با گران‌ترین پردازنده‌های موبایل اینتل و یک 2TB SSD هوش‌رُبا است اما در عین حال قیمتش معادل یک اتوموبیل دست دوم متوسط هم هست. در مقایسه با یک PC "نرمال"، هم مایکروسافت و هم Apple کارآیی بسیار زیادی در مقابل پولی که پرداخت می‌کنید برای‌تان فراهم می‌کنند. Dell XPS 15، که در زمینه‌ی دوام باتری بر MacBook Pro 15 برتری دارد 1400 دلار است. Dell XPS 15 با یک 1TB M.2 SSD، 32GB RAM (که برروی MacBook Pro 15 در دسترس قرار ندارد)، یک GTX 960M، صفحه لمسی 4K، و یک باتری بزرگ‌تر 2600 دلار خواهد بود. این فقط 200 دلار بیش‌تر از چیزی است که Apple برای ماشینی با 16GB RAM، یک 256GB SSD و کُندترین Radeon Pro GPU دریافت می‌کند. شما می‌توانید همین کار را با HP Spectre x360 یا XPS 13 فعلی Dell نیز انجام دهید. هر دو در مقایسه با MacBook Pro 13 یا MacBook Pro 13 Touch Bar ارزش‌های بسیار بیش‌تری برای‌تان فراهم می‌آورند. اعداد دروغ نمی‌گویند. MacBookهای Apple قیمت زیادی دارند و دیوایس‌های Surface Book برتر مایکروسافت نیز چنین هستند PC OEMها برای پولی که پرداخت می‌کنید چیزهای بسیار بیش‌تری به ارمغان می‌آورند.

نتیجه‌گیری

با انجام این تست‌ها و مقایسه‌ی قیمت، PC پیروز است. این اصلا عجیب نیست. MacBookها در نقطه‌ی دشواری گرفتار شده‌اند- حتی اگر پیکره‌بندی‌هایی با کارآیی بالاتر را اجرا نمایند. آن‌ها در مقایسه با اغلب PCها هم فوق گران هستند و هم از منظر کارآیی GPU در مقایسه با Surface Book i7 مایکروسافت عقب‌تر قرار می‌گیرند. البته همه‌ی خبرها برای Mac بد هم نیست. دوام باتری MacBook Pro 15 برای یک لپ‌تاپ 15 اینچی با یک پردازنده‌ی چهارهسته‌ای و کارت گرافیکی اختصاصی و مجزا خیلی خوب و تاثیرگذار است. در مقام مقایسه، لپ‌تاپ‌های قدرتمند چهار هسته‌ای که دیده‌ایم از منظر دوام باتری قادر به رقابت با آن نیستند. حتی باتری MacBook Pro 13 نیز در مقایسه با یک PC مشابه از دوام نسبتا خوبی برخوردار است. مشکل هواداران Apple و Mac این است که سازنده‌های PC هرگز از پای نمی‌نشینند. و همان‌گونه که می‌دانیم، Apple هم با Macهای خود همین کار را می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید