دسته بندی: 

کورتانا را بی‌تردید می‌توانی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افزوده شده به ویندوز ۱۰ مایکروسافت دانست که البته از نظر توانمندی‌ هم چیزی کم ندارد. کافیست این دستیار دیجیتالی را فعال نمایید تا شما را در جریان جلسات آتی‌تان قرار دهد؛ اینترنت و فایل‌های لوکال ذخیره شده در سیستم را برایتان جستجو نماید و در جریان جدیدترین خبرها بگذاردتان.

برای آنکه بالاترین بهره را از این دستیار بگیرید در این بخش در نظر داریم شما را با نکاتی در رابطه با آن آشنا نماییم؛ با خواندن این مطلب قادر خواهید بود که از کورتانا برای مدیریت کلندر، تشخیص موزیک‌های در حال پخش و دنبال نمودن مرسولات پستی و پروازها استفاده نمایید.

دریافت پاسخ مستقیم سوالات

وقتی سوالی را از کورتانا می‌پرسید، دستیار فهرستی از لینک‌ها در فضای وب را پیش رویتان قرار خواهد داد و سپس باید نتایج جستجو را در مرورگرتان باز کنید. برای نمونه وقتی از آن سوال کنید سردترین روز سال ۲۰۱۵ در لندن چه وقت بوده؟

فهرستی از نتایج برایتان نمایش داده می‌شود. این نتایج گرچه می‌توانند مفید باشند اما پیدا کردن پاسخ در آنها می‌تواند زمانبر باشد زیرا باید تک به تک روی آن لینک‌ها کلیک نمایید و سپس در محتوای صفحه‌ای که گشوده می‌شود به دنبال اطلاعات مورد نظرتان بگردید. از آن سو اما مجموعه وسیعی از پرسش‌ها هم هستند که کورتانا می‌تواند بدون نمایش لینک‌های مختلف به آنها پاسخ دهد. در واقع با مطرح کردن این سوالات پاسخ درست در پنل مربوط به کورتانا نمایش داده می‌شود. در ادامه می‌توانید لیستی از این سوالات را مشاهده نمایید:

تعریف یک کلمه (Define Word) اگر به دنبال تعریفی برای واژگان مختلف در زبان انگلیسی هستید تنها کافیست از کورتانا بپرسید.

زمان تعطیلات (When is name of holiday) کورتانا به خوبی از تاریخ دقیق تعطیلات میلادی اطلاع دارد.

عناوین افراد (Who is title of person) کورتانا می‌تواند به شما بگوید که مثلا مدیرعامل شرکت‌های مایکروسافت، گوگل و اپل چه افرادی هستند یا اینکه نام نخست وزیر انگلستان چیست.

وقت محلی کشورهای مختلف دنیا (What time is it in place) اگر می‌خواهید بدانید همین حالا که مشغول خواندن این مقاله هستید وقت محلی در یک کشور خاص چیست می‌توانید از کورتانا سوال کنید.

تبدیل ارز (Convert currency to currency) می‌خواهید در مورد نرخ تبدیل یک ارز خاص بدانید. کافیست از کورتانا سوال کنید.

قد اشخاص معروف (How tall is person) کورتانا می‌داند قد افراد مشهور از جمله باراک اوباما چقدر است.

طول فیلم‌های مختلف (How long is movie) می‌توانید از کورتانا سوال کنید که فیلم پدرخوانده چند دقیقه است؟ لازم است به یاد داشته باشید که این دستیار در مورد همه فیلم‌ها نمی داند و به همین خاطر گاهی اوقات باید وب را زیر و رو کند تا پاسخ سوال شما را بیابد.

متصل نمودن اکانت‌ها به کورتانا

یکی از روش‌ها  برای افزایش سودمندی کورتانا اتصال آن به حساب‌های کاربری‌تان است. برای شروع می‌توانید لینکدین را به آن وصل نمایید. به این منظور باید روی کادر جستجو در کورتانا کلیک کنید و وقتی منو برایتان نمایش داده شد روی آیکون نوت بوک کلیک نمایید. سپس گزینه Connected Accounts را انتخاب نمایید تا لیستی از فهرست‌هایی که می‌توانید به کورتانا متصل نمایید برایتان نمایش داده شوند. جالب است بدانید حتی اسامی سرویس‌هایی که درآنها اکانت ندارید هم برایتان نمایش داده می‌شود.

برای متصل کردن اکانت خود کافیست روی آن کلیک نمایید  و سپس دکمه Connect که برایتان نمایش داده می‌شود را انتخاب کنید. اطلاعات ورود را تایپ کنید تا دستیار باقی امور را برایتان انجام می‌دهد. البته مزایایی که با این کار نصیب‌تان می‌شود متفاوت خواهند بود. اگر آن را به لینکدین متصل نمایید به شما یادآوری خواهد کرد چه زمانی که جلسه دارید و حتی اعلام می‌کند که آیا شرکت‌کنندگان در این جلسه نیز از آن سرویس استفاده می‌کنند یا خیر. اگر اینطور باشد کورتانا سری به صفحه آنها در لینکدین می‌زند و آنگاه می‌توانید عنوانن شغلی، عکس و شرکتی که فرد برای آن کار می‌کند را مشاهده نمایید.

در نظر داشته باشید یکپارچه سازی آفیس ۳۶۵ با کورتانا تنها در صورتی امکان پذیر است که اشتراک نسخه سازمانی آن را دریافت کرده باشید.

یکپارچه سازی کورتانا با ویندوز ۱۰

اگر از اپلیکیشن‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید حتما ترفندهای ارائه شده در زیر به کارتان خواهند آمد. برای نمونه می‌توانید از کورتانا برای پیدا کردن یک برنامه استفاده نمایید (در نظر داشته باشید که اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ مواردی هستند که مشخصا برای اجرای سیستم عامل مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا همراه با آن ارائه می‌شوند و یا اینکه از طریق ویندوز استور دانلود می‌شوند. این برنامه‌های تحت دسکتاپ نیستند).

اما برای این کار نخست باید مشخص نمایید که آیا یک اپلیکیشن خاص ویندوزی با دستیار مایکروسافت یکپارچه سازی می‌شود یا خیر. بعد از دانلود اپ روی نوار جستجوی کوتانا کلیک نمایید و سپس روی علامتی سوالی که در پنل سمت چپ نمایش داده می‌شود اشاره نمایید. اگر از آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ استفاده می‌نمایید با اسکرول کردن به بخش Tips & Tricks بروید و روی عبارت See more tips کلیک نمایید؛ صفحه را به پایین اسکرول نمایید و در آنجا لیستی از اپلیکیشن‌های موجود در ویندوز ۱۰ را مشاهده خواهید کرد که با کورتانا سازگاری دارند. البته باید بگوییم که فعلا شمار این اپلیکیشن‌ها زیاد نیست اما برخی عناوین محبوب را می‌توانید در آن مشاهده نمایید.

البته در ویندوز ۱۰ موبایل لیست اپلیکیشن‌های پشتیبانی کننده از کورتانا بیشتر است و برای نمونه میتوانید مواردی نظیر توییتر، لینکدین و ویکیپدیا را در آن بیابید (با همان شیوه‌ای که گفته شد نیز می‌توانید مشخص نمایید که آیا اپلیکیشنی خاص در ویندوز ۱۰ موبایل قابلیت یکپارچه سازی با کورتانا را دارد یا خیر).

برای استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف نیز باید ساختار دقیق و رسمی را به کار ببرید و نمی‌توانید ترکیب‌های محاوره ای را در سرچ باکس کورتانا تایپ نموده یا بر زبان بیاورید. برای مثال اگر بخواهید یکی از برنامه‌های آمازون را داشته باشید نخست باید نام آمازون را بر زبان آورده، بعد عبارت Find به معنای یافتن و سپس اسم برنامه مدنظرتان.

خبر خوب آنکه هرچه توسعه دهندگان بیشتری به استفاده از API مایکروسافت روی می‌آورند انتظار می‌رود که اپلیکیشن‌های بیشتری در محیط ویندوز ۱۰ با کورتانا یکپارچه سازی شوند.

مدیریت کلندر گوگل

ویندوز ۱۰ یک اپلیمیشن تقویم داخلی دارد که با کورتانا هم یکپارچه سازی شده است. در هر حال اگر از کاربران کلندر گوگل هستید با اعمال تنظیماتی کورتانا را با آن تقویم خاص نیز یکپارچه سازی نمایید و در ادامه از طریق آن قرارهای مختلف را زمانبندی یا ویرایش کرده و همان کارکردهایی را از کلندر گوگل دریافت نمایید که با تقویم خود مایروسافت ممکن بود.

برای این منظور نخست لازم است که تقویم مدنظرتان را با کورتانا روی ویندوز ۱۰ یکپارچه سازی نمایید. ابتدا اپلیکیشن کلندر را باز کنید (معمولا در گوشه بالایی منوی استارت در سمت چپ قرار دارد). علاوه بر این می‌توانید با تایپ کردن عبارت کلندر در کورتانا و سپس کلیک روی آیکون اپ تقویم که در ابتدای نتایج جستجو نمایش داده می‌شود برنامه را باز کنید. در مرحله بعد لازم است روی آیکون تنظیمات در گوشه پایینی سمت چپ برنامه تقویم کلید نمایید . آیکون شبیه به یک چرخ دنده است. بعد از آنکه منوی تنظیمات باز شد از این مسیر وارد عمل شوید: Account> Add Account. از صفحه موسم به Choose an Account می‌توانید گوگل را انتخاب نمایید. در ادامه از شما خواسته می‌شود از طریق اطلاعات اکانت گوگل عمل ورود را انجام دهید. از این مرحله به بعد کافیست دستورالعمل‌هایی که روی صفحه برایتان نمایش داده می‌شوند را دنبال نمایید.

در اینجا دیگر تقویم گوگل شما با اپ کلندر ویندوز ۱۰‌تان یکپارچه سازی شده است. در نتیجه اگر به عنوان مثال از کورتانا بخواهید که قرارهایی را برای شما تنظیم نماید می‌توانید جزئیات مربوط به آن قرارها از جمله تاریخ، زمان و موضوع جلسه را نیز از طریق این دستیار وارد نمایید. به این ترتیب، رویداد مدنظرتان به کلندر ویندوز ۱۰ اضافه می‌شود. برای آنکه آن قرار را مستقیما روی کلندر گوگل خود ذخیره نمایید می‌توانید آن را از منوی کشویی بالای دکمه Add انتخاب نمایید. فارغ از اینکه رویداد مدنظرتان را به کدام کلندر می‌افزایید در هر صورت هردوی آنها (هم تقویم ویندوز ۱۰ و هم گوگل) به صورت سینک شده خواهند بود. علاوه بر این وقتی از کورتانا بخواهید که برنامه‌تان را نشان دهد (مثلا با پرسیدن این جمله که برنامه امروز من چیست) کورتانا قرارهای تنظیم شده روی تمامی تقویم‌هایتان را برای شما نمایش خواهد داد.

به جای موتور جستجوی بینگ از گوگل استفاده نمایید

وقتی از کورتانا بخواهید که اینترنت را برایتان جستجو نماید، از موتور جستجوی بینگ برای این منظور استفاده خواهد کرد. اما اگر ترجیح می‌دهید به جای آن از گوگل استفاده نمایید می‌توانید، منتها برای این منظور باید تنظیماتی را انجام دهید.

نخست لازم است کروم را نصب نموده و بعد آن را به عنوان مرورگر پیش فرض خود انتخاب نمایید. اپ تنظیمات ویندوز ۱۰ را باز کنید و از آن قسمت روی گزینه Default Apps کلیک نمایید. روی آیکون مرورگر مدنظرتان کلیک نموده و از فهرستی که نمایش داده شده است گوگل کروم را انتخاب نمایید. مرورگر را باز نمایید و به گوگگل وب استور بروید و به دنبال اکستنشن‌ Bing2Google بگردید و آن را نصب نمایید. از این مرحله به بعد هر زمان که قصد استفاده از کورتانا برای سرچ وب را داشته باشید، این سرچ از بینگ به گوگل منتقل می‌شود و نتایج جستجوی شما نیز در گوگل نمایش داده می‌شوند. در واقع حتی اگر در Bing.com باشید و به دنبال محتوایی خاص آنگاه کار از طریق گوگل انجام می‌گیرد نه بینگ (البته برخی کاربران گزارش داده‌اند که حتی با وجود اعمال تنظیمات یاد شده باز هم به جای گوگل نتایج جستجوی بینگ برایشان نمایش داده شده است).

دستیار دیجیتالی مایکرسافت سه نوع ریماندر عمومی را شامل می‌شود که براساس موقعیت مکانی، زمانی و شماره تماس‌هایتان هستند.

تصور کنید وقتی نزدیک به یک سوپرمارکت خاص هستید دوست دارید یادتان باشد که یک پنیر خاص را خریداری نمایید. برای این منظور کافیست این عبارت را یا برای کورتانا تایپ کرده یا بنویسید: Remind me to get cheese when I’m at Avije supermarket. در ادامه صفحه‌ای برایتان نمایش داده می‌شود که حاوی آدرس کلیه سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای آویژه است و از شما سوال می‌گردد که می‌خواهید ریماندر را برای کدامیک از آنها تنظیم نمایید یا می‌خواهید هر زمان که در یکی از آن آدرس‌ها بودید خرید  پنیر به شما یادآوری شود. سپس هر زمان که در یکی از این فروشگاه‌ها باشید کورتانا به شما خاطرنشان می‌کند که پنیر مورد علاقه‌تان را خریداری نمایید.

در نظر داشته باشید اگر آن مکان برای کورتانا آشنا نباشد از شما می‌خواهد اطلاعات بیشتری را در اختیارش قرار دهید یا اینکه آدرس را خودتان تایپ نمایید.

در مورد ریمارندرهای زمانی و مربوط به شماره تماس هم می‌توانید به این شیوه عمل کنید. اگر میخواهید یادتان بماند که فردا سوخت‌گیری ماشین‌تان را انجام دهید کافیست همین جمله را به انگلیسی برای کورتانا تایپ کنید یا بر زبان بیاورید. در این صورت صفحه‌ای به صورت پاپ‌آپ باز می‌شود و از شما می‌خواهد جزئیات بیشتری نظیر زمان را دراختیارش قرار دهید یا مشخص نمایید که ریماندر برایتان تکرار گردد یا خیر.

علاوه بر این می‌توانید از کورتانا بخواهید هر زمان که یکی از افراد موجود در لیست شماره تماس‌هایتان با شما تماس گرفت، کاری انجام دهد. برای مثال اگر می‌خواهید از دوست صمیمی‌تان در مورد دعوت شام سوال کنید می‌توانید از کورتانا بخواهید به شما یادآوری کند که این سوال را از آن شخص خاص بپرسید.

در این حین چنانچه دستیار نام شخص موردنظرتان را تشخیص نداده باشد صفحه‌ای باز می‌شود واز شما سوال می‌کند که آن اسم را وارد نمایید. به این ترتیب زمان بعدی که ایمیلی را ارسال یا دریافت می‌کنید آن ریماندر برایتانم نمایش داده می‌شود. اگر موبایل‌تان ویندوزی باشد آنگاه دفعه بعدی که با موبایل‌تان تماس تلفنی بگیرید ین ریماندر را دریافت خواهید کرد.

نکاتی در مورد آپدیت‌ سالانه ویندوز ۱۰

مایکروسافت همزمان با ارائه آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ برخی قابلیت‌های تازه را نیز به کورتانا افزود که در ادامه نگاهی خواهیم اشت به برخی از آنها.

از کورتانا روی لاک اسکرین استفاده نمایید

از این پس امکانی برای شما فراهم است که از دستیار دیجیتالی کورتانا روی لاک اسکرین خود نیز استفاده نمایید و این یعنی دیگر حتی نیازی نخواهد بود که برای استفاده از کورتانا به سیستم لاگین کنید.

برای شروع در کادر جستجوی کورتانا روی آیکون چرخ دنده که در سمت چپ منوی پاپ آپ نمایش داده می‌شود کلیک نمایید. با این کار بخش مربوط به تنظیمات کورتانا گشوده می‌شود. صفحه را به پایین اسکرول نمایید و اسلایدر را در وضعیت On یا روشن قرار دهید. در این بخش  به دنبال عبارتی بگردید با این مضمون: به کورتانا اجازه بده هر زمان که سیستم قفل است به کلندر، ایمیل، پیام‌ها و دیتای Power BI دسترسی پیدا کند. این آپشن را نیز در وضعیت فعال قرار دهید. در غیر اینصورت فعالیت‌های دستیار دیجیتالی شما محدود خواهد شد. اما با فعال نمودن این گزینه می‌توانید از کورتانا بخواهید موسیقی دلخواهتان را پخش کند و وضعیت آب و هوا را روی لاک اسکرین برایتان نمایش دهد. برای این منظور صرفا کافیست بگویید Hey Cortana و از همان لاک اسکرین درخواست مورد نظرتان را مطرح نمایید. به این ترتیب امکان تنظیم ریمایندر، پخش موسیقی‌، چک کردن کلندر و انجام امور بیشتری از این دست برایتان فراهم خواهد بود.

استفاده از زبان طبیعی برای ارائه درخواست

در آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ کورتانا به لحاظ کلی باهوش‌تر شده است زیرا در آن می‌توانید از زبان طبیعی و محاوره‌ای خود نیز برای ارائه درخواست به آن استفاده نمایید. به بیان دیگر می‌توانید به جای کاربرد کلمات مشخص با استفاده از جملات عادی با کورتانا صحبت کنید.

برای مثال، بعد از آنکه از کورتانا خواستید ایمیلی را به شخص خاصی ارسال نمایید دستیار در داخل فهرست تماس‌های شما به دنبال نام آن فرد می‌گردد و سپس روی همان صفحه فرمی شامل کادر مخصوص کادر و محتوا را پیش رویتان قرار می‌دهد و بدون ورود به اپ ایمیل مربوطه می‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر اکانت اوت لوک خود را به حساب دیگر نظیر جیمیل متصل  کرده باشید، آنگاه کورتانا برای پیدا کردن پروفایل فرد مورد نظرتان جیمیل را نیز سرچ می‌کند و اگر اکانت‌های مختلفی را بیابد که با آن نام همخوانی دارند از شما سوال می‌کند می‌خواهید ایمیل را به کدامیک از آنها بفرستید.

اطلاعات مربوط به کورتانا را در کلندر بیابید

کورتانا در آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ به صورت خودکار رویدادهای مختلف را براساس ایمیل‌هایی که ارسال کرده‌اید به کلندر شما اضافه می‌کند. برای مثال تگر تاییده پرواز خود را از طریق ایمیل ارسال کرده باشید کورتانا آن را به تقویم شما اضافه می‌کند. در نظر داشته باشید که این کار تنها در صورتی انجام می‌شود که ایمیل را برای اکانت اوت لوک خود ارسال کرده باشید.

ترفندهای جالب دیگر

البته کورتانا کارکردهای جدید دیگری هم دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: برای نمونه می‌توانید بسته‌های پستی یا پرواز‌های خود را با تایپ کردن یا اقرار شماره پرواز یا شماره پیگری بسته انجام دهید. همچنین می‌توانید با مطرح کردن سوال What is this song? و نگه داشتن موبایل در کنار بلندگو موسیقی در حال پخش را تشخیص دهید. در این صورت کورتانا از طریق میکروفون موجود در موبایل شما به موسیقی گوش می‌دهد و نام آن ترانه را می‌یابد.

برای اطلاع از دیگر قابلیت‌های کورتانا می‌توانید عبارت Help Me را تایپ کرده یا بگویید تا فهرستی از این موارد برایتان نمایش داده شود.

افزودن دیدگاه جدید