دسته بندی: 

با مایک هالسی (Mike Halsey) همراه شوید، در صورتی که شما هنگام کار با کامپیوتر شخصی خود دچار می­شوید، راهکارهای ساده­ وی شاید بتواند کمک حال شما باشد

اگر به ده سال گذشته بیاندیشید، یا اگر در جایی زندگی می­کردیم که نمی­توانستیم برای مدت طولانی دسترسی آسانی به کامپیوتر شخصی داشته باشیم، به گمان من شرایط بسیار بد و ناگوار و طاقت­فرسایی پیش روی ما بود که همواره شوند آزار ما را فراهم می­کرد. و اگر یک کامپیوتر شخصی در دسترس بود ولی بسیار کند و سنگین فرآیندهای درخواستی را اجرا می­نمود،این نیاز احساس می­شد تا هر سال ویندوز آن دوباره و از نو نصب شود، یا حتی گاهی دست­کم هر شش ماه یکبار این کار باید انجام می­پذیرفت.

پس از انجام فرآیند نصب دوباره ویندوز، سیستم عامل مایکروسافت، سیستم به گونه­ای قابل اعتماد و برجسته بهبود می­یابد و کارایی آن به گونه­ای چشمگیر بهتر می­گردد. امروزه ما به داشتن تبلت­ها و تجهیزات Io T ‪(Io T device: یا اینترنت اشیا، کار با اینترنت تجهیزات فیزیکی می­باشد، ماشین­ها، ساختمان­ها، و هر شی دیگر امروزه دارای قطعات الکترونیکی، نرم­افزارها، حسگرها، به کاراندازنده­ها هستند که شوند آن شده­اند تا این تجهزات بتوانند به اینترنت بپیوندند)‬ عادت نموده­ایم، که در آنها سیستم عامل به جای نصب روی یک دیسک سخت، روی یک تراشه پیاده­سازی شده است، جایی که می­تواند خیلی آسان یک وسیله را روشن نماید یا بیشتر مشکلات پیش آمده را بر طرف سازد.

امروزه با وجود کامپیوترهای نوین و قابل اعتماد، هنوز هم گاهی مشکلاتی برای این سیستم­ها پیش می­آید. و هنگامی که چنین می­شود، این مشکلات فرساینده­تر از مشکلات دهه گذشته به نظر می­رسند. این پیشامددارای دو شوند(: دلیل) است. نخست، ما انتظار داریم که این تجهیزات با هزینه­ای که برای آن پرداخت شده و تجهیزات پیشرفته­ای که دارند باید کار خود را به خوبی انجام دهند، و شوند دوم آن است که برای بیشتر کارها ما از کامپیوتر خود و دیگر تجهیزات پردازشی بهره می­گیریم، کاری که از این سیستم­ها کشیده می­شود و بار پردازشی که آنها بر دوش خود می­بینند بسیار بیشتر از دهه گذشته است.

هنگامی که شما با یک مشکل روبرو می­شوید، چگونه می­توانید بدون کم­ترین هیاهوی ممکن و دردسر این مشکل را برطرف ساخت؟ هیچکس دوست ندارد پس از یک تعمیر حرفه­ای که معمولا هم بسیار پر هزینه هستند، باز هم برای حتی چند روز از کار کردن با کامپیوتر شخصی خود محروم شود. خوشبختانه، این روزها قابلیت اطمینان به سیستم عامل ویندوز بسیار افزایش یافته، زیرا ابزارهایی که همراه آن در دسترس شما قرار می­گیرد می­تواند به شما در برطرف ساختن مشکلات یاری رساند. در اینجا می­خواهیم شما را با برخی از این ابزار آشنا سازیم، به گونه­ای که شما بتوانید دریافت درستی از خطاهای سیستم خود داشته باشید، و نیز بتوانید راهکار مناسب را خیلی زود پیدا نمایید.

بازیافت درایو System Repair Disc

ما کار خود را با پیشگیری آغاز می­کنیم. همه نسخه­های ویندوز به شما این امکان را می­دهند تا یک محیط بازیافت بسازید، برای این کار شما باید در Control Panel دنبال گزینه Recovery بگردید، تا بتوانید این محیط را پدید آورید. در Windows 8.1, 10، شما می­توانید یک USB Flash Recovery Drive بسازید، در Windows 10 همچنین به شما اجازه داده می­شود تا یک نسخه پشتیبان کامل از سیستم عامل خود فراهم سازید. این در حالی است که، Windows 7 به شما این امکان را می­دهد تا یک سی­دی یا دی­وی­دی System Repair Disc داشته باشید. شما می­توانید به یاری این محیط بازیافت برای برطرف ساختن برخی از مشکلات سیستم خود دست به کار شوید، از گزینه Windows’ automatic Startup Repair گرفته، که برای برطرف ساختن مشکلات معمولی به کار می­رود، تا System Restore، که سیستم را به نقطه برگشت تعیین شده توسط کاربر بازمی­گرداند، می­توانند در برطرف ساختن مشکلات پدید آمده به شما یاری رسانند. در واقع شما می­توانید هنگامی که از کارایی سیستم خود رضایت دارید برای آن یک نقطه بازگشت تعیین کنید، هنگام بروز مشکل System Restore می­تواند تغییرات سیستم شما را حذف کند و سیستم عامل شما را به همان نقطه بازگشت تعیین شده بازگرداند، گاهی به روز­رسانی­هایی که انجام می­دهید یا نصب برخی از نرم­افزارها می­تواند شوند ناپایداری در سیستم عامل شما گردند. اگر شما یک تصویر پشتیبان کامل از ویندوز خود فراهم ساخته باشید، آنگاه محیط بازیافت به شما این امکان را می­دهد تا به سرعت بتوانید سیستم عامل خود را به حالت بهینه بازگردانید. در Windows 8.1, 10 شما می­توانید یک تصویر پشتیبان از به روز رسانی سیستم عامل خود فراهم سازید و آن را روی یک دیسک سخت ذخیره نمایید، سپس سیستم عامل را بدون آنکه تاثیر زیان­باری روی فایل­های شما داشته باشد دوباره نصب کنید.

وارسی کننده فایل سیستم

ممکن است یک فایل خراب مربوط به سیستم عامل ویندوز وجود داشته باشد، شما می­توانید System File Checker را از پنجره Command Prompt ‪(admin)‬ اجرا نمایید. این فرمان: SFC ‎/ScanNow را در آنجا بنویسید، با اجرای این دستور اسکن سیستم عامل شما برای یافتن فایل­های خراب آغاز می­شود، و اگر شما یک دی­وی­دی نصب به روز شده داشته باشید – شما نمی­توانید با یک درایو یواس­بی فلش این کار را انجام دهید تنها باید از دی­وی­دی کمک گیرید – شما می­توانید دوباره این فایل­ها را نصب کنید. این امکان برای شما وجود دارد تا محیط نصب را برای Windows 7, 8.1 , 10 بارگذاری کنید.

تاریخچه قابل اعتماد

اگر شما اطمینان ندارید که چه مشکلی برای کامپیوتر شما پیش آمده است، شما می­توانید در منوی Start به دنبال Reliablity بگردید، تا بتوانید تاریخچه قابل اطمینان کامپیوتر شخصی خود را ببینید. با اجرای این دستور شما آیکون­های هشدار دهنده­ای را با رنگهای قرمز و زرد ببینید، که نشان دهنده خطاها و خرابی­های سیستم هستند. با کلیک کردن روی یکی از این فایل­ها اطلاعات مربوط به آن خرابی یا خطا نشان داده خواهد شد، همچنین لینکی در برابر آن قرار دارد که راهکار برطرف کردن آن مشکل را در اختیار شما می­گذارد. Reliablity History می­تواند برای جستجوی الگوی خرابی­ها بسیار سودمند باشد. با به کارگیری این راهکار، شما توان آن را خواهید داشت دریابید که کدام سرویس ویژه ویندوز یا نصب کدام برنامه شوند بروز چنین مشکلی شده است.

تاریخچه قابلیت اطمینان می­تواند الگوی مناسبی برای خرابی­ها و خطاها ارایه دهد.

Event Viewer

اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتر درباره یک مشکل داشتید، جستجوی خود را در Event Viewer ادامه دهید. با این کار شما فهرستی از همه خطاها، هشدارها و رویدادهای بحرانی در دسترس شما قرار خواهد گرفت، که بر پایه زمان و تاریخ و اندازه اهمیت آن رویداد منظم شده­اند. شما می­توانید روی هر رویداد کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به آن را با جزییات بیشتر دریافت نمایید. در ساده­ترین شکلش، آن می­تواند شامل یک کد خطا (در قالب OxA1234567) باشد، که شما می­توانید برای رفع کردن آن جستجوی خود را به صورت آن­لاین انجام دهید. شما همچنین می­توانید اطلاعاتی درباره مشکلات سیستم خود را به سرورهای مربوطه بفرستید، تا آنها پس از بررسی آن مشکلات بتوانند پشتیبانی لازم را برای سیستم شما  انجام دهند.

Event viewer همه خطاها، هشدارها و رویدادهای بحرانی را فهرست می­کند، و آنها را برپایه زمان و تاریخ رخداد و شدت آن رویداد رده­بندی می­نماید.

Task Manager, Performance Monitor and Resource Monitor

اگر شما به دنبال شناسایی یک مشکل هستید، هنگامی که آن مشکل برای سیستم شما روی داده است، در Windows 8.1 , 10 می­توانید از Task Manager بهره گیرید تا جزییات استاندارد و متریک پردازنده، حافظه، دیسک و پویایی شبکه خود را ببینید. برای این کار روی زبانه performance کلیک کنید. در زبانه Details در همه نسخه­های ویندوز شما می­توانید روی هر برنامه در حال اجرا راست کلیک نمایید تا جزییات بیشتری را به طور آن­لاین درباره خطاها پیدا کنید.

Performance Monitor و Resource Monitor (برای پیدا کردن این دو بخش کافی است نام آنها را در منوی Start بنویسید) می­تواند اطلاعات بسیار خوبی درباره شرایط کامپیوتر شما در همان لحظه ارایه دهد.

Problem Steps Recorder

اگر شما هنوز نمی­دانید چه چیزی برای سیستم شما روی داده است، یا اینکه در تلاش هستید تا به کسی کمک نمایید که به زبان فنی نمی­تواند برای شما شرح دهد با چه مشکلی روبرو شده است، در چنین شرایطی Problem Steps Recorder می­تواند نقش بسیار ارزشمند برای شما بازی کند. در منوی Start، PSR را بنویسید و روی PSR.exe کلیک نمایید تا این ابزار اجرا شود. آن از پیام­هایی که روی صفحه نمایش آشکار شده است فیلم می­گیرد، هر حرکتی که شما روی سیستم خود انجام دهید، هر کلیکی که می­کنید یا هر تغییری که روی سیستم شما انجام می­پذیرد توسط این ابزار با جزییات کامل ثبت می­شود. با این ابزار می­توان دریافت که یک کاربر چه کنش­هایی روی سیستم خود انجام می­دهد، و پیامد آن چه پیام خطایی آشکار می­گردد.

Problem Step Recorder تصاویری به همراه یادداشت­هایی را نشان می­دهد، هر کلیکی که انجام گرفته یا هر تغییری که روی داده را به دقت به تصویر خواهد کشید. 

Remote Assistance و Quick Assist

شما می­توانید حتی از راه دور به کس دیگری که با سیستم خود مشکل پیدا کرده، کمک نمایید، برای این کار باید از ابزار Remote Assistance بهره گیرید. برای انجام این کار شما باید این ابزار را روی هر دو کامپیوتر فعال نمایید، برای انجام چنین کاری باید در Control Panel روی آیکون System کلیک کنید و یا در منوی Start، System را نوشته و پس از یافتن آن، روی آن کلیک کرده و پس از آن روی گزینه Remote Setting کلیک کنید، با این کار شما می­توانید از راه دور کامپیوتر دیگری را کنترل نمایید.

در Windows 10، با ابزار Quick Assist شما نیاز دارید تا یک گام بیشتر انجام دهید. اگر هر دو بخش برای ورود به سیستم از حساب کاربری مایکروسافت بهره می­گیرند، Quick Assist به نسبت Remote Assistance باید یک گام بیشتر را از سر گذراند، کامپیوتر شخصی باید از نو راه اندازی شود تا پیامها روی صفحه نمایش نشان داده شوند.  اگر شما به عنوان یک متخصص کامپیوتر در یک مرکز پشتیانی کار می­کنید تا مشکلات سیستم کاربران را برطرف سازید، شما می­توانید با Remote Desktop کنترل بیشتری روی دیگر کامپیوترها در اختیار داشته باشید.

Quick Assist به نسبت Remote Assistance باید یک گام بیشتر را از سرگذراند، این فرآیند باید یکبار از نو راه­اندازی شود تا بتواند کار خود را به انجام رساند.

شناسایی سخت­افزار ناشناخته

یکی از مشکلاتی که بیشتر کامپیوترهای شخصی با آن دست به گریبان هستند، تجهیزات سخت­افزاری است که به درستی نصب نشده­اند و کار با آنها بسیار فرساینده می­باشد. اگر در لیست تجهیزات شما، قطعه با برچسب "undefined" مشخص شده باشد، دوبار روی آن کلیک کرده، و بخش Hardware Ids مربوط به پانل Details را نگاه کنید تا کدهای مربوط به VEN_‪(Vendor)‬ و DEV_‪(Device)‬ را پیدا نمایید. یک جستجوی آن­لاین به شما نشان می­دهد که این کدها مربوط به چه سخت­افزاری هستند، و سپس درایور مناسب آن را نصب نمایید.

تعمیر نمودن استارت­آپ ویندوز

از همه مشکلاتی که تا به اینجا بر شمردیم، فرساینده­ترین مشکل حالتی است که کامپیوتر شخصی از اجرای ویندوز سرباز می­زند. با به کارگیری دیسک Recovery Drive یا System Rescue، شما می­توانید یک پنجره Command Prompt باز کنید. از این پنجره، با چند دستور می­توانید سیستم Start-up را بازسازی نمایید، و امیدوار باشید که سیستم شما بتواند به درستی کار خود را از سر گیرد.

Bootrec ‎/RebuildBCD برای شما Boot Configuration Database خواهد ساخت، که در آن ویندوز جزییات سیستم عامل­های نصب شده را با جزییات کامل ذخیره می­کند، و آن اطلاعات را در این بخش می­توان پیدا کرد.

Bootrec ‎/FixMBR، Master Boot Record روی دیسک سخت را بازسازی می­کند.

اگر بخش بوت کنونی شما خراب شده باشد، Bootrec ‎/FixBoot یک بخش بوت تازه روی دیسک سخت کامپیوتر شخصی شما می­نگارد.

بازنشاندن (Resetting) به روز رسانی ویندوز

اگر شما دریافتید که هیچگاه به روز رسانی­های ویندوز شما روی سیستم نصب نمی­شوند، شما باید آن را بازنشانی (Reset) کنید. برای انجام این کار، کامپیوتر را از نو راه­اندازی کنید و آنچه در پوشه C:\Windows\softwareDistribution جای گرفته را پاک نمایید. اما، توجه داشته باشید که هرگونه به روز رسانی که را که در گذشته در حالت پنهان قرار داده بودید، دوباره برای نصب در دسترس شما قرار خواهد گرفت؛ به دیگر سخن، این فایل­های از حالت پنهان بیرون می­آیند.

برای هر چیز دیگر جز ویندوز

شناسایی مشکلات کامپیوتر شخصی خود معمولا یک فرآیند جستجو و زدودن به شمار می­رود. از خود بپرسید که آیا این مشکل در گذشته نیز روی داده بود یا خیر، آیا کس دیگری نیز با این مشکل یا مشکلی مانند آن روبرو شده است یا خیر، و آیا قطعات بیشتری از سیستم من دارای مشکل هستند یا خیر؟

گاهی شبکه و ارتباط اینترنت با مشکل روبرو می­شود و کامپیوتر نمی­تواند سیگنال کافی از روتر دریافت نماید. یکی از شوندهای این مشکل آن است که روکش کابل شبکه از بین رفته باشد و کابل­ها در گستره میدان­های قوی مغناطیسی قرار گرفته­اند، برای نمونه میدان مغناطیسی­ای که از طرف تلویزیون انتشار می­یابد. این امکان دارد که شما در ساختمانی کار یا زندگی می­کنید که دارای دیوارهای سنگی یا آجرهای ستبر است. یا اینکه کارگرانی در خانه کناری شما نزدیک به خطوط تلفن در حال کار با موتورهای سنگین هستند.

مشکلی که گاهی ممکن است در هنگام کار با چاپگرها داشته باشید ممکن است به خاطر گره­های پدید آمده در کابل باشد، یا اینکه کسی با فرستادن درخواست­های پیاپی چاپ به چاپگر، شوند(:باعث) آن گشته که درخواست­های بعدی در صف انتظار قرار گیرد. اگر آغاز به کار سیستم به کندی صورت می­گیرد یا احساس می­کنید که کارایی آن پایین است، احتمال آن وجود دارد که در این میان نرم­افزارهایی به درستی نصب نشده باشند و یا نرم­افزارهای قدیمی هستند که به درستی کار خود را انجام دهند، نرم­افزارهایی که پیش از خریدن کامپیوتر روی آن نصب شده بودند، یا این امکان وجود دارد که شمار زیادی از نرم­افزارها در فهرست Start-up وجود دارد که هنگام آغاز به کار کامپیوتر همه آنها به طور همزمان اجرا می­شوند و شوند کندی سرعت کامپیوتر می­شوند.

برای هر پیشامد دیگری، همیشه یک راهکار قدیمی خوب وجود دارد و این راهکار چیزی نیست جز آنکه یکبار آن کاربرد یا برنامه را ببندید و دوباره آن را اجرا نمایید. و اگر شما هنوز پس از همه مواردی که برشمردیم، باز هم با Windows و Windows 10 مشکل دارید بهتر است نگاهی به دوره آموزشی من در Pluralsight داشته باشید. شاید این دوره بتواند کمک حال شما باشد.    

افزودن دیدگاه جدید