مشکلات PC

دسته بندی: 

می‌توانیم بگوئیم اگر یک کار باشد که Windows تضمین می‌کند به خوبی انجامش ‌دهد، آن کار آزار و اذیت مردم است. با هر نسخه و انتشار جدید، ویژگی‌های جدیدی هم از راه می‌رسند در حالی که ویژگی‌های فعلی از بین می‌روند یا به نا کجا آباد منتقل می‌شوند.

 سپس مشکلات آزاردهنده‌ای به واسطه‌ی سخت‌افزارهای ناسازگار یا اپلیکیشن‌هایی که رفتار نامناسبی از خود بروز می‌دهند ایجاد می‌شود و در عین حال نواقص و کمبودهای مرتبط با اینترنت و سوالات مربوط به ایمنی و حریم خصوصی هم به این معادله اضافه می‌شود. ما در این مقاله به 40 تا از بزرگ‌ترین مزاحمت‌هایی که در سال‌های اجرای ویندوز با آن‌ها برخورد کرده‌ایم می‌پردازیم. ما روش‌هایی برای بازیابی ویژگی‌هایی که از بین رفته‌اند پیدا کرده‌ایم. ما بر مسائلی که تقریبا همه با آن‌ها روبرو می‌شوند تمرکز کرده‌ایم و به شما اطمینان می‌دهیم دنبال کردن راه‌حل‌های ما ساده است. ما همه چیز را – از برطرف کردن مشکلات مرتبط با صدا تا پخش DVDها و Blu-rayها- در ویندوز تحت پوشش قرار می‌دهیم. شما در این مقاله کشف می‌کنید چگونه می‌توانید Cortana را به جای اصلی‌اش برگردانید و از شّر اپلیکیشن‌های توکار ویندوز خلاص شوید (در حالی که ویژگی‌های سودمندی همچون Windows Photo Viewer را بازیابی کنید). همه‌ی این‌ها و خیلی چیزهای دیگر در این مقاله گرد آمده‌اند. و دفعه‌ی بعد که یک مشکل آزاردهنده سر زشت خود را بالا می‌آورد چه کار باید بکنید؟ آن را پیش خودتان نگه ندارید و به آدرس techlife@futurenet.com ای‌میل کنید تا اگر سوال شما را برای انتشار انتخاب کردیم با شما تماس بگیریم و درباره‌ی راه‌حل‌های محتمل آن مشکل با شما صحبت کنیم.

برطرف کردن مشکلات مربوط به سیستم عامل ویندوز. در این قسمت از مقاله ما توصیه‌ها و ترفندهایی که به شما کمک می‌کنند ویژگی‌های گم‌شده را بازیابی کنید و همچنین برخی از رفتارهای آزاردهنده‌ی ویندوز را تعدیل کنید توضیح خواهیم داد.

بیایید کارمان را با چک کردن فعال بودن System Restore شروع کنیم (هر بار که Windows 10 یک آپ‌دیت عمده انجام می‌دهد این گزینه غیرفعال می‌شود). system restore را در جعبه‌ی جست‌و‌جوی Cortana تایپ و سپس Create a restore point را انتخاب کنید. درایو سیستم خود را چک کنید- اگر غیرفعال است آن را انتخاب و برروی Configure… کلیک نمائید. Turn on system protection را انتخاب و سپس قبل از کلیک برروی OK زبانه را برروی 5 گیگابایت یا 5 درصد از فضای در دسترس ست کنید. آیا نگران این هستید که ممکن است Windows Update ناگهان تلاش کند سیستم را بدون هشدار و در حالی که مشغول استفاده از PC هستید ریبوت نماید؟ برروی Settings>Update & Security کلیک و تحت Windows Update، گزینه‌ی Change active hour را انتخاب کنید. زمان شروع و پایان را ست کنید تا Windows Update به طور اتوماتیک در ساعات کاری سیستم را ریبوت نکند. در حالی که این‌جا هستید گزینه‌ی Advanced Options>Choose how updates are delivered را انتخاب نمائید، سپس PCs on my local network را انتخاب کرده یا برای متوقف کردن PC مورد استفاده برای تحویل آ‌پ‌دیت‌ها به سایر کامپیوترها از طریق اینترنت، این سویئچ را برروی off ست کنید. مایکروسافت برای کاهش اتکا به System Control Panel، از طریق جایگزین کردن با Settings بهترین تلاش خود را انجام می‌دهد و Creators Update پیدا کردن آن را حتی دشوارتر می‌کند. اگر طرف‌دار Control Panel‌ هستید، هنوز هم می‌توانید با فشار دادن Win-Pause/Break مستقمیا به آن بروید. شما در عین حال می‌توانید Win-R را فشار دهید، sysdm.cpl را تایپ کنید و سپس برای رفتن به برگه‌های Advanced, System Protection و Remote دکمه‌ی Enter را فشار دهید.

دستکاری ویندوز را تسهیل کنید

بسیاری از تنظیمات سودمند ویندوز درون رجیستری پنهان شده‌اند اما اگر ابزار Ultimate Windows Tweaker 4.2 را از www.thewindowsclub.com/ultimate-windows-tweaker-4-windows-10- که فقط 495 کیلوبایت حجم دارد- دانلود کنید بیش از 200 گزینه پیدا می‌کنید که کنترل را به ویندوز بازمی‌گرداند. نکات مهم آن شامل میان‌‌بٌرهایی به چندین ابزار ویندوز برروی اسکرین اصلی می‌شود، در حالی که بخش Customisation چهار برگه دارد که پٌر از تنظیمات متعدد مثل بازیابی pop-upهای کلاسیک کنترل باتری و صدا در ناحیه‌ی نوتیفیکیشن نوار وظیفه است. برای بازیابی ابزار کلاسیک پنهان در Windows 10، از برگه‌ی This PC استفاده کنید. یک گزینه‌ی مورد علاقه‌ی ما: به بخش Additional سوئیچ کنید و سپس برای بازگرداندن ابزار کلاسیک Windows 7 photo viewing، برروی Enable Windows Photo Viewer کلیک نمائید. سپس به Settings>Apps>Default apps بروید، جایی که می‌توانید با کلیک برروی Choose a default و انتخاب آن از لیستی که ظاهر می‌شود این برنامه را به پیش‌فرض تبدیل کنید.شما می‌توانید برای آگاهی بیش‌تر درباره‌ی دستکاری‌های منفرد در ابزار Ultimate Windows Tweaker 4.2، ماوس را بر فراز آن‌ها قرار دهید و برای برگرداندن همه‌ی دستکاری‌ها به حالت قبل برروی Restore Defaults کلیک کنید.

شکل: Ultimate Windows Tweaker 4.2، شما را قادر می‌سازد بسیاری از تنظیمات پنهان Windows 10 را بدون این که کار زیادی انجام دهید دستکاری کنید.

 

 

 • Cortana را غیرفعال کنید. مایکروسافت با هر انتشار ویندوز، غیرفعال کردن Cortana را دشوارتر می‌کند- وقتی در حال ست‌آپ Creators Update هستید اگر برروی No کلیک کنید می‌توانید Cortana را غیرفعال نموده و Search box را به یک ابزار جست‌و‌جوی عادی تبدیل کنید. Win-R را فشار دهید، regedit را تایپ و Enter را فشار دهید تا Registry Editor باز شود. به HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsSearch بروید. وقتی WindowsSearch های‌لایت است در ستون سمت راست به دنبال یک مقدار که AllowCortana است بگردید. اگر آن را نمی‌بینید، برای ایجاد آن، Edit>New>DWORD(32-bit) Value را انتخاب کنید. وقتی ایحاد شد برروی AllowCortana دبل‌کلیک کرده و مقدار آن را به 1 تغییر دهید. برروی OK کلیک کنید. درنهایت، یا سیستم را ریبوت و یا در Taskbar کلیک راست کرده و Task Manager را انتخاب کنید. برای باز شدن برگه‌ی Process، More Details را انتخاب کنید، به پائین بروید، File Explorer را انتخاب و برروی Restart کلیک کنید. حالا جعبه‌ی جست‌و‌جو باید Search Windows را نشان دهد- از آن برای جست‌و‌جوی فایل‌ها، پوشه‌ها، برنامه‌ها و settings استفاده کنید.

 

مالکیت یک پوشه را بازپس بگیرید

 1. به صاحب آن دسترسی پیدا کنید. File Explorer را باز کنید و به پوشه‌ی مورد نظر بروید. برروی آن کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید، سپس به برگه‌ی Security بروید. برروی Advanced و سپس Change کنار اسم صاحب فعلی کلیک کنید. شما برای این که بتوانید این کار را انجام دهید به مجوزهای ادمین نیاز دارید.
 2. کاربر را مشخص کنید. بخشی از نام کاربری خود را درون جعبه‌ی Enter object name to select وارد کرده و برروی Check Names’ کلیک کنید- اگر چیزی پیدا نشد، برروی Advanced… و سپس Find Now کلیک کنید تا تمامی کاربران در دسترس را مشاهده نمائید. درنهایت به پائین بروید و نام خودتان را انتخاب کنید و سپس دو بار برروی OK کلیک کنید.
 3. دستکاری‌های نهایی. اگر همه چیز به درستی پیش برود شما فقط صاحب خود پوشه خواهید شد نه محتوای درون آن. برای اصلاح این، قبل از کلیک برروی OK، در کنار جعبه‌ی Replace owner on subcontainers and objects تیک بزنید. تا زمانی که صاحب پوشه برروی تمامی فایل‌ها و پوشه‌ها آپ‌دیت شود منتظر بمانید. این نباید زیاد طول بکشد.
 

 

 • دستکاری‌های بیش‌تر. چنان‌چه وقتی به Windows 10 ارتقا پیدا کردید در مقابل لاگ‌این با یک حساب مایکروسافت مقاومت کرده‌اید، ممکن است حالا بخواهید به خاطر راحتی به آن سوئیچ کنید. برای انجام این کار به Settings>Accounts>Your info‌ بروید. شما گزینه‌ای برای signin با حساب مایکروسافت خود مشاهده می‌کنید-آن را انتخاب و گام‌ها را دنبال کنید. اگر می‌خواهید به عقب برگردید می‌توانید این کار را از همان جعبه‌ی گفت‌و‌گو انجام دهید-این بار، Sign in with a local account instead را انتخاب کنید. کلمه‌ی عبور حساب مایکروسافت را وارد کنید، سپس یک نام کاربری و کلمه‌ی عبور محلی و password hint انتخاب نمائید. برای sign out برروی Next کلیک کنید- شما باید برای دسترسی به اپلیکیشن‌هایی که قبلا از آن‌جا نصب کرده بودید به Windows Store و همچنین سایر سرویس‌های ابری که استفاده می‌کنید وارد شوید اما حساب زیربنایی و اصلی یک حساب محلی خواهد بود. یک ویژگی جدید در Windows 10 این است که شما حالا می‌توانید پنجره‌های غیرفعال را بدون انتخاب آن‌ها پیمایش کنید-ماوس را بر فراز پنجره و نه پنجره‌ی جاری انتخاب شده قرار دهید. اگر این رفتار برای‌تان مناسب نیست به Settings>Devices>Mouse بروید و Scroll inactive windows when I hover them را برروی Off قرار دهید. اگر از یک نسخه‌ی قبلی به Windows 10 ارتقا پیدا کرده‌اید ممکن است بخواهید بدانید برای نصب دوباره‌ی آن به کدام کلید محصول نیاز دارید. پاسخ این است: هیچ. اگر طی فرآیند ست‌آپ از شما خواسته شد یک کلید وارد کنید کافی است برروی Skip کلیک کنید تا ویندوز بدون هیج مشکلی خودش را فعال نماید. برخی از برنامه‌ها به استفاده از سیستم help قدیمی Windows XP که بازنشسته شده ادامه می‌دهند. این گزینه قبلا یک دانلود اختیاری بود اما دیگر چنین نیست. اجازه ندهید این شما را متوقف کند. برای دانلود winhelp32-windows-7-x86-x64-komeil.cab  برروی PC خود به www.komeil.com/download/1230 بروید. آن را برروی دیسک سخت ذخیره کنید سپس برروی فایل CAB دبل‌کلیک کرده و سه فایل را به درون یک پوشه‌ی جدید بکشید تا از فشرده‌سازی خارج شوند. برروی فایل Install.cmd کلیک راست کرده و Edit را انتخاب نمائید. دو خط زیرا را به بخش ‘::Settings’ اضافه کنید:

Set WindowsVerison=7

 •  

فایل را ذخیره کرده و از Notepad خارج شوید. دوباره برروی Install.cmd کلیک کنید اما این بار Run as administrator را انتخاب کنید. وقتی از شما خواسته شد، برروی Yes  کلیک کنید. یک پنجره‌ی فرمان باید باز شود که نشان می‌دهد فایل‌های کپی  و ورودی‌های Registry با موفقیت آپ‌دیت شده‌اند. پنجره‌ی فرمان را ببندید و برنامه‌ی خود را از نو باز کنید. F1‌ را فشار دهید تا ببنید Help دوباره به شکلی مناسب کار می‌کند.

برطرف کردن مشکلات سخت‌افزاری PC. در این قسمت از مقاله شما با کمک و راهنمایی ما به روش‌های ساده‌ای برای برطرف کردن مشکلات قطعات دردسرساز کامپیوتر در ویندوز آشنا می‌شوید.

یکی ازنکات آزاردهنده درباره‌ی ارتقای ویندوز این است که ناگهان متوجه می‌شوید سخت‌افزار قدیمی شما دیگر پشتیبانی نمی‌شود. وقتی آن را متصل می‌کنید، یا اتفاقی رخ نمی‌دهد و ویندوز به شما می‌گوید درایورهای شما در دسترس نیستند و یا-در مورد کارت‌های گرافیکی AMD- یک آداپتور ابتدایی نصب و شما را مجبور می‌کند از یک رزولوشن پائین استفاده کنید. قبل از این که هر کاری انجام دهید، Win-Pause/Break را برای باز شدن System Control Panel فشار دهید و نوع سیستم‌عامل خود را (32 یا 64 بیت) تائید کنید. از وب‌سایت سازنده‌‌ی سخت‌افزار خود بازدید کنید و به دنبال جدیدترین درایور آن باشید و کاملا مطمئن شوید با سیستم عامل شما سازگار است- Windows 8, Windows 7 و حتی درایورهای Vista باید کار کنند. اگر دو یا بیش‌تر از دو چاپ‌گر دارید سوئیچ بین آن‌ها می‌تواند دشوار باشد. یک راه‌حل، سوئیچ کردن چاپ‌گر پیش‌فرض به چاپ‌گری است که برروی آن چاپ می‌کنید. برروی Start>Settings>Devices>Printer & scanners کلیک کنید و سوئیچ Let Windows manage my default printer را برروی On قرار دهید. آیا با به کار واداشتن چاپ‌گر شبکه‌ای‌تان مشکل دارید؟ اگر چاپ‌گر بی‌سیم شما یک سویئچ WPS برای اتصال ساده به شبکه ندارد، آن را با استفاده از یک کابل USB، بعد از دانلود و نصب جدیدترین نرم‌افزار چاپ‌گر به PC وصل کنید- مطمئن شوید طی فرآیند ست‌آپ، Wireless را انتخاب می‌کنید تا به نصب‌کننده اجازه دهید به شما کمک کند چاپ‌گر را به شبکه‌ی بی‌سیم خود متصل نمائید.

سلامت دیسک سخت

مطمئن شوید درایوهای سخت شما در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند. شما می‌توانید با استفاده از ابزاری مثل Speccy(www.piriform.com/speccy) که از یک وضعیت SMART‪(Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology)‬ درایو برای هشدار درباره‌ی علائم اولیه‌ی مشکلات فیزیکی بالقوه استفاده می‌کند سلامت فیزیکی دیسک‌های سخت را چک کنید. در عین حال به طور دوره‌ای، ابزار Disk Check بیرون از ویندوز را برای مشاهده‌ی خطاهایی که ابزار مبتنی بر ویندوز قادر به شناسایی نیستند اجرا کنید. برای انجام این کار، برروی دکمه‌ی Start کلیک و Command Prompt ‪(admin)‬ را انتخاب و $ chkdisk c:/f/r را تایپ کنید. وقتی از شما خواسته شد Y را فشار دهید و سپس برای اجرا و راه‌اندازی این چک که تلاش می‌کند خطاهایی که پیدا می‌کند برطرف نماید، PC خود را از نو بوت کنید. اگر disk check در راه‌اندازی تکرار می‌شود برروی Start>Settings>Update & Security>Recovery کلیک و تحت Advanced Start-up، برروی Restart now کلیک نمائید. در منوی recovery، گزینه‌ی Troubleshoot>Advanced Options>Command Prompt را انتخاب کنید. PC شما از نو بوت می‌شود و شما باید نام کاربری و کلمه‌ی عبور خودتان را وارد کنید. وقتی prompt ظاهر شد، $ chkdsk c:/f/r/x را تایپ کرده و c: را با درایوی که اسکن می‌کنید جایگزین نمائید. این باید مشکل را برطرف کند.

شکل: Speccy شما را قادر می‌سازد هر یک از مشخصات SMART دیسک سخت خود را با جزئیات مشاهده کنید و مشکلات بالقوه‌ای که ممکن است عمر دیسک را کاهش دهد های‌لایت نمائید.

 
 • مشکلات رایج لپ‌تاپ‌ها. مشکلاتی با اسکرین لپ‌تاپ خود دارید؟ اگر اسکرین چشمک می‌زند یا رزولوشن بیش از حد فشرده به نظر می‌رسد Device Manager را باز کنید (Win-R را فشار دهید، devmgmt.msc را تایپ کرده و Enter را فشار دهید). اگر یک علامت سوال زرد رنگ در کنار Display Adapter یا Monitor مشاهده کردید برروی آن ورودی دبل‌کلیک کنید تا بفهمید مشکل آن چیست؛ به دنبال یک درایور آپ‌دیت شده از سازنده‌ی لپ‌تاپ خود باشید یا به کدهای خطا و یا گزینه‌های عیب‌یابی احتمالی که ارائه می‌شود توجه بیش‌تری نشان دهید. چنان‌چه اسکرین مٌرده به نظر می‌رسد و اخیرا آن را به یک مانیتور متصل کرده‌اید، ممکن است هنوز هم برروی خروجی به یک درگاه HDMI ست باشد بنابراین برای فعال‌سازی نمایش‌گرها به کلیدهای خاص - که نوعا چیزی مثل Fn یا F3 است- مراجعه کنید تا ببنید آیا اسکرین برمی‌گردد یا نه یا دوباره آن را به مانیتور متصل کنید و به Start>Settings>System>Display بروید. تحت Multiple displays ، اسکرین پیش‌فرض را به لپ‌تاپ برگردانید. اگر مشکل به قوت خود باقی است، ممکن است یک مشکل فیزیکی باشد. شما می‌توانید یک سرویس‌کار پیدا کنید و لپ‌تاپ خود را باز کنید تا ببینید قطعه‌ای شکسته یا خراب شده است و سپس تلاش کنید در سایت‌هایی مثل www.laptopparts.com.au و یا store.empgroup.com.au جایگزینی برای آن قطعه پیدا کنید. سایر مسائل رایج مربوط به درایورها ممکن است به عدم کارکرد trackpad لپ‌تاپ به روش مالوف باشد بنابراین بد نیست نگاهی به وب‌سایت سازنده بیندازید تا یک درایور اختصاصی برای آن پیدا کنید. اگر این درایور وجود نداشت، به Start>Settings>Devices>Mouse & touchpad بروید و برروی Additional mouse options کلیک کنید. به دنبال برگه‌ی Device Settings بگردید که ممکن است دستکاری‌های قابل پیکره‌بندی بیابید که می‌تواند برای‌تان سودمند باشد. درنهایت از طریق Start>Settings>System>Battery به ویژگی صرفه‌جویی در باتری Windows 10 بروید، جایی که می‌توانید تنظیمات battery saver لپ‌تاپ را به گونه‌ای پیکره‌بندی کنید که بین هر شارژ دوام بیش‌تری داشته باشد. در عین حال بد نیست مرورگر را به Opera‪(opera.com)‬ تغییر دهید که به شکل توکار از battery saver برخوردار است تا مدت زمان مرور را نیز افزایش دهد.
 • توصیه‌های بیش‌تر. مشکلات مرتبط با sleep در کامپیوتر، وقتی بدانید کدام‌یک از قطعات از ایفای نقش خود سر باز می‌زنند معمولا به راحتی قابل حل است. برروی دکمه‌ی Start کلیک راست و Command prompt‪(admin)‬ را انتخاب کنید. powercfg-energy را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. به c:\Windows\System32 بروید و برروی فایل energy-report.html دبل‌کلیک کنید تا بتوانید آن را در مرورگر خود ببینید. خطاها را یادداشت کنید و سپس در Device Manager دیوایس‌های مشکوک را شناسایی نمائید. برروی هر یک دبل‌کلیک کنید و در برگه‌ی Power Management (اگر وجود دارد) نگاه کنید تا بتوانید تنطیماتی را پیدا کنید تا بتوانید ازstandby شدن کامپیوتر توسط آن دیوایس جلوگیری به عمل آورید. بیش‌تر مشکلات مرتبط با صدا به انتخاب نادرست دیوایس پخش (اسپیکرها) یا ضبط (میکروفون‌ها) مربوط می‌شود. در ناحیه‌ی نوتیفیکیشن نوار وظیفه برروی دکمه‌ی پیکان رو به بالا کلیک کنید و به دنبال آیکون اسپیکر بگردید. برروی آن کلیک راست نموده و برای دیدن لیستی از دیوایس‌های در دسترس شامل دیوایسی که در حال حاضر پیش‌فرض است، Playback یا Recording را انتخاب نمائید. دیوایس دٌرٌست را انخاب و برروی Set Default کلیک کنید- شما می‌توانید برروی پیکان رو به پائین کنار آن برای انتخاب دیوایس‌های پیش‌فرض مختلف برای استفاده در اپلیکیشن‌های ارتباطی نظیر Skype کلیک کنید. نهایتا به Start>Settings>Update & security>Troubleshoot بروید، جایی که حالا از طریق آن می‌توانید به تمامی Windows troubleshooters دسترسی پیدا کنید. کار را با گزینه‌ی Hardware and Devices شروع کنید تا ببینید آیا این می‌تواند کمکی به حل مشکل‌تان کند یا نه.

مشکلات مربوط به درایوهای DVD

آیا با درایو CD یا DVD خود مشکل دارید؟ برای این مشکل، دیگر یک راه‌حل اختصاصی وجود ندارد بنابراین شما باید در support.microsoft.com/kb/314060 به دنبال یک راه‌حل باشید- در این‌جا، یک راهنمای ساده‌ی گام به گام پیدا می‌کنید که بیش‌تر قدم‌هایی که برای حل مشکل خود نیاز دارید، مثل اطمینان از این که درایو در ویندوز قابل دیده شدن است و یا آن نرم‌افزار burning ثالث (خصوصا اگر قبل از ارتقای شما به ویندوز نصب شده باشد) مسئول این مشکل نیست تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر با burning برروی DVDها یا CDها مشکل دارید، قبل از این که فرض کنید خود درایو اشکال دارد، همه‌ی احتمالات مربوط به مشکلات نرم‌افزاری را برطرف کنید (به خاطر داشته باشید که برخی از درایوها از لیزرهای متفاوتی برای CD و DVD استفاده می‌کنند، بنابراین چنان‌چه درایو بتواند یک نوع دیسک خاص را بخواند یا برروی آن بنویسد اما نتواند همین کار را برروی نوع دیگری از دیسک انجام دهد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد). اگر همه‌ی این کارها با شکست روبرو شد، یک مدل اکسترنال کم‌هزینه- در حدود 50 دلار- بخرید و آن را به PC خود متصل کنید. اگر این درایو کار کرد، درنتیجه درایو اصلی ممکن است خراب شده باشد و می‌توانید آن را با یک درایو جدید جایگزین سازید.

شکل: DVD writerهای اکسترنال Slimline، قیمت زیادی ندارند بنابراین وقتی درایو اصلی خود را تست می‌کنید خرید یکی از این‌ها را به عنوان جایگزین در نظر بگیرید.

 

 

مشکلات مرتبط با اینترنت و امنیت را برطرف کنید. اسپم‌ها را کاهش دهید، حریم خصوصی خود را ارتقا ببخشید و تمام مشکلات شبکه و مرتبط با اینترنت را با این توصیه‌های مفید رفع کنید.

بیایید کارمان را با تقویت کنترل‌های حریم خصوصی Windows 10 آغاز کنیم. وقتی Creators Update را نصب می‌کنید حتی اگر از ویزارد آن هم بهره بگیرید آگاهی از این که باید کدام‌یک از این تنظیمات را انتخاب کنید دشوار است- و حتی در این صورت هم، تنظیمات دیگری در زمینه‌ی حریم خصوصی وجود دارد که باید آن‌ها را انتخاب و فعال کنید. Windows 10 این تنظیمات را در سرتاسر PC شما پراکنده می‌کند اما با دانلود آخرین نسخه‌ی ابزار O&O Shutup10 از www.oo.software.com/em/shutup شما می‌توانید آن‌ها را به سادگی مشاهده و مدیریت کنید. وقتی این ابزار دانلود شد برروی OOSU10.exe دبل‌کلیک کنید و زمانی که از شما خواسته شد دسترسی ادمین را به آن بدهید. اگر قبلا این ابزار را اجرا کرده‌اید، تنظیمات قبلی را تشخیص می‌دهد؛ در غیر این صورت شما لیستی از سوئیج‌هایی را مشاهده می‌کنید که برای توضیحی درباره‌ی هر یک می‌توانید برروی آن کلیک کنید. این سوئیچ‌ها را به شکل دستی تغییر دهید و یا از طریق منوی Actions به توصیه‌های O&O Shutup10 بروید. تمامی تغییرات قابل برگشت هستند و یک System Restore point نیز گرفته می‌شود. Shutup10 می‌تواند برای متوقف کردن Windows 10 از نمایش “پیشنهاد‌های“ نصب اپلیکیشن‌ در منوی Start و از طریق بخش Miscellaneous مورد استفاده قرار گیرد. ویندوز در عین حال شما را با نصب OneDrive - اگر قبلا از آن در File Explorer استفاده نکرده باشید- آزار می‌دهد؛ برای خاموش کردن این گزینه‌ی آزاردهنده، File Explorer را باز کنید و برروی Options،‌ تحت برگه‌ی View کلیک کنید. به برگه‌ی View از Folder Options سوئیچ کنید و تیک کنار Show sync provider notifications تحت Advanced settings را بردارید.

 • مشکلات کانکشن را برطرف کنید. آیا  کانشکن اینترنت با مشکل روبرو است؟ اگر Network Connection Troubleshooter را بدون هیچ موفقیتی امتحان کرده‌اید (از طریق آیکون شبکه در ناحیه‌ی نوتیفیکیشن نوار وظیفه به آن دسترسی یابید)،یک System Restore Point ایجاد کنید. حالا ابزار Complete Internet Repair را از www.rizonesoft.com/downloads/complete-internet-repair دانلود کنید، برروی “i“ کنار هر repair کلیک کنید تا اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی آن کسب کنید. ما توصیه می‌کنیم هر بار یک repair انجام دهید اما قبل از اجرای آن، مطمئن شوید اشکال از PC خودتان و نه از شبکه‌ی گسترده‌تر باشد. اگر کانکشن‌های اینترنت شما کار می‌کنند اما به طور دوره‌ای کٌند می‌شوند مطمئن شوید تامین‌کننده‌ی ذخیره‌سازی ابری‌تان تمام پهنای باند در دسترس را اِشغال نکرده باشد و اگر چنین است، سرعت‌های آپ‌لود آن را محدود کنید. کاربران OneDrive باید برروی آیکون ناحیه‌ی نوتیفیکیشن نوار وظیفه OneDrive کلیک راست نمایند و Settings>Network را انتخاب کنند. اطمینان حاصل کنید که Adjust automatically انتخاب‌شده باشد؛ سایر تامین‌کننده‌های ابری باید یک ستینگ مشابه ارائه کنند ‌( اگر ستینگ اتوماتیک وجود ندارد می‌توانید 80 درصد را انتخاب کنید). مشکلات مربوط به کانشکن Wi-Fi می‌توانند به تداخل از سایر شبکه‌ها مربوط باشند- در Windows Store، نرم‌افزار WiFi Analyzer را جست‌و‌جو کنید و از آن برای مشخص کردن یک کانال (نوعا کانال 1 یا 11) که شلوغی در آن کم‌تر است استفاده کنید. تنظیمات خود کانال را از طریق یوتیلیتی پیکره‌بندی روتر در مرورگر وب تغییر دهید. آیا با اتصال به Homegroup خود مشکل دارید؟ کلا از خیر آن بگذرید و به جای آن از file sharing استفاده کنید؛ در غیر این صورت، اگر Homegroup troubleshooter نتوانست مشکل را پیدا کند، کار را از ابتدا آغاز کنید. اولا، homegroup فعلی را برروی تمامی PCها نگه دارید. سپس همه‌ی آن‌ها را به جز یکی خاموش کنید. یک homegroup جدید برروی این PC ایجاد کنید، سپس بقیه را یکی یکی به این homegroup جدید متصل نمائید. این کار باید ghost homegroup را حذف کند و دوباره همه چیز را به سر جای اول بازگرداند تا به دٌرٌستی کار کنند.

اسپم را بلوکه کنید

هیچ روش کاملا بی عیب و نقصی برای دریافت نکردن اسپم وجود ندارد و اگر آدرس ای‌میل شما به دست یک اسپمر بیفتد همه‌ی کاری که می‌توانید انجام دهید پیدا کردن روش‌های موثر فیلتر کردن آن است. نصب یک ابزار ثالث مثل Mailwasher(www.mailwasher.net) را در نظر بگیرید که می‌توانید از آن برای مانیتور کردن ای‌میل‌ها بهره بگیرید. وقتی آن را نصب کردید، مدت زمانی را صرف “آموزش“ این اپلیکشین بکنید تا نوع ای‌میل‌های اسپمی که شما دریافت می‌کنید یاد بگیرد و قبل از این که آن‌ها به جعبه‌ی دریافت شما برسند این ای‌میل‌ها را حذف کند. شما در عین حال می‌توانید با سوئیچ به یک نمای متن ساده به طور پیش‌فرض و باز نکردن یک پیام اسپم، دریافت اسپم را به حداقل برسانید. تقریبا کاملا روشن است که این ای‌میل دربردارنده‌ی نوعی دیوایس ردیابی است که به اسپمر گزارش می‌دهد آدرس شما فعال و در حال استفاده است. اگر یک پیام را باز می‌کنید برروی هیچ لینکی کلیک ننمائید و درعوض، آن را به عنوان اسپم علامت‌گذاری کنید تا تامین‌کننده‌ی ای‌میل شما بفهمد در آینده باید با آن چه کاری انجام دهد. درنهایت، مدت زمانی را صَرف چک کردن تنظیمات junk mail خود کنید تا ای‌میل‌های مشروع را مشخص نمائید- اگر یک ای‌میل بازاریابی را یک ای‌میل واقعی و دٌرٌست می‌دانید، به جای این که آن را به عنوان اسپم علامت‌گذاری کنید دریافت آن را ملغی کنید.

شکل: از Mailwasher برای ایجاد لیستی از تماس‌های مورد اطمینان و همچنین اسپمرهای شناحته‌شده استفاده کنید. این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد ای‌میل‌های ناخواسته را از جعبه‌ی دریافت خود فیلتر کنید.

 

 

 • امنیت را تقویت کنید. اگر شما در فرآیند سوئیچ به یک محصول امنیتی جدید هستید اطمینان حاصل کنید که ابتدا تمام رّدهای ابزار قدیمی حذف شده باشند. اکثر تامین‌کننده‌های محصولات امنیتی یک ابزار دستی حذف ارائه می‌کنند که شما باید تمامی رد و نشانه‌های آن را از سیستم پاک کنید- برای مشاهده‌ی لیستی از آن‌ها به support.eset.com/kb146 مراجعه کنید. اگر آن برنامه را قبلا حذف کرده‌اید و با نرم‌افزار جدید شما تداخل دارد تلاش کنید آن را اجرا کنید.

 اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید، تائید اعتبار دو مرحله‌ای را فعال کنید تا محافطتی بیش‌تر برای حساب‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید فراهم نماید. (لااقل از سرویس‌های کلیدی خود مثل LastPass یا تامین‌کننده‌ی وب‌میل محافظت نمائید). همه‌ی برنامه‌ها از تائید اعتبار دو مرحله‌ای پشتیبانی نمی‌کنند اما هر سرویس آن‌لاینی به شما اجازه می‌دهد کلمه‌های عبور یک بار مصرف برای اپلیکیشن‌ها ایجاد کنید که می‌توانید از آن‌ها برای اتصال برنامه به سرویس خود، بدون نگرانی از به خطر افتادن امنیت استفاده کنید.

Malwarebytes Anti-Malware(www.malwarebytes.com) یک ابزار اساسی و حیاتی برای هر کاربری به شمار می‌رود- می‌تواند آلوده‌گی‌ها را، مثل نرم‌افزارهای بالقوه ناخواسته‌ای که سایر ابزارها قادر به حذف‌شان نیستند از بین ببرد. اما اگر این آلوده‌گی‌ها دوباره برگردند، باید منبع و منشاء آن‌ها را شناسایی کنید. مکان فایل را چک کنید- اگر درون کَش مرورگر شما هستند، باید add-onهای نصب شده را چک کنید زیرا ممکن است یکی از این‌ها مسئول آن باشند. از ابزاری مثل CCleaner(www.piriform.com) برای پاک کردن کَش مرورگر و غیرفعال‌سازی یا حتی حذف add-on‌ مشکوک استفاده کنید. در غیر این صورت خرید یک نسخه‌ی حرفه‌ای (Professional) را برای فراهم نمودن محاظفت زمان‌واقعی در مقابل این‌ها و سایر تهدیدات (مثل وب‌سایت‌های مشکوک) در نظر بگیرید.

 

با استفاده از Ghostery، کوکی‌های وب را مدیریت کنید.

 1. Ghostery را دریافت کنید. به www.ghostery.com بروید و برروی دکمه‌ی Install کلیک کنید و برای نصب Ghostery از طریق محل نصب add-on مرورگر خود، دستورالعمل‌ها را دنبال نمائید. گزینه‌ی به اشتراک‌گذاری داده‌های anonymised را انتخاب و سپس برای دسترسی به Ghostery از طریق چندین مرورگر یا کامپیوتر، یک حساب کاربری ایجاد نمائید.
 2. عملکرد ابتدایی. وقتی از وب‌سایت‌ها بازدید می‌کنید نیم‌نگاهی به آیکون Ghostery در نوار ابزار مرورگر خود بیندازید که تعداد کوکی‌های ردیاب را لیست می‌کند و برای دریافت خلاصه‌ای از آن‌ها، روی آن کلیک کنید. به هشدارهای خاص توجه نشان دهید- برای اعمال محدودیت‌ها برروی کل سایت یا بازبینی و مدیریت کوکی‌های منفرد برروی Restrict site کلیک کنید.
 3. ردیاب‌ها را بلوکه کنید. برروی آیکون Ghostery کلیک راست کرده و برای مدیریت حساب خود از طریق مرورگرتان، Settings را انتخاب کنید. شما می‌توانید تنظیمات جاری را مشاهده کنید و در عین حال به Blocking Options بروید تا به طور اتوماتیک ردیاب‌های شناخته شده را براساس نوع آن‌ها بلوکه کنید تا بتوانید سریعا از مزایای ابزار Ghostery برخوردار شوید.
 

 

 

مشکلات نرم‌افزاری PC را برطرف کنید. ما درباره‌ی Windows 10، سخت‌افزار و اینترنت توضیح دادیم، حالا زمان پرداختن به مشکلات مرتبط با اپلیکیشن‌ها با این توصیه‌های ساده و سرراست فرا رسیده است.

وقتی یک برنامه به یک نوع فایل خاص مرتبط می‌شود هر بار که برروی آن فایل دبل‌کلیک کنید آن برنامه باز خواهد شد. Windows 10 این کار را برای برنامه‌های ثالث بسیار دشوار می‌کند اما هنوز هم امکان چنین کاری وجود دارد و هر بار که یک Windows update جدید منتشر می‌شود، به راحتی فریب می‌خورید که باز کردن آن را به عهده‌ی اپلیکیشن ویندوز محول نماید نه اپلیکشین مورد نظر خودتان. برطرف کردن این مشکل را با کلیک برروی Start>Settings>Apps>Default apps آغاز کنید. از این‌جا، به سرعت می‌توانید پیش‌فرض‌های ای‌میل، نقشه‌ها، موسیقی، عکس‌ها، ویدئو و مرورگر وب را سوئیچ یا ست کنید-کافی است برروی دکمه‌ی مناسب کلیک و اپلیکیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید. سایر تغییرات کلی نیز قابل اعمال هستند- کار را با کلیک برروی Set defaults by app، ‌برای دسترسی به لیستی از تمام برنامه‌های خود آغاز کنید. برای آگاهی از پیش‌فرض آن، برروی آن کلیک کنید. شما در عین حال می‌توانید اپلیکیشن‌ها منفرد را برای فایل‌های خاص انتخاب کنید- یا با کلیک برروی Choose default applications by file type از جعبه‌ی متنی همین Settings و یا با کلیک راست برروی یکی از فایل‌های مورد نظر در File Explorer و انتخاب Open with>Choose program.

 • اپلیکیشن‌ها را بهتر مدیریت کنید. آیا متوجه شده‌اید که هیچ ورودی برای برخی از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض مایکروسافت تحت Apps & features وجود ندارد؟ شما می‌توانید این اپلیکیشن‌ها را از طریق خط فرمان PowerShell حذف کنید اما این کار دردسر دارد. IObit Uninstaller(www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php) به شما اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های پیش‌فرض مایکروسافت و همچنین سایر اپلیکیشن‌های نصب شده از Windows Store را حذف نمائید: قبل از دانلود برنامه، promptهای اضافه کردن یک برگه را نادیده بگیرید و قبل از کلیک برروی Run Now برای نصب آن، تیک کنار Install advanced SystemCare… را بردارید. وقتی IObit Uninstaller اجرا شد به Windows Apps بروید و بخش Windows Apps را توسعه دهید تا اپلیکیشن‌هایی که نیازی به آن‌ها ندارید حذف کنید- شما همیشه می‌توانید آن‌ها را دوباره و از طریق Windows Store نصب نمائید. در حالی که همین‌جا هستید، از IOBit Uninstaller برای رفع‌نصب برنامه‌ها و همچنین اپلیکیشن‌های PC خود استفاده کنید و برای دسترسی به یک دکمه‌ی Forced Uninstall که می‌تواند به خلاص شدن از شّر برنامه‌هایی که uninstaller خود را “گم کرده‌اند“ کمک کند برروی آیکون toolbox آن کلیک کنید. حالا که صحبت Windows Store شد، اگر در اجرای آن با مشکل روبرو هستید دو ابزار مایکروسافت را امتحان کنید- به ترتیب به  aka.ms/diag_apps10 و aka.ms/diag_cssemerg7008 بروید و آن‌ها را دانلود و اجرا کنید.

اگر به Start>Settings>Apps>Apps & features بروید،‌ مشاهده خواهید کرد که امکان انتقال اپلیکیشن‌های نصب شده از طریق Windows Store به یک درایو یا یک پارتیشن دیگر وجود دارد. اگر درایو اصلی شما یک SSD است و فضای کمی دارد این گزینه خیلی مناسب خواهد بود. شما می‌توانید اپلیکیشن‌های عادی دسک‌تاپ را نیز منتقل کنید- برای انجام این کار، نیاز به برنامه‌ای به نام Steam Mover دارید که می‌توانید آن را از www.traynier.com دانلود کنید. اگر می‌خواهید تعداد اپلیکیشن‌های نصب شده را کلا کاهش دهید از PortableApps(www.portableapps.com) استفاده کنید. این پلتفرم ساده و مناسب به شما اجازه می‌دهد مجموعه‌ای از برنامه‌ها را از یک پوشه‌ی واحد، بسازید و اجرا و مدیریت کنید و می‌توانید آن را هر جایی، حتی برروی یک درایو فلش USB ذخیره نمائید. No Registry بدین معنا است که این اپلیکیشن‌ها با شما سفر می‌کنند. از وب‌سایت‌های برنامه‌های مورد علاقه‌تان بازدید کنید و به دنبال buildهای پٌرتابل در بخش دانلود بگردید. سپس فایل zip را دانلود کنید، محتوای آن را برروی پوشه‌ای درون پوشه‌ی PortableApps باز کنید و پلتفرم PortableApps را باز نمائید- برنامه‌ی جدید شما باید تشخیص داده شده و به لیست Other اضافه شود (برای انتقال آن به یک مقوله‌ی دیگر برروی میان‌بٌر دبل‌کلیک کنید).

 • دسک‌تاپ خود را منظم و مرتب کنید. اگر به طور متناوب برنامه‌ها و اسناد زیادی را باز می‌کنید، با سازمان‌دهی آن‌ها برروی برگه‌ها، دٌرٌست مثل یک مرورگر، در زمان خود صرفه‌جویی کنید. TidyTabs(www.nurgo-software.com/products/tidytabs)، شما را قادر می‌سازد پنجره‌های مرتبط برنامه‌های متفاوت را در کنار هم گروه‌بندی کنید- برای گروه‌بندی بیش‌تر از سه پنجره به طور همزمان و سایر گزینه‌های دیگر، با پرداخت 9 دلار آن را ارتقا دهید. TidyTabs با Microsoft Office کار می‌کند اما می‌تواند اندکی با اشکال مواجه باشد، به جای آن از OfficeTab استفاده کنید که عملکرد مشابهی ارائه می‌کند اما فقط با Word, PowerPoint و Excel کار می‌کند و پس از یک نسخه‌ی آزمایشی رایگان باید 29 دلار آمریکا برای آن پرداخت کنید (www.office-tabs.cm).

و درنهایت، آیا با واداشتن اپلیکیشن‌های قدیمی‌تر برای کار برروی Windows 10 با مشکل روبرو هستید؟ اگر نمی‌توانید یک نسخه‌ی جدیدتر یا یک آپ‌دیت برای‌شان پیدا کنید (از alternativeto.net استفاده کنید)، برای این که متوجه شوید آیا ویندوز می‌تواند تنظیمات سازگاری را اِعمال کند یا نه، برروی میان‌بٌر برنامه یا فایل نصب‌کننده کلیک راست کرده و Troubleshoot compatibility را انتخاب نمائید. اگر همه‌ی این کارها با شکست روبرو شد و یک کپی قدیمی ویندوز دارید می‌توانید با استفاده از VirtualBox(www.virtualbox.org) یک ماشین مجازی ایجاد کنید. برای برخورداری از حداکثر سازگاری گزینه‌ی 32-bit را انتخاب کنید و اپلیکیشن قدیمی خود را درون آن اجرا نمائید که به شکلی خیره‌کننده عالی کار می‌کند.

 

فیلم‌های DVD و Blu-Ray را در ویندوز پخش کنید

آیا می‌خواهید ویدئوهای DVD را در Windows 10 پخش کنید؟ هم Kodi(www.kodi.tv) و هم VLC Media Player(www.videolan.org/vlc) پشتیبانی رایگان (شامل دسترسی منو) را فراهم می‌کنند- VLC باید با دیسک‌هایی که مخصوص ناحیه 2 نیستند نیز کار کند. کافی است دیسک را درون کامپیوتر قرار دهید تا به شکل طبیعی پخش شود. دیسک‌های Blu-ray دشوارتر هستند-add-on رایگان زیر باید به شما اجازه دهد اکثر دیسک‌های رمزگذاری شده توسط AACS را در کنار تعداد زیادی از دیسک‌های BD+ نیز پخش کنید. به/aacs www.labdv.com‌، جایی که یک لینک دانلود برای یک نسخه‌ی پرتابل از VLC پیدا می‌کنید که شامل کتاب‌خانه‌های مورد نیاز برای پخش دیسک‌های Blu-ray می‌شود بروید. آن را برروی دیسک سخت خود از فشرده‌سازی باز کنید و هر هشداری که نرم‌افزار امنیتی می‌دهد نادیده بگیرد (زیرا ایمن است). سپس، ابزار aacs-updater را دانلود، نصب و اجرا کنید که به نوبه‌ی خود، آخرین کلیدهای رمزگذاری AACS را دانلود و نصب می‌کند. برروی OK کلیک کنید و سپس VLC portable را اجرا و Blu-ray خود را در درایو سازگار با آن قرار دهید. Media>Open Disc را انتخاب کنید. Blu-ray و عنوان را انتخاب نمائید (متاسفانه از منو پشتیبانی نمی‌شود) و برروی Play کلیک کنید. پس از یک تاخیر- و اگر خوش‌شانس باشید- قادر خواهید بود Blu-ray خود را تماشا کنید!

شکل: با مجهز شدن به دانلودهای مناسب، شما می‌توانید تعداد زیادی از فیلم‌های Blu-ray را به شکل رایگان و با یک نسخه‌ی خاص از VLC Media Player پخش کنید.

 

 

 

کنترل Office را دوباره به دست بگیرید

مایکروسافت به شدت دوست دارد که شما از Office 365 استفاده کنید و به همین علت است که Windows 10 مدام از شما می‌خواهد آن را دانلود و نصب کنید. اما اگر از این کار خسته شده‌اید برروی Start کلیک و مکان میان‌بٌر Get Office را مشخص نمائید. برروی آن کلیک راست کرده و برای حذف آن Uninstall را انتخاب کنید. اگر کاربر Office 365 هستید، ممکن است از روش کار آن با OneDrive، یعنی ذخیره کردن مستقیم فایل‌ها برروی ابر به طور پیش‌فرض به جای ذخیره برروی پوشه‌ی OneDrive محلی دلزده شده باشید. برای توقف این رفتار، شما نیاز به باز کردن هر اپلیکیشن Office، سپس انتخاب Options از برگه‌ی File برروی ریبون دارید. Save را انتخاب و Save to Computer by default را تیک بزنید. اما کارتان هنوز تمام نشده- سپس، برروی پیکان رو به بالا در ناحیه‌ی نوتیفیکیشن نوار ابزار کلیک کنید، برروی آیکون OneDrive ابری کلیک راست کنید و سپس Settings را انتخاب نمائید. حالا به برگه‌ی Office بروید و قبل از کلیک برروی Ok، تیک هر دو جعبه‌ی سینک را بردارید. در این‌جا برای صرفه‌جویی در زمان سوئیچ بین کنترل‌ها برروی ریبون آفیس، یک توصیه‌ی دیگر ارائه می‌کنیم. برروی یک ابزار مورد علاقه‌ی خود کلیک راست کنید و Add to Quick Access Toolbar را انتخاب نمائید. اگر فضای کافی ندارید، برروی پیکان رو به پائین کنار میان‌بٌرهای فعلی خود کلیک و Show Below the Ribbon را برای قرار دادن آن در این‌جا انتخاب کنید.

شکل: Office OneDrive تلاش می‌کند Office 365 را مجبور کند مستقیما برروی ابر ذخیره کند که باعث کٌند شدن کارها می‌شود. به جای آن، ذخیره شدن برروی دیسک سخت خود را پیش‌فرض کنید.

 

 

افزودن دیدگاه جدید