Google Jamboard

دسته بندی: 

رقیب گوگل برای Microsoft Surface Hub

اگر فکر می‌کردید Microsoft Surface Hub بسیار گران و یا بیش از حد بر اکوسیستم اپلیکیشن Windows 10 متکی بود، درنتیجه گوگل محصول جدیدی دارد که باید گوشه‌ی ذهن‌تان نگه دارید. Google Jamboard یک وایت‌بٌرد 55 اینچی دیجیتال مبتنی بر ابر است که برای کاربران تجاری طراحی شده است. بد نیست قبل از ادامه‌ی مطلب به یک پس‌زمینه‌ی مختصر اشاره کنیم. Surface Hub, Jamboard و سایر کیوسک‌های همکاری مبتنی بر ابر به معنای این نیستند که به عنوان دیوایس‌های شخصی عمل می‌کنند. درعوض، هدف کسب و کارها این است که این دیوایس‌ها را در اتاق‌های کنفرانس یا مکان‌های عمومی و گردهم‌آیی قرار دهند. این ابزار، نرم‌افزار کسب و کار همکاری و کنفرانس ویدئویی را با یک وایت‌بٌرد تلفیق می‌کنند تا کارکنان محلی و راه‌دور قادر شوند در طی میتینگ‌ها به طور نزدیک با هم کار کنند. نه Surface Hub و نه Jamboard فضای ذخیره‌سازی محلی زیادی ندارند زیرا از کاربران انتظار نمی‌رود اسناد را برروی دیوایس ذخیره کنند بلکه به جای این کار اسناد برروی ابر ذخیره می‌شوند. Jamboard، نرم‌‌افزار Google G را با یک مانیتور لمسی بزرگ ترکیب می‌کند و براساس یک نسخه‌ی سفارشی از سیستم عامل Android 6.0 Marshmallow ساخته شده است. کاربران گوگل از طریق خود Jamboard یا برروی اپلیکیشن‌های اندرویدی همراه به یک نشست Jamboard یا یک Jam ، آن‌گونه که گوگل می‌نامد لاگ‌این می‌کنند.  در حالی که کاربران روبروی Jamboard ایستاده‌اند می‌توانند با استفاده از یک Stylus پَسیو یا با انگشتان خود برروی وایت‌برد بنویسند یا ترسیم کنند. برخلاف Surface Hub، که اگر با انگشت خود کار نکنید به استفاده از stylus اختصاصی مایکروسافت نیاز دارد، کاربران Jamboard می‌توانند از هر نوع stylus (یا هر نوع شی نرم شامل انگشتان) برای علامت‌گذاری برروی صفحه استفاده کنند. مثل Surface Hub، هر کسی می‌تواند به سمت Jamboard برود، برروی اسکرین کلیک کند و یک نشست Jam را آغاز نماید. کسانی که نشست‌ها را راه‌اندازی می‌کنند می‌توانند هر کسی با یک G Suite یا حساب Gmail‌ را به مشارکت در Jam دعوت نمایند. کاربرانی که از اپلیکیشن‌های همراه Jamboard برروی گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند می‌توانند یک نشست کاری Jam را برروی Jamboard، حتی زمانی که در حال کار در جای دیگری هستند مشاهده نمایند. آن‌ها در عین حال می‌توانند یادداشت‌های چسب‌دار و علامت‌گذاری‌ها را اضافه کنند، به Google Drive دسترسی پیدا کنند و یا از طریق لینک Google Hangout در Jam شرکت نمایند. کاربرانی که از اپلیکشین‌های مبتنی بر تبلت استفاده می‌کنند به تمامی ویژگی‌های موجود برروی یک Jamboard،‌ بدون این که مجبور باشند از لینک Hangout استفاده کنند دسترسی دارند. کاربرانی که فاقد اپلیکیشن Jamboard هستند هنوز هم می‌توانند از طریق یک لینک وب در نشست شرکت کنند اما فقط می‌تواند در حالت پَسیو (یا فقط خواندنی) مشارکت کنند.

قیمت و سخت‌افزار

همان‌گونه که قبلا نیز اشاره شد، قیمت ‌Jamboard 4999 دلار است. با این قیمت، شما قلم stylus، یک پاک‌کٌن، و یک پایه‌ی دیوارکوب دریافت می‌کنید. متاسفانه، سرمایه‌گذرای شما برروی یک Jamboard از هزینه‌ی اولیه بالا می‌زند. هزینه‌ی مدیریت و پشتیبانی در سال برای کسانی که قبل از 30 سپتامبر آن را خریداری کنند 300 دلار خواهد بود و سپس به 600 دلار در سال افزایش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید Jamboard را برروی یک پایه‌ی چرخان دریافت کنید درنتیجه باید قبل از 30 سپتامبر 1119 دلار اضافی و پس از آن 1349 دلار پرداخت کنید. به یک طرح G Suite هم نیاز دارید (طرح‌های تجاری 10 دلار در ماه برای هر کاربر است). Jamboard از یک مانیتور 55 اینچی 4K و یک وب‌کم زاویه‌باز 1080P با نرخ رفرش 60 هرتز استفاده می‌کند. در قسمت عقب و سمت راست مانیتور، شما دامنه‌ای متنوع از درگاه‌ها شامل HDMI 2.0, USB Type C, USB 3.0، یک کانکتور صوتی Sony/Philips Digital Interface Format و یک ورودی اترنت پیدا می‌کنید. Jamboard به همراه دو استایلوس پَسیو و یک پاک‌کٌن دیجیتال که محتوای روی صفحه را پاک می‌کند و شیشه‌ی مانیتور را تمیز می‌کند برخوردار است (از مایع برای تمیز کردن مانیتور استفاده نکنید). در سمت چپ دیوایس، شما دکمه‌ی پاور، یک ورودی منبع، و دکمه‌های صدا را پیدا می‌کنید. Jamboard توسط شبکه‌ی BenQ برای خرده‌فروشان عرضه خواهد شد. با مبلغ 4999 دلاری که پرداخت می‌کنید خود دیوایس، استایلوس‌ها، پاک‌کٌن، و یک دیوارکوب دریافت می‌کنید. توان Jamboard توسط کامپیوتر Nvidia Jetson TX1 تامین می‌شود.

Surface Hub یک دیوایس بسیار گران‌تر است.  مدل 55 اینچی و فول HD 8999 دلار و مدل 84 اینچی و 4K 21999 دلار قیمت دارد. هر دو مدل Surface Hub از یک لمس خازنی چندلمسی و 100 نقطه‌ای، یک سنسور اٌپتیکال و نرخ رفرش 120 هرتز برخوردار هستند. این ویژگی‌ها، امکان ورودی‌های دقیق از طریق انگشت و ردیابی استایلوس را فراهم می‌کند. اسکرین هاب می‌تواند تا سه ورودی قلم و تا 100 ورودی انگشت را به در یک زمان بخواند. برروی یک Surface Hub، شما به گزینه‌ی استفاده از استایلوس برای انتخاب بین افکت‌های مختلف قلم مو (قلم، برس رنگ، رنگ اسپری) دسترسی دارید اما برروی یک Jamboard شما می‌توانید از هر یک از این افکت‌ها با انگشت خود استفاده کنید و این کار به واسطه‌ی پانل لمسی 16 نقطه‌ای و پاسخ سریع آن میسر می‌شود. در عین حال می‌توانید از یک استایلوس همراه آن نیز استفاده کنید و گوگل یک نمونه‌ی خوب که از دقت یک میلیمتری برخوردار است در آن گنجانده. Jamboard ورودی‌های خود را از طریق پنج قلم‌مو و استیل‌های قلم که می‌توانید برروی اسکرین بین آن‌ها انتخاب کنید می‌گیرد. اگرچه Jamboard از طراحی خلاقانه‌ای برای وب‌کم برخوردار نیست مانیتور 4K و نرخ رفرش 60 فریم بر ثانیه‌ای آن به شکل قابل توجهی بر Surface Hub HD با کارآیی 30 فریم بر ثانیه برتری دارد. Surface Hub از دو دوربین HD (با میدان دید 100 درجه‌ای) برخوردار است که یک تصویر 1080p در 30 فریم بر ثانیه ایجاد می‌کند و یک میکروفون چهار المنتی دارد. در عین حال از سنسورهای مادون قرمز پَسیو و نور محیطی در کنار لبه‌ی اسکرین بهره می‌گیرد که می‌تواند این یونیت را براساس نور روشن و خاموش کند و یا زمانی که کسی وارد اتاق می‌شود آن را “بیدار“ نماید: Jamboard نمی‌تواند این کار را انجام دهد. نرم‌افزار از تشخیص gaze (خیره نگاه کردن) برای سوئیچ بین دوربین‌های توکار Hub براساس جایی که چهره‌ی صحبت‌کننده قرار دارد استفاده می‌کند که Jamboard این کار را نیز نمی‌تواند انجام دهد.

کاربرد و عملکرد دیوایس

Jamها از اسلایدهای وایت‌بٌرد که Frame نام دارند تشکیل می‌شود که برای خلق ارائه‌های Google Slide ایده‌آل است. شما می‌توانید تعداد نامحدودی اسلاید ایجاد کرده و طی و یا بعد از نشست خود آن‌ها را به شرکت‌کننده‌ها ارسال نمائید. درون پانل کنترل Jamboard، شما به ورودی‌های قلم و قلم‌موی متفاوتی دسترسی دارید که می‌توانند جوهرها را با رنگ‌های اساسی و غالب ایجاد نمایند. در عین حال پانل کنترل دسترسی به یک مرورگر وب، یک نسخه‌ی محدود از Google Images، یک دکمه‌ی وایپ، یک lasso که می‌تواند برای کشیدن دایره دور محتوای روی اسکرین مورد استفاده قرار گیرد (که بعدا می‌تواند به اشیاء بدل شود)، یک ابزار جوهر محوشونده که به شما اجازه می‌دهد محتوایی که ذخیره نمی‌شوند برای بیش از چند ثانیه ترسیم کنید، یک پَد چسبان، شکلک‌ها (اموجی‌ها) و یک دوربین را برای کاربر فراهم می‌سازد. در برگه‌ی Emoji، شما در عین حال به عناصر از پیش ترسیم شده‌ای نظیر یک لپ‌تاپ و گوشی هوشمند دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید برای اضافه کردن به وایت‌بٌرد به منظور کمک به خلق Frame خود روی آن ضربه بزنید.

شما می‌توانید از طریق یک لینک یا به وسیله‌ی ارسال یک کد خاص برای نشست Jam خود، شرکت‌کننده‌های راه دور را دعوت کنید یا می‌توانید نشست Jam را به یک Google Hangout تبدیل کنید. با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند، شرکت‌کننده‌ها می‌توانند از راه دور، محتوای Drive،‌عکس‌ها و یادداشت‌های چسبان را به نشست بیاورند اما نمی‌توانند برروی خود وایت‌بٌرد علامت‌گذاری کنند یا ویدئو را استریم نمایند که نا امیدکننده است. کاربران تبلت دسترسی کاملی به Jamboard دارند که شامل ارائه‌ی ویدئویی می‌شود. شرکت‌کننده‌های راه دور می‌توانند هر اسلایدی را از درون اپلیکیشن موبایل، صرف‌نظر از اسلایدی که ارائه‌کننده برروی آن کار می‌کند مشاهده نمایند. یک نشان‌گر سبز به شرکت‌کننده‌های راه دور اجازه می‌دهد محل ارائه‌کننده را در طی Jams مشخص کنند. یکی از اصلی‌ترین شکایاتی که در زمان تست Surface Hub داشتیم ست‌آپ و فرآیند پیکره‌بندی پیچیده‌ی آن بود. دانلود اپلیکیشن‌ها، ذخیره کردن محتوا، و آوردن شرکت‌کننده‌ها به نشست دشوار بود. کاربران به سادگی به یک نشست Surface Hub ملحق می‌شدند و سپس تلاش برای ذخیره کردن هر نوع محتوایی که طی آن نشست ایجاد یا ویرایش شده بود نیاز به ای‌میل کردن به خودشان داشت. اگر آن‌ها به حساب‌های Microsoft Office 365 خودشان لاگ‌این می‌کردند و محتوا را از این طریق بیرون می‌کشیدند وقتی همکاری‌شان به پایان می‌رسید می‌توانستند آن را برروی ابر ذخیره کنند. این مهم است زیرا پس از یک مدت کوتاه عدم فعالیت یا زمانی که شما بستن نشست Surface Hub را انتخاب می‌کردید، Hub به طور اتوماتیک همه‌ی داده‌های ذخیره شده به شکل محلی را پاک می‌کرد. بنابراین یا باید آن را ذخیره می‌کردید و یا از دست می‌رفتند. این عملکرد حذف،‌ روش مایکروسافت برای ایمن‌سازی داده‌های حساس و اطمینان از این است که کاربر بعدی به موادی که کاربر قبلی فراموش کرده بود پاک کٌنَد دسترسی ندارد.

گوگل نگران این مسئله نیست و درواقع به نظر می‌رسد Jamboard را به گونه‌ای طراحی کرده است که این مشکل را ساده‌تر نماید. برای حذف داده‌ها از یک Jamboard، شما باید نشست خود را به شکل فیزیکی حذف یا پاک کنید. هر کسی که در نشست Jam شرکت داشته است می‌تواند یک لینک Google Drive به محتوای ایجاد شده درون نشست دریافت نماید. کاربران Jamboard نیز عاشق برخورداری از توانایی عقب و جلو رفتن از Frame به Frame خواهند شد. برای ذخیره کردن یک Frame خاص، شما می‌توانید آن را به شکل یک فایل PNG به Drive خود اضافه کنید یا کل نشست را با تبدیل همه چیز به یک فایل PDF ذخیره نمائید. Frameها می‌توانند به جلو و عقب Jam کشیده و انداخته شوند و یا کلا حذف گردند. اضافه کردن شرکت‌کننده‌ها به یک نشست Jam به سادگی کلیک برروی اسامی آن‌ها یا تایپ آدرس‌های ای‌میل آن‌ها است. متاسفانه مثل Surface Hub، گوگل نیز به سادگی Jams را به روی مشتریان نمی‌گشاید. این یعنی ارسال درخواست‌های همکاری به هر کسی بیرون از مجوز G Suite شما و یا افرادی با آدرس‌های جی‌میل عادی امکان‌پذیر نیست. مایکروسافت کاربران Skype for Business را قادر می‌سازد به میتینگ‌های Surface Hub ملحق شوند اما این یک فرآیند پیچیده است که نیاز دارد ادمین Hub شما Settings مربوط به back end سرور Skype for Business را باز کند. هیچ محدودیتی برای تعداد یا نوع افرادی که به شکل پسیو می‌توانند یک Jam‌ را مشاهده کنند وجود ندارد. هر کسی که کمپانی شما به عنوان یک کاربر G Suite ثبت کرده باشد و کسی که به اپلیکیشن همیار دسترسی داشته باشد می‌تواند وارد شده و در Jamها شرکت جوید. متاسفانه فقط 16 نفر می‌توانند ورودی‌های از راه دور را انجام دهند.   این هنوز هم گاهی به جلو در مقایسه با Surface Hub به شمار می‌رود که ورودی‌ها را فقط برای کاربران محلی یا Miracast امکان‌پذیر می‌سازد. تا حداکثر 50 فرد مخلتف می‌توانند از طریق Google Hangouts در یک Jam شرکت کنند، بدین معنا که آن‌ها قادر خواهند بود  طی نشست و به جای این که فقط بنشینند و به شکلی غیرفعال از طریق یک مرورگر نظاره‌گر باشند صحبت کرده و شنیده شوند. فیدهای ویدئویی آن‌ها زمانی که به شکل فعال طی یک نشست حرف می‌زنند ظاهر خواهد شد.

درون یک Jam، شما می‌توانید به تصاویر Chrome و Google دسترسی پیدا کنید که بیرون کشیدن محتوای ثالث را برای کاربران ساده می‌کند. این برای علامت‌گذاری و یادداشت‌برداری محتوای وب که قبلا به Drive خود نکشیده بودید ایده‌آل است. اما برخلاف Surface Hub که به شما اجازه می‌دهد سه اپلیکیشن متفاوت به طور همزمان با هم اجرا شوند، اپلیکیشن اصلی فعال Jamboard تنها اپلیکیشنی خواهد بود که می‌توانید برروی آن ویرایش انجام دهید.  به عنوان مثال، در حالی که من از طریق وایت‌بٌرد برروی سمت دیگر Jamboard کار می‌کنم اگر کسی یک صفحه‌ی وب را بیرون بکشد، من قادر نخواهم بود ترسیم برروی وایت‌بٌرد را تا زمانی که همکارم کارش را برروی صفحه‌ی وب تمام نکرده باشد ادامه دهم. کاربران راه‌دور هنوز هم قادر خواهند بود به سایر Frameها و سایر عناصر نشست Jam دسترسی پیدا کنند اما کاربران محلی نمی‌توانند. صفحات وب می‌توانند فقط برروی نیمی از اسکرین Jamboard دیده شوند بنابراین انتظار نداشته باشید یک ویدئوی YouTube را بیرون بکشید و فیلم‌های 4K بی‌نظیر را در حالت تمام صفحه تماشا کنید. علاوه بر این، وقتی از طریق اپلیکیشن Jamboard به Google Images دسترسی می‌یابید متوجه خواهید شد هر تصویری را که به طور نرمال زمانی که از طریق مرورگر وب Google خود به آن دست پیدا می‌کنید بیرون نمی‌کشد. ما از گوگل سوال کردیم چه تفاوتی بین جست‌و‌جوی Jamboard و چیزی که برروی وب مورد استفاده قرار می‌گیرد وجود دارد و این کمپانی گفت که “هیچ الگوریتم ویژه‌ای برای چیزی که ظاهر می‌شود“ و یا مقدار چیزی که ظاهر می‌شود وجود ندارد اما این “نمایشی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین تصاویر برروی گوگل“ است.

Jamboard از یک ویژگی انقلابی وایت‌بردینگ به نام The Handwriting Bush برخوردار است که از نرم‌افزار تشخیص شکل برای “پاک‌سازی “دست‌نویس‌ها و ترسیم‌های شلوغ و کثیف استفاده می‌کند. اساسا، Brush شکل منحنی شما را به یک بلوک متنی که از شکل بسیار خوبی برخوردار است تبدیل می‌سازد. این تبدیل سریع، دقیق و فوق‌العاده است. این برای تبدیل متن طوفان ذهنی به لیست‌هایی که می‌توانند با همکارانی که حضور ندارند به اشتراک گذاشته شوند عالی است. این یکی از لذت‌بخش‌ترین جنبه‌های طراحی Jamboard به شمار می‌رود.

چند مسئله‌ی عمده

در زمانی که مشغول ریویوی آن بودیم، هیچ اپلیکیشن اضافی نمی‌توانست برروی Jamboard مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که Microsoft Surface Hub به روی همه و تمامی اپلیکیشن‌های Universal Windows 10 باز است. در حالی که مشغول تست Hub بودیم، می‌توانستیم Microsoft Power BI, Maps و دامنه‌ی وسیعی از اپلیکیشن‌ها را در کنار وایت‌بٌرد اجرا نمائیم. ما حتی Crossy Road بازی کردیم. این‌ها، عملکرد یک تبلت غول‌آسا و مبتنی بر ابر را در اختیار Surface Hub قرار می‌دهد. Jamboard قرار است فقط به شکل یک وایت‌بٌرد عمل کند و ابزار محدود و ویژگی‌هایی که برروی Jamboard یافت می‌شود فقط برای کمک به کاربران در جهت خلق Frameها هستند. متاسفانه، حتی برخی از این ابزار محدود هم هنوز کارهایی هستند که مراحل پیشرفت و توسعه‌ی خود را طی می‌کنند. وقتی تلاش می‌کردیم محتوای Jamboard را به Google Hangouts متصل کنیم چندین پیغام خطا دریافت کردیم که هیچ راهی برای هدایت و اجرای چت‌های ویدئویی از Jamboard برای‌مان باقی نمی‌گذاشت. وقتی این مسئله را به گوگل گزارش کردیم، کمپانی به ما گفت این یک باگ شناخته شده است و آن‌ها در حال کار برروی این مشکل هستند. ما به مقر گوگل رفتیم تا عملکرد برروی یک Jamboard کاری را تست کنیم اما حتی در آن‌جا هم قبل از این که درنهایت بتوانیم یک چت ویدئویی Google Hangout اجرا کنیم با چندین تلاش شکست خورده مواجه شدیم. ما همچنین درخواست تست ویژگی broadcast در Jamboard را کردیم که به کاربرانی که برروی Jamboardهای مختلف هستند اجازه می‌دهد برروی یک وایت‌بٌرد مجازی واحد کار کنند. اما تلاش‌های متعدد ما برای broadcast از Jamboard به Jamboard با شکست مواجه شد.یک بار، کدی که برای سینک کردن نشست‌ها ایجاد کرده بودیم کار نکرد و در چندین تلاش بعدی، علامت‌گذاری‌هایی که برروی یک Jamboard انجام داده بودیم برروی دیگری ظاهر نشد. اگرچه درنهایت، broadcast کار کرد و دو Jamboard به شکلی مناسب با هم سینک شدند.

طی تست‌ها، ما تعدادی مشکل آزاردهنده پیدا کردیم که گوگل همزمان با روزآمدسازی نرم‌افزار باید آن‌ها را برطرف کند. به عنوان مثال، اگرچه هیچ تاخیری بین زمانی که استایلوس شما اسکرین را لمس می‌کند و زمانی که علامت‌ها ظاهر می‌شود وجود ندارد و یا این تاخیر بسیار اندک است،‌ هزاران هزار ورودی غیرضروری و زائد هست- خصوصا زمانی که در حال استفاده از پاک‌کٌن هستید، وقتی که دست‌های‌تان در حال طراحی برروی اسکرین هستند یا زمانی که یک شی را لمس می‌کنید تا آن را کوچک و بزرگ نمائید. اگر Jamboard اثرانگشت شما را به جای یک pinch به صورت علامت‌گذاری بخواند، منتج به ترسیم غیرضروری برروی شی خواهد شد. از طرفی، ما تاخیر قابل توجهی بین زمانی که علامت‌گذاری‌ها برروی Jamboard انجام می‌شوند و زمانی که برروی اپلیکیشن موبایل Jamboard ظاهر می‌شوند پیدا کردیم. این در میتینگ‌های راه‌دور یک مشکل اساسی به شمار می‌رود که حتی وقتی از تکنولوژی ابتدایی استفاده می‌شود نوعا باعث ایجاد هرج و مرج و اغلب موجب تداخل و توقف کار می‌شود. اگر نشانه‌گذاری‌ها سریعا خوانده نشوند، یا اگر کاربران نیاز به باز کردن دوباره‌ی اپلیکیشن برای دیدن علائم جدید داشته باشند (که ما در چندین مورد مجبور به انجامش شدیم)، جلسات سردرگم‌کننده‌تر می‌شوند، با تاخیر بیش‌تری روبرو می‌گردند و کم‌تر می‌توان از آن‌ها لذت برد. این یک مشکل مداوم نبود و در برخی از موارد علامت‌گذاری‌ها سریعا ظاهر می‌شدند. اما این مشکل در چندین نوبت ظاهر شد.

پانل کنترل Jamboard ، براساس ترجیح شما در سمت راست یا چپ اسکرین ظاهر می‌شود. اگر از وب در سمت راست Jamboard استفاده کنید و به طور اتفاقی برروی دکمه‌ی پیکان برای ارسال پانل کنترل به سمت چپ Jamboard استفاده کنید درنتیجه صفحه‌ی وب را به طور کامل از دست می‌دهید. این یک مشکل آزاردهنده است که گوگل احتمالا در آپدیت‌های بعدی نرم‌افزار برطرف خواهد کرد. اما در حال حاضر یک مشکل واقعی به شمار می‌رود، خصوصا برای کاربرانی که طی میتینگ‌های مهم با کلاینت‌ها و در حالی که مشغول استفاده از Jamborad هستند به شکل اتفاقی برروی پیکان کلیک می‌کنند. محتوایی که به Jamboard ارسال می‌شود نیز به شکل یک “شی“ به جای یک فایل زنده تحویل می‌شود. این بدان معنا است که Google Docs، که به Jamboard “انداخته شده‌اند” به شکل فایل‌های مبتنی بر ابر که درون Drive و برروی دیوایس‌های راه دور قرار دارند، ‌زمانی که تغییرات برروی اسکرین Jamboard انجام می‌گیرند آپدیت می‌شوند. از سوی دیگر، هر سند مبتنی بر ویندوز که از طریق Office 365 و یا Miracast برروی Surface Hub باز شده، ،‌می‌تواند برروی یک فایل محلی و مجازی ویرایش شود.

Jamboard اجازه‌ی چندین منبع ورودی را فراهم نمی‌کند در حالی که Surface Hub به شما اجازه می‌دهد محتوا را از دیوایس ویندوزی خود به درون Hub بیندازید، جایی که کاربران قادر خواهد بود اپلیکیشن شما را در کنار دو اپلیکیشن محلی دیگر اجرا نمایند. با Jamboard، هر بار که از یک منبع به منبع دیگر سوئیچ می‌کنید شما اساسا اسکرین را جانشین می‌کنید (شبیه روشی که یک منبع را برروی تلویزیون خود تغییر می‌دهید). این برای دموهای از پیش ساخته شده عالی است اما ارزش اپلیکیشن وایت‌بٌرد را محدود می‌سازد که قادر نخواهید بود زمانی که از یک منبع بیرونی استفاده می‌کنید به آن دسترسی یابید.

حرف آخر

در نگاه اول، Google Jamboard مثل یک نسخه‌ی به شدت ارزان‌تر و ساده‌تر از Microsoft Surface Hub به نظر می‌رسد.کمپانی‌هایی نظیر Netflix و Spotify از قبل از Jamboard برای همکاری داخلی استفاده کرده‌اند. مثل مایکروسافت، گوگل می‌خواهد توسعه‌دهنده‌ها ساخت اپلیکیشن‌هایی برای Jamboard را که موارد کاربردی جالب‌تر و منحصر به فردی برای آن تحویل می‌دهند آغاز کنند. اما در حال حاضر، هیچ اپلیکیشن اضافی نمی‌تواند برروی سیستم عامل Jamboard مورد استفاده قرار گیرد. به علت این محدودیت، Jamboard یک عملکرد بسیار محدود و مشخص دارد: میتینگ‌های وایت‌بٌردی شما را در محیط‌های دیجیتال بیش از پیش همکارانه می‌کٌنَد. کمپانی‌هایی که برای ایجاد و توزیع محتوا به G Suite متکی هستند مسلما عاشق توانایی بیرون کشیدن محتوای Drive به یک نشست وایت‌بٌرد و به دنبال آن ذخیره کردن نشست‌های وایت‌بٌرد برروی Drive خواهند شد. اما بدون برخورداری از توانایی ویرایش و ذخیره‌سازی فایل‌های Drive برروی اسکرین، Jamboard کار زیادی برای کسی که از Frameهای ایجاد شده در بیرون از Jam استفاده نمی‌کند انجام نمی‌دهد. “محدودیت‌های“ Google Jamboard درواقع ممکن است باعث جلب توجه کمپانی‌هایی شود که Surface Hub را بسیار پیچیده می‌دانند. استفاده از Surface Hub با حداکثر قابلیت‌هایی که دارد به یادگیری زیاد و درک دقیقی از ویندوز نیاز دارد. از سوی دیگر، هر کسی که از یک تبلت یا گوشی هوشمند استفاده کرده باشد می‌تواند وارد یک نشست Jam شده و سریعا شروع به خلق کند و احتمالا در عرض چند ساعت استفاده از آن را به خوبی یاد بگیرد. اما گوگل باید مسائل مربوط به قابلیت اتصال Jamboard را برطرف نماید و باید سیستم عامل سفارشی را به منظور تسهیل استفاده از آن تقویت نماید. برای یک فعالیت تجاری که نیاز به روشی برای جذاب‌تر ساختن میتینگ‌های وایت‌بٌرد دارد و علاقه‌ای به موارد کاربردی پیچیده‌تر آن ندارد Google Jamboard یک تجربه‌ی جذاب فراهم می‌کند که تیم‌ها از آن لذت خواهند برد.

مزایای Google Jamboard: بسیار ارزان‌تر از Microsoft Surface Hub، اسکرین 4K، دسترسی به محتوای وایت‌بٌرد از طریق اپلیکیشن‌های اندروید و iOS.

معایب Google Jamboard: قادر نیست به طور همزمان برروی دو اپلیکیشن مختلف کار کٌنَد، فاقد قابلیت عملکرد وب‌کم هوشمند، مثل Surface Hub است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید