دلایل مهاجرت از گوگل به بینگ

دسته بندی: 

سه سال پیش موتور جستجوی گوگل را کنار گذاشتم و تصمیم گرفتم که به جای آن از بینگ استفاده کنم. آنوقت بود که به خود گفتم: دیگر از گوگل استفاده نمی‌کنم و از این پس بینگ را جایگزینش خواهم کرد. و از آن زمان تاکنون دیگر هیچگاه از گوگل استفاده نکردم.

اول اینکه مهاجرت از گوگل کار آسانی نبود. اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی بود که از خواسته شد تا موتور جستجوی گوگل را در کارهایم مورد استفاده قرار دهم و قابلیت‌هایش را بررسی کنم. در واقع دیگر باید به جای گشتن قفسه‌های مختلف مملو از پرونده و یافتن اطلاعات مورد نظرم آنها را درون کادر جستجوی گوگل سرچ کنم. در واقع اگر اطلاعات مد نظر من در فضای وب وجود داشت گوگل طبق وعده‌اش آن را در اختیارم قرار می‌داد.

با گذشت سال‌ها گوگل مرتبا هوشمند و هوشمند‌تر شد و حتی پیش از آنکه عبارت مدنظرتان را به آن پیشنهاد دهید نتایج جستجو را پیشنهاد می‌داد.

از آن سو اما موتور بینگ مایکروسافت توجهی را به خود جلب نمی‌کرد و هیچکس نمی‌گفت برای سرچ مدنظرتان از بینگ استفاده کنید.

اما بینگ نیز به تدریج بهتر و بهتر شد و بخش‌های تازه‌ای نظیر ارتباطات اجتماعی و موضوعات کلیدی تشخیص‌دهنده و جستجوهای مرتبط به آن اضافه گردید. سرعت جستجو با بینگ نیز افزایش یافت و اطمینان‌پذیری‌اش بالا رفت تا اینکه یک روز وقتی قصد داشتم خبرهای قدیمی‌تری که با استفاده از گوگل نوشته بودم را سرچ کنم دریافت شانسم برای پیدا کردن اطلاعات در بینگ به مراتب بالاتر از گوگل است.

اما مهاجرت از گوگل به بینگ نیز ظرف تنها چندثانیه امکان پذیر است که درانتهای این مطلب دستورالعمل‌های لازم در رابطه با آن را با شما در میان خواهیم گذاشت. قبل از آن بهتر است برخی دلایل روشن برای این کار را با هم از نظر بگذرانیم.

دلیل اول: در بینگ سرچ کنید و از مایکروسافت هدیه بگیرید.

بسیاری از ما به هزینه‌هایمان توجه زیادی داریم و مثلا به جای خرید وعده‌های غذایی گران اما مغذی ترجیح می‌دهیم خوردنی‌هایی را خریداری کنیم که شکم پر کن هستند. بعضی دیگر هم هستند که برای صرفه‌جویی در هزینه‌های آب و برق‌شان لباس‌های خود را کم‌تر با ماشین‌لباسشویی می‌شویند.

حال اگر قرار باشد مایکروسافت مبلغ ماهانه ۵ دلار را به شما بدهد تا کارهای روزانه‌تان را با استفاده از ابزاری که خودش تهیه کرده انجام دهید چطور؟

اما فلسفه این پاداش (که تحت عنوان بینگ ریواردز شناخته میشود) هم کاملا ساده است: همینکه سرچ می‌کنید مایکروسافت هم به شما امتیاز می‌دهدو

اگر اکانت مایکروسافت دارید می‌توانید بابت هر سرچی که از طریق بینگ روی سیستم دسکتاپی خود انجام می‌دهید ۵ امتیاز دریافت کنید که روزانه تا ۱۵۰ امتیاز می‌شود. به همین ترتیب هم می‌توانید روزانه تا صد امتیاز به خاطر سرچ روی موبایل خود به دست بیاورید که البته بابت هر سرچ ۵ امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت. در اینجا باید اشاره کنیم سرچ‌های بینگ روی ویندوز فون یا اپ بینگ برای اندروید و iOS به صورت خودکار از طریق کورتانا انجام می‌شود.

 

اگر این کافی نیست می‌توانید با استفاده از مرورگر اج مایکروسافت میزان امتیاز دریافتی‌تان را تا ۹۰۰ عدد در ماه بالا ببرید و بابت هر دلاری که در استورهای آنلاین ویندوز و اکس‌باکس خرج کنید هم یک امتیاز دریافت خواهید کرد.

می‌خواهید بدانید فایده این امتیازها چیست؟ امتیازاتی که به دست می‌آورید برای آنچه مورد استفاده قرار می‌دهید به حساب آورده می‌شوند.

مایکروسافت نیز بابت هر ۴۷۵ امتیازی که به دست بیاورید ۵ دلار به شما اختصاص می‌دهد که می‌توانید در آمازون، تارگت، برگرکینگ و تعداد دیگری فروشگاه مورد استفاده قرار دهید.

علاوه بر این می‌توانید امتیازات خود را برای دریافت کوپن ۵ درصدی در استور مایکروسافت یا تخفیف برای خرید اپ‌های ویندوزی یا حتی استفاده از سرویس‌های پولی اکس‌باکس مورد استفاده قرار دهید.

تمام آنچه گفته شد در ازای استفاده روزانه از بینگ در اختیارتان قرار می‌گیرد. برای دریافت امتیازاتی بیشتر از آنچه گفته شد می‌توانید سری به سایت بینگ دات کام بزنید یا روی آیکون مدال مایکروسافت ریواردز  کلیک نمایید تا به پرسشنامه‌های طراحی شده برای این منظور یا سرچ‌های پیشنهادی دسترسی پیدا کنید.

۲- نتایج جستجو: یا به خوبی گوگل است یا بهتر از آن

اگر بینگ ارزشش را نداشت حتی نامی هم از بینگ ریواردز در این لیست نمی‌آوردم. اما باید بگویم بینگ کاملا ارزشش را دارد. عقیده شخصی‌ام حتی این است که موتور جستجوی مذکور اطلاعاتی به مراتب مفیدتر را در قیاس با نتایج جستجوی گوگل در اختیارم قرار می‌دهد (البته اگر بخواهم منصف باشم باید بگویم گاهی اوقات مجبورم بعد از ناکامی از بینگ به سراغ گوگل بروم و اطلاعات مورد نیازم را در آن جستجو کنم).

و در اینجا باید تاکید کنیم که جای هیچگونه نگرانی نیست و در صورت استفاده از بینگ از دیگر سرویس‌های گوگل نظیر جیمیل محروم نخواهید شد و همچنان می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

نکته دیگر آنکه اگر به طور مثال عبارت Notre Dame football را در بینگ سرچ کنید این موتور جستجو از فضای سفید موجود در سمت راست عبارت تایپی استفاده کرده و اطلاعات مرتبط دیگری در رابطه با این مدرسه، تاریخچه‌اش، خبرها و مواردی از این دست نمایش می‌دهد.

اما وقتی اسامی هنرمندان را در بینگ جستجو کنید متوجه می‌شوید که نتایج نمایش داده شده در آن تنوع بالاتری پیدا می‌کند و عکس و اطلاعات جغرافیایی و حتی ویدیو نیز برایتان نمایش می‌دهد. علاوه بر این موارد بینگ لینک مربوط به یکی از صفحات اجتماعی متعلق به مشاهیر و هنرمندان را هم در اختیارتان قرار می‌دهد تا جدیدترین به روز رسانی را در رابطه با آنها دریافت کنید هرچند که تصور می‌شود مایکروسافت بهتر می‌توانست این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهد.

البته استثناهایی هم وجود دارد اما به طور کلی بینگ عملکردی مشابه به گوگل را در سرچ‌های روزمره از خود به نمایش می‌گذارد.

 

۳- بینگ برش‌های تصویری دارد

تمامی آنچه گفته شد در مورد سرچ عکس هم صادق است. در ابتدا قرار بود بینگ فهرست ناتمامی از نتایج عکسی قابل اسکرول را در اختیار کاربرانش قرار دهد که هرچه اسکرول می‌کردید پایانی نداشت. امروزه سرچ تصویری بینگ لایه اضافه‌ای از فیلترها را دارد که کاربران گوگل برای استغاده از آن باید برای پیدا کردنش صفحه را به پایین اسکرول کنند و از آن جمله می‌توان به گزینه‌های مربوط به نمایش عکس‌های حاوی چهره یا دارای قالبی خاص اشاره کرد. و اگر هم به دنبال عکس خاصی همراه با مجوز استفاده می‌گردید که معرف یک روزنامه باشد بینگ این تصاویر را با سهولت بیشتری نسبت به گوگل در اختیارتان قرار می‌دهد.

تنها دلیلی که توصیه می‌شود از سرچ گوگل استفاده کنید مواردی است که به دنبال گیف‌های انیمیشنی می‌گردید چراکه هنوز این قابلیت توسط بینگ ارائه نشده.

 

چطور به بینگ مهاجرت کنیم

اگر سال‌هاست که از گوگل استفاده می‌کنید آنچه گفته شد شما را به استفاده از بینگ ترغیب کرده در اینجا توضیح می‌دهیم که چطور به موتور جستجوی جدید مهاجرت کنید.

همانطور که احتمالا می‌دانید مایکروسافت و گوگل هر دو مرورگرهای مختص به خود را همراه با موتورهای جستجوی اختصاصی‌شان در اختیار کاربرها قرار می‌دهد و برای مثال مایکروسافت اینترنت اکسپلورر و اج را دارد و گوگل کروم را. این مرورگرها نیز به صورت پیشفرض طوری تنظیم شده‌اند که از موتورهای جستجوی شرکت‌های ارائه دهنده خود استفاده نمایند که از طریق نوار جستجو در بالای صفحه قابل دسترسی است.

مهاجرت از گوگل به بینگ هم نسبتا ساده است: در بالا سمت راست مرورگر منوی کوچکی وجود دارد که شبیه به سه خط افقی روی یکدیگر دیده می‌شود. روی آن کلیک کنید. تقریبا در انتهای منوی کشویی که باز می‌شود تنظیمات را مشاهده خواهید کرد. تقریبا در میانه‌های صفحه تنظیمات کادری برای انتخاب موتور جستجو برایتان نمایش داده می‌شود.

مایکروسافت نیز طبیعتا تنظیمات مربوط به تغییر موتور جستجوی خود را تغییر داده است تا از مهاجرت کاربرانش به گوگل جلوگیری نماید. اگر می‌خواهید اینترنت اکسپلورر را طوری تنظیم کنید که از گوگل استفاده کند کافیست به نوار آدرس بروید و روی آیکون ذره‌بین کلیک کنید. در بخش انتهایی منو سمت راست روی گزینه Add کلیک نمایید. بعد آیکون کوچک بینگ را انتخاب نمایید تا موتور جستجوی مایکروسافت را به عنوان سرویس انتخابی‌تان برگزینید.

از این مرحله به بعد تنهای اتفاقی که رخ می‌دهد این است که بینگ شما را به بینگ مپس ارجاع می‌دهد و اگر به دنبال ویدیو بگردید یوتوب در زمره نخستین گزینه‌های پیشنهادی‌اش قرار ندارد.

البته ناگفته نماند که توانمندی‌های بینگ در جستجو به خوبی گوگل است و علاوه بر این امتیازهای زیادی را برای استفاده از آن برایتان در نظر می‌گیرد. اگر با خواندن این مقاله مجاب به مهاجرت شدید شاید بد نباشد برای یک روز هم که شده گوگل را کنار گذاشته و از بینگ استفاده نمایید.

 

افزودن دیدگاه جدید