pc

دسته بندی: 

تمامی توصیه‌ها، تکنیک‌ها و ارتقاهای سخت‌افزاری که برای تقویت کارآیی PC خود و افزایش عمر آن نیاز دارید فرا بگیرید

آیا PC شما برای انجام کارهایی که روی دوش آن می‌گذارید با مشکل روبرو است؟ آیا فکر می‌کنید مکن است زمان خرید یک PC جدید فرا رسیده باشد؟ اگر PC شما زیر 10 سال عمر داشته باشد شانس خوبی وجود دارد که بتوانید عمر آن را بدون نیاز به تحمل هزینه‌ی PC جایگزین افزایش دهید. در این راهنما، ما به شما همه‌ی توصیه‌ها و ترفندهایی که برای سرعت بخشیدن به PC خود نیاز دارید و بسیاری از تکنیک‌هایی که حتی یک پنی برای شما خرج نخواهد داشت نشان خواهیم داد. البته در این مسیر پاک‌سازی هم هست زیرا اغلب مشکلات می‌توانند حاصل افزایش بار برروی کامپیوتر شما در طول زمان باشد،‌ بنابراین ما کارمان را با برگرداندن همه چیز به جای خود آغاز می‌کنیم. سپس به شما کمک خواهیم کرد زمان راه‌اندازی PC خود را امتحان و بررسی کنید- ترفندها و توصیه‌های ما نه فقط گلوگاه‌های زمان بوت را حذف می‌کنند بلکه شما مقداری از منابع سیستمی را آزاد می‌کنید و زندگی جدیدی به PC خود می‌بخشید. ما سپس نگاهی به برخی از دستکاری‌های سیستمی هوشمندانه می‌اندازیم که می‌توانند ماشین شما را حتی بیش‌تر آزاد کنند و به ارتقای پاسخ‌گویی و کارآیی آن زمانی که بارهای کاری سنگین‌تر روی آن قرار می‌گیرد یاری برسانند. و کارمان را با نشان دادن این که کدام قطعات سخت‌افزاری را با قطعات سریع‌تر تعویض کنید به پایان می‌بریم. راهنمای ما را تا آخر دنبال کنید تا از این که چرا تا به حال به عوض کردن PC خود فکر کرده‌اید حیرت‌زده شوید.

یک پاک‌سازی سریع انجام دهید

قبل از این که شروع به هدف قرار دادن نواحی خاصی از کامپیوتر خود کنید کارتان را با یک پاک‌سازی ضروری از نواحی کلیدی سیستم خود شروع کنید. در این‌جا به شما نشان می‌دهیم چگونه این کار را انجام دهید.

قدم اول در سرعت بخشیدن به PC،‌ پاک‌سازی آن است- اگر مقالات قبلی ما را درباره‌ی این موضوع دنبال کرده باشید ممکن است وسوسه شوید از این مرحله چشم‌پوشی کنید اما از این که خرده ریزه‌ها تا چه حد سریع می‌توانند جمع شوند شگفت‌زده خواهید شد بدین ترتیب این گام‌ها ارزش دنبال کردن را دارند حتی اگر از آخرین پاک‌سازی شما زیاد نگذشته باشد. ابتدا نیاز داریم مطمئن شویم که فضای آزاد کافی برروی سیستم شما وجود دارد-هدف ما حداقل 5 گیگابایت (و ترجیحا بیش‌تر) است. File Explorer را باز کنید، برروی درایو خود کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. برروی دکمه‌ی Disk Clean-up کلیک نموده و منتظر بمانید تا اسکن شروع شود و سپس برای پیدا کردن فایل‌های بیش‌تر برای پاک‌سازی برروی Clean up system files کلیک نمائید. ممکن است به پیمایش و رفتن به لیست و تیک زدن آیتم‌های بیش‌تر برای پاک‌سازی نیاز داشته باشید: مطمئن شوید ابتدا آن‌ها را انتخاب می‌کنید تا بتوانید اطلاعات بیش‌تری درباره‌شان کسب نمائید زیرا برخی از فایل‌هایی مثل ESD بهتر است در صورت امکان دست نخورده باقی بمانند. اگر می‌خواهید پیش‌تر بروید-یا هنوز هم فاقد فضای آزاد هستید- بخش “پاک‌سازی با استفاده از CCleaner“ همین مقاله را دنبال کنید. شما می‌توانید CCleaner را از www.piriform.com دانلود و نصب کنید.

اپلیکیشن‌های بلا استفاده را پاک‌سازی کنید.

فرقی نمی‌کند تا چه حد سخت‌کوش هستید زیرا در نقطه‌ای شروع به گردآوری برنامه‌های تکراری برروی PC خود می‌کنید که هر یک نیاز به فضای اشتراکی و منابع سیستمی خود دارند. شما می‌توانید این‌ها را از طریق Programs and Features Control Panel(Windows 7/8.1)، Settings > Search and apps > App sizes در Windows 8.1 و اپلیکیشن‌های فقط Store، و Settings>Apps در ویندوز 10، هم اپلیکیشن‌های دسک‌تاپ و هم Store مدیریت کنید. همه‌ی این‌ها خوب و عالی است اما برنامه‌ها مقداری از خودشان را در پشت سر باقی می‌گذارند-فایل‌های باقی مانده و ورودی‌های رجیستری. اگر قصد ندارید اپلیکیشن را از نو نصب کنید این‌ها می‌توانند به راحتی و با کمک یک برنامه‌ی ثالث مثل Revo Uninstaller Portable(www.revouninstaller.com) (برروی Downloads و به دنبال آن Free Portable کلیک کنید) حذف شوند. توجه داشته باشید که Revo Uninstaller فقط با برنامه‌های دسک‌تاپ کار می‌کند. شما می‌توانید برنامه‌های دسک‌تاپ و ویندوز استور (شامل آن‌هایی که از قبل به همراه ویندوز نصب شده‌اند) را با استفاده از IObit Uninstaller 6 Free(www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php) پاک کنید. مطمئن شوید در زمان دانلود pop-up ارائه شده را نادیده بگیرید و ما در عین حال ابتدا نصب Unchecky(www.unchecky.com) را توصیه می‌کنیم- این کار به شما اطمینان می‌دهد به طور ناخواسته با نصب مجموعه‌ی کامل IObit Advanced SystemCare موافقت نمی‌کنید و همچنین به بیرون نگه داشتن نرم‌افزارهای ناخواسته از سیستم شما کمک می‌رساند. هم CCleaner و هم IOBit Uninstaller 6 Free به روشی مشابه کار می‌کنند: یک System Restore point بگیرید، سپس به uninstaller خود برنامه اجازه دهید کارش را انجام دهد. اگر از شما خواسته شد سیستم را ریبوت نکنید به جای این کار اسکن را اجرا کنید تا بتوانید فایل‌های باقی مانده و ورودی‌های رجیستری را مشاهده و پاک کنید. برای جزئیات بیش‌تر به بخش “پاک‌سازی رجیستری“ همین مقاله مراجعه نمائید.

وقتی اپلیکیشن‌های نصب شده برروی سیستم خود را دنبال و بررسی می‌کنید-خصوصا برروی ماشین‌های کم‌توان‌تر- جایگزین کردن برنامه‌های تشنه‌ی منابع با معادل‌های سَبٌک‌ترشان را در نظر بگیرید. آیا مایکروسافت آفیس برای تبلت یا لپ‌تاپ سطح پائین شما بیش از حد نیاز است؟ آن را حذف کرده و سپس WPS Office 2016(www.kingsoftstore.com) یا LibreOffice(www.libreoffice.org) را به جای آن نصب کنید. در عین حال هر جا که امکان دارد تلاش کنید به اپلیکیشن‌های پرتابل سوئیچ کنید تا از در هم ریختگی درایو اصلی ذخیره‌سازی PC جلوگیری به عمل آورید- این‌ها را برروی یک پارتیشن یا درایو جداگانه ذخیره کنید تا آن‌ها در عین حال بدون این که به تنظیمات شما دست بزنند از نصب دوباره‌ی ویندوز نیز جان به در برند.

پاک‌سازی خود را به اتمام برسانید

بیش‌تر عمر ما برروی اینترنت صرف می‌شود بنابراین اگر مرورگر وب شما شروع به دردسرسازی کرده گام‌های لازم برای پاک‌سازی و رفرش آن را طی کنید. ابتدا یک بررسی و ارزیابی از همه‌ی افزودنی‌های نصب شده برروی مرورگر به عمل آورید؛ البته روال انجام این کار در مرورگرهای مختلف فرق می‌کند: کاربران chrome باید chrome://extensions/‎ را در نوار آدرس تایپ کنند در حالی که کاربران Firefox می‌توانند از about:addons استفاده کنند. هر یک از افزودنی‌ها و یا اکستنش‌هایی که دیگر نیازی ندارید غیرفعال یا حذف کنید- اگر آیتم‌های متعدد و چندین مروگر دارید درنتیجه استفاده از CCleaner‪(Tools>Browser Plugins)‬ و IObit Uninstaller‪(Toolbars & Plugins)‬ مدیریت همه چیز را بسیار ساده می‌کند. یک ناحیه‌ی دیگر پاک‌سازی فونت‌ها است. اگر فونت‌های بسیار زیادی دارید که برروی یک کامپیوتر ضعیف با حافطه‌ی کم نصب شده است، آن‌ها تاثیر زیادی برروی کارآیی سیستم شما دارند. آن‌ها را با استفاده از AMP Font Viewer(www.ampsoft.net/utilities/FontViewer.php) مدیریت کنید که رفع نصب آن‌هایی که به طور مداوم استفاده نمی‌کنید ساده می‌سازد و فونت‌های منفرد یا گروهی از آن‌ها را دوباره و در صورت نیاز برای استفاده‌ی موقت به حافظه برمی‌گرداند. یک ناحیه‌ی عمده وجود دارد که هنوز باید به آن نگاهی بیندازیم و آن فرآیند استارت‌آپ است. برای آگاهی از راهنمای کامل و جامع در زمینه‌ی مانیتورنیگ فرآیند بوت و بهینه‌سازی آن به منظور تسریع استارت‌آپ به ادامه‌ی مقاله مراجعه کنید.

سرعت بخشیدن به استارت‌آپ

زمان بوت را کاهش دهید و منابع سیستمی را نیز به طور همزمان آزاد کنید تا بتوانید سرعت PC را به شکل قابل توجهی افزایش دهید. این بخش به شما نشان می‌دهد چگونه این کار را انجام دهید.

با گذشت زمان متوجه می‌شوید استارت‌آپ ویندوز تا چه حد طولانی می‌شود. بهینه‌سازی آیتم‌های استارت‌آپ فقط درباره‌ی سریع‌تر بوت شدن PC نیست بلکه در عین حال تاثیر مثبتی بر کارآیی کلی آن نیز دارد. این بدان علت است که وقتی شما برنامه‌ها را برروی کامپیوتر خود نصب می‌کنید، تعداد زیادی از آن‌ها خودشان را به گونه‌ای پیکره‌بندی می‌کنند تا در زمان استارت‌آپ بارگذاری شوند. فرآیند بارگذاری این اپلیکیشن‌های استارت‌آپ به طور طبیعی زمان بوت را افزایش می‌دهد و در عین حال باعث کاهش کارآیی کامپیوتر شما نیز می‌شود. بعضی از فرآیندهای استارت‌آپ- مثلا نرم‌افزار امنیتی شما- اساسی هستند و نباید به آن دست بزنید. بقیه‌ی برنامه‌ها، مثل اپلیکیشن سینک ابر،‌ بهتر است در حال اجرا باقی بمانند ولی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های بسیار زیای را پیدا می‌کنید که برای این که مصرف منابع را توجیه کنند به اندازه‌ی کافی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. ترفندی که در این‌جا وجود دارد شناسایی و غیرفعال کردن آن‌ها است.

مدت زمان بوت شدن را مانیتور کنید

برنامه‌های استارت‌آپ تنها چیزهایی نیستند که بوت شدن ویندوز را کٌند می‌کنند. راهنمای گام به گامی که در هین مقاله ارائه شده به شما نشان می‌دهد چگونه زمان بوت شدن را مانیتور کرده و برنامه‌های استارت‌آپ را با استفاده از اپلیکیشن رایگان BootRacer مدیریت نمائید. شما مشاهده می‌کنید که این اپلیکیشن، فرآیند بوت را به چهار مرحله تقسیم می‌کند. اولی Pre-boot است و زمانی که طول می‌کشد تا PC شما سخت‌افزار را راه‌اندازی نموده و چندین چک را قبل از این که کنترل را تحویل ویندوز دهد تحت پوشش قرار می‌دهد. این عدد باید بین 3 تا 5 ثانیه برروی یک PC که گزینه‌ی Fast Boot آن فعال است باشد. برای جزئیات بیش‌تر به بخش‌های فرعی همین مقاله مراجعه کنید. اگر به نظر می‌رسد این گزینه فعال نیست، power را در جعبه‌ی جست و‌جو تایپ و برروی Choose a power plan کلیک نمائید. برروی Choose what the power buttons do کلیک کنید- اگر Turn on fast start-up‪(recommended)‬ تیک نخورده است، برروی Change settings that are currently unavailable کلیک کرده و سپس جعبه‌ را تیک زده و برروی Save changes کلیک کنید. اگر به دسترسی به تنظیمات UEFI نیاز دارید به Settings>Update and recovery بروید. برروی Restart now، تحت Advanced start-up کلیک کرده و سپس Troubleshoot>Advanced Options>UEFI Firmware Settings را انتخاب کنید.

بوت ویندوز را سرعت ببخشید

بخش Windows Boot به مدت زمانی که طول می‌کشد تا PC شما وارد اسکرین لاگ‌این ‌شود اشاره می‌کند. این با نسخه‌ی ویندوزی که اجرا می‌کنید و همچنین سرعت درایو شما - به عنوان مثال زیر 10 ثانیه برروی یک SSD سریع- و همچنین وضعیت درایو تعیین می‌شود. اگر این زمان به شکل قابل توجهی افزیش پیدا کرده است (دقیقه‌ها به جای ثانیه‌ها)، وضعیت درایو را چک کنید. برای انجام این کار، یک پنجره‌ی Command Prompt را با مجوزهای ادمین باز کنید- کاربران Windows 8.1 و Windows 10 می‌توانند Command Prompt‪(admin)‬ را بعد از فشردن Win+X، سپس تایپ chkdsk c:/f/r/x انتخاب کنند. PC خود را ریبوت و Disk Check را اجرا کنید. صبور باشید زیرا ممکن است تکمیل این فرآیند مدتی طول بکشد. اگر خطاهایی پیدا و برطرف شدند ، شما باید متوجه سریع‌تر شدن بوت ویندوز در مقایسه با قبل شوید. اگر Windows 7 را برروی یک درایو غیر  SSD اجرا می‌کنید برای تحلیل و در صورت نیاز defragment درایو خود برروی Start>All Programs>Accessories>System Tools>Disk Defragmenter کلیک کنید. در این‌جا نیز اگر نیازی به defrag باشد باید متوجه افزایش کارآیی شوید.

ویندوز را تنظیم کنید

ترفندها، توصیه‌ها و دستکاری‌هایی را کشف کنید که می‌توانید در ویندوز استفاده کنید تا پیشرفت‌های بیش‌تری در زمینه‌ی سرعت برروی ماشین خود به انجام برسانید.

شما کامپیوترتان را پاک‌سازی کرده‌اید، اما هنوز هم فضای زیادی برای پیشرفت وجود دارد. اگر PC شما هنوز هم برای انجام کارهای روزانه با دشواری روبرو است، خصوصا اگر یک مدل کم قدرت با 2GB RAM یا کم‌تر است درنتیجه کشف روش‌های بیش‌تر برای آزادسازی منابع از طریق بهینه‌سازی سرویس‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند- فرآیندهای low-level- ارزشش را دارد. انجام این کار به طور دستی دشوار و زمان‌بر است و این جایی است که برنامه‌ای به نام Easy Services Optimizer(www.sordum.org/?p=8637) وارد میدان می‌شود. این برنامه غیرفعال کردن دامنه‌ای از سرویس‌ها را به شکلی امن و به منظور بازیابی منابعی که نیاز دارید تسهیل می‌کند. وقتی دانلود شد، شما قادر می‌شوید سریعا سیستم خود را به یکی از این چهار روش دستکاری کنید: Default (ست‌آپ جاری‌تان)، Safe‌ (گزینه‌ای خوب برای اکثر افراد)، Tweaked و Extreme. توجه داشته باشید، هر چه بالاتر بروید با احتمال بیش‌تری عملکردهای کلیدی نظیر پشتیبانی از چاپ‌گرها یا دیوایس‌های بلوتوثی را از دست می‌دهید. اگر یک گزینه برای شما کار نکرد کافی است آن را به حالت Default برگردانید. چنان‌چه وقتی یک اپلیکیشن خاص- مثلا یک بازی- را اجرا می‌کنید منابع را به طور موقت معلق می‌کنید به جای آن از JetBoost(www.bluesprig.com/jetboost.html) استفاده کنید. وقتی آن را نصب کردید، برنامه را اجرا و برروی دکمه‌ی بزرگ آبی برای خاموش کردن سرویس‌ها استفاده کنید. اپلیکیشن خود را اجرا نمائید، سپس بعد از بستن آن برروی Restore کلیک کنید تا همه چیز به همان شکل اول برگردد. کاربران پیشرفته می‌توانند برای دیدن این که کدام سرویس‌ها معلق شده‌اند برروی Customize کلیک کنند و همچنین روال‌ها و سرویس‌های سفارشی (نوعا سرویس‌های غیرویندوزی و کلیدی مثل نرم‌افزار امنیتی) و other، که شامل تنظیماتی مثل اطمینان از این که تنظیمات power برروی حداکثر کارآیی ست شده‌اند است را اضافه کنند.

جست‌و‌جو را بهینه‌سازی کنید

اگر مخالف نگه داشتن اسناد و سایر فایل‌ها در بیرون از پوشه‌های کاربری کلیدی نیستید درنتیجه امکان این هست که ویندوز برای پیدا کردن آن‌ها در زمان انجام جست‌و‌جو مدت زمان زیادی صرف نماید- البته اگر اصولا پیدا شوند. به ویندوز اجازه دهید این مکان‌ها را به ایندکس خود اضافه کند تا جست‌و‌جوهای آینده بسیار سریع‌تر صورت پذیرد. برای انجام این کار File Explorer را در Windows 8.1 یا Windows 10 باز کرده و درون جعبه‌ی Search برای باز شدن برگه‌ی Search برروی Ribbon کلیک کنید، سپس برروی دکمه‌ی Advanced options کلیک کرده و Change indexed locations را انتخاب نمائید. کاربران Windows 7 باید indexing را در جعبه‌ی جست‌و‌جوی منوی Start تایپ کنند و برروی Indexing Options کلیک کنند. از این‌جا،‌ برروی Modify برای اضافه شدن پوشه‌های دربردارنده‌ی فایل‌های خود به ایندکس کلیک کنید- در حالی که این‌جا هستید حذف مکان‌هایی که نیازی به ایندکس شدن ندارید در نظر بگیرید. وقتی کارتان به اتمام رسید، ویندوز برای ایندکس کردن کامل مکان‌های جدید مدتی زمان صرف می‌کند، ‌البته بدیهی است که این کار برروی SSDها سریع‌تر صورت می‌گیرد. اگر درایو خود را پارتیش‌بندی کرده‌اید، ایندکس جست‌و‌جوی خود را به بیرون از درایو سیستمی ویندوز انتقال دهید تا بتوانید به سادگی آن ر ا بعد از نصب دوباره‌ی ویندوز در آینده بازیابی کنید. برای انجام این کار، برروی Advanced کلیک کنید و به دنبال آن Select New تحت Index Location را برای یک درایو یا پارتشین دیگر به منظور قرار دادن روی آن کلیک کنید.

تنظیمات حافظه را بهینه‌سازی کنید

دست‌کاری‌های زیر در صورتی که PC شما مقدار زیادی RAM داشته باشد و یا از یک SSD استفاده کنید ضروری نخواهد بود اما این کار به PCهایی با 2 گیگابایت حافظه یا کم‌تر که ویندوز 32 بیتی را برروی یک دیسک سخت معمولی اجرا می‌کنند یاری می‌رساند. شما به یک درایو فلشUSB 2.0 یا بهتر و 4 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آزاد نیاز خواهید داشت که شما را قادر می‌سازد از ظرفیت اضافی برروی درایوهای بزرگ‌تر برای سایر اهداف بهره بگیرید. ویندوز باید بتواند به شکل اتوماتیک، ‌زمانی که شما درایو USB را متصل می‌کنید آن را تشخیص دهد و استفاده از تمامی و یا بخشی از آن را برای ReadyBoost ارائه نماید. اگر چنین نیست، File Explorer‌ را باز کنید، برروی درایو USB‌ کلیک راست نمائید و برگه‌ی Properties>ReadyBoost را برای ست‌آپ دستی آن انتخاب کنید. دست‌کاری دوم نیاز دارد که PC شما دو دیسک سخت داشته باشد که هر دو غیر SSD باشند. این شما را قادر می‌سازد فایل paging که ویندوز از آن برای حافظه‌ی مجازی استفاده می‌کند را به درایو دوم انتقال دهید که در عین حال باعث افزایش کلی کارآیی هم می‌شود. Win+‪[Pause/Break]‬ را فشار داده و برروی Advanced system settings کلیک کنید، سپس به برگه‌ی Performance‌ سوئیچ کرده و برروی Settings کلیک نمائید. تیک کنار Automatically manage paging file size for all drives‌ را بردارید، سپس درایو فعلی ویندوز را انتخاب کنید (که معمولا درایو  C است). Custom را انتخاب کرده و قبل از کلیک برروی Set،  800 را درون هر دو جعبه‌ی Initial و Maximum Size وارد نمائید. این فایل 800 مگابایتی برای بوت شدن ویندوز مورد نیاز است. حالا درایو دوم خود (یا-اگر پارتیشن شده است، کم‌مصرف‌ترین پارتیشن آن درایو) را انتخاب و System managed size را انتخاب کنید. دوباره برروی Set کلیک کنید، سپس سه بار روی OK کلیک کرده و ریبوت نمائید. وقتی این کار انجام شد، به همین اسکرین برگردید و تنظیمات صحیح (800MB برای درایو C، و System managed برای درایو دوم) را تائید کنید. این کار باید منجر به افزایش کارآیی شود.

PC خود را ارتقا دهید

با ارتقای قطعات کلیدی به جای خرید یک مدل جدید، زندگی تازه‌ای به PC خود ببخشید و در پول صرفه‌جویی کنید.

زمانی که قصد دارید واقعا ویندوز را تسریع کنید هیچ چیزی جایگزین ارتقای سخت‌افزارتان نمی‌شود. این بدان معنا نیست که در خروجی را به PC فعلی خود نشان دهید، البته اگر بودجه‌تان به خرید یک مدل کاملا جدید نمی‌رسد می‌توانید به ارتقاهای انتخابی که انقلابی در استفاده از ماشین‌تان ایجاد می‌کند روی بیاورید. بیایید کارمان را با بزرگ‌ترین گلوگاه بالقوه آغاز کنیم: دیسک سخت کامپیوتر. ظهور درایوهای حالت جامد یا Solid State Drive‪(SSD)‬ به شما اطمینان می‌دهد که فقط با یک ارتقا می‌توانید به شکل قابل توجهی سرعت سیستم خود را افزایش دهید، انتقال ویندوز نصب شده به یک SSD به دست‌آوردهایی بسیار بیش‌تر از دستکاری‌های سیستمی و پاک‌سازی منجر می‌شود،‌ اگرچه این‌ها هم در جای خود مفید هستند. SSDها قیمت زیادی دارند که مقدار فضای ذخیره‌سازی که می‌توانید در اختیار داشته باشید محدود می‌کند. اگر یک لپ‌تاپ را ارتقا می‌دهید این می‌تواند برای‌تان مسئله ایجاد کند اما اگر یک دسک‌تاپ با دیسک سخت 500 گیگابایتی و فضایی اضافه دارید می‌توانید یک SSD نسبتا کوچک- 128 یا حتی 64 گیگابایتی را در صورتی که برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیار زیادی نداشته باشید- اضافه کرده و از آن به طور ویژه برای ویندوز و برنامه‌های خود استفاده کنید و تمامی داده‌های‌تان را برروی دیسک سخت قدیمی‌تر و کٌندتر نگه دارید. فرآیند انجام این کار نباید دشوار باشد- راهنمای قدم به قدمی که در همین مقاله فراهم شده به شما نشان می‌دهد چگونه ویندوز را از دیسک سخت فعلی به یک SSD و بدون نیاز به نصب مجدد آن کلون کنید.

حافظه‌ی بیش‌تر لطفا

روش دیگری که می‌توانید به ماشین ویندوزی خود بدون صرف هزینه‌ی زیاد جان تازه‌ای ببخشید افزایش RAM آن است. به یک وب‌سایت مثل https://uk.crucial.com بروید، مدل و سازنده‌ی PC یا مادربرد خود را انتخاب کنید و ببینید PC شما از چه مقدار حافظه می‌تواند پشتیبانی کند، سپس حداکثر مقدار RAMی که می‌توانید خریداری کنید تهیه نمائید- 4GB حداقل مقدار است در حالی که 16GB واقعا جان تازه‌ای به PC شما می‌دهد. کاربران دسک‌تاپ گزینه‌های بیش‌تری دارند، اگرچه هزینه‌ی آن‌ها بالا می‌رود. اگر یک گیمر هستید، ممکن است وسوسه شوید یک کارت گرافیکی جدید بخرید. پردازنده‌های مدرن شامل کارت‌های گرافیکی آن‌بٌرد قدرتمند هستند که به عنوان مثال می‌توانند از ویدئوی 4K Ultra HD پشتیبانی کنند اما یک کارت گرافیکی مجزا مزایایی دارد که شامل برخورداری از حافظه‌ی مخصوص به خود و سرعت ساعت بالاتر می‌شود. وقتی می‌خواهید این کارت‌ها را انتخاب کنید متوجه باشید که از کارت‌های NVIDIA در مقایسه با کارت‌های AMD برای مدت بیش‌تری پشتیبانی می‌شود. چنان‌چه به طور منظم وظائفی مثل کدگذاری ویدئوی HD یا تدوین انجام می‌دهید که به توان زیادی از پردازنده نیاز دارد ممکن است وسوسه شوید یک پردازنده‌ی جدید خریداری کنید. مشکلی که در این‌جا وجود دارد این است که اگر PC یا مادربرد شما به اندازه‌ی کافی جدید نباشند ممکن است نتوانید یک پردازنده‌ی قوی‌تر مثل Core i3, i5 یا i7 برای آن پیدا کنید. این بدان علت است که پردازنده‌ها به طور منظم و سالانه رفرش می‌شوند و با نسخه‌های قبل از خود سازگار نیستند. این یعنی شما باید هزینه‌ی ارتقای یک ماردبرد را نیز در نظر بگیرید، اگرچه در صورتی که این کار را انجام دهید از مزایای پیشرفت‌های دیگری هم بهره‌مند خواهید شد- مادربردهای جدید به احتمال زیاد شامل USB 3.0 هستند که 10 برابر سریع‌تر از USB 2.0 است و همچنین درگاه‌های درایو SATA-III نیز دارند.

نقطه ضعف افتادن در چنین سیکل ارتقایی این است که هزینه‌ها سریعا بالا می‌روند: کافی است مادربرد و پردازنده را عوض کنید تا احتمالا محبور شوید RAM را نیز تعویض نمائید. حتی ممکن است نیاز به یک منبع تغذیه‌ی پرقدرت‌تر داشته باشید و سپس سوال ویندوز نیز به میان می‌آید. ارتقای مادربرد نیاز به فعال‌سازی دوباره‌ی ویندوز دارد که اگر کپی شما یک نسخه‌ی خرده‌فروشی باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر ویندوز به شکل از پیش نصب شده در زمان خرید PC ارائه شده باشد مجبور هستید یک مجوز جدید خریداری کنید. اگر وضعیت شما به این شکل است ممکن است خرید یک PC جدید برای‌تان ارزان‌تر تمام شود.

پاک‌سازی رجیستری

ابزار پاک‌سازی ثانویه مثل CCleaner شامل ابزار پاک‌سازی رجیستری هستند و تعهد می‌کنند ویندوز را نرم‌تر می‌نمایند. این ابزار نواحی رجیستری را به منظور یافتن ورودی‌های تکراری رجیستری اسکن می‌کند و حذف آن‌ها با یک کلیک را ارائه می‌نماید. صدها یا حتی هزاران ورودی به طور همزمان حذف می‌شوند اما حتی اگر ابزار پاک‌سازی شما به طور اتفاقی یکی از ورودی‌های مهم رجیستری را پاک نکند، پاک‌سازی رجیستری اصولا هیچ نوع مزیتی برای افزایش کارآیی ارائه نمی‌دهد. شما به طور بالقوه می‌توانید کارآیی را با defragging فایل‌های رجیستری با استفاده از یک ابزار اختصاصی مثل Registry Defrag Free(www.registry-clean.net/free-registry-defrag.htm) ارتقا دهید-اما نه خیلی زیاد. این برنامه رجیستری را تحلیل می‌کند و اگر bloating زیادی روی آن باشد موضوع را به شما می‌گوید و اگر این مقدار بیش‌تر از 10 درصد باشد می‌توانید یک Restore Point بگیرید و به برنامه اجازه دهید فایل‌های را فشرده و defrag کند. اگر ویندوز را برروی یک SSD اجرا می‌کنید، مزیت اندکی از defragging فایل‌ها نصیب‌تان خواهد شد. در اغلب موارد، شما متوجه می‌شوید که خود ویندوز این کار را به خوبی انجام داده است.

شکل: در مواقع نادر، شما مشاهده می‌کنید که رجیستری نیاز به defrag دارد- هرچند در بیش‌تر موارد Free Registry Defrag به شما خواهد گفت به این کار نیازی نیست.

 

 

پاک‌سازی با استفاده از CCleaner

 1. پاک‌سازی را آغاز کنید. CCLeaner را اجرا کنید. در قسمت Cleaner به برگه‌ی Windows and Applications بروید و هر آیتم را بازبینی کنید، تیک آن‌هایی که می‌خواهید نگه دارید بردارید. به بخش Windows Explorer توجه ویژه‌ای نشان دهید. وقتی موارد مورد نظر خود را انتخاب کردید، برروی دکمه‌ی Analyze کلیک کنید و منتظر اسکن بمانید.
 2. با دقت بازبینی کنید. وقتی کار به اتمام رسید، یک لیست خلاصه نمایش داده خواهد شد. مطمئن شوید برروی هر آیتم سوال‌برانگیز کلیک راست کنید و View detailed results را انتخاب نمائید. شما می‌توانید با کلیک راست برروی فایل‌های منفرد و انتخاب Add to Exclude List و یا برداشتن تیک لیست و کلیک برروی Analyze به منظور انجام یک اسکن تازه از حذف شدن فایل‌ها جلوگیری به عمل آورید.
 3. پاک کنید، دوباره تکرار کنید. وقتی بازبینی همه چیز را به اتمام رساندید برروی Run Cleaner کلیک کنید. هشدار را مطالعه نمائید- این آخرین شانس شما برای برگشت است- و برای حذف فایل‌ها برروی Yes کلیک کنید. پیش بروید، شما می‌توانید اسکن‌های بیش‌تری اجرا کنید یا سریعا برروی مقوله‌های واحد در لیست کلیک راست نموده و برای یک پاک‌سازی هدفمند، Analyze یا Run Cleaner را انتخاب نمائید.
 

 

Fast Boot چطور کار می‌کند

وقتی به یک Windows 7 PC سوئیچ می‌کنید، این سیستم همیشه از یک بوت سرد آغاز می‌شود که مجبور است ویندوز را از ابتدا بارگذاری نماید. با ظهور سخت‌افزار مدرن PC و ارائه‌ی Windows 8.1 ‪(و حالا Windows 10)‬، PCهای پشتیبانی شده می‌توانند به جای آن از Fast Boot اجرا شوند. این از hybrid shutdown، یک ویژگی که به جای خاموش کردن کامل PC، آن را با ذخیره کردن محتوای حافظه در یک فایل ویژه (hiberfil.sys)، هایبرنیت می‌کند بهره می‌گیرد. وقتی دوباره اجرا می‌شود، این فایل به حافظه بارگذاری می‌شود-یک فرآیند بسیار سریع‌تر از راه‌اندازی ویندوز از ابتدا.

 

 

زمان بوت را اندازه‌گیری کرده و ارتقا دهید

 1. قدم‌های اول. Bootracer_freeb.zip را از www.greatis.com/bootracer دانلود کرده و فایل MSI داخل آن را باز کنید. برروی آن دبل‌کلیک کنید تا برنامه نصب شود. وقتی کار به اتمام رسید برروی Finish کلیک نمائید. پنجره‌ی اصلی به طور اتوماتیک باز می‌شود –برروی Boot Time Test و سپس Yes برای ریبوت PC و انجام اولین تست بوت کلیک کنید.
 2. تست و بازبینی. ویندوز به شکل نرمال اما با یک تفاوت بوت می‌شود- وقتی دسک‌تاپ ظاهر می‌گردد شما یک تایمر شمارش معکوس مشاهده می‌کنید که در گوشه‌ی سمت راست پائین ظاهر می‌شود. وقتی کامل می‌شود یک استاپ‌واچ مدت زمان بوت شدن را نشان می‌دهد. وقتی اسکرین خلاصه ظاهر شد برروی Know more کلیک کنید تا بتوانید نتایج را با جزئیات بیش‌تر مشاهده نمائید.
 3. تحیل با جزئیات. BootRacer نتایج را به چهار بخش تقسیم می‌کند. BootRacer هر بار که شما ویندوز را از نو راه‌اندازی می‌کنید همین تست را انجام می‌دهد بنابراین برای این که بتوانید نتایج را با هم مقایسه کنید دوباره ری‌استارت کنید تا تست تکرار شود. برای دیدن نتایج در گذشت زمان برروی History کلیک کنید.
 4. کنترل را به دست بگیرید. BootRacer می‌تواند برای مانیتور کردن (و کنترل) برنامه‌ها و روال‌های منفرد زمان استارت‌آپ مورد استفاده قرار گیرد. برروی Startup Control و سپس دکمه‌ی کنار Disabled ضربه بزنید تا فعال شود. برروی Next کلیک کنید، جعبه‌ی Enabled را تیک خورده بگذارید تا زمان‌های شروع برنامه اندازه‌گیری شود و برروی Restart your PC and Analyze Results کلیک کنید.
 5. اپلیکیشن‌ها را مانیتور کنید. حالا زمانی که ویندوز ریبوت می‌شود، اپلیکیشن‌های استارت‌آپ تا زمانی که بارگذاری دسک‌تاپ به اتمام برسد متوقف می‌شوند و سپس زمان هر یک اندازه‌گیری می‌شود. به برنامه‌هایی که بارگذاری‌شان بیش‌تر از بقیه طول می‌کشد توجه کنید- برای تحلیل نتایج با جزئیات بیش‌تر، برروی Which programs slow down start-up? کلیک کنید.
 6. استارت‌آپ را مدیریت کنید. برروی Startup Control کلیک کنید تا بتوانید آیتم‌های استارت‌آپ، مثلا بقیه‌ی اپلیکیشن‌ها نظیر CCleaner را غیرفعال کنید (تیک را بردارید). برروی Set Order کلیک کنید تا بتوانید حتی ترتیبی که برنامه‌های استارت‌آپ اجرا می‌شوند تغییر دهید تا مطمئن شوید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مهم قبل از بقیه اجرا می‌شوند. وقتی کارتان به اتمام رسید برروی Finish Reordering کلیک نمائید.
 

 

سرعت مرورگر خود را افزایش دهید

اگر مرورگر وب شما در زیر بار همه‌ی آن برگه‌های باز سر خم می‌کند ممکن است بتوانید کارآیی آن را بدون بستن آن‌ها افزایش دهید. اگر کاربر Firefox هستید و مقدار زیادی RAM دارید Settings> General را باز کرده و تیک کنار Use recommended performance settings را بردارید، سپس چنان‌چه این گزینه خاکستری نشده است، Content process limit را تا 4 یا حتی بالاتر افزایش دهید تا ببینید این کار کمکی می‌کند یا نه. برای سرعت بخشیدن به مرورگر کارهای دیگری هم وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. ابتدا نوار Bookmark مرورگر خود را فعال کنید که دسترسی تک‌کلیکه به سایت‌های مورد علاقه‌تان را در اختیار شما قرار می‌دهد. در عین حال برروی برگه‌هایی که زیاد استفاده می‌کنید کلیک راست کرده و به دنبال یک گزینه‌ی Pin tab باشید تا آن‌ها را به طور دائمی در دسترس قرار دهید. لاگ‌این به وب‌سایت‌ها را سرعت ببخشید و آن‌ها را به طور همزمان و با استفاده از مدیرهای کلمه‌ی عبور مثلLastPass(www.lastpass.com) یا KeePass(www.keypass.info) ایمن‌تر نمائید. درنهایت، از گزینه‌‌های صرفه‌جویی در زمان موتور جست‌و‌جو استفاده کنید- کاربران گوگل می‌توانند تبدیل‌های سریع را با استفاده از نوار جست‌و‌جو انجام دهند و محتوای وب‌سایت‌های خاص را با پیشوند واژه‌های جست‌و‌جو مثلا site:techradar.com جست‌و‌جو کنند.

 

 

دیسک سخت خود را کلون کنید

 1. درایو خود را آماده کنید. برروی درایو C خود کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. Used Space باید حداقل 15GB کم‌تر از ظرفیت درایو جدید شما باشد تا امکان گزینه‌های گوناگون مثل استفاده از آن در آینده فراهم شود. اگر نمی‌توانید برای این کار فایل‌ها را به اندازه‌ی کافی پاک کنید فایل‌های دیتای بزرگ را به یک درایو ثانویه انتقال دهید.
 2. درایو جدید را متصل کنید. درایو حالت جامد یا SSD خود را در یکی از bayهای خالی (PC دسک‌تاپ) یا یک کیس درایو USB اکسترنال (لپ‌تاپ) قرار دهید. آن را با استفاده از کابل‌های مناسب (SATA و پاور برای دسک‌تاپ، USB برای لپ‌تاپ) متصل کنید. PC خود را روشن کنید و Macrium Reflect Free(www.macrium.com/reflectfree.aspx) را در صورت نیاز نصب نمائید.
 3. پارتیشن‌هایی که می‌خواهید کلون کنید انتخاب نمائید. Macrium را اجرا کنید. درایو ویندوز را انتخاب و برروی Clone this disk… کلیک کنید. اطمینان پیدا کنید که فقط پارتیشن‌هایی که نیاز دارید کپی می‌شوند. این‌ها عبارتند از: System reserved، پارتیشن واقعی ویندوز، و هر پارتیشن مخفی در انتهای درایو. تیک بقیه را بردارید و سپس Select a disk to clone to… را انتخاب کنید.
 4. دیسک هدف را ست کنید. درایو جدید خود را انتخاب کنید- این درایوی است که پارتیشنی ندارد. سپس کافی است هر پارتیشن را بکشید- Macrium به طور اتوماتیک درایو C شما را برای جای گرفتن کوچک می‌کند. در صورت نیاز، برروی Coloned Partition Properties کلیک کنید تا تائید نمائید تنظیمات alignment برروی Vista/7/SSD هستند.
 5. منتظر بمانید تا درایو کلون شود. برروی Finish کلیک کنید. تیک کنار Save backup and schedules as an XML Backup Definition File را بردارید و برروی OK کلیک کنید تا عملیات کلونینگ انجام گیرد. هر پارتیشن به نوبت کپی می‌شود، یک چک سریع فایل انجام می‌گیرد و سپس فرآیند کلونینگ واقعی انجام می‌گیرد. صبور باشید زیرا این کار به مدتی زمان نیاز دارد.
 6. SSD جدید خود را جای دهید. PC را خاموش کنید. کاربران لپ‌تاپ باید درایو جاری را با SSD جدید عوض کنند اما کاربران دسک‌تاپ باید ریبوت کنند و مطمئن شوند SSD جدید دیوایس اصلی بوت در تنظیمات UEFI/BIOS است. اگر همه چیز به خوبی پیش رود ویندوز باید بوت شود و حالا بسیار سریع‌تر از قبل شده باشد.
 

 

 

افزودن دیدگاه جدید