9 کار Mac

دسته بندی: 

Mac شما پٌر از ویژگی‌هایی برای هیجان‌زده کردن و آسان‌تر نمودن زندگی‌ شما است. Gary Marshall به بیان جزئیات برخی از بهترین‌ ویژگی‌های آن می‌پردازد

گاهی اوقات شما می‌توانید کارهای بسیار زیادی انجام دهید: Macهای ما به اندازه‌ای عالی هستند که برخی از بهترین ویژگی‌های آن‌ها نامکشوف باقی می‌ماند. حتی یک اسم علمی برای آن وجود دارد: پارادوکس گزینه. با توجه به گزینه‌های متعددی که پیش رو داریم، اغلب به چیزی که واقعا با آن آشنا هستیم می‌چسبیم و از همان استفاده می‌کنیم. این خجالت‌آور است زیرا برخی از این ویژگی‌ها می‌توانند در زمان شما صرفه‌جویی نموده یا به سادگی اپلیکیشن‌های شما را کارآمدتر سازند. این بدان معنا است که کشف درون macOS به روش ایندیانا جونز، آشکارسازی گنج‌های ارزشمندی که در غیر این صورت ممکن است نامکشوف بمانند ایده‌ی بسیار خوبی به شمار می‌رود. و برخلاف ایندیانا جونز، شما نباید نگران تله‌های انفجاری باشید: هیج چیز در این‌جا قرار نیست یک سنگ بزرگ و غلطان را به سمت سیستم شما روانه نماید. در چند صفحه‌ی این مقاله،‌ شما سه نوع از ویژگی‌های کم‌تر شناخته‌شده‌ی macOS را کشف خواهید کرد. شما درباره‌ی میان‌بٌرهایی که شما را قادر می‌سازند کارها را سریع‌تر انجام دهید، وظائف تکراری را اتوماتیک کنید و تکرارهای هر روزه‌ را حذف نمائید فرا خواهید گرفت. شما از ویژگی‌هایی پرده‌برداری می‌کنید که می‌توانند کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید بدون باز کردن یک اپلیکیشن اختصاصی تحویل دهند. و شما روش‌های کوچکی که توسعه‌دهنده‌های  Apple به Mac اضافه کرده‌اند تا زندگی شما را بهتر نموده و لبخند به لب شما بیاورند مشاهده خواهید کرد. چه بخواهید به جریان کاری خود سرعت ببخشید یا فقط یک اموجی را در یک ای‌میل قرار دهید ما شما را تحت پوشش قرار می‌دهیم.

  1. Gestureهای چند لمسی. وقتی موضوع Trackpad توکار Mac یا Magic Trackpad به میان می‌آید، فراموش کردن این که چه کارهایی از دست آن برمی‌آید بسیار ساده است. اغلب ما درباره‌ی ضربه زدن- ضربه زدن دوانگشتی بر Ctrl+click و حرکت‌هایی برای زوم، پیمایش و چرخش می‌دانیم- اما چیزهای بیش‌تری وجود دارد که می‌توانید در System Prefs > Trackpad کشف‌شان کنید. کشیدن‌های‌ دوانگشتی بین صفحات حرکت می‌کند یا Notification Center را باز می‌کند؛ کشیدن‌های سه‌انگشتی آیتم‌ها را انتقال و حرکت می‌دهد؛ یک ضربه‌ی سه‌انگشتی به دنبال یک کلمه می‌گردد و یا از data detectors توکار macOS برای عملکردهای متنی استفاده می‌کند؛ و حرکت‌های چهارانگشتی دسک‌تاپ را نشان می‌دهد، Launchpad را به نمایش می‌گذارد،  Mission Control یا App Expose را باز می‌کند یا بین اپلیکیشن‌های تمام صفحه حرکت می‌کند. آن‌ها را در System Prefs ستون Trackpad فعال کنید و انتظار کشیدن سه انگشتی را داشته باشید که در ستون Accessibility قرار دراد. حرکت‌های Magic Mouse را فراموش نکنید: شما می‌توانید با دو انگشت دوضربه بزنید تا Mission Control باز شود؛ با دو انگشت به چپ یا راست بکشید تا بین اپلیکیشن‌های تمام صفحه حرکت کنید یا مثلا در Safari برای حرکت بین صفحات، با یک انگشت بکشید.
  2. متن اتوماتیک و میان‌بٌرها. آیا بارها و بارها متنی تکراری را تایپ می‌کنید؟ یک آدرس ای‌میل طولانی، شاید، یا یک رشته‌ی جالب از کاراکترها یا یک پاسخ مودبانه به ای‌میل‌کننده‌های مزاحم. بنابراین مستقیما به ستون Keyboard در System Preferences بروید،‌ جایی که جادو منتظر شما است. در برگه‌ی Text در آن‌جا، شما می‌توانید میان‌بٌرهای خودتان را ایجاد کنید- کلیدواژه‌هایی که تایپ می‌کنید و macOS آن‌ها را با یک عبارت طولانی‌تر جایگزین می‌سازد. بنابراین به عنوان مثال اگر ما shrug را به همراه یک (;) قبل از آن تایپ کنیم،  نمایش داده می‌شود در حالی که “sorryno “ به همراه یک (;)،‌ عبارت  Thanks for this. I’ve passed it on to X, who’ll get in touch as soon as possible را به ما برمی‌گرداند. در حالی که در این ستون هستید، به برگه‌ی Shortcuts بروید، جایی که می‌توانید میان‌بٌرهای صفحه‌کلید مورد نظر خودتان را برای آیتم‌های منو ایجاد کنید یا میان‌بٌرهای موجود را ویرایش نمائید.  در کنار هم، جعبه‌ی متنی Preview Export را باز می‌کند؟ App Shortcuts در سمت چپ را انتخاب کنید و سپس برای ست‌آپ کردن آن (+) را انتخاب نمائید.
  3. Super services.‎ تحت اسم هر اپلیکیشن در نوار منو، شما یک زیرمنوی Services مشاهده خواهید کرد. Services برای انجام وظائف مشخص درون اپلیکیشن‌ها،‌ مثل جست‌و‌جو برای متن انتخاب شده با استفاده از Google و یا ارسال اطلاعات از یک اپلیکیشن به اپلیکیشن دیگر هستند. اگر تمایل داشته باشید کمی بیش‌تر صرف ست‌آپ آن‌ها کنید، می‌توانند بسیار سودمند باشند. در این‌جا هم به ستون System Preferences در Keyboard بروید، برروی برگه‌ی Shortcuts کلیک کنید و Services‌ را در سمت چپ انتخاب نمائید. شما یک لیست بزرگ از کارهایی که Mac شما می‌تواند انجام دهد مشاهده خواهید کرد که بسیاری از آن‌ها فعال نیستند. برخی ازسرویس‌های در دسترس، global هستند بدین معنا که در هر اپلیکشینی کار می‌کنند اما برخی دیگر خاص یک اپلیکیشن هستند. آن دسته از Services که تیک خورده‌اند در زیرمنویی که قبلا اشاره کردیم مشاهده می‌شوند. به عنوان مثال، اگر Summarize را فعال کنید می‌توانید یک دید کلی از متن انتخاب شده در تقریبا هر اپلیکیشنی ایجاد نمائید؛ اگر اپلیکیشن نگارشی Scrivener را نصب کرده باشید، سرویس‌هایی مشاهده خواهید کرد که می‌توانید متن انتخاب شده را به یادداشت‌ها، clippings یا سندی که در حال حاضر باز است به پروژه‌تان اضافه کنید.
  4. PDFها را با استفاده از یک قلم امضا کنید. آیا هنوز هم اسناد را چاپ می‌کنید، آن‌ها را با یک قلم امضا می‌کنید و سپس دوباره اسکن‌شان می‌کنید؟ شما تنها نیستید اما برای انجام این کار یک روش بهتر در macOS وجود دارد. اول از همه، یک قلم خوب تهیه کنید و اسم خودتان را امضا نمائید- سیاه برروی کاغذ سفید بهتر جواب می‌دهد و نوک‌های ضخیم‌تر بهترین نتایج را به دست می‌دهند. سند خود را در Preview باز کرده و برروی دکمه‌ی Markup نوار ابزار کلیک کنید. شما حالا باید یک نوار ابزار جدید برای ابزار Markup را در زیر نوار ابزار اصلی مشاهده کنید. برروی ششمین آیکون از چپ کلیک کنید که باید شبیه یک امضا باشد و سپس Create Signature را انتخاب نمائید. حالا به بخش جالب می‌رسیم. امضای خود را در مقابل دوربین Mac قرار دهید و آن را به شکلی بگیرید تا در پیش‌نمایش روی اسکرین نشان داده شود. برای مشاهده‌ی نتیجه برروی Done کلیک کنید- اگر از آن راضی نیستید، می‌توانید دوباره عکس بگیرید. Preview، امضای شما را برای دسترسی سریع بعدی ذخیره می‌کند و شما را قادر می‌سازد آن را مثل هر شی دیگری تغییر سایز دهید، منتقل کنید یا بچرخانید.
  5. نوتیفیکیشن‌های خود را کنترل کنید. نوتیفیکیشن‌ها مفید هستند اما اگاهی اوقات نمی‌خواهید وقتی چیزهای بی‌ربطی برروی شبکه‌های اجتماعی پست می‌شوند و یا زمانی که یک خبرنامه‌ی نه چندان مهم دریافت می‌کنید از آن‌ها آگاه شوید. ممکن است در یک جلسه و مشغول نشان دادن یک ارائه و یا فقط در حال تلاش برای تمرکز باشید. برای خاموش کردن نمایش موقت نوتیفیکیشن‌ها، کلید  را نگه دارید و برروی آیکون Notification Center در انتهای سمت راست نوار منو کلیک کنید: آیکون کم‌رنگ می‌شود تا به شما اطلاع دهد نوتیفیکیشن‌های جدید وقتی دریافت شوند ظاهر نخواهند شد. همانند iOS، شما می‌توانید حالت Do Not Disturb را به طور اتوماتیک فعال کنید. در ستون System Preferences در Notifications، شما می‌توانید به Mac خود بگوئید وقتی نمایش‌گر آن در حالت خواب است،‌ زمانی که نمایش‌گر خود را برروی یک تلویزیون یا یک پروژکتور میرور می‌کنید یا در زمان‌های خاصی از روز وارد حالت Do Not Disturb شود. شما در عین حال قادر هستید مشخص کنید آیا Do Not Disturb می‌تواند نوتیفیکیشن‌های تماس‌های تلفنی را برروی اسکرین نشان دهد یا نه.
  6. با Mac خود حرف بزنید. شما با Siri آشنا هستید، اما ممکن است ندانید که Mac شما نیز یک سیستم دیکتیشن فوق‌العاده دارد. همه‌ی کاری که نیاز دارید برای دیکته کردن کلمات انجام دهید دو بار فشردن سریع دکمه‌ی  و سپس شروع صحبت است. بین صحبت کردن و دیدن نتایج برروی اسکرین کمی تاخیر وجود دارد اما شناسایی بسیار سریع صورت می‌گیرد و شما در عین حال می‌توانید از فرمان‌های فرمت‌گذاری نظیر “new paragraph“ استفاده کنید. برای این که در این زمینه به بهترین کارآیی و نتیجه دست پیدا کنید که نیاز به حدود 700 مگابایت فضای دیسک دارد، ‌Enhanced Dictation را در System Preferences> Keyboard> Dictation فعال نمائید. این کار باعث می‌شود تا این ویژگی از اجبار در برقراری ارتباط با سرورهای Apple معاف شود و این کار را برروی Mac خود شما انجام می‌دهد و بدین ترتیب به آن اجازه خواهد داد حتی زمانی که اتصال اینترنتی ندارید کار کٌنَد. نتایج را کمی دقیق‌تر اما سریع‌تر می‌نماید و به محض این که صحبت کنید ظاهر می‌شود. Mac شما در عین حال می‌تواند متن را برای شما بخواند. برای ست کردن یک میان‌بٌر صفحه کلید به System Preferences > Accessibility> Speech بروید تا وقتی آن تلفیق کلیدها را فشار می‌دهید صدای Mac، متن انتخاب شده را برای‌تان بخواند.
  7. در Spotlight محاسبه انجام دهید. گاهی اوقات، این چیزهای کوچک هستند که بیش از بقیه دوست‌شان داریم، چیزهایی مثل توانایی Spotlight در انجام کارهای دیگری به غیر از جست‌و‌جوی ذخیره‌سازی Mac شما و تاریخچه‌ی مرور اینترنت. وقتی آن را با استفاده از آیکون نوار منو یا با فشردن  فرا بخوانید، می‌توانید محاسبات ریاضی انجام دهید- به عنوان مثال تایپ 100/3، سریعا 33.333333 را نشان می‌دهد و نتایج محاسبات طولانی‌تر نیز نمایش داده خواهد شد. Spotlight می‌تواند ارزها را نیز تبدیل کند. به عنوان مثال تایپ £350 in USD، مقدار معادل دلار را براساس نرخ تبادل پوند در روز جاری نشان می‌دهد. در عین حال می‌تواند درجه حرارت را نیز به هم تبدیل کند- 5°C را تایپ کنید تا Spotlight به شما بگوید این 41° Fahrenheit است- و وضعیت آب و هوا را به اطلاع شما برساند. اگر حوزه‌ی Spotlight‌ بیش از حد وسیع است به System Preferences > Spotlight بروید تا چیزهایی که نشان می‌دهد محدود کنید.
  8. اموجی درج کنید. افرادی که به خلوص زبان اعتقاد دارند ممکن است اشک بریزند اما اگر از اموجی استفاه نمی‌کنید هیجان و جذابیت زیادی را از دست می‌دهید- خصوصا برروی رسانه‌های اجتماعی، جایی که یک تصویر می‌تواند هزاران واژه را بیان کند و رشته‌ای از اموجی‌ها می‌توانند حتی کسل‌کننده‌ترین پٌست‌ها را جذاب جلوه دهند. صفحه‌کلید اموجی در iOS آشکار و بدیهی است اما در macOS کمی پنهان است. برای این که آن را آشکار کنید دکمه‌های  را با هم فشار دهید. چیزی که ظاهر می‌شود یک نمای کامپکت،‌ به همراه محبوب‌ترین اموجی‌ها و آیکون‌هایی است که مقوله‌های مختلفی را در پائین به نمایش می‌گذارند. اگر برروی آیکون سمت راست بالا کلیک کنید، پنجره‌ی Character Viewer کامل - نه فقط اموجی بلکه پیکان‌ها، بولت‌ها، سمبل ارزها، سمبل محاسبات و علائم علمی، و علامت‌های نقط‌گذاری خاص- را مشاهده خواهید کرد. اگر به طور دائم از اموجی استفاده می‌کنید سوئیچ کردن به این نما ارزشش را دارد زیرا می‌توانید برای دسترسی سریع‌تر به اموجی‌ها، آن‌ها را به لیست مورد علاقه‌تان اضافه نمائید.
  9. محتوای cache. افرادی با چندین دیوایس Mac یا iOS، می‌توانند استفاده از پهنای باند اینترنت را با استفاده از ویژگی Content Caching در High Sierra کاهش دهند. چنان‌چه یک محدودیت ماهانه داشته باشید این ویژگی برای‌تان سودمند خواهد بود اما در عین حال صرفه‌جویی زیادی در زمان نیز به عمل می‌آورد. دانلودهایی مثل آپ‌دیت‌های نرم‌افزاری و فایل‌های iCloud را ذخیره می‌کند و زمانی که بروی یک Mac ، دیوایس iOS یا Apple TV دیگر هستید که به چنین محتوایی نیاز دارد، از طریق Mac شما چک می‌کند تا ببیند آن را قبلا دانلود کرده‌اید یا نه. اگر چنین باشد، دیوایس مورد نظر به جای دانلود دوباره از اینترنت، از آن نسخه استفاده می‌کند. برای دستیابی به بهترین نتایج، Mac اصلی شما باید به روتر شما دسترسی اینترنتی داشته باشد اما سایر دیوایس‌ها با Wi-Fi مشکلی نخواهند داشت. شما می‌توانید Content Caching را در System Prefs > Sharing فعال کنید، اگرچه در صورتی که ست‌آپ پیچیده‌ای برروی شبکه داشته باشید، امکان دارد مجبور شوید آن را اندکی دست‌کاری کنید (مثلا اگر آدرس Mac شما 10.0.0.2 و آدرس دیوایس‌های دیگر 10.0.0.3 باشد) .

 

 

افزودن دیدگاه جدید